Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    tata
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 01/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tata Mar Dec 14, 2010 8:28 pm

    Am o intrebare
    Sunt pe ultimul picior de a depune dosarul pt viena , am trei copii si le-am facut pasapoarte cu o valabilitate de 1 an pt ca s-au eliberat in aceeasi zi, iar eu nu puteam astepta inca 14 zile, pt celelalte.
    O sa fie probleme cum ca eu am depus pt inceput copii ale pasapoartelor de acum iar daca o fi la viza, o sa fie schimbate, cu valabilitate de 3 , respectiv 5 ani?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Dec 14, 2010 10:53 pm

    tata a scris:Am o intrebare
    Sunt pe ultimul picior de a depune dosarul pt viena , am trei copii si le-am facut pasapoarte cu o valabilitate de 1 an pt ca s-au eliberat in aceeasi zi, iar eu nu puteam astepta inca 14 zile, pt celelalte.
    O sa fie probleme cum ca eu am depus pt inceput copii ale pasapoartelor de acum iar daca o fi la viza, o sa fie schimbate, cu valabilitate de 3 , respectiv 5 ani?
    De ce sa fie o problema? Sunt emise de aceeasi institutie. Importante sunt datele din pasaport nu numarul lui.
    avatar
    adrianamurafa
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 20
    Data de inscriere : 11/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de adrianamurafa Mier Dec 15, 2010 6:38 am

    buna, diploma de licenta trebuie transcrisa?pot trimite fila de la pasaport daca a expirat? ei vor sa te verifice daca ai avut probleme banuiesc, nu daca ai pasaport in mom de fata,nu?multumesc
    avatar
    tata
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 01/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tata Mier Dec 15, 2010 11:52 am

    daca poate sa ma lamureasca cineva
    la cartea de munca, tb legalizate si paginile goale, cele pe care nu sunt scrise nimic?
    pt ca eu am legalizat deja cartea de munca, dar cu filele scrise
    nu este bun asa?
    va multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Dec 15, 2010 12:03 pm

    adrianamurafa a scris:buna, diploma de licenta trebuie transcrisa?pot trimite fila de la pasaport daca a expirat? ei vor sa te verifice daca ai avut probleme banuiesc, nu daca ai pasaport in mom de fata,nu?multumesc
    Pasaportul trebuie sa fie valid. Puteti sa trimiteti un transcript al diplomei dar trebuie emis de institutia emitenta a originalului sau copie legalizata si traducere autorizata daca nu este in limba engleza sau franceza.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Dec 15, 2010 12:05 pm

    tata a scris:daca poate sa ma lamureasca cineva
    la cartea de munca, tb legalizate si paginile goale, cele pe care nu sunt scrise nimic?
    pt ca eu am legalizat deja cartea de munca, dar cu filele scrise
    nu este bun asa?
    va multumesc
    Legalizarea se face conform cu originalul. Asa au facut toti pana acum. Daca doriti puteti sa trimiteti doar paginile scrise si daca nu vor fi multumiti vor cere acte suplimentare. Oricum, la interviu veti prezenta originalul.
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Joi Dec 16, 2010 6:06 pm

    b.ziua, am si eu ointrebare in privinta actelor care atesta experienta in munca.Adica pe linga cartea de munca e neaparat sa prezint si o adeverinta de la locul de munca si cind va referiti la inspectoratul teritorial de munca ce anume aveti in vedere;EU ACTIVEZ IN CADRUL SCOLII CA LABORANT PE ACEASTA ADEVERINTA AM NEVOIE DE STAMPILA DE LA INSPECTORATUL JUDETEAN SCOLAR SAU DE LA AJOFM? Multumesc frumos!
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Joi Dec 16, 2010 10:57 pm

    taralungatatiana a scris:b.ziua, am si eu ointrebare in privinta actelor care atesta experienta in munca.Adica pe linga cartea de munca e neaparat sa prezint si o adeverinta de la locul de munca si cind va referiti la inspectoratul teritorial de munca ce anume aveti in vedere;EU ACTIVEZ IN CADRUL SCOLII CA LABORANT PE ACEASTA ADEVERINTA AM NEVOIE DE STAMPILA DE LA INSPECTORATUL JUDETEAN SCOLAR SAU DE LA AJOFM? Multumesc frumos!
    Trebuie o adeverinta de la actualul loc de munca care sa ateste faptul ca esti angajata, perioada si veniturile obtinute. Daca esti in somaj poti sa atasezi o scrisoare explicativa si sa ceri de la vechiul loc de munca o adeverinta sau o caracterizare pe care o redactezi singura si o dai la semnat la firma, ceva in genul celei cerute pt programul FSW.
    avatar
    bero8888
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 10/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bero8888 Vin Dec 17, 2010 12:00 pm

    Pe site-ul oficial Quebec spuneau ca trebuie legalizate si traduse paginile cu ultimii 5 ani si prima pagina. S-a schimbat ceva? Si ce e cu adeverinta de la? Se refera la perioada determinata, sau iti trebuie chiar daca ai carte de munca pe perioada nedeterminata?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Vin Dec 17, 2010 12:11 pm

    bero8888 a scris:Pe site-ul oficial Quebec spuneau ca trebuie legalizate si traduse paginile cu ultimii 5 ani si prima pagina. S-a schimbat ceva? Si ce e cu adeverinta de la? Se refera la perioada determinata, sau iti trebuie chiar daca ai carte de munca pe perioada nedeterminata?
    Traduceti doar ce vi se cere in ghidul oficial. Legalizarea trebuie facuta conform cu originalul. Daca notarul va poate legaliza doar paginile scrise atunci faceti cum este mai ieftin.
    Atasati o adeverinta simpla de la locul de munca care atesta faptul ca sunteti angajat,pozitia ocupata, perioada, venitul.
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Lun Dec 20, 2010 3:40 pm

    Multumesc dorinei pentru raspuns şi aş vrea să vă mai întreb ceva şi anume:
    1.Dacă în ultimii 5 ani am fost în concediu de maternitate,iar în carnetul de muncă nu e specificat,la întrebarea a 9-a,privind experienţa în muncă completez ceea e trecut în carnet,sau scriu şi perioada în care m-am aflat în concediu?
    2.Anterior acestor 5 ani am mai lucrat,în carnet este trecut,completez o rubrică la întrebarea a 9-a pentru anii aceştia sau numai pentru ultimii 5 ani?
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Lun Dec 20, 2010 5:03 pm

    taralungatatiana a scris:Multumesc dorinei pentru raspuns şi aş vrea să vă mai întreb ceva şi anume:
    1.Dacă în ultimii 5 ani am fost în concediu de maternitate,iar în carnetul de muncă nu e specificat,la întrebarea a 9-a,privind experienţa în muncă completez ceea e trecut în carnet,sau scriu şi perioada în care m-am aflat în concediu?
    2.Anterior acestor 5 ani am mai lucrat,în carnet este trecut,completez o rubrică la întrebarea a 9-a pentru anii aceştia sau numai pentru ultimii 5 ani?
    Treci doar ce este trecut in acte. Daca nu se specifica nimic nu are rost sa te complici.
    La pct 9 se cer doar locurile de munca din ultimii 5 ani incluzand bla bla daca este cazul.
    Citeste cu atentie ghidul pt fiecare formular. Nu gandi romaneste si nu completa mai mult decat este cazul doar pt faptul ca "o sa dea mai bine". Orice informatii suplimentare si inutile duce la prelungirea evluarii datorate verificarii actelor. Daca ii intereseaza ceva vor cere informatii si acte suplimentare.
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Lun Dec 20, 2010 6:10 pm

    cred că v-am zăpăcit,dar aş vrea să vă mai intreb dacă la secţiunea studii se completează in franceza denumirea diplomei aşa cum e scris pe ea(de ex.diplomă de colegiu)sau cum e în Quebec(diplome d'etudes post-secondaires tehniques).multumesc mult.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Dec 20, 2010 10:27 pm

    taralungatatiana a scris:cred că v-am zăpăcit,dar aş vrea să vă mai intreb dacă la secţiunea studii se completează in franceza denumirea diplomei aşa cum e scris pe ea(de ex.diplomă de colegiu)sau cum e în Quebec(diplome d'etudes post-secondaires tehniques).multumesc mult.
    Totul se scrie in franceza.
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Mar Dec 21, 2010 8:38 pm

    mi-e clar că se scrie în franceză,dar diploma mea este diplomă de colegiu,ce fac?
    scriu #diplome d'etudes collegiale# sau ca în tabelul de la autoevaluare diplome d'etudes post-secondaires tehniques,multumesc mult.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 22, 2010 9:45 am

    Diploma este obtinuta in urma finalizarii unor studii postliceale sau este diploma de Bac? Ce anume scrie pe diploma?
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Mier Dec 22, 2010 3:17 pm

    Pe diplomă scrie-DIPLOMĂ de studii superioare de scurtă durată.Mulţumesc mult de ajutor!
    avatar
    agnes_crisanda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 01/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de agnes_crisanda Mier Dec 22, 2010 3:18 pm

    stie cineva cand este urmatoarea sesiune de interviuri?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 22, 2010 3:38 pm

    taralungatatiana a scris:Pe diplomă scrie-DIPLOMĂ de studii superioare de scurtă durată.Mulţumesc mult de ajutor!
    Daca este diploma de studii superioare de ce vrei sa o incadrezi la studii colegiale. Chiar daca faci incadrarea gresit, in momentul in care vei ajunge la interviu ofiterul va face incadrarea in functie de diplome si iti va acorda punctajul. Ar fi o idee sa incerci sa-ti echivalezi studiile conform noilor criterii. Ma refer la credite. Intreaba la secretariatul universitatii.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 22, 2010 4:03 pm

    agnes_crisanda a scris:stie cineva cand este urmatoarea sesiune de interviuri?
    Cei care au depus actele in august au invitatie in ianuarie.
    avatar
    agnes_crisanda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 01/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de agnes_crisanda Joi Dec 23, 2010 9:55 am

    multumesc pentru raspuns
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Salutari si sarbatori fericite!

    Mesaj Scris de sorinacio75 Vin Dec 24, 2010 6:21 pm

    Buna ziua!, sunt nou pe aici, dar am aflat destul de multe din acest forum si pentru asta va multumim!
    Am totusi cateva intrebari:
    1.Sunt cadru militar in MAI, nu am notat faptul ca lucrez in carte de munca deoarece la noi se fac notarile doar la incetarea activitatii(pensionare, demisie, demitere, etc), daca fac copie dupa original, caci este la mine de cand sunt angajat la MAI(aproximativ 3 ani si 1/2)si nu reiese faptul ca sunt angajat este suficienta doar adeverinta de la angajator - recte U.M.?
    2. Am lucrat in Canada, in Edmonton, Alberta de 2 ori ca truck driver la o companie destul de mare , dar nu am adeverinte de la ei ca sa dovedesc acest lucru , ce sa fac sa mentionez aceste lucruri sau sa mentionez doar locurile unde apar in cartea de munca?(la fel am lucrat si in Suedia, fara a avea acte(contract) sa pot demonstra. este o problema daca le mentionez in CV si unde mai e nevoie sa le trec?
    3.Sotia e asistent medical este nevoie sa se inscrie de acum in Ordinul profesional din Quebec sau doar completeaza formularul?
    4.Sotia are probleme cu scoaterea cartii de munca de la biroul personal de la Spitalul unde lucreaza, este cumva o cale legala sau o lege care ii da dreptul sa o scoata macar pt. a face copii legalizate si traducere , daca da dati-mi si mie un raspuns unde sa caut ca sa le duca la ,,doamnele " de la birou ca sa poata obtine cartea de munca!
    Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Dec 27, 2010 8:15 pm

    sorinacio75 a scris:Buna ziua!, sunt nou pe aici, dar am aflat destul de multe din acest forum si pentru asta va multumim!
    Am totusi cateva intrebari:
    1.Sunt cadru militar in MAI, nu am notat faptul ca lucrez in carte de munca deoarece la noi se fac notarile doar la incetarea activitatii(pensionare, demisie, demitere, etc), daca fac copie dupa original, caci este la mine de cand sunt angajat la MAI(aproximativ 3 ani si 1/2)si nu reiese faptul ca sunt angajat este suficienta doar adeverinta de la angajator - recte U.M.?
    2. Am lucrat in Canada, in Edmonton, Alberta de 2 ori ca truck driver la o companie destul de mare , dar nu am adeverinte de la ei ca sa dovedesc acest lucru , ce sa fac sa mentionez aceste lucruri sau sa mentionez doar locurile unde apar in cartea de munca?(la fel am lucrat si in Suedia, fara a avea acte(contract) sa pot demonstra. este o problema daca le mentionez in CV si unde mai e nevoie sa le trec?
    3.Sotia e asistent medical este nevoie sa se inscrie de acum in Ordinul profesional din Quebec sau doar completeaza formularul?
    4.Sotia are probleme cu scoaterea cartii de munca de la biroul personal de la Spitalul unde lucreaza, este cumva o cale legala sau o lege care ii da dreptul sa o scoata macar pt. a face copii legalizate si traducere , daca da dati-mi si mie un raspuns unde sa caut ca sa le duca la ,,doamnele " de la birou ca sa poata obtine cartea de munca!
    Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra!
    Adeverinta de salarizare si scrisoare explicativa. Se stie ca anumite locuri de munca au regim special.
    Daca nu ai lucrat legal si nu poti sa faci dovada experientei nu te baga in seama.
    Nu o ajuta cu nimic. Trebuie sa faca scoala de la inceput.
    Era Decretul nr.92/1976 referitor la intocmirea CM dar nu stiu daca mai este in vigoare. Pacaleste sistemul. Incearca sa ceri o copie eliberata de catre ei pt achizitionarea unei masini, un imprumut bancar sau poate merge cu o ciocolata.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Mar Dec 28, 2010 4:50 am

    SAlutare la toti.

    1.Am facut si eu testul autoevaluare, a iesit ok . Intrebarea este : daca avem 26 ani, un bebe , Ingineri Diplomati de 1an respectiv 2 ani, experienta in munca ca inginer 0,franceza nu stim deloc deloc, suntem in Regim PRIORITAR ?

    2.Eu am terminat automatizari si calculatoare 5 ani
    Sotia are atestat de lb engleza intensiv din liceu si facultate design industrial tot in lb engleza 5 ani( poate sa bifeze engleza avansat) ? sau o sa i se ceara IELTS?


    3.Atestate "profesionale" cele obtinute din liceu merita puse la dosar?

    4. DAca nu stim deloc franceza , se poate invata in ~ 4-5 luni pt TEFAQ? adica sa trecem la franceza intermediar si intre timp daca luam tefaq il trimitem separat la viena.


    5. Momentan nu avem pasapoarte, merg pt 1 dosar doar niste copii la buletine? o sa ingreuneze cu ceva procesarea?

    6. DAca detin o masina poate fi luata in considerare ca si " avere" ? Smile
    DAca tatal sotiei mele este proprietar a 2 apartamente si noi locuim deja intr-unul si avem adresa in acest loc se poate face chestia cu autoevaluarea?

    7.Am o matusa si un verisor in Montreal , ambii majori si cu cetatenie canadiana de peste 10 ani, am inteles ca pot atasa la dosar copiile lor al "actului de cetatenie ". DAr cum pot dovedi ca aceste personaje chiar sunt rude cu mine? deoarece , bineinteles avem nume diferite ........ merge copie de pe certificatul de nastere a matusii si a mamei mele din care sa rezulte ca sunt surori? sau cum ?

    Sper sa nu va obosesc cu mesajul meu lung.


    SArbatori fericite !
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Dec 28, 2010 8:53 am

    pcmarius21 a scris:SAlutare la toti.

    1.Am facut si eu testul autoevaluare, a iesit ok . Intrebarea este : daca avem 26 ani, un bebe , Ingineri Diplomati de 1an respectiv 2 ani, experienta in munca ca inginer 0,franceza nu stim deloc deloc, suntem in Regim PRIORITAR ?

    2.Eu am terminat automatizari si calculatoare 5 ani
    Sotia are atestat de lb engleza intensiv din liceu si facultate design industrial tot in lb engleza 5 ani( poate sa bifeze engleza avansat) ? sau o sa i se ceara IELTS?


    3.Atestate "profesionale" cele obtinute din liceu merita puse la dosar?

    4. DAca nu stim deloc franceza , se poate invata in ~ 4-5 luni pt TEFAQ? adica sa trecem la franceza intermediar si intre timp daca luam tefaq il trimitem separat la viena.


    5. Momentan nu avem pasapoarte, merg pt 1 dosar doar niste copii la buletine? o sa ingreuneze cu ceva procesarea?

    6. DAca detin o masina poate fi luata in considerare ca si " avere" ? Smile
    DAca tatal sotiei mele este proprietar a 2 apartamente si noi locuim deja intr-unul si avem adresa in acest loc se poate face chestia cu autoevaluarea?

    7.Am o matusa si un verisor in Montreal , ambii majori si cu cetatenie canadiana de peste 10 ani, am inteles ca pot atasa la dosar copiile lor al "actului de cetatenie ". DAr cum pot dovedi ca aceste personaje chiar sunt rude cu mine? deoarece , bineinteles avem nume diferite ........ merge copie de pe certificatul de nastere a matusii si a mamei mele din care sa rezulte ca sunt surori? sau cum ?

    Sper sa nu va obosesc cu mesajul meu lung.


    SArbatori fericite !
    1. Studiaza domeniile de formare si vei afla daca dosarul va avea tratament prioritar.
    2. Orice nivel peste basic impune si un atestat de competente lingvistice.
    3. Atasati orice certificat de calificare. Chiar daca nu aduce puncte la capitolul studii sau experienta va completa imaginea ta si posibilitatea ta de adaptare la cerintele economiei canadiene.
    4. Da. In 5, 6 luni se poate ajunge la nivel intermediar avansat. Conditia este sa aloci 5 ore zilnic. Sistemul de evaluare este mai simplu decat la IELTS.
    5. In prima faza se pot folosi CI-urile cu conditi ca intre timp sa soliciti eliberarea pasapoartelor.
    6. Masinile si bijuteriile nu pot fi prezentate ca dovada. Trebuie sa le vinzi si apoi sa depui banii intr-un cont. Proprietatile imobiliare trebuie sa fie pe numele unuia dintre aplicanti.
    7. Daca aplici pe partea franceza sunt acceptate doar rudele de gradul I. Matusile, unchii, verisorii sunt relatii de rudenie acceptate doar pt programul FSW(engleza)

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 20 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 4:41 am