Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Noi 17, 2010 9:30 pm

    bluzme a scris:Buna seara,
    dupa o asteptare indelungata ne-a venit plicul cu ACC si OUV. Scrisoarea este standard. Am trimis pe 16 aug, a ajuns pe 19 aug. Plicul a plecat din Viena pe 4 nov, deci a facut cam mult pana la noi, altii au primit pe 8 nov plicuri plecate tot pe 4. Oricum ne bucuram ca a ajuns. De-acuma asteptam invitatie la interviu sau CSQ-ul prin posta. Inainte speram la CSQ prin posta dar acuma as vrea invitatie la interviu, din cate am tot citit, de vreo 4-5 luni nu s-au mai primit CSQ-uri prin posta.
    Am o intrebare, AS a ramas fara servici intre timp, trebuie neaparat trimise modificarile? In OUV spune daca s-a schimbat locul de munca Very Happy, nu si daca s-a ramas fara (stiu ca ma leg de o chestie tehnica). Avem tendinta de a nu trimite pentru ca aceasta completare e posibil ca sa ne mute de pe lista de asteptare a celor din august la lista de asteptare la cei din nov sau dec (cand ar ajunge completarile la ei).
    Cum ne-ati sfatui sa procedam?
    Multumim si bafta la toti.
    Orice schimbare trebuie anuntata in timp util. Nu va afecteaza cu nimic punctajul asa ca nu riscati sa ridice din sprancene si sa considere ca ati vrut sa ascundeti date. Cea mai mare gafa cu nedeclararea datelor a fost omiterea faptului ca intre timp aplicantul s-a casatorit. Acum are sotie doar pe post de vizitator in Canada.
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Joi Noi 18, 2010 12:23 am

    Buna seara,
    Am sustinut examenul Tefaq dupa ce am trimis dosarul cu DCS la Viena. Diploma am primit-o acum, iar dosarul cu DCS l-am trimis in septembrie pe 23. As putea trimite pe fax la Viena diploma cu rezultatul la examenul Tefaq pentru a mi se lua in considerare la dosar si eventual a se procesa mai repede si apoi sa pot trimite prin posta si copia acestuia? Sau ar trebui sa astept mai intai raspunsul ambasadei?
    Este cineva in situatia mea?Cum as putea proceda? Multumesc
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorin200931 Joi Noi 18, 2010 6:59 pm

    Testul de limba (franceza-Tefaq )trebuie dat de amindoi sau numai de AP.Multumesc!!
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorin200931 Joi Noi 18, 2010 7:20 pm

    Domnule Paulesco ,timpul de asteptare intre 4-6 luni de cind au primit dosarul la Viena???? sau din momentul ce am primit plicul cu ACC si OUV ????.Multumesc mult.
    avatar
    catalin23
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 22/03/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catalin23 Sam Noi 20, 2010 4:16 pm

    Salutari tuturor,
    Am cateva nelamuriri daca ma poate ajuta cineva:
    1. Care sunt pasii pentru obtinerea ordinului profesional de institutrice si de psiholog, pentru ca eu nu am gasit nicaieri si sigur ma intreaba la interviu?
    2. Nu avem un prieten in Quebec, nici rude, lucrul acesta poate fi un minus pentru noi la interviu?
    Va multumesc
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Dum Noi 21, 2010 12:29 am

    buna seara,
    Va rog sa ma ajutati!!!!
    am ajuns la completarea formularelor si am o nelamurire in ceea ce priveste formularul Déclaration d'un candidat exerçant une profession régie par un ordre professionnel .
    Am terminat facultatea "Contabilitate si inormatica de gestiune" si lucrez ca functionar public in Ministerul Finanţelor Publice, pot sa completez aceasta declaratie incadrandu-ma "Ordre des comptables agréés du Québec"?

    Multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 21, 2010 1:35 pm

    gabitaf2001 a scris:Buna seara,
    Am sustinut examenul Tefaq dupa ce am trimis dosarul cu DCS la Viena. Diploma am primit-o acum, iar dosarul cu DCS l-am trimis in septembrie pe 23. As putea trimite pe fax la Viena diploma cu rezultatul la examenul Tefaq pentru a mi se lua in considerare la dosar si eventual a se procesa mai repede si apoi sa pot trimite prin posta si copia acestuia? Sau ar trebui sa astept mai intai raspunsul ambasadei?
    Este cineva in situatia mea?Cum as putea proceda? Multumesc
    Puteti sa trimiteti o copie simpla a rezultatului impreuna cu o scrisoare explicativa sau sa prezentati diploma la interviu.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 21, 2010 1:37 pm

    criss1 a scris:buna seara,
    Va rog sa ma ajutati!!!!
    am ajuns la completarea formularelor si am o nelamurire in ceea ce priveste formularul Déclaration d'un candidat exerçant une profession régie par un ordre professionnel .
    Am terminat facultatea "Contabilitate si inormatica de gestiune" si lucrez ca functionar public in Ministerul Finanţelor Publice, pot sa completez aceasta declaratie incadrandu-ma "Ordre des comptables agréés du Québec"?

    Multumesc
    GAsiti pe blog toate link-urile utile.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 21, 2010 1:41 pm

    catalin23 a scris:Salutari tuturor,
    Am cateva nelamuriri daca ma poate ajuta cineva:
    1. Care sunt pasii pentru obtinerea ordinului profesional de institutrice si de psiholog, pentru ca eu nu am gasit nicaieri si sigur ma intreaba la interviu?
    2. Nu avem un prieten in Quebec, nici rude, lucrul acesta poate fi un minus pentru noi la interviu?
    Va multumesc
    Conditiile pt inscrierea intr-un ordin profesional le gasiti pe blog. Urmati link-urile care va intereseaza si veti obtine informatiile direct de la sursa.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 21, 2010 1:42 pm

    sorin200931 a scris:Domnule Paulesco ,timpul de asteptare intre 4-6 luni de cind au primit dosarul la Viena???? sau din momentul ce am primit plicul cu ACC si OUV ????.Multumesc mult.
    Din momentul primirii ACC+OUV.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 21, 2010 1:49 pm

    sorin200931 a scris:Testul de limba (franceza-Tefaq )trebuie dat de amindoi sau numai de AP.Multumesc!!
    Este indicat ca ambii aplicanti sa prezinte rezultatul unui test. In acest fel lucrurile vor fi mai simple si pt dv. si pt ei. Interesul lor este sa nu mai apara cheltuieli suplimentare cu francizarea. Sunt dosare care au nevoie de puncte din partea AS-ului la competente lingvistice. La interviu participa ambii parteneri.
    avatar
    catalin23
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 22/03/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catalin23 Dum Noi 21, 2010 6:30 pm

    Revin cu intrebarea:nu avem un prieten in Quebec, nici rude, lucrul acesta poate fi un minus pentru noi la interviu? E cazul sa inventam unul?
    Va multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 21, 2010 7:37 pm

    catalin23 a scris:Revin cu intrebarea:nu avem un prieten in Quebec, nici rude, lucrul acesta poate fi un minus pentru noi la interviu? E cazul sa inventam unul?
    Va multumesc
    Nu reprezinta un impediment faptul ca nu aveti nici o cunostinta in Quebec. Sunt sigur ca o sa gasiti pe cineva dispus sa va gazduiasca 2 saptamani sau puteti sa apelati la un consilier pe care il veti gasi dupa ce treceti de treceti de immigration contra unei sume. Nu stiu care este valoarea exacta. Problema este ca sunt multe de facut la inceput si nu stiu cum va veti descurca fara masina si fara sa cunoasteti zona.
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Dum Noi 21, 2010 10:54 pm


    mai am o intrebare: daca aplicantul secundar nu stie limba franceza, este o problema?

    multumesc frumos.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Noi 22, 2010 4:15 pm

    criss1 a scris:
    mai am o intrebare: daca aplicantul secundar nu stie limba franceza, este o problema?

    multumesc frumos.
    AS-ul participa la interviu si trebuie sa demonstreze faptul ca doreste sa se integreze in societatea quebecoasa.
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Sam Noi 27, 2010 11:45 am

    Buna ziua Domnule Pauleso,
    Am o nelamurire legata de completarea " Demande de certificat de sélection Requérant principal – Époux ou conjoint de fait"
    la punctul " 8. Études, sauf primaires"
    Pot sa trec numai studiile superioare, fara studiile liceale?
    sau daca se trec si cele liceale, trebuiesc si ele traduse si legalizate?

    multumesc frumos pentru toate raspunsurile.
    avatar
    duras
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 28/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de duras Dum Noi 28, 2010 11:30 am

    Buna!
    este vreo posibilitatea de a vedea(afla) in ce stadiu de lucru(analiza) se afla dosaru la ambasada din Viena?
    Multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 28, 2010 5:05 pm

    criss1 a scris:Buna ziua Domnule Pauleso,
    Am o nelamurire legata de completarea " Demande de certificat de sélection Requérant principal – Époux ou conjoint de fait"
    la punctul " 8. Études, sauf primaires"
    Pot sa trec numai studiile superioare, fara studiile liceale?
    sau daca se trec si cele liceale, trebuiesc si ele traduse si legalizate?

    multumesc frumos pentru toate raspunsurile.
    Treceti toate studiile cu exceptia claselor 1-8. Incepeti cu dipoma cea mai recenta.
    avatar
    diaconumc
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 27/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty rog info!

    Mesaj Scris de diaconumc Joi Dec 02, 2010 3:26 pm

    de unde pot afla daca inginerii in transporturi feroviare si asistentii de farmacie au ordin in quebec?
    si daca sotia este insarcinata se mentioneaza pe undeva, prin vreun formular?nu de alta dar sa nu zica ofiterii ca le-am ascuns acest lucru, cu toate ca am inteles de pe forumuri ca este un avantaj major sa ai copii.
    va multumesc!
    avatar
    diaconumc
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 27/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty revenire

    Mesaj Scris de diaconumc Joi Dec 02, 2010 4:13 pm

    salutare!
    am studiat putin lista meseriilor privilegiate si am observat ca as.farmacie este una dintre putinele mentionate.ar fi de preferat sa fie ap sotia?ea sta putin cam slabut la franceza( 4 de la 1-10).stie engleza de 8, dar asta este lista pt.quebec, si noi pe quebec ne-am axat.eu ca inginer transporturi nu sunt in lista de meserii.cam ce avantaje am avea ? procesare mai rapida, punctaj mai bun.,,,,etc?
    rog sa ma lamureasca si pe mine cineva
    va multumesc!
    Rolling Eyes Rolling Eyes
    daca aplicantul principal este in concediu de crestere copil pierde puncte la dosar, sau este acesta un dezavantaj?pt.ca el are contractul de munca suspendat si nu intrerupt se considera ca are continuitate in ultimii 5 ani?
    cand se face autoevaluarea la partea de studii punctajul este compus din 10 puncte absolvent facultate + alte puncte pt.master, bac, sau alte diplome?
    of, sunt atate imbarligaturi in toata tarasenia asta.........
    avatar
    Dana Florea
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 02/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Dana Florea Joi Dec 02, 2010 11:13 pm

    Buna! Am vazut scris mai sus faptul ca trebuie sa dovedesti in doua feluri situatia financiara. Nu e suficient sa completez certificatul de autonomie financiara?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Dec 03, 2010 4:26 pm

    diaconumc a scris:salutare!
    am studiat putin lista meseriilor privilegiate si am observat ca as.farmacie este una dintre putinele mentionate.ar fi de preferat sa fie ap sotia?ea sta putin cam slabut la franceza( 4 de la 1-10).stie engleza de 8, dar asta este lista pt.quebec, si noi pe quebec ne-am axat.eu ca inginer transporturi nu sunt in lista de meserii.cam ce avantaje am avea ? procesare mai rapida, punctaj mai bun.,,,,etc?
    rog sa ma lamureasca si pe mine cineva
    va multumesc!
    Rolling Eyes Rolling Eyes
    daca aplicantul principal este in concediu de crestere copil pierde puncte la dosar, sau este acesta un dezavantaj?pt.ca el are contractul de munca suspendat si nu intrerupt se considera ca are continuitate in ultimii 5 ani?
    cand se face autoevaluarea la partea de studii punctajul este compus din 10 puncte absolvent facultate + alte puncte pt.master, bac, sau alte diplome?
    of, sunt atate imbarligaturi in toata tarasenia asta.........
    Trebuie sa va calculati punctajul cu fiecare partener ca AP. Alegeti ca AP partenerul care obtine cele mai multe puncte. Daca unul dintre parteneri are domeniu cu tratament prioritar atunci trebuie sa fie AP. Sunt puncte la care nu trebuie sa renuntati. Franceza se poate invata in cateva luni cu putin efort dar studiile si experienta nu se pot modifica la fel de repede.
    CCC nu se ia in cansiderare ca experienta. Daca nu ati lucrat efectiv nu puteti sa primiti puncte la criteriul experienta(durata).
    Primiti puncte pt diplomele cu cel mai inalt nivel de educatie. Veti gasi un echivalent pt fiecare nivel.
    Pare complicat tot procesul de emigrare. Un "incepator" trebuie sa studieze toate sursele disponibile pt a intelege etapele pe care trebuie sa le parcurga. Cele mai sigure sunt paginile guvernamentale.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Dec 03, 2010 4:31 pm

    Dana Florea a scris:Buna! Am vazut scris mai sus faptul ca trebuie sa dovedesti in doua feluri situatia financiara. Nu e suficient sa completez certificatul de autonomie financiara?
    Contractul si dovada fondurilor sunt elemente diferite ale dosarului. Primul va obliga iar dovada ii asigura ca nu vor avea muritori de foame in tara lor extrafuckingordinara.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Dec 03, 2010 4:32 pm

    diaconumc a scris:de unde pot afla daca inginerii in transporturi feroviare si asistentii de farmacie au ordin in quebec?
    si daca sotia este insarcinata se mentioneaza pe undeva, prin vreun formular?nu de alta dar sa nu zica ofiterii ca le-am ascuns acest lucru, cu toate ca am inteles de pe forumuri ca este un avantaj major sa ai copii.
    va multumesc!
    Inteleg ca ati gasit link-ul.
    avatar
    diaconumc
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 27/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty dilema

    Mesaj Scris de diaconumc Vin Dec 03, 2010 9:29 pm

    care link?
    si ce inseamna ccc?(concediu crestere copil)?concret eu am 6 ani experienta in domeniul absolvit , insa , in ultimele 12 luni am contractul suspendat pt.crestere copil.cum sunt punctat?pt.ca am vazut la autoevaluarea online se dau puncte pe perioade, anume:1 an-2 ani 3 puncte
    2ani-3 ani - 4 puncte etc....
    eu pot considera ca am mai mult de 5 ani experienta?
    multumesc!

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 18 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 5:17 am