Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    zamfir ioana
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 14/04/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de zamfir ioana Lun Apr 16, 2012 2:11 pm

    Paulisimo, sau tender, sau cineva care se pricepe bine... va rugam cu mult respect, sa ne spuneti> chiar meseria de politist nu este eligibila cu dreptul in conceptia celor din Quebec?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Apr 16, 2012 3:37 pm

    Pt Quebec sunt eligibile doar aplicatiile care primesc puncte la domeniul de formare. Studiaza cele 2 liste "magice" impuse de stimabilii din Quebec. Pt programul federal FSW(care este inchis pana la data de 1 iulie 2012 -reason - 10000 CAP reached)este prematur sa discutam deoarece nu se poate prezice o eventuala schimbare. Poti sa studiezi vechea lista cu meseriile acceptate pt anul de emigrare 2011-2012.
    Federalii tin cont de experienta si nu de studii. Se primesc puncte separat pt experienta dobandita in ultimii 10 ani. Poti sa ai studii universitare finalizate in alt domeniu decat cel in care ai experienta.
    Singura sansa este sa intervina o schimbare in criteriile programelor FSW(1 iulie 2012) si QSW(1 aprilie 2013).
    avatar
    zamfir ioana
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 14/04/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de zamfir ioana Lun Apr 16, 2012 6:08 pm

    Tender, multumim!
    avatar
    bella_iza82
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 08/03/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bella_iza82 Mar Apr 17, 2012 9:11 am

    Salutari tuturor,
    in cazul unui raspuns afirmativ la interviu, as dori sa stiu cam cat dureaza formalitatile urmatoare, al doilea dosar, vizita medicala, aproximativ, pana te poti urca linistit in avion?????
    multumesc
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de raz_alexaa Mar Apr 17, 2012 12:57 pm

    aaa pai depinde oricum de la caz la caz in primul rand, dosar prioritar sau nu sunt mai multe lucruri.....De la interviu la al doilea dosar nu dureaza nimic il poti depune si in aceeasi zi cand ai obtinut CSQ de la al doilea dosar pana la vizita medicala depinde la unii 4 luni,altii 5 , alti 6 chiar 7 luni , apoi in functie de cum se misca lucrurile la vizita medicala mai dureaza si acolo pana primesc ei resultatele medicale, si aici e cu dus si intors la unii s-au miscat repede la timisoara , la altii la bucuresti la altii la budapesta deci si aici cu dus si intors....si pana la viza nu pot sa iti raspund ca noi inca asteptam si nimic si asteptam de 5 luni de la medicale, avem 1 an de la CSQ si sunt cazuri si cu perioade mai mari....In concluzie daca te inhami la asta trebuie sa te umpli si de rabdare , multaaaa rabdare....succes
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Dum Apr 22, 2012 9:46 pm

    Buna ziua ! Stie cineva cam cat ma costa sa trimit masina pana in canada mai exact quebec , ma refer la transport cu vaporul.
    Multumesc !
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Apr 23, 2012 9:39 am

    Este foarte greu sa inmatriculezi o masina din afara regiunii Quebec. Ai probleme si cu o masina din alta regiune canadiana. Un amic a avut probleme cu o masina din Ontario si era cumparata de la un "autohaus". Nu iti recomand miscarea asta.
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Lun Apr 23, 2012 2:40 pm

    Mulțumesc Tender !
    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty caf

    Mesaj Scris de Bicotte Mar Apr 24, 2012 8:11 pm

    Multumesc mult tender! Am rezolvat.Te rog frumos daca stii ceva de noile reglementari pt primirea dosarelor.Am inteles ca se primesc numai un anumit nr de dosare pana in aprilie 2013.Nu stiu mai nimic daca sa trimit dosarul sau nu.I-mi este frica de taxa sa nu o pierd.Stii 700cad. Poate stii sau afli ceva si ne spui si noua.I-ti multumim mult!


    Ultima editare efectuata de catre Bicotte in Mier Apr 25, 2012 9:30 pm, editata de 1 ori
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Apr 25, 2012 6:49 am

    Cel de pe blog se deschide. Poate nu ai adobe sau pdf reader.
    avatar
    mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 54
    Data de inscriere : 14/04/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mariuta83 Mier Apr 25, 2012 9:59 pm

    oameni buni cinstiti gloggeri o sa ziceti ca-s cam pe-o faza dar ce sa-i faci: cine stie cind ma inregistrez la prima intrare in CA adica la biroul emigrarii din Toronto ce acte va cere ofiterul de la mine ?da si inca una la Toronto cum se ia plata de exces de bagaj am citit undeva demult (am vre-o luna de cind nu am intrat pe net )ca se ia 20 de dolari pentru a 2 geanta dar nu am retnut bine poate sa fie 20CAD pentru kg?ca la mine iar e ca nelumea de aici pot lua 2 genti de 23 de pers da in Toronto ce fac ca se permite numai una de pers adica exista posibilitatea sa dau 20 de dollari pe kg ? scuzati daca este aceasta tema deschisa si nu am observat ziceti-mi va rog frumos ceva concret si rapid
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Joi Apr 26, 2012 10:18 am

    Bicotte a scris:Multumesc mult tender! Am rezolvat.Te rog frumos daca stii ceva de noile reglementari pt primirea dosarelor.Am inteles ca se primesc numai un anumit nr de dosare pana in aprilie 2013.Nu stiu mai nimic daca sa trimit dosarul sau nu.I-mi este frica de taxa sa nu o pierd.Stii 700cad. Poate stii sau afli ceva si ne spui si noua.I-ti multumim mult!
    Sunt afisate dosarele primite pana la data de 24 april 2012 link. Taxa se returneaza daca dosarul este primit dupa ce este atinsa cota de 14300 de dosare. Taxa nu se returneza daca dosarul este procesat si nu se indeplinesc conditiile de eligibilitate. Asta am inteles eu din ghidul lor.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Joi Apr 26, 2012 12:27 pm

    mariuta83 a scris:oameni buni cinstiti gloggeri o sa ziceti ca-s cam pe-o faza dar ce sa-i faci: cine stie cind ma inregistrez la prima intrare in CA adica la biroul emigrarii din Toronto ce acte va cere ofiterul de la mine ?da si inca una la Toronto cum se ia plata de exces de bagaj am citit undeva demult (am vre-o luna de cind nu am intrat pe net )ca se ia 20 de dolari pentru a 2 geanta dar nu am retnut bine poate sa fie 20CAD pentru kg?ca la mine iar e ca nelumea de aici pot lua 2 genti de 23 de pers da in Toronto ce fac ca se permite numai una de pers adica exista posibilitatea sa dau 20 de dollari pe kg ? scuzati daca este aceasta tema deschisa si nu am observat ziceti-mi va rog frumos ceva concret si rapid
    Care este destinatia ta finala? Iti sugerez sa cumperi biletele de avion prin IOM deoarece ai posibilitatea sa cari mai multe bagaje.
    La biroul immigration ti se va cere de catre ofiter toate actele pe care ti le furnizeaza ambasada: pasaportul cu viza aplicata, right of landing paper, dovada fondurilor financiare. Dupa verificari si completarea formularelor vei primi Confirmation of Permanent Residence. Trebuie sa furnizezi adresa la care vei primi cardul de rezidenta. Daca nu ai o adresa, poti sa furnizezi adresa ulterior.
    Este bine sa faci o lista cu bunurile din bagaje si valoarea lor.
    Ce poti sa mai faci la tine in tara? Traduceri ale diplomelor, dovada vaccinurilor pt copii etc.
    Taxele pt bagaje suplimentare difera de la o companie la alta.
    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Bicotte Joi Apr 26, 2012 9:15 pm

    tender a scris:
    Bicotte a scris:Multumesc mult tender! Am rezolvat.Te rog frumos daca stii ceva de noile reglementari pt primirea dosarelor.Am inteles ca se primesc numai un anumit nr de dosare pana in aprilie 2013.Nu stiu mai nimic daca sa trimit dosarul sau nu.I-mi este frica de taxa sa nu o pierd.Stii 700cad. Poate stii sau afli ceva si ne spui si noua.I-ti multumim mult!
    Sunt afisate dosarele primite pana la data de 24 april 2012 link. Taxa se returneaza daca dosarul este primit dupa ce este atinsa cota de 14300 de dosare. Taxa nu se returneza daca dosarul este procesat si nu se indeplinesc conditiile de eligibilitate. Asta am inteles eu din ghidul lor.

    Multumesc mult si multa bafta in continuare!
    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Bicotte Joi Apr 26, 2012 9:16 pm

    Multumesc mult tender!
    avatar
    criss1
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 04/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de criss1 Mar Iun 12, 2012 3:03 pm

    buna tuturor
    ce se mai aude despre interviuri pentru Quebec?
    Stie cineva?
    avatar
    catavio
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catavio Mar Iun 12, 2012 4:50 pm

    [quote="criss1"]buna tuturor
    ce se mai aude despre interviuri pentru Quebec?
    Stie cineva?


    Bună întrebare
    avatar
    RUSUVALENTIN
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 15/06/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty sal

    Mesaj Scris de RUSUVALENTIN Dum Iun 17, 2012 2:12 pm

    ms de raspuns dar vreau sa stiu ce pot sa fac din italia pot sa depun la paris dosarul avem rezidenta in italia daca nu depun normal , dar va trebui principalul sa fie nevasta deoarece are multa scoala multe diplome eu maxim pot arata 10 clase ms mult
    .
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Iun 18, 2012 9:13 am

    Poti sa aplici din Italia daca ai drept de sedere de minim un an din momentul in care depui cererea de rezidenta permanenta(trimiterea dosarului).
    avatar
    RUSUVALENTIN
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 15/06/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty sal

    Mesaj Scris de RUSUVALENTIN Lun Iun 18, 2012 7:26 pm

    ms tender am 5 ani in it si copilul e nascut aici am si un contract ca brutar indeterminat ,deci cum trebuie sa procedez si unde trimit dosarul ?si cum platesc taxele si va fi nevoie de interviu ms mult sunteti tari .
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Iun 18, 2012 8:09 pm

    Pt programul QSW(partea franceza, citeste ghidul ici. Pagina oficiala pt Quebec o gasesti ici. Ghidul oficial pt Quebec (in franceza) il gasesti ici
    Pt programul FSW(partea federala), vei gasi informatiile postate de Paulesco here.
    Ghidul oficial il gasesti here
    Pagina oficiala pt FSW o gasesti here
    Programul FSW 2 este momentan inchis deoarece s-a atins limita celor 10000 de dosare eligibile receptionate. Este posibil sa intervina shimbari in cadrul acestui program si este indicat sa urmaresti pagina oficiala incepand cu 25 iulie 2012. Daca ai oferta de munca ferma atunci poti sa aplici si maine cu conditia sa ai toate actele necesare.
    Tu decizi care program ti se potriveste cel mai bine. Accesul la ambele programe este limitat de listele de meserii pe care le vei gasi in ghiduri.
    avatar
    RUSUVALENTIN
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 15/06/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de RUSUVALENTIN Mier Iun 20, 2012 8:26 am

    ms mult dar am putin timp de cand lucrez aici doar 7 luni am mai lucrat un an jumate in alta parte si nu cred ca ma incadrez in romania nu am fost angajat niciodtat sincer nnush cum sa procedez luna viitoare am toate actele vreau sa completez timpul trece am expierenta ca brutar dar am lucrat la negru mult o sa mai citesc mai clar ms mult .
    avatar
    polymer
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 03/07/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de polymer Vin Iul 13, 2012 1:29 pm

    Buna ziua tuturor,
    am si eu o mare nedumerire: astazi am facut autoevaluarea online si rezultatul a fost negativ. Chiar nu stiu unde am clacat. Sunt doctor chimist si profesez de 10 ani in cercetare. Am trecut ambele nivele lingvistice-intermediar pentru franceza si engleza. Nu stiu unde a fost buba. Ma putei ajuta, va rog. Conteaza cumva acest refuz in procesarea dosarului de acum inainte?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Vin Iul 13, 2012 5:32 pm

    Autoevaluarea nu are nici un efect asupra cererilor pt CSQ. Poti sa faci cate teste de autoevaluare doresti. Conform detaliilor furnizate pot sa-ti spun ca esti eligibil deoarece te incadrezi in lista cu domenii de formare care primesc 12 sau 16 puncte. Trebuie sa folosesti grila de selectie si sa iti calculezi punctajul. Primesti puncte pt varsta, nivelul studiilor, etc. Este foarte important daca aplici singur sau impreuna cu familia. Furnizarea detaliilor este esentiala pt obtinerea ajutorului celor de pe forum.
    avatar
    andradiana
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 27/06/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de andradiana Lun Iul 23, 2012 11:37 am

    cristi1601 a scris:Am inteles din mesajul de mai jos ca in situatia in care esti divortat si ai si un copil, trebuie sa aduci o declaratie precum ca copilul si-a primit in avans pensia.
    Daca sunt insurat pentru a 2 a oara si nu declar ca am mai fost casatorit si am si un copil, iar ca documente prezint doar "noul" certificat de casatorie, poate afla cineva ca am un copil ?? E posibil sa am probleme din cauza acestei declaratii si de aceea intreb.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 41 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Apr 28, 2024 11:40 am