Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Iul 29, 2011 5:35 pm

    Am mancat o virgula si tot intelesul frazei a fost "capsized". CA sa intelegi trebuie sa citesti despre programul FSW(partea engleza). Daca ai experienta minim un an, in unul din domeniile de formare(meserii sau functii) din Lista 29(sunt 29 de coduri NOC eligibile) ai sanse sa ajungi in Canada in 6 luni. Se misca foarte repede tovarasii din Sydney.
    avatar
    andradaariana
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 21/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de andradaariana Sam Iul 30, 2011 7:31 pm

    A MERSI AM INTELES DAR VREU SA PLEC PE PARTEA FRANCEZA,SUNT ASISTENT MEDICAL IAR SOTUL POMPIER,AVEM VECHIME EU 14 ANI SOTUL 16 MERSI MULT
    avatar
    madasora
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 27/06/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de madasora Sam Iul 30, 2011 7:36 pm

    Buna ziua dle. Paulesco!
    In primul rand va felicit pentru amabilitate, rabdare si promtitudine.
    Urmaresc de cateva luni acest forum si, raspunsurile si explicatiile dvs. date candidatilor la emigrare m-au ajutat mult in strangerea documentelor. Am studii superioare, Politehnica – chimie industriala si sunt aplicant principal.
    Sunt aproape de final dar mai am unele nelamuriri legate de primul dosar.
    1. Cum se face dovada contributiilor sociale si pe ce perioada trebuie facuta aceasta dovada? De ce este nevoie de adeverinta de la locul de munca cu perioada lucrata, functia sau meseria si salariul din moment ce toate acestea sunt trecute in cartea de munca, care intra oricum in dosar.
    2. Dupa casatorie am locuit impreuna cu sotul meu aproximativ 1an si jumatate in garsoniera unei rude unde ne-am facut mutatiile amandoi. Din 2009 locuim impreuna cu fetita noastra de 1 an si 7 luni intr-un apartament proprietate personala al carui contract de vanzare-cumparare este pe numele ambilor soti, si bineinteles aici primim si toata corespondenta. Pot trece si adresa acestui imobil in lista locuintelor din ultimii 10 ani, avand in vedere ca este apartamentul nostru si in el locuim dar nu avem mutatie la aceasta adresa?
    3. La punctul 3 din Liste des formulaires et documents à joindre à votre demande officielle d’immigration se cere:
    Pour les conjoints de fait, vous devez joindre une preuve de cohabitation maritale officielle pour une période d’au moins un an avant le dépôt de la demande.
    Faptul ca avem aceeasi adresa trecuta in buletin chiar daca acum numai locuim acolo, ca avem un apartment propietate personala pe numele ambilor soti asa cum am mentionat la pct. 2 si ca avem o fetita de 1,7 luni, nu sunt suficiente dovezi? Se cer si buletinele sau doar pasapoartele?

    4. Va mai deranjez cu o ultima intrebare dle. Paulesco pentru al carui raspuns ma tem. Sotul meu, din diverse motive nu poate face dovada decat a 8 clase. Am facut testul online si am fost acceptati, am facut si grila sinteza si am trecut-o si pe aceasta , dvs. sau alti membrii ai formului ati mai intalnit situatii de genul asta? Cum au fost finalizate? Am investit multa munca pana acum pentru ca ne dorim foarte mult sa reusim, dar vreau sa stiu daca putem merge mai departe sau nu avem nici o sansa.
    Va multumesc anticipat pentru rabdare si raspunsuri.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Mar Aug 02, 2011 3:05 pm

    buna ionelasuia,

    cand am trimis DCS-ul nu aveam decat eu diploma eliberata de Centrul Cultural Francez pt. cursuri de limba franceza in vederea sustinerii interviului; ulterior am primit scrisoarea prin care ni se solicitau cateva acte in plus, iar sotiei un test de limba franceza; am optat pt. TEFAQ.

    sotia este asistenta medicala cu peste 10 ani practica- are posliceala si facultatea cu specializarea de asistenta medicala, plus speciliazarea de asistenta medicala pediatra; eu am studii juridice.

    am primit CSQ - ul prin posta pt. ca am intrunit punctajul si am avut la dosar dovada cunostintelor de limba fara a mai fi nevoie ca un functionar sa ne evalueze cunostintele de limba.

    nu stiu daca este o informatie importanta dar, in 2008 am fost in Canada in concediu la prietenii nostri din Montreal.

    la noi a mers atat de rapid pt. ca avem dosar prioritar.

    scuze pentru intarziere!

    doamne ajtuta!
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Mar Aug 02, 2011 6:09 pm

    Multumesc pentru raspuns, calinv.
    Noi asteptam, poate totusi apare ceva si la noi.
    Noi am trimis dosarul in 10 ianuarie, si pana acum nu am primit nimik.
    Ce credeti ca putem face?
    Din cate am vazut pe forum e cel mai bine sa steptam, nu?
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Mar Aug 02, 2011 8:22 pm

    daca nu vrei sa se intarzie si mai mult dosarul nu le trimte mail-uri sau scrisori chiar daca iti lipsesc acte.
    iti vor solicita ei actele lipsa.
    niste amici au trimis actele inainte de craciun 2010 si inca nu au nici o veste.
    asa ca... rabdare.

    Doamne ajuta!
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Mar Aug 02, 2011 8:42 pm

    Multumesc pentru sfaturi.
    Nu vom face nimik, mai bine asteptam, si pana la urma trebuie sa vin, mai incet dar sigur, nu? Smile
    mcbogdys
    mcbogdys
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 12
    Data de inscriere : 03/06/2011
    Varsta : 51
    Localizare : Bucuresti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mcbogdys Sam Aug 06, 2011 8:27 pm

    Salutare!
    Am si eu o intrebare.
    Vreau s astiu daca dovada platii celor 390 CAD trebuie trimisa odata cu DCS sau mai am timp sa il trimit ulterior.Odata cu DCS se trimit si copii ale actelor de studii?Daca de exmeplu,am facut o Facultate insa nu am obtinut licenta,trec in dreptul studiilor doar diploma de bac aferenta specializarii pe care am obtinut-o si dovada vechimii in munca in acea profesie?
    Va rog sa imi spuneti si mie mai multe pentru ca vreau sa plec si eu din tara cat mai curand si nu doresc sa aman cu nimic nici o parte a derularii dosarului.
    Persoanele crae ma pot ajuta,sunt rugate sa ma contacteze la adresele:
    mail:
    bogdanescucatalin@minister.com
    tel:
    +40767869624
    ID mess:
    mcbogdys
    Multumesc anticipat pentru intelegere si ajutor
    Catalin
    avatar
    dinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 10/05/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dinu Joi Aug 11, 2011 7:14 pm

    Nu a mai primit nimeni nici o veste?Neutral
    avatar
    dodeftw
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 01/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dodeftw Vin Aug 12, 2011 12:44 pm

    am si eu o intrebare,am un baiat de 18 ani dependent,care inca nu a terminat liceul iar dosarul vrem sal trimitem in septembrie,el trebuie sa completeze formular sau sa fie intervievat?
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Vin Aug 12, 2011 4:17 pm

    Domnule Paulesco,
    Ce se intampla in situatia in care cec-ul trimis pentru taxele de procesare a expirat? M-au anuntat cei de la BCR ca a fost valabil 6 luni de la data emiterii (12 dec.2011)- dosarul l-am trimis pe 15 decembrie2011. Daca ambasada nu mi-l returneaza, nu am acces nici la bani - teoretic sunt in contul meu, practic nu-i pot avea decat dupa ce le inapoiez cec-ul!
    Cunosc pe cineva care a primit inapoi cec-ul impreuna cu o scrisoare seaca, in care nu i se cere nici sa trimita alt cec, nici ca i se inapoiaza dosarul... nimic!
    Am ajuns la disperare! Nu am nici un fel de raspuns de 8 luni de zile!
    Se pare ca sunt cel mai ghinionist om care a aplicat!
    Daca la un moment dat imi returneaza cec-ul, le trimit pur si simplu un alt cec cu taxele din 2010 sau 2011?
    va trebui sa mai astept inca 1 an dupa ce-am asteptat 8 luni de zile un raspuns de la ei?
    Mai cunosc un caz care a aplicat in aceeasi perioada ca si mine(casatorita si cu 1 copil de 1an si 10 luni, fara job prioritar) insa in comparatie cu mine, e singura, fara job prioritar - i-a fost incasat cec-ul in mai
    2011.
    Nu mai inteleg nimic! Se pare ca este o adevarata loterie, in care nu se mai tine cont de nici un fel de criteriu!Sau poate toti angajatii la stat din intreaga lume au o problema de organizare!
    Sper sa stiti Dumneavoastra vreo explicatie logica pentru ceea ce se intampla !?!?!?
    Va multumesc anticipat, pentru ca stiu ca pe acest forum am gasit mereu informatii care m-au ajutat foarte mult!
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de nicoles Dum Aug 14, 2011 6:26 pm

    Domnule Paulesco,

    Mie tocmai mi s-a intamplat!am primit scrisoare de la ambasada cu cec-ul si pozele familiei mele.Pe langa aceasta scrisoare au trimis si o pagina cu TARIFS ET MODALITES DE PAIEMENT DES DROITS EXIGIBLES.As vrea sa-mi explicati si mie niste lucruri din aceasta pagina:
    "Les droits exigibles pour l'examen d'une Demande de certficat de selection sont calcules en tenant compte de la categorie d'immigration et du nombre de membres de la famille accompagnant le requerant principal.Ces frais ne sont pas remboursables.La categorie correspondant a votre demande est marquee d'un X dans le rectangle prevu a cette fin"

    Apoi mai jos da un tabel cu tarifele pentru categoria travailleur, noile tarife presupun.

    Am inteles primele fraze dar nu stiu exact ce inseamna ultima fraza.
    S inca una.."Le fait d'acquitter les droits ne signifie pas que votre demande sera acceptee.Ces droits ne sont en aucun ces rembourses et ne sont pas deductibles des frais requis par le Bureau des visas canadien.

    Sunt foarte confuza.Am vrea sa stiu ce pot face?Am achitat cecul in decembrie 2010 in valoare de 690 dolari si a expirat.Ce pot face, sa trimit acelasi cec unde sa adaug diferenta pentru 2011?Si as mai vrea sa stiu daca pot retrage suma de la BCR.
    Si cum a zis si colegul mai sus, achit cecul si mai astept inca 8 luni?
    Poate ma ajuta cineva cu problema asta.

    Octombrie_2009 ati primit vreu semn de la Viena?

    As fi recunoscatoare daca a ajuta si pe mine cineva cu informatiile necesare.

    Va multumesc anticipat.
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Dum Aug 14, 2011 9:27 pm

    Nu am primit nici un semn de la Viena pana in acest moment.
    Va pot raspunde doar ca, daca ati intrat in posesia cec-ului, puteti intra in posesia banilor in 2-3 zile de la depunere cec-ului la BCR. Tot e bine ca ati intrat in posesia lui. Mie nici pana acum nu mi l-au trimis.
    Toate bune!
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de nicoles Mar Aug 16, 2011 5:48 am

    Multumesc pt informatii.

    Sa speram ca o sa avem raspunsurile favorabile la aceste situatii.

    Mult noroc!
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Mar Aug 16, 2011 7:37 pm

    Buna,
    Astazi am primit in sfarsit prima scrisoare de la Viena.
    Noi am trimis dosarul in 10 ianuarie 2011, am platit taxa prin cec emis de BCR, care a fost incasat in 3 iunie 2011.
    Conform scrisorii lor, au receptionat dosarul in 13 ianuarie 2011. Si abia astazi, dupa mai bine de 7 luni am primit prima scrisoare. Smile
    Ma bucur sa vad ca in sfarsit se misca ceva si pentru noi, pentru ca incepusem aproape sa-mi pierd speranta.
    Dar se pare ca e ok deocamdata.
    Mult noroc tuturor.
    O seara faina sa aveti.
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de miro Mar Aug 16, 2011 9:03 pm

    Buna seara,

    Va scriu si eu putin dezamagita. Azi am primit in sfarsit raspuns de la Viena, dupa 7 luni dar cand am deschis plicul am ramas fara cuvinte..., in plic era fila CEC espirata si doua hartii: una cu noile tarife si cealalta in care mi se spune ca fila CEC a expirat.
    Nu stiu ce sa fac, imi este teama ca trimit din nou fila CEC ca va dura iarasi luni, luni de zile Sad
    Daca mai sunt persoane cara au trecut prin asa ceva ( le-a expirat fila CEC), iar pana la urma a fost cu final fericit, ii rugam sa ne scrie si noua pentru INCURAJARE .

    Sa aveti parte numai de bine.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Mar Aug 16, 2011 9:45 pm

    buna miro,
    ar trebui sa obtii un nou CEC( cu noile tarife - pt. a nu ti se cere eventuala diferenta, pt. ca de la 01.01.2011 s-au marit taxele) si sa-l trimiti la Viena.
    valabilitatea CEC- ului este 6 luni.

    Doamne ajuta!
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de miro Mier Aug 17, 2011 6:35 am

    buna,
    Multumesc calinv pentru raspuns. Astazi ma duc la BCR si sper sa obtin repede noul CEC.

    Bafta tuturor!
    avatar
    Igor123
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 05/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Igor123 Joi Aug 18, 2011 2:16 pm

    Salut!!!
    Eu si cu prietena am decis ca sa emigram in Canada pe partea franceza(parerea mea este mai usor). Nu suntem casatoriti dar dorim ca sa ne casatorim. O sa influenteze negativ daca o sa ne inscriem si apoi o sa depunem actele pentru emigrare(ma refer la faptul ca suntem o familie tinara). Eu am 24 de ani si am terminat masteratul in informatica anul acesta si fara loc de munca pe specialitate dar eu am carnet de munca pe baza inregistrarii unei Gospodarii Taranesti care activiaza(afacere de familie) mai bine de 3 ani.Cunosc limba engleza la un nivel intre intermediar si avansat, limba franceza nu o cunosc dar a sa o invat nu e nimic complicat. Ea are 25 de ani si anul trecut a terminat masteratul la matematica. Lucreaza ca profesoare de matematica mai bine de doi ani. Va rog spunti parerea dumneavoastra daca avem sanse sa emigram sau nu.Va ro sa ne acordati ceva sfturi utile.

    Multumesc.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Vin Aug 19, 2011 10:20 am

    buna igor,
    iata o idee, poate nu cea mai buna, dar merita analizata.( PENTRU QUEBEC).

    va casatoriti, iar sotia va deveni aplicantul principal-, este profesoara, lucreaza, are experienta.
    veti obtine diplome care sa ateste un nivel cat mai bun cu privire la cunostintele de limba franceza(TEFAQ) si engleza(IELTS).

    acestea vor fi trimise la Viena inmpreuna cu DCS-ul.
    avatar
    Atanasoaie Ana-Maria
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 07/06/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Atanasoaie Ana-Maria Vin Aug 19, 2011 3:09 pm

    Buna,

    Impreuna cu prietenul meu am decis sa emigram in Canada pe partea franceza (aici avem cativa prieteni + un verisor de al meu). Suntem la inceput cu documentarile si nu stim care sa fie aplicantul principal. Eu am 26 ani si am terminat facultatea de chimie, insa nu am profesat, am 3 ani experienta de munca dar nu in domeniu, iar prietenul meu are 35 ani, a terminat facultatea de matematica acu 11 ani si acum isi ia diploma si in ECTS (economia comertului, serviciilor si turismului)dar ca si mine nu a lucrat in domeniu. Avem prieteni in Canada care zic ca, "chimia" este la mare cautare, dar nu stiu cat este de adevarat. Poate stie cineva mai multe legat de acest subiect si e dragut sa ma informeze si pe mine.
    Problema mea cea mai mare este ca nu stiu franceza, intentionez sa ma inscriu la Centrul Cultural Francez, dar nu stiu cum sa procedez : as vrea sa strang actele si sa trimit dosarul la Viena, si intre timp sa invat franceza; se poate? sau trebuie sa iau atestatul si apoi sa trimit dosarul.

    Si o ultima intrebare : trebuie sa fim casatoriti sau putem si asa?

    Va multumesc anticipat!

    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de satmareanu Sam Aug 20, 2011 11:35 am

    miro a scris:Buna seara,

    Va scriu si eu putin dezamagita. Azi am primit in sfarsit raspuns de la Viena, dupa 7 luni dar cand am deschis plicul am ramas fara cuvinte..., in plic era fila CEC espirata si doua hartii: una cu noile tarife si cealalta in care mi se spune ca fila CEC a expirat.
    Nu stiu ce sa fac, imi este teama ca trimit din nou fila CEC ca va dura iarasi luni, luni de zile Sad
    Daca mai sunt persoane cara au trecut prin asa ceva ( le-a expirat fila CEC), iar pana la urma a fost cu final fericit, ii rugam sa ne scrie si noua pentru INCURAJARE .

    Sa aveti parte numai de bine.
    buna !nu fi dezamagita noi am patit la fel si am mers la banca am retras bani dupa aia am cerut un nou cec si am completat diferenta la zi si am primit raspuns ca totul e ok dupa vreo luna asa ca nu te da batuta asa repede vom avea de infruntat multe daca vom ajunge acolo!bafta.
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Dum Aug 21, 2011 6:28 pm

    Buna seara !

    Suntem o familie de tineri casatoriti si am pregatit primul dosar pt. Viena DAR am legalizat la notar traducerile, nu am stiut pana azi ca nu trebuiesc legalizate decat actele in romana.Credeti ca daca le trimit asa e in regula sau ce sa fac?
    Catalin

    Multumesc anticipat ! Succes!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Lun Aug 22, 2011 8:19 am

    catavio a scris:Buna seara !

    Suntem o familie de tineri casatoriti si am pregatit primul dosar pt. Viena DAR am legalizat la notar traducerile, nu am stiut pana azi ca nu trebuiesc legalizate decat actele in romana.Credeti ca daca le trimit asa e in regula sau ce sa fac?
    Catalin

    Multumesc anticipat ! Succes!
    Actele nu se trimit legalizate.Insasi traducerea lor implica legalizarea lor de catre traducator. S-ar putea sa nu le accepte.Risacul este al vostru.

    Ptr mai multe informatii cititi din scoarta in scoarta Dosar Viena, interviu.....
    Mie mi-a luat 6 luni de zile sa lucrez la primul dosar, si sa-l trimit la Viena.
    Spor!

    Lavi
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de miro Lun Aug 22, 2011 9:43 am

    buna,
    multumesc Satmareanu,am rezilvat,mi-a si venit fila CEC si astazi o vom trimite
    la Viena.
    Succes tuturor !!


    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 34 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 8:20 am