Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iul 27, 2010 10:02 pm

    doru simion a scris:Buna seara(ca e seara la mine)...
    Am o nedumerire, caci cred ca am zbarcit-o cu traducerea si legalizarea, respectiv am tradus autorizat ce trebuia tradus, apoi originalelor le-am facut copii legalizate.
    Nu cumva trebuia facuta traducere autorizata a copiilor legalizate deja?(adica traducerea sa contina si traducerea legalizarii?)
    Ma refer la ordinea operatiunilor.
    Eu am acum un set de copii traduse autorizat si alte copii legalizate, ale acelorasi acte.
    Sper ca m-am facut inteles: intai legalizare si apoi traducere a copiilor legalizate sau copii legalizate si copii traduse una sub alta?
    lamuriti-ma, va rog Smile
    Prea complicat!
    1) Mergeti cu originalele la notar pt copii legalizate. Numai actele cerute.
    2)Mergeti cu originalele la traducatorul autorizat. Traducerea nu se legalizeaza. Este suficienta semnatura si stampila traducatorului autorizat
    avatar
    doru simion
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 07/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de doru simion Mar Iul 27, 2010 10:58 pm

    paulesco a scris:
    doru simion a scris:Buna seara(ca e seara la mine)...
    Am o nedumerire, caci cred ca am zbarcit-o cu traducerea si legalizarea, respectiv am tradus autorizat ce trebuia tradus, apoi originalelor le-am facut copii legalizate.
    Nu cumva trebuia facuta traducere autorizata a copiilor legalizate deja?(adica traducerea sa contina si traducerea legalizarii?)
    Ma refer la ordinea operatiunilor.
    Eu am acum un set de copii traduse autorizat si alte copii legalizate, ale acelorasi acte.
    Sper ca m-am facut inteles: intai legalizare si apoi traducere a copiilor legalizate sau copii legalizate si copii traduse una sub alta?
    lamuriti-ma, va rog Smile


    Prea complicat!
    1) Mergeti cu originalele la notar pt copii legalizate. Numai actele cerute.
    2)Mergeti cu originalele la traducatorul autorizat. Traducerea nu se legalizeaza. Este suficienta semnatura si stampila traducatorului autorizat
    multumesc! intrasem in panica, gandindu-ma ca cei de la Viena vor vrea
    sa vada traducerea actului cu tot cu traducerea stampilei notarului prin
    care acesta declara autentic si conform cu originalul.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Iul 29, 2010 7:48 pm

    platon312 a scris:Buna ziua,

    As aprecia ajutorul dvs cu o problema legata de cartea de munca, contractul si actele aditionale, care sunt in original la angajator (corporatie). Imi puteti spune va rog daca in loc de copii legalizate dupa acestea pot folosi copii facute de ei (HR) cu stampila, semnatura si "conform cu originalul"? Apoi sa le trimit asa cum le-am primit, cu stampila si semnatura in clar? Sau trebuie neaparat sa scot originalele si sa fac copii legalizate? De asemenea, din cate am inteles, oricare ar fi varianta corecta, toate acestea trebuie traduse in franceza ...

    Multumesc,
    Este specificat in ghidul de procedura ca actele trebuie trimise sub forma de copii legalizate si traduse daca nu sunt in limba franceza sau engleza. Au fost si dosare acceptate la care sau trimis actele in forma specificata de dv.Traducerea este obligatorie. La interviu veti prezenta originalele actelor. Riscul va apartine.
    avatar
    bluzme
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 23/01/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bluzme Dum Aug 01, 2010 2:35 am

    Buna seara,
    Multumim pt efortul depus in creerea, organizarea si intretinerea blogului dumneavoastra. Pe noi ne ajuta extrem de mult.
    Noi suntem inca la adunat acte si completat DCS-ul, unde avem o mica nelamurire la punctul 7.Indiquez les endroits où vous avez résidé au cours des dix dernières années - se refera strict la adresa din buletin sau si la vizele de flotant? De ex si eu si sotul (care e AP) suntem dintr-un oras, dar am facut facultatea in alt oras si acuma lucram intr-un al 3-lea oras (in ultimii 10 ani). Problema noastra e ca stam in orasul unde lucram de 3 ani si avem doar o viza de flotant din primul an, dupa care din diferite motive nu am mai facut. Credeti ca este vreo problema ca avem o adresa intr-un oras si lucram intr-un oras la 300 de km departare unde nu avem viza de flotant?

    Multumim.
    Numai bine.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Aug 01, 2010 9:43 am

    Treceti adresele care pot fi verificate cu toate ca nu cred ca-si pierd timpul cu asa ceva. Sunt interesati mai mult de perioadele in care s-a locuit in afara tarii. In acest caz trebuie sa existe si cazierul din acea tara.
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Dum Aug 01, 2010 7:15 pm

    Buna tuturor!
    Am reusit si noi sa trimitem primul dosar la Viena.
    Prin Posta romana, serviciul EMS.Plicul cu acte se poate urmari in Romania si apoi in Austria pe adresa http://www.post.at/en/2.htm .Important e ca a ajuns.
    Acum avem emotii, sa luam punctajul necesar.
    Multa bafta tuturor!
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Mier Aug 04, 2010 11:20 pm

    Bafta!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Joi Aug 05, 2010 9:07 am

    Multumesc Dorina!


    Lavinia
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty libradana1969

    Mesaj Scris de libradana1969 Joi Aug 05, 2010 5:11 pm

    buna , mi -am pus i gand sa emigrez in Canada partea franceza am citit ff mult despre emigrare si in ce costa aceasta .
    stiu cu aproximatie costurile dar am o intrebare .impreuna cu mine vrea sa emigreze si o ff buna prietena care imi este ca o sora .
    sta cu mine la aceeasi adresa .daca sunt aplicantul principal care sunt sansele sa putem pleca?
    am costatat ca acest site este ff bine pus la punct si iti ofera cam tot ceea ce isi doreste un viitor emigrant !felicitari !
    va multumesc mult si multa bafta la toata lumea!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Aug 05, 2010 6:28 pm

    libradana1969 a scris:buna , mi -am pus i gand sa emigrez in Canada partea franceza am citit ff mult despre emigrare si in ce costa aceasta .
    stiu cu aproximatie costurile dar am o intrebare .impreuna cu mine vrea sa emigreze si o ff buna prietena care imi este ca o sora .
    sta cu mine la aceeasi adresa .daca sunt aplicantul principal care sunt sansele sa putem pleca?
    am costatat ca acest site este ff bine pus la punct si iti ofera cam tot ceea ce isi doreste un viitor emigrant !felicitari !
    va multumesc mult si multa bafta la toata lumea!
    Pentru autoritatile din Quebec nu este o problema:
    "has been cohabiting for at least one year with an opposite-sex or same-sex partner who is at least 16 years of age"
    Trebuie sa completati al doilea formular aici
    Trebuie sa dovediti ca sunteti "conjoint de fait". Nu mai intru in detalii deoarece s-a mai discutat despre "dovezile" cerute.
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty libradana1969

    Mesaj Scris de libradana1969 Vin Aug 06, 2010 8:56 am

    buna dimineata si va multumesc ptr raspuns .mai am o intrebare .care este statul cainilor .am unj ciobanesc german de 10 ani .sunt sanse sa-l pot lua cu min esidaca da care sunt comditiile?
    va multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Aug 06, 2010 7:47 pm

    libradana1969 a scris:buna dimineata si va multumesc ptr raspuns .mai am o intrebare .care este statul cainilor .am unj ciobanesc german de 10 ani .sunt sanse sa-l pot lua cu min esidaca da care sunt comditiile?
    va multumesc
    -dovada vaccinarii antirabice-toate detaliile chiar si seria si lotul vaccinului-vorbiti cu veterinarul
    -actele in care este descris in amanuntime
    -declaratie ca nu este introdus in tara pt comercializare-nu stiu unde se completeaza.
    trebuie sa va interesati pe internet daca nu este introdusa carantina in perioada in care urmeaza sa plecati.
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de libradana1969 Vin Aug 06, 2010 8:04 pm

    va multumesc mult si feliciatri ptr site este fff bien pus la punct si sper sa -mi poarte noroc informatiile gasite aici! mai am o intrebare .
    am gasit firma de intermedieri ptr emigrari ALO CANADA . AM CITIT INFORMATII PRO SI CONTRA DV CE INFORMATII AVETI SI DACA AVETI DESPRE ACEASTA FIRMA.
    AS VREA SA FAC O RECTIFICARE PTR CA S-A INTELES U PIC GRESIT PRIMA MEA INTREBARE CU MINE VFREA SA PLECE SI PRIETENA MEA DAR NU SUNTEM IMPREUNA ASA CUM S-A INTELES Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_biggrin DAR EU AS AVEA BANI SUFICIENTI PTR A INCEPE PROCEDURILE DE EMIGRARE SI AS PUTEA SA O AJUT SI PE EA .VA ROG SA MA O=IERTATI .SUNTEM HETEROSEXUALE AMANDOUA Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_lol INCA O DATA IMI CER SCUSE PTR ACESTE SPECIFICATII SUPLIMENATARE. VA DORESC O ZI BUNA SI WEEK-END PLACUT. Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_biggrin
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Sam Aug 07, 2010 11:13 am

    libradana1969 a scris:va multumesc mult si feliciatri ptr site este fff bien pus la punct si sper sa -mi poarte noroc informatiile gasite aici! mai am o intrebare .
    am gasit firma de intermedieri ptr emigrari ALO CANADA . AM CITIT INFORMATII PRO SI CONTRA DV CE INFORMATII AVETI SI DACA AVETI DESPRE ACEASTA FIRMA.
    AS VREA SA FAC O RECTIFICARE PTR CA S-A INTELES U PIC GRESIT PRIMA MEA INTREBARE CU MINE VFREA SA PLECE SI PRIETENA MEA DAR NU SUNTEM IMPREUNA ASA CUM S-A INTELES Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_biggrin DAR EU AS AVEA BANI SUFICIENTI PTR A INCEPE PROCEDURILE DE EMIGRARE SI AS PUTEA SA O AJUT SI PE EA .VA ROG SA MA O=IERTATI .SUNTEM HETEROSEXUALE AMANDOUA Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_lol INCA O DATA IMI CER SCUSE PTR ACESTE SPECIFICATII SUPLIMENATARE. VA DORESC O ZI BUNA SI WEEK-END PLACUT. Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_biggrin
    Nu conteaza aceste detalii. Paulesco a dat o varianta in cazul in care doriti sa aplicati impreuna pe acelasi dosar. Faptul ca locuiti impreuna nu acorda drept de aplicare daca nu va considerati "conjoints de fait".
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de libradana1969 Sam Aug 07, 2010 11:15 am

    ok multumesc mult
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Sam Aug 07, 2010 11:21 am

    libradana1969 a scris:va multumesc mult si feliciatri ptr site este fff bien pus la punct si sper sa -mi poarte noroc informatiile gasite aici! mai am o intrebare .
    am gasit firma de intermedieri ptr emigrari ALO CANADA . AM CITIT INFORMATII PRO SI CONTRA DV CE INFORMATII AVETI SI DACA AVETI DESPRE ACEASTA FIRMA.
    AS VREA SA FAC O RECTIFICARE PTR CA S-A INTELES U PIC GRESIT PRIMA MEA INTREBARE CU MINE VFREA SA PLECE SI PRIETENA MEA DAR NU SUNTEM IMPREUNA ASA CUM S-A INTELES Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_biggrin DAR EU AS AVEA BANI SUFICIENTI PTR A INCEPE PROCEDURILE DE EMIGRARE SI AS PUTEA SA O AJUT SI PE EA .VA ROG SA MA O=IERTATI .SUNTEM HETEROSEXUALE AMANDOUA Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_lol INCA O DATA IMI CER SCUSE PTR ACESTE SPECIFICATII SUPLIMENATARE. VA DORESC O ZI BUNA SI WEEK-END PLACUT. Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_biggrin
    Daca guv. canadian pune la dispozitie toate detaliile procedurii, de ce trebuie sa apelati la un intermediar? Este atat de greu sa completati cateva formulare si dupa caz sa invatati engleza sau franceza? Scrie clar pe pagina guvernamentala ca dosarele nu sunt tratate prioritar. Sunt banii dumneavoastra.
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de libradana1969 Sam Aug 07, 2010 11:31 am

    stiu dar am intrebat si eu ma auzit ca multi au plecat prin intermediari dar citind pe site cred ca am ajuns sa va dau drepate.cred ca voi proceda cum este mai bine ptr mine adica voi incerca sa fac singura toate demersurile sper sa si reusesc,cu ajutorul LUI DZEU si al acestui site cu informatii ff bune si corecte .mult succes tuturor celor ce vor aplica ptr canada indiferent de zona Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_biggrin Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_smile
    corina
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 26
    Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Longueuil

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de corina Mar Aug 10, 2010 8:54 am

    LAVI a scris:Buna tuturor!
    Am reusit si noi sa trimitem primul dosar la Viena.
    Prin Posta romana, serviciul EMS.Plicul cu acte se poate urmari in Romania si apoi in Austria pe adresa http://www.post.at/en/2.htm .Important e ca a ajuns.
    Acum avem emotii, sa luam punctajul necesar.
    Multa bafta tuturor!
    Buna Lavi!
    Te rog sa ma luminezi. Ce trebuie sa legalizez din cartea de munca si mai ales ce trebuie sa traduc din ea. La 15 lei pe pagina cred ca trebuie sa minimalizez la maxim cheltuielile.
    Ati trimis dosarul cu rezultatul testului de franceza?
    Multumesc anticipat!
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de libradana1969 Mar Aug 10, 2010 8:17 pm

    buna deocamdata eu nu ma inceput nimic dar voi incepe imediat ce voi pute adin pct de vedere financiar .cel mult 2-3 luni!orcicum bafat tuturor!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Aug 10, 2010 10:27 pm

    libradana1969 a scris:buna deocamdata eu nu ma inceput nimic dar voi incepe imediat ce voi pute adin pct de vedere financiar .cel mult 2-3 luni!orcicum bafat tuturor!
    In octombrie se implineste anul de la ultima schimbare de procedura.
    Facem o lista de pariuri ca pana in Dec. apare alta schimbare? Cine este convins ca drumul vietii lui trebuie sa treaca si prin Canada este bine sa prinda actualele proceduri. Ce spuneti de o lista de meserii si pe programele provinciale? Cred ca ar zdruncina toate planurile.
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de libradana1969 Mar Aug 10, 2010 10:30 pm

    tot ce este posibil .nimic nu este batut in cuie! Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_biggrin Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Icon_lol
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Dum Aug 15, 2010 7:04 am

    corina a scris:
    LAVI a scris:Buna tuturor!
    Am reusit si noi sa trimitem primul dosar la Viena.
    Prin Posta romana, serviciul EMS.Plicul cu acte se poate urmari in Romania si apoi in Austria pe adresa http://www.post.at/en/2.htm .Important e ca a ajuns.
    Acum avem emotii, sa luam punctajul necesar.
    Multa bafta tuturor!
    Buna Lavi!
    Te rog sa ma luminezi. Ce trebuie sa legalizez din cartea de munca si mai ales ce trebuie sa traduc din ea. La 15 lei pe pagina cred ca trebuie sa minimalizez la maxim cheltuielile.
    Ati trimis dosarul cu rezultatul testului de franceza?
    Multumesc anticipat!
    Buna Corina!
    Scuze ptr intarziere!
    Si eu aveam aceleasai nelamuriri in ceea ce priveste cartea de munca.Smile
    Ai nevoie de original si de un traducator de franceza. El va face xerox fiecare pagina si o va traduce.Pe fiecare pagina tradusa va fi stampila firmei de traducator( ca un fel de legalizare), iar pe ultima pagina din cartea de munca tradusa exista o declaratie data de traducatoare: traduicatoarea NL certific exactitatea si corectitudinea datelor semnatura si stampile.
    Noi am avut de tradus multe acte, tot cu 15 ron pag.
    Nu avem testul ptr limba, am declarat 8 la franceza amandoi.Sa vedem ce decid ei.
    Bafta multa cu primul dosar!
    Lavinia
    avatar
    Petronela
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/08/2010
    Localizare : Iasi

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Dosar Viena

    Mesaj Scris de Petronela Lun Aug 16, 2010 2:08 pm

    Buna ziua tuturor.Cred ca e timpul a emigram si noi in Canada, asa aca am hotarat sa facem primul dosar, dar am o mare nelamurire: in dosarul pentru Viena trebuie trimis si testul de limba franceza? pentru aplicantul principal si secundar? Dupa lista postata pe site-ul de la emigrari apare ai acest test.Ma gandeam ca intai sa trimit dosarul la Viena apoi sa fac cursuri de franceza la Centru Cultural Francez si sa iau testul.
    A trimis cineva dosarul la Viena fara test? sau cu test?
    O zi buna tuturor.
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Lun Aug 16, 2010 10:58 pm

    Petronela a scris:Buna ziua tuturor.Cred ca e timpul a emigram si noi in Canada, asa aca am hotarat sa facem primul dosar, dar am o mare nelamurire: in dosarul pentru Viena trebuie trimis si testul de limba franceza? pentru aplicantul principal si secundar? Dupa lista postata pe site-ul de la emigrari apare ai acest test.Ma gandeam ca intai sa trimit dosarul la Viena apoi sa fac cursuri de franceza la Centru Cultural Francez si sa iau testul.
    A trimis cineva dosarul la Viena fara test? sau cu test?
    O zi buna tuturor.
    Buna !
    Noi am trimis dosarul la sf lunii iulie, fara teste de limba. Speram ca nu ne vor cere, asta ar insemna sa ne apucam de ele, si sa prelungim procesul de emigrare.

    Bafta multa!

    lavinia
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mar Aug 17, 2010 12:44 pm

    Buna ziua,
    Ma poate ajuta si pe mine cineva?Mai am putin si trimit toate actele catre Viena, dar m-am impotmolit la taxe Sad Stiu ca trebuie sa platesc 390$ Ca +150$ Ca + 150$ Ca , beneficiar Ministre des Finances du Quebec dar nu gasesc contul.
    Va multumesc

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 8 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 2:29 pm