Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    oles123ya
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 04/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de oles123ya Lun Oct 04, 2010 5:09 pm

    Salut tutuor

    am o intrebare am depus dosarul la Viena pe data de 25 august si pin acum nu ne-o venit nici un raspuns, peste cit tip vine confirmare?
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Mar Oct 05, 2010 8:09 am

    oles123ya a scris:Salut tutuor

    am o intrebare am depus dosarul la Viena pe data de 25 august si pin acum nu ne-o venit nici un raspuns, peste cit tip vine confirmare?
    Buna! Te rog sa citesti acest subiect, pe alte pagini vei gasi informatia necesara.
    Mai este un subiect Ouverture de dossier, uitat-te si peste el, sa vezi cum arata plicul si cele 2 scrisori.

    Multa bafta!

    Succes!

    avatar
    mariann
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 05/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mariann Mar Oct 05, 2010 12:31 pm

    pentru cei care trimit DCS de acum ininte mai trebuie extras de cont sau evaluarea casei de un expert ANEVAR, sau este sufienta seclaratia pe proprie raspundere(FORMULARUL TIP)in care declari cu cati bani vei ajunge in Canada
    multumesc


    Ultima editare efectuata de catre mariann in Mier Oct 06, 2010 8:16 pm, editata de 1 ori
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 4:18 pm

    LAVI a scris:Buna!

    Am o nelamurire:cand am completat DCS -ul nu eram angajata, iar in ouverture de dossier specifica sa ii anuntam daca survin schimbari.
    Eu m-am angajat ulterior, din iulie, e de ajuns sa ii anunt printr-o adeverinta ca sunt angajata la firma respectiva?
    Acea adeverinta sa o traduc si sa o trimit la Viena? E suficient?

    ,Multumesc!


    Lavinia
    Este suficient. La interviu veti merge cu originalul cartii de munca iar la dosarul pe rezidenta permanenta puteti atasa o noua copie legalizata a cartii de munca actualizate.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 4:39 pm

    mariann a scris:pentru cei care trimit DCS de acum ininte mai trebuie extras de cont sau evaluarea casei de un expert ANEVAR, sau este sufienta seclaratia pe proprie raspundere(FORMULARUL TIP)in care declari cu cati bani vei ajunge in Canada
    Nu se cere nicaieri aceasta dovada. Se specifica faptul ca formularul are statut de contract si ca va luati angajamentul sustinerii financiare in primele 3 luni. In practica majoritatea aplicantilor trimit extrase de cont sau evaluari ale apartamentelor sau copii legalizate dupa contractele de vanzare-cumparare insotite de un Extras de carte funciara. Ideea este ca sumele cerute pt Quebec la ora actuala sunt derizorii in raport cu cerintele pt programul federal. Alegeti varianta care vi se pare mai viabila. Chiar daca nu aveti aceste acte la dosar, vor fi cerute printr-o scrisoare de instiintare.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 4:42 pm

    oles123ya a scris:Salut tutuor

    am o intrebare am depus dosarul la Viena pe data de 25 august si pin acum nu ne-o venit nici un raspuns, peste cit tip vine confirmare?
    Raspunsul il veti primi. Depinde foarte mult si daca dosarul are tratament prioritar.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 4:46 pm

    ioanadb a scris:Buna Paul,

    Am o intrebare legata de nivelul de calificare. Sotul meu in urma absolvirii liceului are specificat pe diploma specializarea: "Electronist montator si depanator echipamente de automatizare" si pe diploma de facultate este inginer diplomat in domeniul Stiinte Aplicate, specializarea: "Informatica industriala". Intrebarea este daca se incadreaza ca si calificare la "Cable and Circuit Assembly" conform listei Canadiene, de unde ar putea sa primeasca 16 puncte sau la "Computer Engineering", "Computer Science" de unde ar putea sa primeasca 6 puncte? Nu stiu exact cum se face echivalarea diplomelor din Romania, si daca se incadreaza la amandoua, care sunt punctele care ii vor fi date: 16 sau 6? Multumesc anticipat!
    In nici un caz nu se incadreaza la categoria "Cable and Circuit Assembly".
    avatar
    Malina
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 06/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Malina Mier Oct 06, 2010 7:18 pm

    Buna ziua,
    As putea sa trimit primul dosar la Viena fara testele de limba franceza, deoarece acum invatam?

    Eu si soul meu suntem economisti, el a terminat Managementul Afacerilor dar lucreaza la Administratia Financiara- inspector fiscal, iar eu economist in turism servicii si comert, lucrez intr-un hotel si am aceasta functie pe carnetul de munca din luna mai anul acesta. Unde de incadram ?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 7:52 pm

    Malina a scris:Buna ziua,
    As putea sa trimit primul dosar la Viena fara testele de limba franceza, deoarece acum invatam?

    Eu si soul meu suntem economisti, el a terminat Managementul Afacerilor dar lucreaza la Administratia Financiara- inspector fiscal, iar eu economist in turism servicii si comert, lucrez intr-un hotel si am aceasta functie pe carnetul de munca din luna mai anul acesta. Unde de incadram ?
    Se poate si fara dar se pare ca au prioritate dosarele cu rezultatul testului inclus.
    La capitolul incadrare sunteti singurii care pot lua aceasta hotarare. In acest fel in eventualitatea unui esec nu aveti pe cine sa trageti la raspundere. In orice caz Quebec scrie pe fruntea dv. Puteti sa studiati si lista din programul federal dar se pare ca in NOC-ul 1122 este ingramadeala mare.


    Ultima editare efectuata de catre paulesco in Mier Oct 06, 2010 9:18 pm, editata de 1 ori
    avatar
    Malina
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 06/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Malina Mier Oct 06, 2010 8:14 pm

    Va multumesc pentru raspuns.

    NU nu m-am referit la provincie, ci la nivelul de calificare. Pentru sotul meu : administration des affaires, iar pentru mine ?
    avatar
    Malina
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 06/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Malina Mier Oct 06, 2010 9:05 pm

    va rog, cu ce culoare trebuie sa completam formularele?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 9:16 pm

    Malina a scris:va rog, cu ce culoare trebuie sa completam formularele?
    Negru pur
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 9:28 pm

    Malina a scris:Va multumesc pentru raspuns.

    NU nu m-am referit la provincie, ci la nivelul de calificare. Pentru sotul meu : administration des affaires, iar pentru mine ?
    Este rau ca nu precizati regiunea sau programul pt care optati.
    Pt programul Quebec studiati lista cu domeniile de formare si veti sti daca sunt tratate prioritar. Din cate stiu studiile in domeniul economic nu mai sunt punctate din 2007. Singura exceptie in acest domeniu este "contabilitate si gestiune". Pt programul federal singurul cod NOC unde puteti incerca sa va regasiti ca si atributiuni este 1122
    avatar
    dyadya
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 13/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dyadya Mier Oct 13, 2010 6:58 pm

    Buna! As dori si eu sa emigrez in Quebec si incerc sa strang actele necesare pentru dosarul de la Viena, dar mai am unele nelamuriri:
    1. Imi trebuie neaparat un atestat de limba franceza? Daca da, in care dosar trebuie trimis?
    2. Pentru a demonstra partea financiara...detin mai multe imobile (terenuri cu C.F.-uri pe mine), ma pot ajuta? As mai avea si un apartament dar pe sfert e inca al bancii...se pune? Sau am nevoie de bani in cont?
    3. Daca am o prietena in Canada poate ea completa formularul destinat cuiva de acolo sau doar o ruda?
    Va multumesc!
    avatar
    Malina
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 06/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Plata primului dosar

    Mesaj Scris de Malina Mier Oct 13, 2010 7:45 pm

    Am trimis astazi dosarul spre Viena cu dhl. Am efectuat plata prin dispozitie de transfer bancar prin banca transilvania. Este in regula ? Am achitat 690 dolari canadieni + comisionul. Am citit asta seara pe forum ca trebuia facuta plata numai cu CEC prin BCR. Contul, banca si destinatarul le am trecut corect. Sper sa nu fie o problema.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 13, 2010 9:45 pm

    Malina a scris:Am trimis astazi dosarul spre Viena cu dhl. Am efectuat plata prin dispozitie de transfer bancar prin banca transilvania. Este in regula ? Am achitat 690 dolari canadieni + comisionul. Am citit asta seara pe forum ca trebuia facuta plata numai cu CEC prin BCR. Contul, banca si destinatarul le am trecut corect. Sper sa nu fie o problema.
    Nu va faceti probleme. Everything will be all right!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 13, 2010 10:02 pm

    dyadya a scris: Buna! As dori si eu sa emigrez in Quebec si incerc sa strang actele necesare pentru dosarul de la Viena, dar mai am unele nelamuriri:
    1. Imi trebuie neaparat un atestat de limba franceza? Daca da, in care dosar trebuie trimis?
    2. Pentru a demonstra partea financiara...detin mai multe imobile (terenuri cu C.F.-uri pe mine), ma pot ajuta? As mai avea si un apartament dar pe sfert e inca al bancii...se pune? Sau am nevoie de bani in cont?
    3. Daca am o prietena in Canada poate ea completa formularul destinat cuiva de acolo sau doar o ruda?
    Va multumesc!
    1. La primul dosar(DCS) nu este obligatoriu. Dar trebuie sa fiti realist atunci cand marcati nivelul cunostintelor de limba franceza. Castigati timp pretios intre trimiterea dosarului si OUV plus timpul pana la invitatia la interviu. Daca la interviu va descurcati s-ar putea sa primiti CSQ-ul fara rezultatul testului(TEF,TCF,TEFAQ sau alt test agreat). Daca o dati in bara la interviu vor cere sa va pregatiti si sa sustineti un examen. Ideal este sa aveti acest test in momentul in care trimiteti DCS-ul. In acest fel se simplifica lucrurile si pt dv si pt ei.
    2. Dovada o faceti prin extrase de cont sau proprietati imobiliare. Normal ca trebuie sa fie pe numele dv si, la nevoie, sa poata fi vandute.
    3. Sunt acceptate doar rudele de gradul I (époux, conjoint de fait, père, mère, fils, fille, frère, sœur, grand-père ou grand-mère)Pe partea franceza nu se accepta unchii si matusile.
    avatar
    dyadya
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 13/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dyadya Joi Oct 14, 2010 6:06 am

    Multumesc mult pentru ajutor...m-am mai luminat!!!
    avatar
    petcu adrian
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 16
    Data de inscriere : 23/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de petcu adrian Joi Oct 14, 2010 2:20 pm

    BUNA ZIUA
    Pe data de 01-10-2010,am trimis dosarul,a ajuns in data de 05-10-2010.
    In cat timp vine raspunsul,daca dosarul este complet sau mai tebuie adaugat ceva?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 14, 2010 8:35 pm

    petcu adrian a scris:BUNA ZIUA
    Pe data de 01-10-2010,am trimis dosarul,a ajuns in data de 05-10-2010.
    In cat timp vine raspunsul,daca dosarul este complet sau mai tebuie adaugat ceva?
    OUV ar trebui sa soseasca in 1, 2 luni.
    avatar
    petcu adrian
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 16
    Data de inscriere : 23/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de petcu adrian Vin Oct 15, 2010 7:37 am

    MULTUMESC
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Sam Oct 16, 2010 7:50 pm

    nu am inteles clar! lamuriti-ma, va rog! pentru a aplica pe partea franceza trebuie sa trimit cu primul dosar spre Viena si un certificat de competente lingvistice? adica sa fug repede sa fac un curs in franceza si apoi sa trimit dosarul spre Viena?
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Sam Oct 16, 2010 7:58 pm

    stimate domn,
    eu am deja actele traduse, dar in engleza. se vor supara cei de pe partea franceza?! cand or vedea ca eu aplic pe franceza dar completez in engleza?! am o sora in Toronto. asta m-ajuta cu ceva , pot sa amintesc de ea sau se vor supara? ori le e indiferent?
    multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Sam Oct 16, 2010 9:01 pm

    kamiera a scris:stimate domn,
    eu am deja actele traduse, dar in engleza. se vor supara cei de pe partea franceza?! cand or vedea ca eu aplic pe franceza dar completez in engleza?! am o sora in Toronto. asta m-ajuta cu ceva , pot sa amintesc de ea sau se vor supara? ori le e indiferent?
    multumesc!
    Formularele se completeaza in engleza sau franceza. Ambele sunt limbi oficiale. Or sa se simta un pic ofensati ca nu utilizati limba lor de 2 lei dar o sa le treaca. Majoritatea aplicantilor au evitat sa incerce acest experiment. Daca NU amintiti de ea sunt sigur ca se vor supara. Primiti puncte pretioase pt ca aveti rude in Canada. Unii ar "face crima" pt acele puncte.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Sam Oct 16, 2010 9:09 pm

    kamiera a scris:nu am inteles clar! lamuriti-ma, va rog! pentru a aplica pe partea franceza trebuie sa trimit cu primul dosar spre Viena si un certificat de competente lingvistice? adica sa fug repede sa fac un curs in franceza si apoi sa trimit dosarul spre Viena?
    In functie de nivelul pe care il marcati in formular primiti puncte pt competente lingvistice. Ar fi bine sa trimiteti si rezultatul impreuna cu DCS-ul. In felul acesta se grabeste procesarea dosarului si veti fi sigur ca punctajul pt baremul eliminatoriu este real. Daca nu trimiteti rezultatul testului si va supraevaluati nivelul si in timpul interviului nu reusiti sa-i "impresionati" cu franceza pe care o folositi atunci vor cere un rezultat TEF, TCF, TEFAQ sau alt test agreat la nivelul punctajului cu care ati aplicat in DCS.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 13 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mai 02, 2024 4:18 pm