Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de satmareanu Joi Mar 10, 2011 11:44 pm

    gabitaf2001 a scris:buna,
    noi am trimis actele in septembrie si nu am primit nimic...mai aveti de asteptat
    gabi si nu ati trimis un mail sa vedeti ce se intanpla???
    avatar
    mil83
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 02/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mil83 Vin Mar 11, 2011 9:33 pm

    Buna ziua ma numesc Leo si va rog sa ma ajutati in chestiunea urmatoare,, in cadrul procesului de emigrare in QUEBEC am depus toate actele cerute de de centrul de emigrari de la Viena ,mentionand in cerere ca fratele meu este resident Canadian in Quebec mi sa cerut sa trimit acte doveditoare in acest sens, am trimis copie dupa cardul de resident , am trimis o declacaratie de la un notar public cum ca suntem frati.
    Ulterior am primit o doua scrisoare de centrul de emigrari de la viena, prin care eram informat ca actele trimise nu sunt suficiente si mi se cerea in plus contractul de inchiriere a fratelui din quebec sau sa fac dovada ca plateste taxe in quebec.
    Fratele meu a fost in Qouebec si a obtinut rezidenta in toamna anului trecut in perioada cat a stat in Qouebec a locuit la un prieten l care nu a platit chirie, iar dupa ce a obtinut rezidenta fratele meu sa intors in tara unde se afla si acum , el urmand sa se casatoreasca in iunie ,el va depune actele ca si sotia lui sa obtina viza sis a plece impreuna in Qouebec.
    Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Sam Mar 12, 2011 11:44 am

    Nu ai ce sa faci. Ca sa obtii punctele trebuie ca ruda sa locuiasca in Quebec. Daca fratele tau este in Romania nu are cum sa te ajute.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Dum Mar 13, 2011 9:47 pm

    buna seara,
    doresc sa va multumesc tuturor, in special dl. Paulesco dar si celorlalti useri care ati postat informatii.

    am observat ca la unii dintre dvs. ambasada nu a raspuns.
    inca.

    as vrea sa va incurajez, spunandu-va ca noi, 2 adulti si un minor, am trimis plicul cu DHL in 27-28.12.2010 iar in jurul datei de 14.01.2011 am primit RASPUNSUL.

    Ni se mai solicitau anumite acte de stare civila, o scrisoare de la facultate din care sa reiasa ca EI au emis acele acte, o adeverinta de la locul de munca cu privire la faptul ca suntem angajati si cel mai important, sotia - care este aplicantul principal, sa prezinte un certificat care sa ateste nivelul de debutant la franceza si engleza.

    daca trimitem aceste acte in termen de 6 luni vom obtine CSQ-UL fara a mai sustine interviul.

    cred ca ar fi indicat sa va spun ca sotia - AP, este asistenta medicala cu o vechime de peste 10 ani, iar din 2009 este asistenta medical licentiata; eu - AS, consilier juridic, cu masterat - vechime in profesie 7 ani; si cel mai important membru al familie - printesa - are 1 an si 3 luni.

    DOAMNE AJUTA!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Mar 14, 2011 8:58 am

    In 2 saptamani ai primit OUV + ACC si au cerut si actele suplimentare? Daca scadem si perioada sarbatorilor inseamna ca intri la categoria romani supermegafericiti.
    Bravo! In ritmul asta, primesti viza in cateva zile.
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mier Mar 16, 2011 2:18 pm

    satmareanu a scris:
    gabitaf2001 a scris:buna,
    noi am trimis actele in septembrie si nu am primit nimic...mai aveti de asteptat
    gabi si nu ati trimis un mail sa vedeti ce se intanpla???


    Buna satmareanu,
    Am primit confirmarea de la Viena in ianuarie, ne multumesc pt banii depusi si pt actele trimise. Altceva nu am mai primit.Inca asteptam ori interviu, ori CSQ
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Sam Mar 19, 2011 9:57 am

    Stimate domn paolesco,
    dati-mi un raspuns , va rog: am trimis plicul la Ambasada Canadiana din Viena, pe 27 noiembrie si inca nu am primit absolut nimic, multumiri ptr bani ori orice altceva din care sa-mi pot da seama ca va procesa. e normal ?suntem deja in martie. sunt multe dosare in lucru? e cineva care a mai trimis in nov sau decembrie, sa-mi pot da si eu seama daca e ok sau nu un asa timp mare fara nici un fel de raspuns? unde pot scrie, un mail, pe ce adresa, dati-mi o cale, ceva cum pot urmari?
    va multumesc.
    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de satmareanu Sam Mar 19, 2011 10:08 am

    kamiera a scris:Stimate domn paolesco,
    dati-mi un raspuns , va rog: am trimis plicul la Ambasada Canadiana din Viena, pe 27 noiembrie si inca nu am primit absolut nimic, multumiri ptr bani ori orice altceva din care sa-mi pot da seama ca va procesa. e normal ?suntem deja in martie. sunt multe dosare in lucru? e cineva care a mai trimis in nov sau decembrie, sa-mi pot da si eu seama daca e ok sau nu un asa timp mare fara nici un fel de raspuns? unde pot scrie, un mail, pe ce adresa, dati-mi o cale, ceva cum pot urmari?
    va multumesc.
    buna !noi am depus dupa cum ai citit problabil in 5 noiembrie si nici noi nu am primit nimic doar confirmarea ca a ajuns dosarul si cec ul ,atat..

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Sam Mar 19, 2011 10:51 am

    Sunteti in grafic. Asteptare usoara!
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de nicoles Sam Mar 19, 2011 4:10 pm

    Buna ziua,

    Si noi am trimis dosarul la Viena la sfarsitul lui decembrie ajungand acolo pe 23 si trebuie sa va spunem ca nu am primit nimic pana acum nici macar o confirmare deci suntem si noi ca multi altii in asteptare.Greu, greu...
    Aceeasi intrebare ca cea pusa de Kamiera:Cum putem urmari ce se intampla cu dosarul nostru?

    Cu respect,
    Nicoleta si Danut Cahnita

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Sam Mar 19, 2011 11:10 pm

    Pe site se indica faptul ca sunt procesate dosarele depuse in Ian- Aug 2010 si anunta si faptul ca nu se mai respecta perioada de 30 zile pt primirea ACC+OUV datorita numarului extrem de mare de aplicatii.
    Asteptare usoara!
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Dum Mar 20, 2011 9:32 am

    va multumesc ptr raspunsuri!
    sa nu ne pierdem buna dispozitie, oriunde am fi cu procesarea. suntem aproape!
    avatar
    duras
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 28/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de duras Lun Mar 21, 2011 5:21 pm

    Buna seara!
    Am si eu o intrebare.
    Am primit o scrisoare de la ambasada cum ca mi-a fost acceptat dosarul si sunt pe o lista de asteptare pt. programarea la interviu.
    Intre timp eu as vrea sa imi reduc programul de munca de la 8 la 6 ore,pt. a avea mai mult timp sa ma pregatesc. Credeti ca "o sa dea rau" la interviu?
    Multumesc!
    avatar
    bluzme
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 23/01/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bluzme Lun Mar 21, 2011 6:44 pm

    Buna,

    pentru cei care asteapta (au trimis DCS-ul si inca nu au primit ACC/OUV), nu stiu daca stiti de lista aceasta http://gocanada.6te.net/dcs.php, (daca nu am voie sa o pun rog administratorii sa ma ierte si sa modifice mesajul meu), daca va duceti la DCS o sa vedeti ca sunt persoane care asteapta si din octombrie, vestea buna e ca nu aveti probleme, vestea rea e ca timpii sunt foarte mari si se pare ca tot cresc. Sad
    Va doresc succes la toti.
    avatar
    antonia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 19/03/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de antonia Mar Mar 22, 2011 9:11 am

    Am citit aici pe forum ca atunci cand cineva are copil minor caruia ii plateste pensie alimentara trebuie sa dea declaratie ca si-a achitat in avans toate datoriile financiare fata de acesta. Mi se pare efectiv imposibil ca cineva care are un copil de 9 ani caruia ii plateste pensie alimentara, sa poata sustine financiar in amarata noastra de tara un avans de 15 ani a cate 12 luni, a cate 600 lei in avans.
    Va rog spuneti-mi daca am inteles bine, sau cum stau de fapt lucrurile exact.
    Va multumesc.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Mar 22, 2011 10:16 am

    Nu este imposibil. Majoritatea ajung la o intelegere. Ar trebui sa fie prioritar binele copilului. Unii vad o afacere din aceasta situatie si cer bani ca sa semneze acceptul.
    Nu stiu daca este real dar se pare ca s-a schimbat legislatia in privinta acceptului in cazul hotararilor definitive si irevocabile. Se pare ca nu mai este nevoie de acceptul fostului care ramane in tara. Intereseaza-te de subiect sa vezi daca este adevarat.
    avatar
    antonia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 19/03/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de antonia Mar Mar 22, 2011 2:27 pm

    Am citit pe site-ul oficial ca pt. emigrare pe parte franceza se solicita ca dovezi de " work experience" : carte de munca, istoricul contributiilor sociale si salariile datate pt. ultimii 5 ani.
    Ce anume pot aduce eu aici: o adeverinta ca au fost achitate toate contributiile sociale, o enumerare a acestor contributii achitate in ultimii 5 ani, sau chiar o evidentiere a valorilor acestor contributii?
    Iar salariile pot fi exprimate printr-o adeverinta pe global ( 5 ani) sau sub ce alta forma?
    avatar
    pcristiandan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 19/02/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcristiandan Mar Mar 22, 2011 7:50 pm

    Buna seara
    Am si eu o nelamurire,vizavi de rude in canada.Am ca rude unchi si matusa dar aici pe partea franceza nu sunt luate in considerare?Nu am vazut decat rude de gradul 1 ca sunt luate in considerare.Eu ce sa fac,declar rudele si completez formularul?Se ia in considerare ca unchi si matusa sunt rude de gradul 2?
    Va multumesc Cristian
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Mar 23, 2011 9:19 am

    Nu are rost sa te complici. Nu se acorda puncte pt aceasta categorie.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Mar 23, 2011 9:38 am

    antonia a scris:Am citit pe site-ul oficial ca pt. emigrare pe parte franceza se solicita ca dovezi de " work experience" : carte de munca, istoricul contributiilor sociale si salariile datate pt. ultimii 5 ani.
    Ce anume pot aduce eu aici: o adeverinta ca au fost achitate toate contributiile sociale, o enumerare a acestor contributii achitate in ultimii 5 ani, sau chiar o evidentiere a valorilor acestor contributii?
    Iar salariile pot fi exprimate printr-o adeverinta pe global ( 5 ani) sau sub ce alta forma?
    Vad ca se complica "schema" si pe partea franceza. Dovada experientei o faci prin copii legalizate ale Cartii de Munca(CM) sau ale Contractelor de Munca(in cazul in care nu ai CM), insotite de traduceri. Pt contributiile sociale ar trebui sa intrebi la CNASR sau la firma(persoana care se ocupa cu salariile). Iti mai trebuie o adeverinta de la locul de munca in care se specifica perioada in care ai"prestat", functia sau meseria si salariul pe care l-ai avut.
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Mar Mar 29, 2011 5:58 pm

    buna ziua D-le Paulescu aş vrea şi eu să vă mulţumesc pentru existenţa acestui site,ne-a fost foarte util in procesul de completare şi trimitere a dosarului la Viena,dar iata că nu am primit incă nici un răspuns şi aşteptarea într-adevăr e grea.Aş dori să ne daţi şi nouă,celor din R.Moldova,dacă cunoaşteţi,o adresă unde putem vedea şi noi ce-i cu DCS-ul nostru,cum a făcut-o mai sus bluzme pentru cei din Romania. Mulţumim şi sperăm că cineva ne va furniza vre-o informaţie.baftă tuturor.
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Mier Apr 13, 2011 11:23 am

    pentru "Bluzme"
    eu nu ma regasesc pe acea lista, dar am trimis dosarul cu djl si mi s-a confirmat ca pe 27 nov 2010 a ajuns bine la Viena. fa-ma sa-nteleg ! e o lista oficiala? imi fac prbl degeaba? cum aflu in ce stadiu e dosarul meu. nu am primit absolut nimic, de parca l-a-nghitit pamantul?
    avatar
    agnes_crisanda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 01/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de agnes_crisanda Mier Apr 13, 2011 11:28 am

    vreau si eu sa intreb ceva referitor la cei care au firme: am trimis si actele firmei unde sunt asociata, spuneti-mi ce mai trebuie sa trimit sau sa pregatesc?
    avatar
    mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 54
    Data de inscriere : 14/04/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mariuta83 Joi Apr 14, 2011 9:27 am

    salut am o rugaminte sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul cind dupa interviu s-a nascut un copil va rog ajutati-ma!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Joi Apr 14, 2011 9:53 am

    mariuta83 a scris:salut am o rugaminte sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul cind dupa interviu s-a nascut un copil va rog ajutati-ma!
    Nu trebuie sa te sperii! Canadienii se bucura cand le aduci un copil. Sigur ai primit un Cod Unic de Identificare sau un Reference Number in scrisorile sau email-urile primite de la ambasada. Trimiti o scrisoare in care specifici schimbarile aparute in aplicatia ta. Atasezi toate actele suplimentare(copii legalizate). Vei primi un raspuns si in cazul in care va fi necesar vor cere si alte acte sau formulare suplimentare. Ai grija ca se va modifica si suma pe care ai declarat-o. Te vei adresa Ambasadei Bucuresti.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 28 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 2:29 pm