Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

Rude in Quebec

Distribuiţi

lfilimon
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 23/11/2010

Rude in Quebec

Mesaj Scris de lfilimon la data de Mar Noi 23, 2010 10:07 am

Eu am doua matusi (verisoare cu tata), cetateni canadieni, care locuiesc si lucreaza in Montreal de mai bine de 10 ani impreuna cu familiile lor. Nu se iau in considerare aceste legaturi de rudenie in evaluarea dosarului?

Va multumesc anticipat.

paulesco
    Admin
    Admin

Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

Re: Rude in Quebec

Mesaj Scris de paulesco la data de Dum Noi 28, 2010 6:24 pm

lfilimon a scris:Eu am doua matusi (verisoare cu tata), cetateni canadieni, care locuiesc si lucreaza in Montreal de mai bine de 10 ani impreuna cu familiile lor. Nu se iau in considerare aceste legaturi de rudenie in evaluarea dosarului?

Va multumesc anticipat.
    Se iau in considerare doar daca aplicati pe "partea engleza"

adrianamurafa
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 11/12/2010

Mesaj Scris de adrianamurafa la data de Vin Dec 17, 2010 9:14 am

trebuie demonstrat gradul de rudenie?

adrianamurafa
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 11/12/2010

Mesaj Scris de adrianamurafa la data de Vin Dec 17, 2010 10:04 am

am uitat sa mentionez ca ma intereseaza pe partea engleza
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Vin Dec 17, 2010 12:19 pm

adrianamurafa a scris:trebuie demonstrat gradul de rudenie?
    Este obligatoriu sa demonstrati gradul de rudeni. Atasati certificate de nastere sau de casatorie dupa caz. Daca ruda este unchi dupa mama trebuie sa atasati cert de nastere al unchiului, al mamei si cert de cas al parintilor si, bineinteles copie dupa cardul de rezident sau cetatenie + desfasurator bancar + dovada cotizatiei fiscale. Pe baza copiei dovezii cotizatiei fiscale te gaseste si in gaura de sarpe. Toate copiile actelor fac dovada ca ruda inca locuieste si munceste in Canada.
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Data de inscriere : 16/01/2011
    Localizare : bucuresti

Mesaj Scris de lucia la data de Dum Feb 20, 2011 8:10 pm

copiile astea trebuiesc legalizate?
    unde se specifica mai exact ca sunt necesare desfasurator bancar + dovada cotizatiei fiscale - in ghid nu se face referire la ele...cel putin nu in sectiunea asta

PROOF OF RELATIONSHIP IN CANADA (IF APPLICABLE)
    •Proof of relationship to your close relative in Canada, such as birth, marriage or adoption certificates.
    •If your close relative is a permanent resident of Canada: photocopy of his or her Record of Landing (IMM 1000), Confirmation of Permanent Residence or Permanent Resident Card.
    •If your close relative is a Canadian citizen: proof of Canadian citizenship, such as a photocopy of pages of a Canadian passport or Canadian citizenship card.
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Dum Feb 20, 2011 10:43 pm

Nu este nevoie de legalizare.
    Aceste dovezi suplimentare sunt necesare doar pt programul FSW unde sunt acceptate mai multe relatii de rudenie. In ghidul pt Bucuresti nu sunt specificate dar sunt cerute in ghidurile pt alte ambasade. Sunt multi aplicanti care au pierdut cele 5 puncte acordate pt relatia de rudenie. Cei care au atasat dovezile suplimentare nu au avut probleme.
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de lucia la data de Lun Feb 21, 2011 10:21 pm

Merci mult pt raspuns,

sincer nu inteleg exact care e ideea cu alte ambasade, dar legat de a noastra mi s-ar parea un pic cam mult sa-mi refuze punctele in conditiile in care eu le trimit exact ce imi specifica...(daca nu ma insel chiar se precizeaza pe undeva sa fie trimise doar actele specificate de ei)... mai exista si alte materiale cu informatii suplimentare in afara ghidurilor...ai gasit pe undeva informatii in acest sens?

...mai am o problema - in legatura cu dovada fondurilor necesare pt FSW – ce acte doveditoare sunt necesare (e suficient un extras bancar???), e nevoie sa ii depui sau sa ii tii blocati in cont pt o perioada mai lunga de timp??? suma poate fi luata in calcul ca valoare a unor bunuri , proprietati detinute (terenuri, apartament, s.a.)???
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Lun Feb 21, 2011 11:23 pm

Am sapat pe forumuri internationale. Eu am trimis cat mai multe dovezi care sa ateste faptul ca ruda locuieste si munceste in Canada. In ghiduri nu mai apare varianta cu evaluarea apartamentelor. Am atasat un extras de cont. Regula spune ca trebuie tradus, iar traducerea sa fie autentificata la notar. Este posibil sa iti mai ceara un extras si cei de la Bucuresti asa ca nu ma leg de acel cont.
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de lucia la data de Mar Feb 22, 2011 2:41 am

Eu am gasit asta in ghidEG7 (pp30) - sectiunea Schedule 3: Economic Classes – Federal Skilled Worker Class (IMM 0008-Schedule 3) – dar nu stiu exact daca se refera la acea suma minima specificata de ei sau la valoarea fondurilor totale pe care le poti avea in general...adica in plus de suma respectiva (desi nu stiu de ce i-ar interesa atat ca fondurile mele `over` sa fie ...unencumbered, transferable and available)

10 Funds
    Indicate the amount (in Canadian dollars) of unencumbered, transferable and available funds that you have. This amount can include the value of any property that you own, but should not include jewellery, cars or other personal assets.

Cand ai trimis dosarul? Multa Bafta!
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Mar Feb 22, 2011 8:25 am

Informatia asta se afla pe formular. In ghiduri nu se mai pomeneste de asa ceva si nu am vrut sa risc. Sau poate gresesc. Sunt in periaoada de asteptare de 4 luni pana la primirea OK-ului. Daca citesti pe forumuri internationale despre motivele respingerii dosarelor incepi sa devii paranoic. Cand te hotarasti sa trimiti dosarul verifica de 10 ori si mai pune 10 persoane sa-l verifice. Am completat cu N/A pana si campurile impuse(dupa printare).
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de lucia la data de Mier Feb 23, 2011 2:07 pm

buna,
    ...informatia apare in ghid EG7, pp30, nu apare intr-adevar in ghidul pt visa office Bucharest,...la momentul asta pt noi ar fi destul de dificil sa blocam suma asta in cont....de asta incercam sa aflu daca exista alternativa proprietatilor....
    ideea e ca ai dreptate cu paranoia...e mai bine sa te asiguri ca totul e ok ...eu sunt inca in faza de adunat acte, probabil cand o sa le pun cap la cap o sa imi dau seama exact cum trebuie sa arate dosarul complet...

apropo de acte...stiu ca a fost o discutie legata de transcripturi... nu inteleg exact daca ele inlocuiesc sau nu foile matricole... la ultima diploma am primit un un fel de supliment la diploma (e bilingv, engl/rom si destul de detaliat- presupun ca asta ar fi transcriptul), dar la celelalte am doar foi matricole...
    problema e ca am diplome de la vreo 4 universitati diferite, dintre care una in alt oras...nu ma gandesc decat la cat timp mi-ar trebui sa adun toate acele transcripturi si daca universitatile sunt dispuse/obligate sa ti le elibereze in conditiile in care ai primit foi matricole sau supliment la diploma in original?
    Ai idee cat dureaza pana ti le elibereaza, cu cat timp inainte si cum trebuie sa faci solicitarea pt ele? (ma refer in special la acele plicuri stampilate universitar) - nu inteleg daca trebuie sa le solicit prin posta sau cum?
    merci mult pt raspunsuri
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Mier Feb 23, 2011 4:19 pm

Transcriptul este o copie a diplomei si al suplimentului facute de universitate. Sunt univ care cer o taxa de emitere care ajunge si la 250 lei.
    Mi-au dat plicul a doua zi.
    Daca nu poti sa obtii transcriptul sau sa ajungi la universitate se poate atasa si copie legalizata dupa diploma si dupa fisa matricola. Suplimentul acela este de fapt fisa matricola si face si echivalarea creditelor conform cu o conventie careia i-am uitat numele.
    In locul tau as proceda in felul urmator.
    As face copii legalizate dupa diplome si fisa(foaie) matricola + traducere legalizata diplome si suplimentele care nu sunt in franceza sau engleza. As suna la secretariate si as cere amanunte cu privire la posibilitatea de a trimite prin posta(retur). Plicul care te intereseaza nu trebuie sigilat (ca sa-si bage secretara nasul sa vada ce stampileaza) si trebuie introdus intr-un plic cu burduf.
    L-am gasit "Indicate the amount (in Canadian dollars) of unencumbered, transferable and available funds that you have. This amount can include the value of any property that you own, but should not include jewellery, cars or other personal assets."
    Nu vedeam padurea din cauza copacilor. Atunci mergi pe varianta evaluare autorizata + traducere legalizata.
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de lucia la data de Mier Feb 23, 2011 6:35 pm

Ok, asta vroiam sa aud...
    ...legat de problema transcripturilor, o sa ma interesez si eu zilele astea la secretariate, dar...pana la urma de cate plicuri am nevoie?...din ce am inteles, ar trebui sa am un plic nesigilat cu acele copii in el pt a-l stampila secretara (si apoi sa- l sigileze sau nu?!), care la randul lui va fi introdus intr-un plic postal ca sa pot sa-l trimit/primesc rezolvat ...?...iar asta ar trebui sa o fac pt fiecare diploma/universitate in parte...iar intr-un final sa am de fapt patru plicuri stampilate si introduse intr-un singur plic cu burduf pe care-l atasez la dosar ?!! am inteles bine?
    ...cred ca cel mai simplu ar fi totusi sa merg direct cu plicurile in brate la secretariate...cel putin care sunt in oras..
    ... 250 pt un transcript?? – cred ca astia o iau razna complet
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Mier Feb 23, 2011 9:27 pm

Eu am pus in plic copii legalizate diploma si supliment(era si in engleza)+traducerea autentificata a diplomei(era in romana). I-am explicat secretarei ce vreau, a verificat continutul si a doua zi am luat plicul sigilat si stamplilat. Stampila rotunda pe inchidere si stampila mare cu "blazonul" universitatii in centru. Fa un semn distinct pe plic ca sa stii care este al tau si care este al sotului deoarece pe plic nu se scrie numele aplicantului.
    Daca nu ti-a placut sa bei cerneala acum ai 4 diplome. Poti sa fii "filantroapa" si sa donezi una. Sper sa nu depasesti 1 KG la dosar.Al meu a cantarit aproape 800g.
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de lucia la data de Mier Feb 23, 2011 10:17 pm

Ok, cred ca asta o sa fac si eu, dar cu plicul cu burduf care e treaba ?...ce trebuie sa contina mai exact?

... dosarul chiar nu trebuie sa depaseasca 1kg?
    ...nu ca n-as mai fi baut cerneala din cand in cand, dar daca tot le ai parca e greu sa le dai ... stii cum e ...nu mi-e niciuna mai draga ca cealalta...
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Mier Feb 23, 2011 11:49 pm

Toate formularele si actele aditionale. Ai 4 plicuri A4 + copii si traduceri. Crezi ca vor intra intr-un plic A4 normal? Este vorba de costurile de curierat. Tarifarea se face la 500 g. Daca depasesti 1 KG cu 30 de g platesti de fapt 500 g in plus.
    Poti sa faci dosarul si de 10 Kg, numai ca atunci trebuie sa le trimiti in cutie.
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de lucia la data de Joi Feb 24, 2011 9:30 am

am inteles,
    merci, merci
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de lucia la data de Vin Mar 11, 2011 1:06 pm

tender a scris:
    Este obligatoriu sa demonstrati gradul de rudeni. Atasati certificate de nastere sau de casatorie dupa caz. Daca ruda este unchi dupa mama trebuie sa atasati cert de nastere al unchiului, al mamei si cert de cas al parintilor si, bineinteles copie dupa cardul de rezident sau cetatenie + desfasurator bancar + dovada cotizatiei fiscale. Pe baza copiei dovezii cotizatiei fiscale te gaseste si in gaura de sarpe. Toate copiile actelor fac dovada ca ruda inca locuieste si munceste in Canada.

buna tender,

poti sa-mi dai si mie, te rog, sursa din care reiese ca actele doveditoare pt relatiile de rudenie (cu cetateni canadieni) nu trebuie legalizate. Sunt nedumerita pt ca nu gasesc nimic in sensul asta in ghiduri, in schimb in ghidul pt Bucuresti (chiar la inceput) e specificat ca toate copiile sa fie legalizate...

`Do not send originals. Send certified photocopies of all documents, except the police certificates, which must be originals. If your documents are not in French or English, notarized translations should be submitted in addition to the certified copies.`
    merci mult

…cum mai stai cu dosarul…ai primit vreun raspuns?
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Vin Mar 11, 2011 5:51 pm

lucia a scris:
    tender a scris:

buna tender,

poti sa-mi dai si mie, te rog, sursa din care reiese ca actele doveditoare pt relatiile de rudenie (cu cetateni canadieni) nu trebuie legalizate. Sunt nedumerita pt ca nu gasesc nimic in sensul asta in ghiduri, in schimb in ghidul pt Bucuresti (chiar la inceput) e specificat ca toate copiile sa fie legalizate...

`Do not send originals. Send certified photocopies of all documents, except the police certificates, which must be originals. If your documents are not in French or English, notarized translations should be submitted in addition to the certified copies.`
    merci mult

…cum mai stai cu dosarul…ai primit vreun raspuns?
    Am inteles din alte surse(agenturi secrete si straine Smile ) ca nu este obligatoriu. Sunt persoane care au trimis doar copii simple si nu au avut probleme.
    Acum sa nu ma omori daca primesti reject din acest motiv. Eu am riscat si am trimis copii simple dupa certificatul de cetatenie, desfasurator card, fisa de impozitare.
    In mod normal daca trimiti o copie dupa fisa de impozit poate sa afle orice despre persoana care locuieste in Canada.
    Pana voi primi un raspuns(cam in 3 luni) voi sta cu frunzele la vedere. Ai venit si tu si ai impins morcovul cu intrebarea ta de 10 puncte. Ar fi trebuit sa faca un formular ca pe partea franceza.
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de lucia la data de Sam Mar 12, 2011 10:06 am

...inteleg ca e mai delicat `momentul` decat intrebarea!?!...oricum, eu iti doresc sa primesti raspunsul favorabil...

la ce formular te referi?
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Sam Mar 12, 2011 11:54 am

lucia a scris:...inteleg ca e mai delicat `momentul` decat intrebarea!?!...oricum, eu iti doresc sa primesti raspunsul favorabil...

la ce formular te referi?
    Ma refer la acest formular care se completeaza de catre ruda din Canada in fata unui notar. Mi se pare mult mai simplu.
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Sam Mar 12, 2011 11:55 am

Mai precis, se refera la ruda din Quebec.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam Oct 21, 2017 7:52 pm