Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    bero8888
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 10/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bero8888 Joi Oct 06, 2011 8:30 pm

    Buna,
    Biaalbu si Dinu, in mod normal daca nu aveti dosare prioritare calculati inca 7-8 luni de la trimiterea DCS.

    Claudiuk, vezi la prima pagina a acestui forum unde paulesco a detaliat impecabil ce trebuie sa trimiteti in ambele dosare, inclusiv faptul ca DCS se completeaza de atat de AP cat si de AS.

    multa bafta si rabdare!
    avatar
    biaalbu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de biaalbu Joi Oct 06, 2011 9:01 pm

    DINU, tu macar ai primit un raspuns de primire a actelor, si ai trimis dupa mine ... EU nu am primit nimic, nimic ... e normal ???? mai e cineva in situatia mea? sa le trimit mail ???
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Vin Oct 07, 2011 9:54 am

    Buna
    Stie cineva adresa de email unde pot trimite pt a verifica in ce stare e dosarul nostru pt ca din ian 2011 nu am mai primit nimic de la ambasada Vienei. In ianuarie 2011 am primit plicul cu multumiri pt bani, si ne rugau sa asteptam procesarea dosarului. Pe 23 sept am facut 1 an de cand am trimis primul dosar si nici pana acum nu am primit nimic (nici invitatie la interviu, nici CSQ prin posta). Deja imi pun prea multe intrebari Smile. Banii cred ca au fost luati din cont dar sa ne dea si ei o veste imbucuratoare nu am vazut.
    Poate stie cineva o adresa de email sau un site unde sa ne informam de starea dosarului...
    avatar
    dinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 10/05/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dinu Sam Oct 08, 2011 6:29 am

    Buna,dupa cum am scris mai sus , am trimis dosarul la sfarsitul lunii aprilie fara sa primim nici un semn.Credeti ca ar fi util sa ne dam TEFAQ-ul si sa le trimitem daca nu ne-au dat inca nici un raspuns?
    avatar
    dinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 10/05/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dinu Lun Oct 10, 2011 12:01 pm

    Buna,am fost astazi cu o copie a cec-ului la banca(BCR) si am aflat ca a fost incasat saptamana trecuta.Au inceput sa-mi invie sperantele...Surprised
    avatar
    biaalbu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de biaalbu Mar Oct 11, 2011 9:22 pm

    totusi e cineva in situatia mea? sa nu primeasca nici o scrisoare de multumire pe cec? acte trimise in 13 aprilie ??? nimic nu am primit, nici un plic nimic...incep sa ma gandesc ca imi sunt pierdute actele!!!!
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mier Oct 12, 2011 10:59 am

    biaalbu a scris:totusi e cineva in situatia mea? sa nu primeasca nici o scrisoare de multumire pe cec? acte trimise in 13 aprilie ??? nimic nu am primit, nici un plic nimic...incep sa ma gandesc ca imi sunt pierdute actele!!!!

    prea repede disperi...ai rabdare ca vei primi un raspuns intr-un final.
    avatar
    Dana Florea
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 02/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Dana Florea Dum Oct 16, 2011 7:41 am

    Am auzit de la un prieten din Canada ca s-ar fi desfiintat consulatul de la Viena si de-asta dureaza procesarea dosarelor atatr de mult. Mai stie cineva acelasi lucru?
    avatar
    dinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 10/05/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dinu Vin Oct 21, 2011 5:57 pm

    Nu mai scrie nimeni nimic? Nu a mai primit nimeni nici un semn? Question
    avatar
    duras
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 28/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de duras Vin Oct 28, 2011 3:17 pm

    Buna!
    Se poate afla cumva, cu cine urmeaza sa sustinem interviul?
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Dum Oct 30, 2011 6:49 am

    Am gasit o adresa de unde m-am informat si eu cu privire la intarzierea procesarii dosarelor.

    http://www.zigzag-online.ro/

    Succes!

    Lavi
    avatar
    biaalbu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de biaalbu Vin Noi 04, 2011 2:14 pm

    octombrie_2009 a scris:mai devreme sau mai tarziu voi afla unde e problema. mi-am propus sa mai astept 1-2 saptamani, dupa care voi trimite din nou mail la ambasada cu rugamintea sa-mi dea mai multe detalii despre plicul meu.
    sa fiu oare cel mai ghinionist aplicant!?!?!?

    buna,cred ca si eu sunt in situatia ta, in 13 aprilie 2011 am trimis actele, am optat pentru retragerea baniilor de pa card, nu cu fila cec, si nu am primit nimic de la ei, banii nu au fost retrasi nici acum, sunt aproape 7 luni de zile, le-am trimis un mail acum vreo 2 sapt nu am primit nici un raspuns nimic....ce se intampla ??? ce sa mai fac???
    avatar
    Dana Florea
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 02/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Dana Florea Lun Noi 07, 2011 9:31 pm

    Maine se implinesc 3 luni de cand am trimis dosarul la Viena. E din ce in ce mai grea asteptarea!
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mier Noi 09, 2011 9:37 pm

    noi avem un an si aproape 2 luni de cand am trimis dosarul si inca disperam, iar tu dupa 3 luni vrei sa primesti imediat raspuns Smile . Mai ai de asteptat...succes Dana Florea
    avatar
    Dana Florea
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 02/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Dana Florea Joi Noi 10, 2011 8:34 am

    gabitaf2001 a scris:noi avem un an si aproape 2 luni de cand am trimis dosarul si inca disperam, iar tu dupa 3 luni vrei sa primesti imediat raspuns Smile . Mai ai de asteptat...succes Dana Florea

    Ziceam si eu. Rolling Eyes Stiu ca poate dura si doi ani pana sa-mi vad visul cu ochii, dar pana atunci vreau sa-mi visez viata asa cum mi-o doresc! sunny Sper ca veti primi vesti bune cat mai repede, voi si toti cei care asteapta!
    avatar
    mihaitza
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 12/11/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mihaitza Sam Noi 12, 2011 4:16 pm

    Am citit de 3 zile-ncoace 'jde pagini si ghiduri, insa am cateva nelamuriri.

    Am vazut ca alti forumisti au dat E-TEFaQ.... cum se da? de acasa, online? la ei undeva? cat costa? care este corespondenta notelor si in ce consta... am mai citit undeva - matching de statement cu poze si alte chestiuni la listening dar la speaking?

    Alte intrebari sa imi fie cu iertare:

    I. pe langa carte de munca si contracte de munca, se trimit si scrisori de recomandare care contin atributiile si dovezi de plata a asigurarilor sociale:
    1. adeverintele/scrisorile de recomandare - e ok sa fie semnate de sef si stampilate sau trebuie sa fie "vizate de ITM" - daca tb sa fie vizate de ITM cum se procedeaza?
    2. ce dovezi se trimit pentru plata asig. sociale pe 5 ani de la 4 joburi diferite? - am in gand fise fiscale de la joburile vechi - dar nu le am pe toate si de la actualul loc de munca fisa fisc + fluturasi de salariu stampilati si semnati, ar fi ok?

    II. este indicat sa faci aplicatia in franceza? sau sunt oameni care au luat CSQ si cu traduceri in ENGLEZA si cu formulare completate in ENGLEZA?

    III. de ce se 'povatzuieste' sa faci CV-ul in franceza? - unde scrie pe site oficial? - a trimis cineva CV-ul in Eng?

    IV. Sigur-sigur TRADUCERILE NU trebuie si NOTARIZATE?

    Multumesc din suflet oricui ar putea da un raspuns macar la una dintre aceste intrebari, va rog sa imi scuzati stilul repezit (multe semne de intrebare Smile )
    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Dosar Viena

    Mesaj Scris de Bicotte Mier Noi 16, 2011 8:24 am

    Buna ziua! Va rog frumos daca poate sa ma lamureasca cineva. Am terminat facultatea anul trecut si inca nu au eliberat diplomele de absolvire.Intrebarea este daca pot sa atasez la dosar adeverinta de absolvent cu foaia matricola sau trebuie sa astept eliberarea diplomei? Va multumesc!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Noi 16, 2011 10:17 am

    Pt Mihaitza,
    In legatura cu TEFAQ sau e-TEFAQ citeste sursa
    Trimite copii legalizate dupa cartile de munca sau dupa contractele de munca(vizate ITM).
    Adeverinta de angajare in care sa se precizeze perioada in care ai fost angajat si nivelul de salarizare. Nu ai nevoie de scrisori de recomandare pe partea franceza.

    In legatura cu plata asigurarilor sociale nu stiu ce sa iti spun. Ramane sa iti raspunda alti colegi.

    Aplici pe partea franceza si este indicat sa ai formularele completate in limba franceza. De asemenea si traducerile ar trebui sa le faci in franceza. In ghid se stipuleaza franceza sau engleza dar avand in vedere ca guvernul quebecos a facut referendum pt separarea regiunii de federatie ar trebui sa realizezi ca vei discuta cu oficialitati care tin la protejarea limbii franceze.
    CV-ul se redacteaza in limba franceza si este indicat sa cauti pe net sau aici pe forum modelul specific regiunii Quebec.
    Daca aplici pe partea franceza nu este necesara "legalizarea" traducerilor.

    Uneori ai tendinta sa faci lucrurile asa cum gandesti tu ca este bine dar este "mai ghini" sa le faci asa cum le-au facut cei care au finalizat aplicatia.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Noi 16, 2011 10:22 am

    Bicotte a scris:Buna ziua! Va rog frumos daca poate sa ma lamureasca cineva. Am terminat facultatea anul trecut si inca nu au eliberat diplomele de absolvire.Intrebarea este daca pot sa atasez la dosar adeverinta de absolvent cu foaia matricola sau trebuie sa astept eliberarea diplomei? Va multumesc!
    Stiu ca frantujii accepta in prima faza sa trimiti adeverinta urmand sa trimiti si diploma in momentul in care o vei primi. Eu as trimite dosarul cu adeverinta si foaie matricola.
    Daca gresesc, rog colegii de la clasa de franceza sa ma corecteze.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Mier Noi 16, 2011 11:59 am

    buna,
    este corect ce spune tender.

    mihaita, daca ai nevoie de dovada platii pt. asigurarile medicale solicita o adeverinta de la CAS pe ce perioada doresti.
    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty dosar viena

    Mesaj Scris de Bicotte Sam Noi 19, 2011 7:35 am

    VA salut si va multumesc pt promtitudinea de care dati dovada in raspunsurile la intrebarile noastre. Va rog daca puteti sa ma lamuriti. Eu am deschis un PFA( persoana fizica autorizata) in septembrie.Pa na in septembrie cateva luni nu am avut nici o ocupatie. Acum la dosar ce hartii i-mi trebuiesc? Copie dupa cartea de munca si mai ce?
    avatar
    duras
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 28/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de duras Mar Noi 29, 2011 1:39 pm

    Ieri 28-11-2011 am trecut cu bine de interviu! Ei mai stau in Romania pana in 16-12 daca e cineva interesat de detalii....sunt aici!
    Bafta!
    avatar
    silviu072000
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 21/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de silviu072000 Mar Noi 29, 2011 11:43 pm

    salut duras!
    da-ne si noua cateva detalii despre interviu, ce intrebari ti s-au pus si binenteles impresiile tale despre aceasta experienta!
    avatar
    duras
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 28/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de duras Joi Dec 01, 2011 10:41 am

    salut silviu
    discutia a fost amicala as zice. au verificat doc. originale intrebari din ele "cand ai terminat scoala?- cum te numesti? - cati ani are copilul? - de ce vrei sa pleci din Romania?- cate ceva despre Quebec(atentie sa o tii cu Quebecul nu cu Canada;tu vrei sa emigrezi in Quebec)
    Eu cred ca astea vin cu lectia facuta' adica stiu pe cine sa treaca si pe cine nu dar vor sa ne si vada,ceea ce pana la urma e corect!
    avatar
    isabela
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 12/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de isabela Sam Dec 03, 2011 2:58 pm

    Salut Duras,
    Eu am avut interviul la o zi dupa tine, pe 29 nov. Am obtinut CSQ si acum, uitandu-ma pe net am vazut ca de la 1 decembrie 2011, dosarul 2 nu s-ar mai depune la ambasada Canadei din Bucuresti, ci s-ar trimite prin posta in Nova Scotia. Stii ceva de chestia asta ? Pe langa asta, mai am o nelamurire: pe site scrie ca taxa poate fi achitata prin cheque certifie catre RECEVEUR GENERAL DU CANADA, dar nu specifica numele vreunei banci. Pe unele forumuri am vazut ca Banca Transilvania ar face acest lucru, dar nu sunt prea sigura. Oare merge si la BCR ? caci prin BCR am platit prima taxa DCS (Dosar 1).
    Imi cer scuze pentru lungimea mesajului, dar sunt destul de nelamurita in legatura cu aceste 2 aspecte.
    Multumesc mult.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 37 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 7:20 am