Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Dum Oct 17, 2010 5:43 am

    am sa va mai deranjez cu intrebari:
    am o dispozitie de plata externa facuta in 2006 in care eu i-am donat sorei mele din Toronto-Canada, 30. 0000 euro cu care si-a platit avansul apartamentului proprietate personala in Toronto. in situatia mea de acum cand imi fac dosarul de emigrare pe partea franceza imi foloseste la ceva acest act din 2006 . Or vedea francezii ca sora e in Toronto si nu pe,partea franceza, vor lua in calcul si existenta ei, ptr ca in cerere d-lor intreaba strict si punctual daca ai rude in Quebec si nu in CANADA? TOTUSI VOI ANEXA SI DOCUMENTELE SOREI MELE SAU NU?!
    va multumesc
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Dum Oct 17, 2010 6:45 am

    NU MA DUMIRESC: sunt economist licentiat si profesor economist. am lucrat si contabil la C.E.C., dar contabilitatea canadiana stiu ca nu se prea potriveste cu sistemul nostru contabil. in concluzie, ma incadrazez in una din acestea sau nu? daca da, in care? am nevoie sa stiu daca voi completa sau un formular .
    LISTE DES ORDRES PROFESSIONNELS
    Ordre des comptables agréés du Québec
    Ordre des comptables en management accrédités du Québec
    Ordre des comptables généraux accrédités du Québec
    multumiri!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Oct 17, 2010 11:30 am

    kamiera a scris:am sa va mai deranjez cu intrebari:
    am o dispozitie de plata externa facuta in 2006 in care eu i-am donat sorei mele din Toronto-Canada, 30. 0000 euro cu care si-a platit avansul apartamentului proprietate personala in Toronto. in situatia mea de acum cand imi fac dosarul de emigrare pe partea franceza imi foloseste la ceva acest act din 2006 . Or vedea francezii ca sora e in Toronto si nu pe,partea franceza, vor lua in calcul si existenta ei, ptr ca in cerere d-lor intreaba strict si punctual daca ai rude in Quebec si nu in CANADA? TOTUSI VOI ANEXA SI DOCUMENTELE SOREI MELE SAU NU?!
    va multumesc
    Trebuie sa anexati si documentele referitoare la sora dv. Poate ca in faza obtinerii CSQ nu veti primi puncte dar dupa obtinerea lui parcursul aplicatiei rezidentei permanente este identic cu programul FSW. Dovada sustinerii financiare include sume de bani transferabile sau proprietati care pot fi vandute.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Oct 17, 2010 11:47 am

    kamiera a scris:NU MA DUMIRESC: sunt economist licentiat si profesor economist. am lucrat si contabil la C.E.C., dar contabilitatea canadiana stiu ca nu se prea potriveste cu sistemul nostru contabil. in concluzie, ma incadrazez in una din acestea sau nu? daca da, in care? am nevoie sa stiu daca voi completa sau un formular .
    LISTE DES ORDRES PROFESSIONNELS
    Ordre des comptables agréés du Québec
    Ordre des comptables en management accrédités du Québec
    Ordre des comptables généraux accrédités du Québec
    multumiri!
    Formularul pe care il completati este mai mult o instiintare din partea guvernului quebecos ca nu va garanteaza obtinerea unui loc de munca in momentul in care obtineti rezidenta permanenta. Pentru mai multe detalii studiati conditiile pt a putea obtine un certificat in unul din ordinele profesionale link.
    avatar
    eimear
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 16/09/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de eimear Dum Oct 17, 2010 11:13 pm

    Noi ne-am intors de la Viena. Am efectuat plata prin card, asa cum am aflat de aici si, cand am depus dosarele, totul a fost in ordine. O doamna de la ambasada ni le-a preluat, le-a verificat si a pus niste stampile pe unele pagini. Am fost doar noi acolo, si doamna aceea. Bineinteles, a vorbit in franceza cu noi inca de la inceput, dar a trecut pe engleza cand a vazut ca ne mai impotmolim (nu ca ar conta la dosar).
    Asadar, in ce priveste plata prin card, am completat formularul, l-am listat, l-am semnat si anexat la dosar. Pe baza acestui acord, biroul de emigrare a solicitat ulterior suma necesara de pe cardul specificat in document.
    Asta-i tot. Sper ca aceasta informatie sa fie de folos si altora.
    avatar
    cristi1601
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 20/01/2010
    Varsta : 52
    Localizare : bucuresti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de cristi1601 Lun Oct 18, 2010 10:53 am

    petcu adrian a scris:BUNA ZIUA
    Pe data de 01-10-2010,am trimis dosarul,a ajuns in data de 05-10-2010.
    In cat timp vine raspunsul,daca dosarul este complet sau mai tebuie adaugat ceva?


    salut,

    Noi am primit raspunsul in fix 2 luni de la data de la care au primit cei de la ambasada dosarul.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorin200931 Mar Oct 19, 2010 11:47 am

    Salut, Cristi1601!Ai specificat ca ai primit raspuns de la Viena fix dupa 2luni dupa ce au primit ei dosarul. Cind ai trimis tu dosarul?Cum ai aflat ca au primit? prt. ca eu am trimis pe data de 19 august prin posta romana serviciul EMS si astept cu nerabdare un raspuns.Deja a trecut 2luni si nu mai am rabdare.Pot afla cunva ca cei de la Viena au primit intradevar dosarul meu??Multumesc , si bafta tuturor celor care deja sunt programati ptr. interviu si celorlalti ce vor sa enigreze.
    avatar
    cristi1601
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 20/01/2010
    Varsta : 52
    Localizare : bucuresti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de cristi1601 Mar Oct 19, 2010 6:08 pm

    sorin200931 a scris:Salut, Cristi1601!Ai specificat ca ai primit raspuns de la Viena fix dupa 2luni dupa ce au primit ei dosarul. Cind ai trimis tu dosarul?Cum ai aflat ca au primit? prt. ca eu am trimis pe data de 19 august prin posta romana serviciul EMS si astept cu nerabdare un raspuns.Deja a trecut 2luni si nu mai am rabdare.Pot afla cunva ca cei de la Viena au primit intradevar dosarul meu??Multumesc , si bafta tuturor celor care deja sunt programati ptr. interviu si celorlalti ce vor sa enigreze.

    Salut Sorin,

    Am trimis dosarul cu DHL si cei de la DHL mi-au confirmat de primirea dosarului si cine anume l-a primit, chiar si ora.
    Dosarul l-am trimis in data de 27.07.2010 si a ajuns la ambasada pe 28.07.2010.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorin200931 Mar Oct 19, 2010 8:16 pm

    Multumesc Cristi, multa bafta in continuare .
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Mar Oct 19, 2010 8:49 pm

    ceva nu-mi e clar: continutul dosarului spre Viena (trimit doar formularele sau si dovezile?!)
    1. spre Viena trimit c.v.-ul si formularele (toate tipurile)
    2. la Viena trimit si absolut toate actele traduse si stampilate de traducatorul autorizat si xerocopii acte romanesti legalizate(carte de munca, diplome, certificate, etc)
    3. le pun intr-un dosar cu sina sau nu? s-or enerva daca sunt alandala cand deschid plicul?
    4. am voie sa le perforez si sa le prind in dosar si apoi sa le introduc in plicul mare?sau nu?
    multumesc ptr raspunsurile d-voastra si ptr rabdare!!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 20, 2010 11:19 am

    kamiera a scris:ceva nu-mi e clar: continutul dosarului spre Viena (trimit doar formularele sau si dovezile?!)
    1. spre Viena trimit c.v.-ul si formularele (toate tipurile)
    2. la Viena trimit si absolut toate actele traduse si stampilate de traducatorul autorizat si xerocopii acte romanesti legalizate(carte de munca, diplome, certificate, etc)
    3. le pun intr-un dosar cu sina sau nu? s-or enerva daca sunt alandala cand deschid plicul?
    4. am voie sa le perforez si sa le prind in dosar si apoi sa le introduc in plicul mare?sau nu?
    multumesc ptr raspunsurile d-voastra si ptr rabdare!!
    Cititi cu atentie lista cu actele pe care trebuie sa le introduceti in dosar. In ghid se specifica "Les documents doivent être présentés dans l’ordre suivant". Cred ca este clar care este ordinea in care vor fi asezate formularele si actele.Primul(cel de deasupra)va fi Demande de certificat de selection pt AP, urmatorul DCS pt AS, CF-ul ... Toate actele vor fi prinse cu agrafe plasticate pe care le gasiti la librarie si introduse intr-un plic A4. Daca sunt prea multe acte vor fi introduse intr-un plic A4 cu burduf. Nu inchideti plicul deoarece cei de la DHL sau EMS vor sa stie care este continutul coletului. Plicul se sigileaza in fata dv si a celor de la DHL sau orice alta firma de curierat alegeti.
    In lista cu actele necesare vi se precizeaza care acte trebuiesc legalizate si traduse. Nu trimiteti acte originale sau copii simple sau fara traducere daca nu sunt in limba franceza sau engleza. Se specifica foarte clar care este statutul actelor de la pct 5.
    Sper ca ati inteles.
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Mier Oct 20, 2010 7:06 pm

    am rugamintea sa ma lamuriti in 2 probleme:
    1.am tradus o parte din acte (diplomele de studii) si in incheierea fiecarui document, traducatoarea a introdus un pasaj in care trebuie completat si vizat de catre un notar (implicand taxa de timbru si autentificarea). eu stiu ca doar copiile documentelor trb legalizate la notar. am nevoie si de aceasta autentificare si pe exemplarele traduse, ca nu mai inteleg !?!?!? pot sa-i spun sa scoata acel paragraf?
    2.o familie care a aplicat acum multi ani pentru federali, a avut posibilitatea sa sustina interviul la Viena. credeti ca putem avea aceasta optiune si acum ? ce ma sfatuiti? noi aplicam pt Quebec.
    astept un semn de la cei care ma pot lamuri.
    multumesc anticipat.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 8:34 am

    octombrie_2009 a scris:am rugamintea sa ma lamuriti in 2 probleme:
    1.am tradus o parte din acte (diplomele de studii) si in incheierea fiecarui document, traducatoarea a introdus un pasaj in care trebuie completat si vizat de catre un notar (implicand taxa de timbru si autentificarea). eu stiu ca doar copiile documentelor trb legalizate la notar. am nevoie si de aceasta autentificare si pe exemplarele traduse, ca nu mai inteleg !?!?!? pot sa-i spun sa scoata acel paragraf?
    2.o familie care a aplicat acum multi ani pentru federali, a avut posibilitatea sa sustina interviul la Viena. credeti ca putem avea aceasta optiune si acum ? ce ma sfatuiti? noi aplicam pt Quebec.
    astept un semn de la cei care ma pot lamuri.
    multumesc anticipat.
    Traducerile cu semnatura traducatorului autentificata este ceruta doar pt programul FSW. Pt DCS nu am citit nicaieri sa fie obligatoriu.
    Dupa cum ati spus asta se intampla acum multi ani. Au cerut ei sau asa decurgea procesul emigrarii? Puteti sa cereti sa sustineti interviul in Viena trimitand un email sau o scrisoare. Sigur va vor raspunde. Nu cred ca vor intelege de ce doriti asa ceva atat timp cat locuiti in Romania si exista o ambasada care sa se ocupe de acest serviciu.
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Joi Oct 21, 2010 12:47 pm

    nu reusesc sa gasesc nici un model de cv pt Quebec.imi puteti da un site unde sa gasesesc asa ceva.
    multumesc mult pentru ajutor!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 7:37 pm

    octombrie_2009 a scris:nu reusesc sa gasesc nici un model de cv pt Quebec.imi puteti da un site unde sa gasesesc asa ceva.
    multumesc mult pentru ajutor!
    Si ce este asa de special la CV-ul quebecos? Daca dorinti neaparat o sa va trimit un model.
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Joi Oct 21, 2010 7:53 pm

    tocmai asta e, ca nu stiu ce e deosebit fata de cel romanesc.am vazut ca federalii au un alt cv si anume acel "resume" foarte stufos comparativ cu tipul de cv pe care-l folosim si noi. de aceea m-a gandit ca e posibil sa aiba si Quebecul o astfel de "pretentie". daca imi puteti da un model ar fi grozav.
    multumesc inca o data!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 8:22 pm

    resume sau CV = aceeasi Marie cu alta palarie.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 8:37 pm

    octombrie_2009 a scris:tocmai asta e, ca nu stiu ce e deosebit fata de cel romanesc.am vazut ca federalii au un alt cv si anume acel "resume" foarte stufos comparativ cu tipul de cv pe care-l folosim si noi. de aceea m-a gandit ca e posibil sa aiba si Quebecul o astfel de "pretentie". daca imi puteti da un model ar fi grozav.
    multumesc inca o data!
    Un model sau cateva instructiuni
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Intrebare

    Mesaj Scris de Johhn Vin Oct 22, 2010 12:34 pm

    mel a scris:Am vazut ca primele documente care trebuie depuse sunt cele catre Ambasada de la Viena - acel DCS + documentele care atesta studiile mele si ale sotului meu.
    Aceste acte le traduc in franceza si le pun la posta alaturi de taxa platita de 390 CAD de persoana pt adulti si 150 CAD pt fiecare copil?-Avem 2 copii : baietel de 7 ani si fetita de 4 luni. Trebuie sa dovedesc tot in acest moment de depunere a primelor acte de veniturile pe care le detin? Testele de limba se trimit tot acum?
    va multumesc mult de ajutor!!!!!!!!!!

    Buna Mel

    Imi poti spune te rog la ce banca ai platit taxa de 390 CAD si cum ai procedat?
    Eu am intrebat la mai multe banci care mi-au spus ca nu stiu nimic despre asta.

    Multumesc mult.John
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Oct 22, 2010 3:13 pm

    Johhn a scris:
    mel a scris:Am vazut ca primele documente care trebuie depuse sunt cele catre Ambasada de la Viena - acel DCS + documentele care atesta studiile mele si ale sotului meu.
    Aceste acte le traduc in franceza si le pun la posta alaturi de taxa platita de 390 CAD de persoana pt adulti si 150 CAD pt fiecare copil?-Avem 2 copii : baietel de 7 ani si fetita de 4 luni. Trebuie sa dovedesc tot in acest moment de depunere a primelor acte de veniturile pe care le detin? Testele de limba se trimit tot acum?
    va multumesc mult de ajutor!!!!!!!!!!

    Buna Mel

    Imi poti spune te rog la ce banca ai platit taxa de 390 CAD si cum ai procedat?
    Eu am intrebat la mai multe banci care mi-au spus ca nu stiu nimic despre asta.

    Multumesc mult.John
    Daca faceti plata prin BCR mergeti la sucursala(nu la agentiile de cartier) si intrebati un consilier unde puteti sa faceti o plata externa cu cec. Nu trebuie sa deschideti cont, nu aveti nevoie de contul beneficiarului. Completati formularul de eliberare a cecului, platiti in lei sau valuta(daca nu va convine cursul valutar al BCR) si reveniti peste 3 zile sa ridicati cecul. Veti gasi topicul cu forma de plata cu cec. Printati imaginea ca sa inteleaga cei de la banca despre ce este vorba.
    Cree
    Cree
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 02/06/2010
    Varsta : 37
    Localizare : Brasov

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Cree Sam Oct 23, 2010 2:27 pm

    Salut, la cererea unor colegi de pe acest forum si dupa multe promisiuni din partea mea, am urcat dinou ceva material de invatat limba franceza si engleza.
    Mi-a luat 2 zile sa fac upload deoarece am o banda foarte minca, nu stu cat ramane pe server ce am urcat, dar nu cred ca mai mult de 10 zile.

    Dupa cum urmeza :

    http://rapidshare.com/files/426676529/Easy_english_-_PART_I.rar
    http://rapidshare.com/files/426685803/01_-_Engleza_pentru_incepatori_by_MDD_-_PART_II.rar
    http://rapidshare.com/files/426672400/01_-_Engleza_pentru_incepatori_by_MDD_-_PART_III.rar

    http://rapidshare.com/files/426693081/Engleza_disc_1.nrg
    http://rapidshare.com/files/426702572/Engleza_disc_2.nrg

    Si poate cel mai complex si bun progra care l-am gasit intamplator, recomandat de un cursant de al meu
    este Rosetta Stone http://www.rosettastone.com/learn-english
    Video /audio / poze / si daca ai microfon Smile te corecteza daca pronuti corect

    Program - > http://rapidshare.com/files/426604740/1._Rosetta_Stone_3.4.5_SetUp.rar

    Se intaleaza, nu se ruleza dupa instal (se debiveza cand apare butonul Finish caseta Start program), se inlocuieste executabilul Rosetta_Stone_v3.4.5.exe din folderul de install din Program Files cu executabilul Rosetta_Stone_v3.4.5.exe din folderul Crack, nu se face niciodata update la program sau la cursuri

    Scrieti imaginiele pe CD, il rulati de pe CD-rom, deschideti programul Rosetta Stine, All Language .
    Sau rulati imagine cu ajutorul unui program de imagini daemon tools sau power iso.

    Engleza level 1 -> http://rapidshare.com/files/426601746/English__American__V3_Level_1.iso

    Franceza Level 1 -> http://rapidshare.com/files/426613262/French_V3_Level_1.iso

    O sa fac o mica lista cu ce nivele la limbi am in momentul de fata
    1. Danish Level1 (excista doar 1 nivel)
    2. Dutch Level1,2 (exista 3 nivele)
    3. English (American)Level1,2,3,4,5(exista 5 nivele)
    4 English (British) Level1,2,3 (exista 3 nivele)
    5. French Level 1,2,3 (exista 5 nivele)
    6. German Level 1,2,3,4,5 (exista 5 nivele)
    7. Greek Level 1,2 (exista 3 nivele)
    8. Italian Level 1,2,3 (exista 5 nivele)
    9. Latin Level 1
    10. Polish Level 1
    11. Portuguese Level 1,2,3 (exista 3 nivel)
    12. Spanish (Spain) Level 1,2,3,4,5 (exista 5 nivel)
    13. Spanish (Latin American) Level 1,2,3,4,5 (exista 5 nivel)
    14. Swedish Level 1 (exista 3 nivele)

    Ce am pana in momentul de fata inseamna 20 Gb
    Engleza - Americana - 2 GB 5 CD-uri
    Engleza - Britanica - 1.2 GB 3 CD-uri
    Franceza - 1.1 GB doar 3 CD-uri din 5 din pacate sper sa le gasesc.

    Avand in vedere ca o sa imi ia o viata de om sa fac upload la engleza si franceza ofer o alternativa celor interesati. Le pot scrie pe CD-uri sau DVD-uri si le pot expedia prin posta, nu imi permit nesimtirea sa percep ceva, vreau sa ajut si acest forum m-a ajutat enorm nu mi-a cerut o taxa pentru toate informatiile utile.
    O sa ofer prin PM celor interesat un cont la ING unde pot depune contravalorea a 5 sau 10 CD-ri sau DVD-ri + transportul prin posta 10-15 lei, deci ar fi un total de 20 - 25 lei.


    PS. Dl paulesco , daca cumva am incalata o regula interna, am facut abuz in vreun fel cu acest post, poti sa il stergi, sau poti sa il modificei in ce fel consideri, am tinut cont de data trecuta linkul sa fie in text dar imi da eroare daca il accesez asa ca am pus doar linkul. Succes tuturor, sper sa fiu in stare sa recuperez toate informatiile si sa imi fac si eu actele ca ma arde rau ...
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Dum Oct 24, 2010 8:52 am

    intrebari ptr d-l paulesco:
    1. formullarul "declaratia membrilor de familie" este strict pe Quebec. iar sora mea locuieste in Toronto. cum procedez? aceasta declaratie trebuie s-o completeze ea in Canada si s-o legalizeze acolo? cred c-am inteles bine. dar formularul e pe Quebec? ce formular trebuie sa completeze ea?
    multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Oct 24, 2010 12:35 pm

    kamiera a scris:intrebari ptr d-l paulesco:
    1. formullarul "declaratia membrilor de familie" este strict pe Quebec. iar sora mea locuieste in Toronto. cum procedez? aceasta declaratie trebuie s-o completeze ea in Canada si s-o legalizeze acolo? cred c-am inteles bine. dar formularul e pe Quebec? ce formular trebuie sa completeze ea?
    multumesc!
    Sora dv nu trebuie sa completeze acel formular. Veti atasa la dosar copie simpla dupa cardul de RP sau certificatul de cetatenie dupa caz. Nu este sigur ca veti obtine puncte pt ruda in Canada dar poate veti primi ceva puncte la adaptabilitate. Nu faceti referire la intentia de a parasi Quebecul. Motivati alegerea prin asemanarile societatii romanesti cu cea quebecoasa sau orice alt motiv.
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Dum Oct 24, 2010 5:23 pm

    am gasit urmatorul pasaj "All copies enclosed with your application must be authenticated by the institution which holds the original or by the legal authority duly authorized to certify as a true the copy of a document, that is to say a copy confirming the existence of a valid original document."
    avand in vedere ca nu putem obtine originalele cartilor de munca de la resurse umane si notarul ne-a spus ca nu poate mentiona pe copii "conform cu originalul" ci doar le poate legaliza. credeti ca au vreo valoare stampilate si semnate de catre resursele umane fara sa mai trecem pe la notar !?!?! eu inteleg ca da....
    multumesc!!!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Oct 24, 2010 6:40 pm

    octombrie_2009 a scris:am gasit urmatorul pasaj "All copies enclosed with your application must be authenticated by the institution which holds the original or by the legal authority duly authorized to certify as a true the copy of a document, that is to say a copy confirming the existence of a valid original document."
    avand in vedere ca nu putem obtine originalele cartilor de munca de la resurse umane si notarul ne-a spus ca nu poate mentiona pe copii "conform cu originalul" ci doar le poate legaliza. credeti ca au vreo valoare stampilate si semnate de catre resursele umane fara sa mai trecem pe la notar !?!?! eu inteleg ca da....
    multumesc!!!
    Cei care au in pastrare originalul pot elibera o copie pe care trebuie sa puna stampila "conform cu originalul" sau scris de mana, stampilat si semnat de directorul dep. resurse umane. Legea spune ca originalul CM se elibereaza la cerere pt 48 de ore.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 14 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 3:21 pm