Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Dum Feb 19, 2012 10:54 am

    Buna ziua !
    De cate puncte avem nevoie pt a obtine CSQ-ul.(suntem o familie 2 adulti fara copii).
    Multumesc!
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Dum Feb 19, 2012 11:28 am

    pentru Laurentiu81 spuneti-mi va rog de unde a-ti aflat ca la Chisinau va fi sesiune de interviuri in martie?merci
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Feb 19, 2012 1:34 pm

    Lista cu tarile unde vor avea loc sesiuni de interviuri pt selectionare(ca pe seminte) afista de pagina oficiala.
    Pt cei interesati in legatura cu sesiunile de informare unde obtineti informatii direct de la sursa iata datele afisate link. Trebuie sa va inscrieti din timp.
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Dum Feb 19, 2012 2:09 pm

    mi-a luat-o inainte tender.Acolo unde zice el.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Feb 19, 2012 2:34 pm

    Vad ca au schimbat adresa de curierat pt trimiterea DCS-ului. Se pare ca deja au renuntat la serviciile celor din Viena. Se pare ca vor ramane active doar cateva ambasade care vor mai procesa cererile de selectionare, una din ele fiind cea din Paris si posibil Londra. Romanii vor trimite DCS-urile la birourile MICC din Montreal, Quebec. Iata si sursa oficiala.
    Vad ca Paulesco si-a facut deja temele in aceasta privinta si a anuntat schimbarile survenite (pe blog si aici pe forum).
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de raz_alexaa Lun Feb 20, 2012 8:33 am

    copii cititi sa vedeti cum sta treaba.eu pur si simplu am ramas cu gura cascata http://www.mycanadaimmigration.com/?p=235&lang=ro
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Lun Feb 20, 2012 11:54 am

    BUNA,
    SURSA INDICATA ESTE IN TEMA CU EMIGRAREA.
    SE PARE CA AU INFORMATII DIN CADRUL GUVERNULUI.
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Lun Feb 20, 2012 1:52 pm

    merci ,tender si laurentiu81, pentru informatiile furnizate,nu ne ramine decit sa asteptam
    avatar
    silviu072000
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 21/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de silviu072000 Mar Feb 28, 2012 12:13 pm

    nicoles a scris:Buna tuturor

    Nu am mai scris demult pentru ca am tot asteptat un raspuns de la canadieni. As vrea sa stiu daca cineva a mai primit ceva de la Viena.Noi am trimis dosarele in dec 2010, am primit cec expirat, dupa care am expediat un nou cec in septembrie 2011.Ne-au instiintat ca dosarul e in lucru si de atunci nimic!!!!!!

    Suntem disperati ca dureaza atat.Am fi recunoscatori sa aflam ca s-au mai miscat lucrurile!Este cineva in situatia noastra?

    Va multumim anticipat.

    PS: Sa le trimit un email.Pe forum am primit saftul sa nu le scriu celor de la Viena.

    Buna nicoles, eu am trimis dosarul in mai 2011, cec incasat in oct(asa mi-a spus la banca, sper ca asa e cum spun ei) si de atunci nimik. am trimis mail saptamana trecuta si mi-au ras in aprox o ora, sa nu-i mai contactez ca dosarul va fi procesat ulterior. Sad
    avatar
    balambur
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 27/02/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de balambur Mier Feb 29, 2012 10:39 am

    Salut, am si eu o intrebare: master si doctorat este echivalent ca si punctaj? le ai amandoua sau numai master ii acelasi lucru? Eu sunt in curs de obtinere - toamna 2012 iar sotia il are deja.
    Multumesc
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 29, 2012 3:12 pm

    balambur a scris:Salut, am si eu o intrebare: master si doctorat este echivalent ca si punctaj? le ai amandoua sau numai master ii acelasi lucru? Eu sunt in curs de obtinere - toamna 2012 iar sotia il are deja.
    Multumesc
    Se ia in calcul ultima diploma obtinuta sau cea care aduce cele mai multe puncte. Indiferent daca ai masterat sau doctorat se obtin 12 puncte pt AP si 3 puncte pt AS
    sursa
    avatar
    balambur
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 27/02/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de balambur Joi Mar 01, 2012 11:45 am

    stie cineva ce formular este acela prin care te recomanda cineva? Am o cunostinta in Montreal si a zis ca sa caut formularul respectiv, si sa il trimit ca sa il completeze sa il pot pune la dosar.
    Multumesc tender pt raspunsul de mai sus
    avatar
    balambur
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 27/02/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de balambur Joi Mar 01, 2012 3:12 pm

    a... Si mai am o groaza de intrebari.... in alberta as vrea sa ajung asa ca am cautat pe pagina de la SAIT - univ de acolo - cursurile care as vrea sa le urmez.... Una este de o durata de doi ani... acest lucru ar fi cam greu de facut sau nu? ma intereseaza partea de imprumut guvernamental/alte facilitati ce as putea sa obtin venind acolo si apucandu-ma de studiu? am inteles totodata ca este foarte greu sa si lucrezi chiar si part-time deoarece sunt multe ore/zi. Un sfat pentru aceasta abordare? ce pot sa fac odata ajuns acolo sa pot termina acele cursuri?

    Multumesc.
    avatar
    bella_iza82
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 08/03/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bella_iza82 Dum Mar 11, 2012 10:11 am

    Pana acum am obtinut informatii foarte utile de pe acest site. va multumesc mult.
    pe 9 martie am primit un plic de la Viena, cum ca au primit dosarul, dar ca cec-ul a expirat. am trimis dosarul pe 15 septembrie. Se pare ca se misca ceva pe acolo.
    Maine merg la BCR sa vad cum pot rezolva.
    Multumesc!
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Dum Mar 11, 2012 3:51 pm

    stie cineva cand va fi urmatoarea sesiune de interviuri?
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Lun Mar 12, 2012 6:24 pm

    o intrebare:
    daca iti face chemare cineva care nu iti este ruda, se poate acorda viza?
    si pe cat timp ti-ar da ambasada viza?
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Lun Mar 12, 2012 6:33 pm

    ciao,
    se poate. ai drept de sedere 6 luni de la intrare. aceasta este viza turistica.
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Lun Mar 12, 2012 8:00 pm

    scuzati ca ma repet,dar sunt dezorientat si contrariat:nu stie careva, pe cand prima sesiune de interviuri din anul acesta?am vazut un tabel pe net(de fapt l-am vazut si-n februarie,cu mici modificari)in care,romania nu figura nicaieri pentru sesiunea din primavara-vara.nu inteleg
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Joi Apr 12, 2012 7:15 pm

    Cand sunt interviurile pentru Canada? stie cineva?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Apr 12, 2012 11:24 pm

    Nu este programata nici o sesiune de interviuri pt Romania. sursa 1 si sursa 2.
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Sam Apr 14, 2012 5:50 pm

    multumesc frumos pentru raspuns Paulesco
    avatar
    zamfir ioana
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 14/04/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de zamfir ioana Dum Apr 15, 2012 7:11 pm

    Paulesco, te rog sa ne ajuti si pe noi! Sotul de 36 ani este politist de 10 ani si are diploma de drept si diploma de electomecanic. Sotia de 34 ani este arhivist si are diploma de licenta Facultatea de arhivistica de la Academia de politie si doctorat in istorie, o diploma de 1 an de psiho-pedagogie pt a putea preda da nu a predat niciodata . Credem ca pentru Quebec sotul are 6 puncte la lista de domenii profesionale si sotia 0. Sotul nu cunoaste decat la nivel de incepator limbile cerute. Avem 2 copii pana in 7 ani.

    Daca sotia cunoaste limbile fr si se eng poate fi aplicant principal? Ne iese punctaj 58.
    Sa aplicam? La adaptabilitate cum se puncteaza?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Apr 16, 2012 10:54 am

    Dupa noile reglementari(valabila pana in aprilie 2013) eligibilitatea este data de listele cu domeniile de formare. Domeniul tau de formare trebuie sa fie bifat in una din liste:Lista 6 punctesau Lista 12 & 16 puncte. Dreptul este inclus in lista cu 6 puncte dar nu este eligibil. Trebuie sa tii cont si de regula celor 5 ani pt diplomele obtinute. Daca diploma este obtinuta in ultimii 5 ani, calculati anterior datei de receptionare a dosarului, nu este necesar sa faci dovada experientei intr-un domeniu direct legat cu studiile iar daca diploma are o "vechime" mai mare de 5 ani trebuie sa faci dovada ca ai dobandit experienta, in ultimii 5 ani, intr-un domeniu direct legat de diploma obtinuta(eligibila). Cu parere de rau, consider ca deocamdata nu va incadrati in noile criterii de selectionare. Mai studiati si alte posibilitati de emigrare sau asteptati schimbarile din 2013.
    avatar
    zamfir ioana
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 14/04/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de zamfir ioana Lun Apr 16, 2012 1:44 pm

    Multumesc pentru promtitudine, si noua ne pare rau.
    avatar
    zamfir ioana
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 14/04/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de zamfir ioana Lun Apr 16, 2012 1:58 pm

    Tender,dar pe partea federala? nici acolo nu ne incadram cu diplomele noastre? A fost o lovitura pentru noi, fiindca ne facusem vise...DAca nu cu diploma de drept, poate cu cea de electromecanic. nu ma descurc sa vad Noc/ul.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 40 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 13, 2024 10:14 pm