Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 29, 2012 10:05 pm

    Daca nu se ataseaza rezultatul unui test agreat(TEFAQ, TCFQ, TEF, DELF, DALF sau IELTS) in momentul trimiterii DCS-ului nu poti sa mizezi pe punctele atribuite pt acest criteriu. Nu va mai exista o viitoare evaluare a dosarului. Chiar daca ma repet, este greu de crezut ca vei obtine punctajul necesar fara aceste teste. Pana acum, la interviu, participau ambii aplicanti in egala masura. Uneori AS-ul era solicitat mai mult decat AP-ul. Fiecare aplicatie este tratata diferit si fiecare are sansa lui. Evalueaza-ti snsele cu atentie si nu irosi timpul liber. Invata franceza.
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de raz_alexaa Lun Ian 30, 2012 12:30 pm

    salut poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns.am un prieten care a depus dosarul ptr emigrare pe 16.05.2011 si nu a primit nici un raspuns ca sa-l cheme la interviu se poate refuza pe loc sau cum sau in cat timp dau un raspuns de la primirea dosarului.
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Lun Ian 30, 2012 5:01 pm

    tender a scris:
    catavio a scris:Buna seara !

    Ma numesc Catalin, am trimis actele pt emigrare la Viena in septembrie 2011.Nu am primit nici un raspuns respectiv invitatie.Va rog sa-mi spuneti daca mai sunteti si altii in aceasta situatie si daca ati primit invitatia la interviu? Multumesc anticipat ! Exclamation Question
    Este bine sa specifici daca ai dosar prioritar sau nu. Fara dosar prioritar este greu de crezut ca vei primi ceva in mai putin de 6 luni.As paria pe un an ca timp de raspuns(pt AOR). Sunt foarte multi aplicanti carora le-au expirat cec-urile trimise in aplicatiile de anul trecut.


    Ultima editare efectuata de catre catavio in Lun Ian 30, 2012 5:46 pm, editata de 1 ori
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Lun Ian 30, 2012 5:03 pm

    tender a scris:
    catavio a scris:Buna seara !

    Ma numesc Catalin, am trimis actele pt emigrare la Viena in septembrie 2011.Nu am primit nici un raspuns respectiv invitatie.Va rog sa-mi spuneti daca mai sunteti si altii in aceasta situatie si daca ati primit invitatia la interviu? Multumesc anticipat ! Exclamation Question
    Este bine sa specifici daca ai dosar prioritar sau nu. Fara dosar prioritar este greu de crezut ca vei primi ceva in mai putin de 6 luni.As paria pe un an ca timp de raspuns(pt AOR). Sunt foarte multi aplicanti carora le-au expirat cec-urile trimise in aplicatiile de anul trecut.
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Lun Ian 30, 2012 5:54 pm

    Buna seara d-le Tender ! Atat eu cat si sotia avem meserii prioritare si un unchi cetatean canadian.Va rog sa-mi spune-ti cam cand ar trebui sa astept un raspuns si ce inseamna ”AOR”?
    Multumesc anticipat !
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Lun Ian 30, 2012 7:00 pm

    pentru Tender
    multumesc frumos pentru raspuns.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Ian 30, 2012 9:41 pm

    catavio a scris:Buna seara d-le Tender ! Atat eu cat si sotia avem meserii prioritare si un unchi cetatean canadian.Va rog sa-mi spune-ti cam cand ar trebui sa astept un raspuns si ce inseamna ”AOR”?
    Multumesc anticipat !
    "Ia-ma la brat si spune-mi tu". Cautam aceleasi informatii si avem statut de colegi sau amici virtuali.
    AOR = "Acknowledgment of Receipt." Este email-ul prin care te instiinteaza ca dosarul a fost receptionat si uneori este insotit si de confirmarea platii taxei de procesare. Este primul pas catre statutul de rezident permanent.
    Daca aplici pe parea franceza ruda trebuie sa locuiasca in regiunea Quebec si sa fie ruda de gradul I(frati, parinti, fii, bunici, soti, concubini)
    Daca te-ai hotarat ca asta este calea ta in viata profita de faptul ca ACUM beneficiezi de sansa de a avea un "dosar prioritar". Nu se stie ce aduce ziua de maine.
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Lun Ian 30, 2012 9:56 pm

    Salut Tender ! Daca avem meserii(studii superioare) reglementate de Quebec si unchiu locuieste in Quebec nu inseamna ca avem dosar prioritar? Pe 16 septembrie 2011 am trimis dosarul.Multumesc ! Succes !
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de raz_alexaa Mar Ian 31, 2012 8:17 am

    Salut Tender am si eu o intrebare daca AP are meseria de economist licentiat este merserie priotitara. ca am depus dosarul pe 16.05.2011 si nu am primit raspuns nici pana acum de confirmare.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Ian 31, 2012 9:33 am

    raz_alexaa a scris:Salut Tender am si eu o intrebare daca AP are meseria de economist licentiat este merserie priotitara. ca am depus dosarul pe 16.05.2011 si nu am primit raspuns nici pana acum de confirmare.
    Prea simpla intrebarea ca sa vina din partea ta. Deschizi o mica cutie a Pandorei cu aceasta intrebare.Depinde ce profil ai avut(F&B, ECTS, CIG etc) La punctul 7 din lista cu domenii vei gasi raspunsul dorit. Cunosti regula celor 5 ani. Sunt aplicanti cu AS-ul si licenta in "finante banci" care au fost incadrati la nivelul colegial punctul 1 si au primit 12 puncte dar au lucrat in domeniu bancar(consilieri credite).
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de raz_alexaa Mar Ian 31, 2012 1:10 pm

    Incerc sa ajut un prieten care tot asteapta acest raspuns si am cerut un mic ajutor.Multumesc mult Tender
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Ian 31, 2012 5:35 pm

    catavio a scris:Salut Tender ! Daca avem meserii(studii superioare) reglementate de Quebec si unchiu locuieste in Quebec nu inseamna ca avem dosar prioritar? Pe 16 septembrie 2011 am trimis dosarul.Multumesc ! Succes !
    Salut Catavio!
    Daca ai studiat lista, te-ai regasit in domeniile de formare privilegiate si este specificat ca experienta sau domeniul de formare beneficiaza de tratament preferential atunci dosarul tau primeste statut preferential. Trebuie sa tii cont de regula celor 5 ani in privinta diplomei obtinute:
    1 Diploma in domeniu cu tratament preferential < 5 ani = obtii puncte indiferent daca ai sau nu experienta in domeniu
    2 Diploma in domeniu cu tratament preferential > 5 ani = obtii puncte cu conditia sa ai experienta in domeniul care are legatura cu diploma
    Unchiul tau nu te ajuta cu nimic. Citeste la punctul 8
    Poate ca vor tine cont si vor plusa ceva la adaptabilitate.
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Joi Feb 02, 2012 10:32 pm

    Multumesc Tender ! In legatura cu unchiu am inteles dar totuși atat eu cat si sotia ne regasim pe ”Liste des professions et des métiers réglementés au Québec visés par cette Déclaration - Déclaration d’un candidat ou d’une candidate exerçant une
    profession ou un métier réglementés, imi poti spune ceva de acest formular-lista, nu ne ofera o prioritate?
    Multumesc anticipat..succes !
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Joi Feb 02, 2012 11:16 pm

    Ai parte de dosar cu tratament prioritar daca in dreptul domeniului tau de formare(diplomei) este stipulat acest lucru. De exmplu, la pct 5 stiinte aplicate, Génie aérospatial, aéronautique et astronautique (BACC. - 4 ans)este mentionat ca aplicantul primeste 12 puncte pt diploma obtinuta in strainatate(in afara teritoriului canadian) si la rubrica "tratament prioritar" este trecut "oui". Daca domeniul tau nu este mentionat ca fiind supus unui tratament prioritar(cu sanse mari de integrare in economia canadiana) inseamna ca dosarul va fi supus unui tratament regular(normal).
    Fa diferenta intre domeniile de formare preferentiale si tratamentul prioritar al anumitor domenii de formare. Aplicantii principali care nu se regasesc pe aceasta lista preferentiala nu cred ca are rost sa mai aplice.
    Care este domeniul tau, cand ai obtinut diploma si daca ai depasit cei 5 ani de la obtinerea diplomei, in ce domeniu lucrezi?
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Vin Feb 03, 2012 7:30 pm

    Salut Tender ! Sunt medic veterinar, absolvent 2004,lucrez de 5 ani în comerț(controlul calității).
    Mulțumesc !Succes !
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Dum Feb 05, 2012 4:36 pm

    stie cineva la ce luna au ajuns cu procesarea dosarelor?
    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Bicotte Dum Feb 05, 2012 8:00 pm

    cristi1601 a scris:Am inteles din mesajul de mai jos ca in situatia in care esti divortat si ai si un copil, trebuie sa aduci o declaratie precum ca copilul si-a primit in avans pensia.
    Daca sunt insurat pentru a 2 a oara si nu declar ca am mai fost casatorit si am si un copil, iar ca documente prezint doar "noul" certificat de casatorie, poate afla cineva ca am un copil ?? E posibil sa am probleme din cauza acestei declaratii si de aceea intreb.
    Salut! Referitor la acest subiect sunt in aceeasi situatie.Am un copil din prima casatori care locuieste la mama mea.Trebuie sa dovedesc cumva ca am platit pensia alimentara in avans? Eu nu platesc nimic.Copilul sta la mama si nu are nici o pretentie la bani sau altceva.
    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Bicotte Dum Feb 05, 2012 8:05 pm

    Vreau sa va mai intreb ceva, va rog. Daca am certificatele de nastere ,casatorie etc din cele noi, traduse in engleza, trebuie sa le mai traduc si in franceza sau numai le fac copii legalizate? Va multumesc!
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Dum Feb 05, 2012 9:24 pm

    pentru bicotte
    Vreau sa va mai intreb ceva, va rog. Daca am certificatele de nastere ,casatorie etc din cele noi, traduse in engleza, trebuie sa le mai traduc si in franceza sau numai le fac copii legalizate? Va multumesc!



    trebuie doar sa le faci copii legalizate
    avatar
    ramonicile
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 06/02/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ramonicile Lun Feb 06, 2012 11:08 am

    Buna!Sunt casatorita si am terminat facultatea de litere engleza franceza, avand si un atestat de traducator autorizat pentru ambele limbi, de catre Minsiterul Justitiei, din 2003. Sotul meu nu cunoaste insa limba franceza si impreuna ne dorim sa emigram pe partea franceza. Mentionez ca eu am mai obtinut o data CSQ-ul, ca persoana necasatorita, dar am abandonat atunci total procesul de emigrare, iar acum trebuie reluat totul de la capat. Inainte era mai clar: sotul meu putea face cursurile de limba franceza la Aliance Francaise din orasul nostru, Craiova. Acum am inteles ca nu mai exista in Craiova. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Unde sa faca aceste cursuri in Craiova, daca este posibil! Eu sunt nevoita sa fac alte cursuri avand in vedere ce facultate am absolvit? Daca nu, putem trimite actele fara ca sotul meu sa aiba obtinut deja TEF-ul sau TCF-ul, fara riscul de a pierde puncte la competente lingvistice? Mentionez ca am terminat si masterul pe limba engleza in 2010.

    Va rog!!!!!!!!! Ajutati-ma cu sugestiile voastre! M-am blocat la aceasta etapa. Va multumesc
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Feb 07, 2012 4:30 pm

    Este suficient sa postezi intr-un singur subiect. Ti-am raspuns ici
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de nicoles Mar Feb 14, 2012 5:34 pm

    Buna tuturor

    Nu am mai scris demult pentru ca am tot asteptat un raspuns de la canadieni. As vrea sa stiu daca cineva a mai primit ceva de la Viena.Noi am trimis dosarele in dec 2010, am primit cec expirat, dupa care am expediat un nou cec in septembrie 2011.Ne-au instiintat ca dosarul e in lucru si de atunci nimic!!!!!!

    Suntem disperati ca dureaza atat.Am fi recunoscatori sa aflam ca s-au mai miscat lucrurile!Este cineva in situatia noastra?

    Va multumim anticipat.

    PS: Sa le trimit un email.Pe forum am primit saftul sa nu le scriu celor de la Viena.
    avatar
    ROBERT FREER
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 08/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ROBERT FREER Mier Feb 15, 2012 11:07 am

    EU PERSONAL CUNOSC PE CINEVA DIN ARAD, CARE A ASTEPTAT RASPUNS DE LA VIENA 2 ANI, SI DE ABIA DUPA 2 ANI LE-AU TRIMIS INVITATIA LA INTERVIU!!
    EI AU DEPUS IN NOIEMBRIE 2009 SI AU FOST LA INTERVIU IN 1 DECEMBRIE 2011!!
    SI EI ERAU DISPERATI SI NU MAI STIAU CE SA FACA, DAR NU PREA AI CE SA FACI, EVENTUAL INCEARCA SA TRIMITI UN MAIL !!!
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Joi Feb 16, 2012 7:50 pm

    Buna seara!
    Noi am trimis actele pe 20 sept 2011 si sapt aceasta pe 13 feb.2012 am primit Accuse de reception.Deci cine a trimis in septembrie ar trebui sa primeasca ceva.Atat va pot spune deocamdata.
    Succes tuturor !
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Vin Feb 17, 2012 4:15 pm

    acum am aflat ca va fi sesiune de interviuri la chisinau in 5 - 16 martie si la bucuresti,nu
    De ce la ei da si la noi NU?

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 39 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 10:18 am