Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de satmareanu Dum Dec 04, 2011 1:48 pm

    duras a scris:Ieri 28-11-2011 am trecut cu bine de interviu! Ei mai stau in Romania pana in 16-12 daca e cineva interesat de detalii....sunt aici!
    Bafta!
    salut duras as avea o intrebare la cat timp a venit convocarea la interviu dupa acc ?? multumesc.
    avatar
    duras
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 28/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de duras Lun Dec 05, 2011 6:35 pm

    pt isabela
    da,se pare ca va trebui sa trimitem in Nova Scotia. iar in ceea ce priveste plata...nu stiu nimic! daca afli tu ceva te rog anunta-ma si pe mine!
    Multam!
    avatar
    isabela
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 12/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de isabela Lun Dec 05, 2011 8:14 pm

    Ptr Duras,
    Din ce am citit pe net....se pare ca intr-adevar trebuie sa trimitem dosarul 2 in Nouvelle Ecosse. Multa lume e disperata ptr ca a apucat pe 1-2 dec. sa depuna dosaru la ambasada din Bucuresti si acum nu stiu ce se intampla cu actele lor. Initial am fost destul de speriata, dar incet incet lucrurile se clarifica. Se pare ca taxa poate fi platita prin 2 CEC-uri BCR cum am facut (eu cel putin) la dosar 1 DCS. Unul de 550 dolari ptr procesare dosar 2 si 490 dolari ptr dreptul de rezidenta. Iar pe cec destinatarul va fi RECEVEUR GENERAL DU CANADA. Ma tot uit pe diverse forumuri si incerc sa colectez cat mai multe informatii. Cred ca va mai dura circa o saptamana pana cand va fi clar la nivel de detalii tot ce avem de facut.Ce am inteles este ca cei din N Ecosse sunt exigenti in ceea ce priveste completarea formularelor. Nu trebuie lasat nici un spatiu liber. De aceea e recomandat sa le completam pe calculator...deoarece este o optiune VALIDER care ne confirma daca sunt bine completate sau nu.
    Cam atat stiu pe moment. Zilele astea o sa ma mai uit pe formulare si o sa incerc sa fac pozele conform criteriilor cerute. Pe masura ce aflu noutati, le mai comunic.
    Multa bafta,
    pe curand,
    Isabela
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Dec 05, 2011 8:19 pm

    isabela a scris:Salut Duras,
    Eu am avut interviul la o zi dupa tine, pe 29 nov. Am obtinut CSQ si acum, uitandu-ma pe net am vazut ca de la 1 decembrie 2011, dosarul 2 nu s-ar mai depune la ambasada Canadei din Bucuresti, ci s-ar trimite prin posta in Nova Scotia. Stii ceva de chestia asta ? Pe langa asta, mai am o nelamurire: pe site scrie ca taxa poate fi achitata prin cheque certifie catre RECEVEUR GENERAL DU CANADA, dar nu specifica numele vreunei banci. Pe unele forumuri am vazut ca Banca Transilvania ar face acest lucru, dar nu sunt prea sigura. Oare merge si la BCR ? caci prin BCR am platit prima taxa DCS (Dosar 1).
    Imi cer scuze pentru lungimea mesajului, dar sunt destul de nelamurita in legatura cu aceste 2 aspecte.
    Multumesc mult.
    Daca vrei sa faci plata prin BCR citeste pe blog postarea cu subiectul FSW. Am vazut ca Paulesco a adus la zi partea cu depunerea dosarului pt Cererea de rezidenta permanenta. La banca Transilvania vei plati taxa pt Dreptul la Rezidenta Permanenta.
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de nicoles Mier Dec 07, 2011 10:44 am

    Buna tuturor,

    Am o nelamurirre.Am primit dupa 8 luni cecul expirat, am trimis alt cec, ne-a venit confirmare de primire in septembrie iar de atunci nu am mai primit nimic, nici macar ACC si OUV!Poate cineva sa-mi spuna daca e ceva in neregula? Nu ar fi trebuit sa primesc acestea pana acum?Sa le scriu un email?

    E foarte greu sa nu stii nimic!!!!!!!!!

    Multumesc anticipat si bafta tuturor!
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Sam Dec 10, 2011 3:07 pm

    Intr-adevar e foarte greu...
    Noi nu am primit nici macar cec-ul expirat, cu toate ca ei sustin ca au trimis plicul cu cec-ul expirat pe 25 iulie2011.
    Am trimis o scrisoare impreuna cu formularul pentru plata dosarului la inceputul lui decembrie 2011 (dosarul l-am trimis anul trecut pe 15 decembrie).
    Este posibil sa nu mai tina cont de formularul pentru plata procesarii si sa considere ca am renuntat la intreg procesul de emigrare? Au trecut mai mult de 90 de zile cand ei sustin ca mi-au trimis cec-ul expirat, rugandu-ma sa astept plicul de la ei (plic pe care nu l-am primit...). Pe de alta parte cele 90 de zile stiu ca se iau in considerare de la data la care am primit eu plicul de la ei.
    Sper sa aiba cineva un raspuns sau sa fi trecut printr-o situatie similara.
    Mi-e teama ca ne vor respinge dosarul datorita acestei intarzieri.
    Multumesc!
    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty csq

    Mesaj Scris de satmareanu Sam Dec 17, 2011 10:10 pm

    ioanadb a scris:
    stefan a scris:am trimis dosarul 1 la viena,in aprilie pe 14 si nam primit nici un raspuns pana acum .ce trebuie sa fac?

    Buna stefan,

    Noi am trimis dosarul in 15 NOV 2010 la ambasada in Viena, raspunsul ca au primit dosarul, ca s-a confirmat plata si ca il proceseaza l-am primit la sf lui Mai 2011 si de atunci absolut nimic. Asa ca mai e ceva de asteptat..si noi suntem foarte dezamagiti de cum evolueaza situatia. Multa bafta si rabdare!
    buna ,am trimis dosarul la o data apropiata 08 nov 2010 si eram curios dupa acc ati mai primit ceva adica din mai?noi nu...
    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de satmareanu Sam Dec 17, 2011 10:15 pm

    va doresc tuturor sarbatori fericite si multa multa rabdare DOMNUL stie drumul fiecaruia nu??anul ce vine vom vedea si noi calea speram!
    avatar
    georgiana
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 16/12/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de georgiana Dum Dec 18, 2011 10:30 am

    Salutare tutror!Am si eu o rugaminte pentru cei care ma pot ajuta.Eu si prietenul meu suntem impreuna de 10 ani, si vrem sa plecam in Canada.Nu suntem "conjoint de fait"(in sensul ca nu avem bunuri comune sau chestii de genul acesta), dar vrem sa ne casatorim in aceasta primavara.Daca depunem actele dupa casatorie, exista sanse sa nu fim acceptati (deoarece nu avem un an de casatorie?)?Va rog mult lamuriti-ma si pe mine pentru ca sunt foarte confuza.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Dec 18, 2011 12:02 pm

    georgiana a scris: Salutare tutror!Am si eu o rugaminte pentru cei care ma pot ajuta.Eu si prietenul meu suntem impreuna de 10 ani, si vrem sa plecam in Canada.Nu suntem "conjoint de fait"(in sensul ca nu avem bunuri comune sau chestii de genul acesta), dar vrem sa ne casatorim in aceasta primavara.Daca depunem actele dupa casatorie, exista sanse sa nu fim acceptati (deoarece nu avem un an de casatorie?)?Va rog mult lamuriti-ma si pe mine pentru ca sunt foarte confuza.
    In cazul in care sunteti concubini(necasatoriti) trebuie sa indepliniti conditia amintita de tine: minim un an
    Daca sunteti sau veti fi casatoriti in momentul trimiterii DCS-ului nu se "stipuleaza" o limita de timp.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Dec 18, 2011 12:06 pm

    Cutremuratoare schimbarea referitoare la punctele acordate pt criteriul cunostinte lingvistice. S-a terminat cu joaca. Cine doreste puncte trebuie sa invete franceza. Este posibil ca din feb 2012 sa fie un "must" cu nuanta letala.
    avatar
    georgiana
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 16/12/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de georgiana Mier Dec 21, 2011 10:26 am

    Multumesc din suflet pentru raspuns Tender.Spune-mi , te rog, DELF-ul este suficient ca sa demonstrez ca stiu lb franceza?Sau ar fi mai potrivit alt curs? Daca ai idee ce ar trebui facut, informeaza-ma si pe mine, te rog. Multumiri anticipate!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 21, 2011 6:22 pm

    georgiana a scris:Multumesc din suflet pentru raspuns Tender.Spune-mi , te rog, DELF-ul este suficient ca sa demonstrez ca stiu lb franceza?Sau ar fi mai potrivit alt curs? Daca ai idee ce ar trebui facut, informeaza-ma si pe mine, te rog. Multumiri anticipate!
    Citeste cu atentie sursa. Eu as alege TEFaQ daca ar trebui sa emigrez pe partea franceza deoarece mi se pare mai simplu. Ca sa iti faci o idee despre examene arunca o privire aici. Daca ai deja DELF-ul nu ai nevoie de alt test. Nu stiu care este valabilitatea unui test DELF dar ii pot spune ca IELTS-ul este valabil 2 ani pt emigrare.
    avatar
    Florinnegrea
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 26/01/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Florinnegrea Joi Ian 26, 2012 6:24 pm

    Buna ziua tuturor si bafta la vize. Daca imi puteti raspunde la o intrebare, va rog. Aplicantul principal a terminat este inginer biochimist cu vechime de 2 ani ca referent de specialitate microbiolog - dupa cate am vazut ar fi o meserie prioritara?
    Va multumesc si scuze daca am deranjat cu intrebarea
    avatar
    plecarecanada
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 16/01/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Informatii Quebec

    Mesaj Scris de plecarecanada Joi Ian 26, 2012 7:28 pm

    Provincia Québec este cea mai mare provincie din Canada, cu o populație de 7.700.807 de locuitori. Cea mai mare parte din populație se concentreaza pe fluviului Saint Laurent, unde se afla capitala provinciei, Orasul Quebec, precum si Montreal, cel mai mare oras al provinciei.

    Québec este o provincie francofona. Limba Franceza este singura limba oficiala a provinciei, iar provincia detine inspectori lingvistici care verifica folosirea limbii franceze in localurile comerciale. Pe durata secolului XX s-au desfașurat doua referendumuri in legatura cu suveranitatea; in ultimul dintre ele, desfasurat in 1995, separatistii au pierdut la diferenta de un procent.

    Informatii geografice

    Quebec ocupa partea de nord-est a Americii de Nord. 17 regiuni administrative acopera teritoriul sau vast de 1,667,441 km ², si 201,753 km patrati de apa dulce.



    Quebec este limitata de mai mult de 10.000 de kilometri de frontierele terestre, maritime si fluviale,pe care le imparte cu Ontario, guvernul federal si Nunavut, Terra Nova si Labrador, Prince Edward Island Prince Edward Island, New Brunswick si Noua Scotie, precum si unele state americane (Maine, New Hampshire, Vermont si New York).

    Tara are patru anotimpuri: o primavara blanda, de multe ori o vara fierbinte, o toamna plina de culoare, si uneori o iarna rece si abundenta. In functie de latitudine, vegetatia si temperaturile difera odata cu sezonul. Acest lucru contribuie, in parte, la frumusetea si diversitatea din Quebec!

    Informatii demografice

    Quebec are mai mult de 7.7 milioane de oameni care formeaza o societate majoritar francofona. O mare parte din acestia sunt descendenti din primii colonisti din Franta in timpul secolelor XVII si XVIII-lea. Acest grup de baza, plus multi imigranti a caror prima limba nu este neaparat franceza, peste ani, a adoptat limba majoritatii din Quebec.

    Anglofonii in Quebec sunt atat descendenti in principal din imigranti britanici, cat si alte grupuri etnice in cautarea unei vieti mai bune in America sau care, din loialitate fata de patrie, au parasit Statele Unite dupa Razboiul de Independenta american. Acestia sunt acum aproximativ 740.000 din care 80% traiesc in zona Montrealului. Legea Quebec recunoaste drepturile lor individuale ca si cele de a participa la un sistem scolar public in limba engleza de la gradinita la universitate, si dreptul de a fi tratati in propria lor limba. Ei au, de asemenea, o retea extinsa de institutii culturale.

    Quebec are, de asemenea, 850.000 imigranti din Europa, Africa, America Latina si Asia. Ei au adus in Quebec si o multime de dinamism cultural important. Quebec primeste, in medie, in fiecare an peste 40.000 de imigranti dintr-o suta de tari.Tarile admise fac parte din bazinele mai putin traditionale din Europa de Vest si din tarile vorbitoare de limba din Orientul Mijlociu si Africa de Nord, tarile din Asia de Sud-Est si tarile din Caraibe si America Centrala. In anii ’50, peste 90% au fost de origine europeana, iar in 2007 proportia de imigranti din Europa au scazut cu 21%, in timp ce 27,2% provin din Asia, 22,2% ale Americii si peste 29% din Africa.

    Dintre comunitatile cele mai importante fac parte: italiana (peste 225.000), evreiasca (peste 80.000), germana (90.000), greaca (58000), portugheza si poloneza (cu mai mult de 47.000). Printre imigrantii din valuri mai recente,se numara haitieni (74.500), chinezi(63,000) si libanezi (49,000).



    Politica

    Sistemul politic Quebec are trei tipuri principale de institutii: politice, judiciare si administrative.

    Institutiile politice se refera la Adunarea Nationala si Consiliul Executiv, institutiile municipale, organizarea administrativa a municipalitatilor locale, municipalitati regionale judet (MRC), Kativik guvernului regional si municipal Comisia du Québec. Aceste institutii reprezinta locurile de putere si de decizie Quebec.

    Institutiile judiciare includ tribunale, curti si tribunale specializate. Acestea includ mai multe organisme autorizate sa solutioneze diferite tipuri de cazuri. Aceste institutii sunt responsabile pentru a asigura punerea in aplicare a autoritatii legislative asupra intregii provincii.

    Institutiile administrative includ ministere si agentii guvernamentale, sistemul de sanatate, educatia si siguranta publica. Aceste institutii constituie structura de baza a organizatiei guvernului din Quebec.



    Infrastructura

    Reteaua rutiera cuprinde aproximativ 185 de mii de autostrazi, drumuri nationale, regionale, strazi si cai de acces locale, si aproape 12 de mii de poduri, tunele, structuri de sustinere, podeturi si alte constructii. Se gasesc in Québec 8 porturi cu apa adanca destinate transporturilor de marfuri, iar retelele feroviare canadiene joaca un rol important in transportul pasagerilor.
    Quebec: o economie dinamica

    Quebec prezinta in ultimii ani o performanta buna in termeni economici. Prima provincie canadiana in zona, Québec, are un produs intern brut (PIB) de circa 300 de miliarde de dolari canadieni din care aproximativ 70% provin din sectorul serviciilor. PIB-ul este echivalentul a aproximativ 265 miliarde dolari SUA sau aproximativ 190 miliarde de euro.

    Desi nu este o tara, Quebec are o economie a carei marime este comparabila cu cea a Portugaliei. Astfel, economia se situeaza printre cele mai mari 50 in lume si pe locul 21 in ceea ce priveste tarile din cadrul Organizatiei pentru Cooperare si Dezvoltare Economica (OCDE). PIB-ul pe persoana, depaseste Spania, Italia si Grecia.



    Economia prin regiuni administrative

    Quebec este impartit in 17 regiuni administrative. Fiecare regiune are forte economice diferite, care pot dezvolta un profil economic pentru fiecare dintre ele. Acest profil defalcat pe sectiuni, ofera informatii cu privire la datele demografice, exporturile pe piata fortei de munca, investitii publice si private, statistici de fabricatie, venitul personal, si economia bazata pe cunoastere.

    Fiecare regiune are o economie bazata pe elementele sale caracteristice, fie ca sunt traditionale, ca exploatarea marina, forestiera si agricola, sau recente cum ar fi noile tehnologii. Aceasta mare varietate de activitati economice contribuie la progresul provinciei Quebec.

    Abundenta resurselor naturale confera acestei regiuni o pozitie avantajoasa pe plan mondial. Québec-ul se distinge in mod notabil in sectorul minier, clasandu-se printre principalii producatori mondiali, si prin exploatarea resurselor forestiere. Tototdata este cunoscut ca zona cu o bogatie naturala extrem de valoroasa, a carei cantitate importanta se datoreaza exploatarii nesemnificative a vastului teritoriu canadian: doar 30 de mine, 158 de inteprinderi de exploatare si cateva centre industriale de transformare a materiei prime. Printre cele mai folosite materii prime in industria canadiana se numara aurul, fierul, titanul, cuprul, zincul si argintul, provincia Québec fiind un importator de petrol brut.

    Teritoriul Québec-ului detine paduri imense de conifere si de foioase, numeroase rauri si lacuri. Industriile de hartie, de prelucrare a lemnului si hidroelectricitatea sunt printre cele mai importante din regiune. Valea Saint-Laurent, situata in sud, unde se afla si metropola Montréal, este zona naturala cea mai populata, fluviul Saint-Laurent fiind un curs de apa major ca utilitate si capacitate in America de Nord.


    Ultima editare efectuata de catre paulesco in Vin Ian 27, 2012 2:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : Informatiile sunt utile insa link-ul catre pagina firmei de consultanta a fost sters.)
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Sam Ian 28, 2012 3:00 pm

    Florinnegrea a scris:Buna ziua tuturor si bafta la vize. Daca imi puteti raspunde la o intrebare, va rog. Aplicantul principal a terminat este inginer biochimist cu vechime de 2 ani ca referent de specialitate microbiolog - dupa cate am vazut ar fi o meserie prioritara?
    Va multumesc si scuze daca am deranjat cu intrebarea
    Este in lista cu domenii prioritare. Poti sa primesti 12 puncte daca te incadreaza la "Biochimie (BACC. - 3 ans)" sau 6 puncte pt "Microbiologie (BACC. - 3 ans)". Nu stiu daca experienta are legatura cu domeniul de formare al AP-ului dar vei primi puncte pt unul din ele.
    avatar
    Florinnegrea
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 26/01/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Florinnegrea Sam Ian 28, 2012 4:01 pm

    Multumesc Tender pentru raspuns. AP-ul a terminat Facultatea de chimie, specializare inginerie biochimica (5 ani).
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Sam Ian 28, 2012 8:09 pm

    Buna seara tuturor.Stie cineva cand este urmatoarea sesiune de interviuri?
    La luna a ajuns cu dosarele?
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Întrebare:

    Mesaj Scris de catavio Dum Ian 29, 2012 5:44 pm

    Buna seara !

    Ma numesc Catalin, am trimis actele pt emigrare la Viena in septembrie 2011.Nu am primit nici un raspuns respectiv invitatie.Va rog sa-mi spuneti daca mai sunteti si altii in aceasta situatie si daca ati primit invitatia la interviu? Multumesc anticipat ! Exclamation Question
    avatar
    mihaeladrg
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 08/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mihaeladrg Dum Ian 29, 2012 8:45 pm

    buna seara! dupa ce am citit mai toate pe net am ajuns la concluzia ca pe partea engleza am sanse, mai mult de-o gramada... asa ca am citit toate cele pe partea franceza. problema mea este urmatoarea. daca este necesar sa adaugi in dosar si extras de cont de la banca ca ai ceva bani pusi de-o parte? daca da, cam ce suma? sau daca este necesar sa ai proprietati pe numele tau. alta nelamurire este ce fac daca eu am studii postuniversitare iar sotul are 8 clase si un curs de calificare??? am vreo sansa?? iar in ceea ce priveste limba sa inteleg ca este obligatoriu testul de cunostiinte lingvinstice atunci cand depui deja dosrul, in caz contrar nu mi se da punctaj, nu ca mi s-ar respinge. intreb toate astea intrucat vreau sa le depun cat mai repede sa nu ma trezesc cu cine stie ce modificari. iar testul de liba daca am priceput bine este necesar pt amandoi. asd dori sa stiu daca eventual pot sa nu il depun deloc sau sda il depun doar pt mine, ca aplicant, avand in vedere ca sotul nu stie o boaba franceza sau engleza... multumesc anticipat pentru ajutor... sper sa nu abuzez de dvs... o seara buna!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 29, 2012 9:16 pm

    Florinnegrea a scris:Multumesc Tender pentru raspuns. AP-ul a terminat Facultatea de chimie, specializare inginerie biochimica (5 ani).
    Daca diploma a fost obtinuta in ultimii 5 ani se acorda puncte si statut prioritar aplicatiei indiferent daca experienta este dobandita in alt domeniu decat cel in care a fost obtinuta diploma. Daca diploma a fost obtinuta cu mai mult de 5 ani in urma in momentul trimiterii aplicatiei este obligatoriu ca experienta sa aiba legatura directa cu domeniul de formare. Am specificat ca nu stiu daca Apul lucreaza intr-un domeniu care are legatura cu diploma obtinuta. Sunt paralel cu microbiologia si chimia si nu stiu daca exista legatura intre ele.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 29, 2012 9:31 pm

    mihaeladrg a scris:buna seara! dupa ce am citit mai toate pe net am ajuns la concluzia ca pe partea engleza am sanse, mai mult de-o gramada... asa ca am citit toate cele pe partea franceza. problema mea este urmatoarea. daca este necesar sa adaugi in dosar si extras de cont de la banca ca ai ceva bani pusi de-o parte? daca da, cam ce suma? sau daca este necesar sa ai proprietati pe numele tau. alta nelamurire este ce fac daca eu am studii postuniversitare iar sotul are 8 clase si un curs de calificare??? am vreo sansa?? iar in ceea ce priveste limba sa inteleg ca este obligatoriu testul de cunostiinte lingvinstice atunci cand depui deja dosrul, in caz contrar nu mi se da punctaj, nu ca mi s-ar respinge. intreb toate astea intrucat vreau sa le depun cat mai repede sa nu ma trezesc cu cine stie ce modificari. iar testul de liba daca am priceput bine este necesar pt amandoi. asd dori sa stiu daca eventual pot sa nu il depun deloc sau sda il depun doar pt mine, ca aplicant, avand in vedere ca sotul nu stie o boaba franceza sau engleza... multumesc anticipat pentru ajutor... sper sa nu abuzez de dvs... o seara buna!
    Trebuie sa completezi si sa semnezi CAF-ul. Alta dovada nu este necesara.
    Primesti puncte pt nivelul de scolarizare. Este evident ca sotul nu poate fi AP. Nivelul de scolarizare minim acceptat pt AP este liceul.
    Guverul din Quebec incurajeaza aplicantii sa aiba cunostinte de limba franceza sau engleza pt o mai usoara integrare in socieate si pt a avea sanse de angajare. Este indicat ca sotul sa inceapa sa invete limba franceza. Fara punctele atribuite pt criteriul cunostinte lingvistice este greu de crezut ca se obtine nivelul de trecere pt baremele eliminatorii.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 29, 2012 9:39 pm

    catavio a scris:Buna seara !

    Ma numesc Catalin, am trimis actele pt emigrare la Viena in septembrie 2011.Nu am primit nici un raspuns respectiv invitatie.Va rog sa-mi spuneti daca mai sunteti si altii in aceasta situatie si daca ati primit invitatia la interviu? Multumesc anticipat ! Exclamation Question
    Este bine sa specifici daca ai dosar prioritar sau nu. Fara dosar prioritar este greu de crezut ca vei primi ceva in mai putin de 6 luni.As paria pe un an ca timp de raspuns(pt AOR). Sunt foarte multi aplicanti carora le-au expirat cec-urile trimise in aplicatiile de anul trecut.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 29, 2012 9:51 pm

    criss1 a scris:Buna seara tuturor.Stie cineva cand este urmatoarea sesiune de interviuri?
    La luna a ajuns cu dosarele?
    Nu este afisata nici o sesiune de interviuri.
    avatar
    mihaeladrg
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 08/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mihaeladrg Dum Ian 29, 2012 9:51 pm

    multumesc pt raspuns. nici nu intra in dicutie ca sotul sa fie aplicantul. aplicantu voi fi eu. problema este daca imi trebuie testul de limba acum in prima etapa cand depun actele si daca imi trebuie pt amandoi sau doar pt mine ca aplicant. in principiu vroiam sa depun actele daca se putea fara testul de limba, n-am retinut cum se numeste, iar in situatia in care este posibil pe acesta il depun ulterior. vroiam sa depun actele cat mai repede... multumesc pt promptitudine!!!

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 38 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mai 02, 2024 10:55 am