Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    agnes_crisanda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 01/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de agnes_crisanda Mar Dec 28, 2010 10:29 am

    buna ziua, am mai vb si am uitat sa va intreb daca stiti cumva daca am firma daca trebuie sa merg cu ceva acte originale, bilant la interviu? eu am legalizat CF si actul aditional si le-am trimis la viena i,preuna cu celelalte acte de studii.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Dec 28, 2010 10:59 am

    agnes_crisanda a scris: buna ziua, am mai vb si am uitat sa va intreb daca stiti cumva daca am firma daca trebuie sa merg cu ceva acte originale, bilant la interviu? eu am legalizat CF si actul aditional si le-am trimis la viena i,preuna cu celelalte acte de studii.
    Si vous exercez ou avez exercé au cours des cinq dernières années une activité à votre compte, une profession libérale ou commerciale, joindre :

    * les preuves de vos activités professionnelles régulières, incluant une preuve récente de votre immatriculation au Registre de commerce;
    * votre dernier bilan financier et les avis d'imposition des cinq dernières années;
    * les preuves actualisées de votre adhésion à un ordre professionnel ou à une corporation professionnelle, un récent avis de cotisation à la caisse de l’assurance sociale des non-salariés.
    Este bine sa ai asupra ta toate originalele actelor atasate la dosar sub forma de copie legalizata sau simpla.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Dec 28, 2010 10:59 am

    agnes_crisanda a scris: buna ziua, am mai vb si am uitat sa va intreb daca stiti cumva daca am firma daca trebuie sa merg cu ceva acte originale, bilant la interviu? eu am legalizat CF si actul aditional si le-am trimis la viena i,preuna cu celelalte acte de studii.
    Si vous exercez ou avez exercé au cours des cinq dernières années une activité à votre compte, une profession libérale ou commerciale, joindre :

    * les preuves de vos activités professionnelles régulières, incluant une preuve récente de votre immatriculation au Registre de commerce;
    * votre dernier bilan financier et les avis d'imposition des cinq dernières années;
    * les preuves actualisées de votre adhésion à un ordre professionnel ou à une corporation professionnelle, un récent avis de cotisation à la caisse de l’assurance sociale des non-salariés.
    Este bine sa ai asupra ta toate originalele actelor atasate la dosar sub forma de copie legalizata sau simpla.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorin200931 Mar Dec 28, 2010 11:10 am

    PENTRU CREE : Doresc sa-mi trimiti si mie materiale de invatat ptr. limba franceza.Lasa-mi un nr. de telefon sau adresa de mes ca sa pot lua legatura cu tine pentu a putea primi cd-urile. Multumesc
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorin200931 Mar Dec 28, 2010 11:14 am

    Daca nu vrei sa-ti afisezi nr. de telefon sau adresa de mees pe acest forum trimite-mi pe adresa mea sorin200931@yahoo.com MULTUMESC
    avatar
    agnes_crisanda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 01/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de agnes_crisanda Mar Dec 28, 2010 12:34 pm

    multumesc pentru raspuns.eu sunt optometrist de 10 ani angajata la o clinica si am si aceasta firma care este o frizerie canina, o am impreuna cu sora mea tot de 10 ani( la firma mea nu sunt angajata sunt doar asociat si avem un angajat. poate ca nu trebuia sa trimit si actele firmei pentru ca daca plec oricum o las surorii mele, dar daca m-am legat la cap acum trebuie sa stiu cu ce acte sa ma prezint la interviu.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Mar Dec 28, 2010 4:33 pm

    Alta intrebare Smile, daca am 1 an vekime munca in domeniu IT de acum 6 ani , cind eram in 1 an de facultate stiu ca nu se ia in considerare la punctaj dar merita sa pun la dosar aceasta informatie? sa arata mai stufos?

    Zicea D-nul paulesco cu cateva postari in urma ca , tinerii absolventi de facultate ( adica sub 5 ani de la terminarea facultatii) sunt tratati prioritar. De aceea am intrebat.


    COnteaza cu ceva daca as traduce/legaliza toate actele direct in Quebec? sa le trimit in original la matusame-a ? ar da mai bine sa vada stampila de quebec pe acte?
    avatar
    ignat marian
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 23/11/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ignat marian Mier Dec 29, 2010 6:42 pm

    Va salut pe toti!Am citit pe forum ca trebuie sa depui la primul dosar dovada autonomiei financiare(extras de cont, act de propietate) dar pe sit-ul oficial nu se cere decit completarea unui formular de autonomie financiara prin care te angajezi pe propia raspundere sa ai suma de bani minima necesara la sosirea in Canada.Cum e bine?Va multumesc!
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Mier Dec 29, 2010 7:13 pm

    Multam Fain Tender!
    Am rezolvat-o referitor la sotie, pana la urma a reusit sa ia cartea de munca, eu am luat o adeverinta de la locul de munca(sper sa fie buna),am facut legalizari la tot ce e nevoie, maine iau si toate traducerile si in 3 -4 ianuarie am sa merg la BCR sa platesc taxa si in cel mai scurt timp am sa trimit plicul la Viena! mai ramane sa intocmesc DCS e mai greu putin dar am sa ma descurc pana la urma! apropos voi cu ce ati trimis plicul la Viena, caci am fost la dhl si e scump in draci!, ceva sigur? posta romana , cargus , care si cum ati trimis?, astept raspunsul vostru!
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorin200931 Mier Dec 29, 2010 7:25 pm

    Posta Romana serviciul EMS sorinacio75 , la fel de sigur si mai ieftin.BAFTA MULTA
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Mier Dec 29, 2010 7:34 pm

    OK, merci mult sorin200931! mai astept si de la altii pareri! in principiu la ei ma gandesc, dar vreau sa mai aud pareri.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 29, 2010 10:09 pm

    ignat marian a scris:Va salut pe toti!Am citit pe forum ca trebuie sa depui la primul dosar dovada autonomiei financiare(extras de cont, act de propietate) dar pe sit-ul oficial nu se cere decit completarea unui formular de autonomie financiara prin care te angajezi pe propia raspundere sa ai suma de bani minima necesara la sosirea in Canada.Cum e bine?Va multumesc!
    Ala este contractul, dar cum faci dovada ca dispui de banii pe care trebuie sa-i ai la tine? Aici intervin proprietatile imobiliare si extrasele de cont.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 29, 2010 10:15 pm

    pcmarius21 a scris:Alta intrebare Smile, daca am 1 an vekime munca in domeniu IT de acum 6 ani , cind eram in 1 an de facultate stiu ca nu se ia in considerare la punctaj dar merita sa pun la dosar aceasta informatie? sa arata mai stufos?

    Zicea D-nul paulesco cu cateva postari in urma ca , tinerii absolventi de facultate ( adica sub 5 ani de la terminarea facultatii) sunt tratati prioritar. De aceea am intrebat.


    COnteaza cu ceva daca as traduce/legaliza toate actele direct in Quebec? sa le trimit in original la matusame-a ? ar da mai bine sa vada stampila de quebec pe acte?
    Chestia cu diploma este valabila pt cei care au finalizat studiile in domeniu cu tratament prioritar si nu au experienta in acel domeniu insa, trebuie sa aiba minim un an experienta in "campul muncii".
    Traducerea actelor in Canada o sa-ti goleasca visteria si nu o sa te ajute cu nimic.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 29, 2010 10:19 pm

    sorinacio75 a scris:Multam Fain Tender!
    Am rezolvat-o referitor la sotie, pana la urma a reusit sa ia cartea de munca, eu am luat o adeverinta de la locul de munca(sper sa fie buna),am facut legalizari la tot ce e nevoie, maine iau si toate traducerile si in 3 -4 ianuarie am sa merg la BCR sa platesc taxa si in cel mai scurt timp am sa trimit plicul la Viena! mai ramane sa intocmesc DCS e mai greu putin dar am sa ma descurc pana la urma! apropos voi cu ce ati trimis plicul la Viena, caci am fost la dhl si e scump in draci!, ceva sigur? posta romana , cargus , care si cum ati trimis?, astept raspunsul vostru!
    Arunca o privire pe pagina oficiala ca au aparut cateva schimbari la taxele de procesare. Nu am fost prea atent ce taxe au schimbat.
    Spre EMS m-as indrepta.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Joi Dec 30, 2010 1:25 am

    De fapt si de drept cine ia decizia cate puncte primesti la Niveau de Scolarite si Domaine de formation ? pe ce baza se ia aceste decizii? pe foaia matricola si dupa anii de studiu?

    E bine cum am calculat punctajul? avind in vedere Grille Synthese am

    12 pct la Niveau de Scolarite
    16 pct la Domaine de formation


    Merci mult pt lista cu toat profilele. cheers dupa ce am studiat-o am gasit ca echivalente: ambele prioritare

    Génie informatique et de la construction des ordinateurs (BACC. - 4 ans)
    Sciences de l'informatique (BACC. - 3 ans)



    Eu am terminat Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor profil automatica-Informatica 5 ani. Te rog mult daca te uiti si tu 2 min putin peste liste sa fiu sigur ca am calculat si m-am incadrat bine la punctaj si profil.

    http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/publications/fr/divers/tableau-synthese-domaines.pdf
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Joi Dec 30, 2010 3:02 pm

    pcmarius21 a scris:De fapt si de drept cine ia decizia cate puncte primesti la Niveau de Scolarite si Domaine de formation ? pe ce baza se ia aceste decizii? pe foaia matricola si dupa anii de studiu?

    E bine cum am calculat punctajul? avind in vedere Grille Synthese am

    12 pct la Niveau de Scolarite
    16 pct la Domaine de formation


    Merci mult pt lista cu toat profilele. cheers dupa ce am studiat-o am gasit ca echivalente: ambele prioritare

    Génie informatique et de la construction des ordinateurs (BACC. - 4 ans)
    Sciences de l'informatique (BACC. - 3 ans)



    Eu am terminat Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor profil automatica-Informatica 5 ani. Te rog mult daca te uiti si tu 2 min putin peste liste sa fiu sigur ca am calculat si m-am incadrat bine la punctaj si profil.

    http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/publications/fr/divers/tableau-synthese-domaines.pdf
    Ti se va lua in considerare diploma care iti aduce punctajul cel mai mare.
    Ai 12 puncte la nivel de scolarizare si 6 puncte pt domeniul de formare. Trebuie sa urmaresti diplomele primite in strainatate in cazul in care ai obtinut diploma in Romania.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Vin Dec 31, 2010 4:21 am

    Ok, dar sub tabele zice clar Diplômes du Québec *2 = Diplôme du Québec ou l'équivalent ( SAU echivalent) . Deci cum se coteaza echivalentul asta? In cazul asta echivalez diploma in UK si o pun la dosar, banuiesc ca cele din UK sunt recunoscute ?!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Dec 31, 2010 11:15 am

    pcmarius21 a scris:Ok, dar sub tabele zice clar Diplômes du Québec *2 = Diplôme du Québec ou l'équivalent ( SAU echivalent) . Deci cum se coteaza echivalentul asta? In cazul asta echivalez diploma in UK si o pun la dosar, banuiesc ca cele din UK sunt recunoscute ?!
    Au statut diferit de diplomele obtinute in Quebec. Sunt considerate tot etrangers. Primiti 6 puncte pt domeniul de formare, 12 puncte pt nivelul de scolarizare si aplicatia nu va fi supusa tratamentului prioritar.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Vin Dec 31, 2010 5:35 pm

    Ok, am gasit alta varianta si anume sa echivalez diploma contra cost direct la quebecosi si diploma arata asa : Diploma Romaneasca tot etrangers sunt cotate?

    La ei pe site uite ce zic : Immigration

    Pretul este ~150$ cu transport cu tot , macar ar da bine la dosar o diploma echivala ca asceasta? Se merita zdroaba?
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de libradana1969 Vin Dec 31, 2010 6:05 pm

    LA MULTI ANI DLE PAULESCO ,LA MULTI ANI PTR TOTI INTERNAUTII SI SA NE VEDEM CU BINIE IN 2011!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Sam Ian 01, 2011 11:42 am

    La Multi Ani! Poate ca anul acesta va fi unul bun pentru noi.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Sam Ian 01, 2011 1:34 pm

    pcmarius21 a scris:Ok, am gasit alta varianta si anume sa echivalez diploma contra cost direct la quebecosi si diploma arata asa : Diploma Romaneasca tot etrangers sunt cotate?

    La ei pe site uite ce zic : Immigration

    Pretul este ~150$ cu transport cu tot , macar ar da bine la dosar o diploma echivala ca asceasta? Se merita zdroaba?
    Vezi aici conditiile si timpul de procesare a echivalarilor. Ai pus intrebarea in forumul pt Quebec. Link-ul tau se refera la Alberta. S-ar putea sa fie deranjati de acest aspect. Studiaza si ghidul la capitolul diplome etrangers
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Sam Ian 01, 2011 8:03 pm

    Pai oricum eu in Montreal vreau sa merg , aici am neamuri si prieteni deci nu umblu cu cioara vopsita.

    Citez :
    Est assimilé à un « diplôme du Québec » :
    - le diplôme canadien, s’il est délivré par le ministre responsable de l’éducation ou par une université d’une province ou d’un territoire canadiens. La formation peut avoir été suivie au Québec ou à l’étranger;
    - le diplôme étranger reconnu équivalent par un organisme québécois de réglementation, sauf s’il s’agit d’un diplôme de médecin;


    Este considerat o diploma "de Quebec:
    - diploma canadian, dacă a fost emis de ministrul Educaţiei sau de către o universitate într-o provincie sau teritoriu din Canada. formare poate au fost luate în Quebec sau în altă parte;
    - diploma echivalentă străine recunoscute de către un organism de reglementare Québec, cu excepţia unui grad medical;



    Atunci intreb alfel, stie cineva ovre-o firma privata de echivalare studii din Quebec in genul celor de la ICAS, WES, ........ ? sau e SECRET !?
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Dum Ian 02, 2011 12:04 am

    Buna,
    As avea si eu cateva intrebari cu privire la actele care trebuies completate, legalizate, traduse si trimise la Viena:
    -noi am legalizat din cartea de muca doar paginile scrise, iar notarul nu a zis nimik, pur si simplu a verificat originalele si a facut legalizarea. Este bine asa, sau trebuia sa legalizam si paginile albe?
    -traducerile am inteles ca nu se lagalizeaza, insa diplomele de licenta care au fost traduse, valianta originala in romana trebuie legalizata?
    -este obligatorie trimiterea extrasului de cont?La ei pe site nu am vazut sa scrie nimik despre acest estras, doar contractul de autonimie financiara
    -in ceea ce priveste testele de limba franceza, trebuie obligatoriu trimise, sau e suficient sa completezi in dcs nivelul de cunoastere al limbii franceze?
    -am vazut ca la sfarsitul dcs-ului este o declaratie de sot/sotie, care se numeste Annexe – Déclaration des époux ou conjoints de fait. Pe site-ul lor, la actele care trebuiesc trimise si anexate dcs-ului scrie ca se completeaza o declaratie de soti daca este cazul, si cand deschizi formularul are titlul Déclaration des époux ou conjoints de fait. Am vazut ca diferenta intre cele 2 formulare este doar ca in cel de al doilea scrie ca daca nu il completezi poate fi respins dosarul. Ce ar trebui sa facem? Completam declaratia de la sfarsitul dcs-ului(care se poate completa si pe calcultor) sau pe cea care este pe site, mai jos la anexe? Plus de asta, in cate exemplare trebuie completata declaratia de soti? Ajunge sa fie completata o singura data, si apoi atasata dupa dcs-urile celor 2 aplicanti?

    Multumesc mult !

    Si vreau sa mai intreb : cazierele se trimit doar in original sau trebuie si traduse?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 02, 2011 10:10 am

    ionelasuiu a scris:Buna,
    As avea si eu cateva intrebari cu privire la actele care trebuies completate, legalizate, traduse si trimise la Viena:
    -noi am legalizat din cartea de muca doar paginile scrise, iar notarul nu a zis nimik, pur si simplu a verificat originalele si a facut legalizarea. Este bine asa, sau trebuia sa legalizam si paginile albe?
    -traducerile am inteles ca nu se lagalizeaza, insa diplomele de licenta care au fost traduse, valianta originala in romana trebuie legalizata?
    -este obligatorie trimiterea extrasului de cont?La ei pe site nu am vazut sa scrie nimik despre acest estras, doar contractul de autonimie financiara
    -in ceea ce priveste testele de limba franceza, trebuie obligatoriu trimise, sau e suficient sa completezi in dcs nivelul de cunoastere al limbii franceze?
    -am vazut ca la sfarsitul dcs-ului este o declaratie de sot/sotie, care se numeste Annexe – Déclaration des époux ou conjoints de fait. Pe site-ul lor, la actele care trebuiesc trimise si anexate dcs-ului scrie ca se completeaza o declaratie de soti daca este cazul, si cand deschizi formularul are titlul Déclaration des époux ou conjoints de fait. Am vazut ca diferenta intre cele 2 formulare este doar ca in cel de al doilea scrie ca daca nu il completezi poate fi respins dosarul. Ce ar trebui sa facem? Completam declaratia de la sfarsitul dcs-ului(care se poate completa si pe calcultor) sau pe cea care este pe site, mai jos la anexe? Plus de asta, in cate exemplare trebuie completata declaratia de soti? Ajunge sa fie completata o singura data, si apoi atasata dupa dcs-urile celor 2 aplicanti?

    Multumesc mult !

    Si vreau sa mai intreb : cazierele se trimit doar in original sau trebuie si traduse?
    Urmareste lista. Singurele care nu se legalizeaza si nu se traduc(daca sunt in engleza sau franceza) sunt actele de la punctul 5, dupa cum se precizeaza in subsolul paginii. CV-ul se redacteaza direct in franceza. Poti sa folosesti formatul Quebecos. Din cate am auzit la altii s-au aratat impresionati.
    CM-ul este OK asa. Din cate am inteles ei cer doar paginile cu ultimii 5 ani. Se cam bat cap in cap aceste informatii. Ei cer acte legalizate si legalizarea se face conform cu originalul. Personal nu am vrut sa ma complic si am legalizat-o si pe cant.
    Pe partea franceza nu se legalizeaza traducerile actelor.
    In acest moment, conform noilor norme nu se mai specifica obligativitatea atasarii extrasului de cont sau a evaluarii unei proprietati. Majoritatea depun si aceste acte pt siguranta dar vor fi cerute in momentul in care depui aplicatia pt rezidenta permanenta
    Daca nu depui atestatul intri in hora popilor. Ai avantajul castigarii timpului intre evaluarea celor de la Viena si invitatia la interviu si poti sa inveti. Daca nu te descurci la interviu vor cere sa trimiti un atestat. Din cate stiu ai 60 de zile sa trimiti rezultatul testului. Dezavantajul este ca nu vei sti ce punctaj real o sa obtii si daca o sa fie echivalent cu cel preconizat de tine in DCS.
    Pe partea federala lucrurile sunt mai clare, esti obligat din start sa ai acest test. Sfatul meu este sa dai testul ca sa stii din start cate puncte obtii la acest criteriu. Majoritatea se cred zmei si baga puncte la franceza si engleza pt a trece de primul prag dar nu este asa usor sa concasezi franceza si engleza intr-un timp scurt si sa te creada aia Shakespeare sau Jean Jacques Rousseau.
    Daca sunteti casatoriti completezi primul formular. Incepe AP-ul si declara ca este casatorit cu inculpata dupa care este randul soatei sa declare si sa semneze ca nu este ea vinovata de necazurile AP-ului. ESte simplu. Trebuie sa fii atent(a)
    Daca traiesti in pacat cu inculpatul(a) atunci completezi formularul 2.
    O sa vine ceva de genul: Je ----Francois de Bulangerie ---- déclare que je suis l’époux ---- Franciscoasa de Ochiscosi-----. Urmeaza momentul in care trabuie sa treci una din situatii(daca este cazul) in care alegi daca ai mai facut aceasta prostie si cu alta persoana sau daca esti in etapa de bigamie si prestezi la doua.
    Sper sa nu ai asemenea complicatii. In cazul in care toate lucrurile sunt clare intre parteneri nu se bifeaza nici una dintre situatii si se trece la semnare.
    En foi de quoi, j’ai signé à Tartanesti / Romania le 02/01/2011 dupa care pui degetul pt parafarea greselilor facute in tinerete.
    Dupa cum este trecut in lista trebuie completat si partea din DCS si declaratia suplimentara.
    Cazierul se trimite in original si ii faci si o traducere ca sa inteleaga si ei ce scriu acolo alde Soric si compania.
    I think it's quite easy.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 21 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 9:16 pm