Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    andradiana
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 27/06/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de andradiana Lun Iul 23, 2012 12:08 pm

    criss1 a scris:buna tuturor
    ce se mai aude despre interviuri pentru Quebec?
    Stie cineva?

    daca stie cineva cand se tin sesiuni de interviuri pentru anul acesta Question
    am trimis dosarul in noi. 2011 dar nu am primit nimic, nici un raspuns de la ei, mai avem sanse la interviuri anul acesta. stiti cumva termenul pana la care ei ar trebui sa ne dea un raspuns la dosarul 1 .
    multumesc
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Lun Iul 23, 2012 4:58 pm

    andradiana a scris:
    cristi1601 a scris:Am inteles din mesajul de mai jos ca in situatia in care esti divortat si ai si un copil, trebuie sa aduci o declaratie precum ca copilul si-a primit in avans pensia.
    Daca sunt insurat pentru a 2 a oara si nu declar ca am mai fost casatorit si am si un copil, iar ca documente prezint doar "noul" certificat de casatorie, poate afla cineva ca am un copil ?? E posibil sa am probleme din cauza acestei declaratii si de aceea intreb.
    Acest topic ar trbui inchis deoarece face referire la reglementarile vechi. Exista un topic nou cu reglementarile noi care este in dezvoltare.
    Checklist-ul face referire, la pct 15, la copii care insotesc aplicantul. Nu iti recomand sa ascunzi detalii deoarece vor face verificari. De ce crezi ca se cere copie a certificatului de divort? In acelasi checklist gasesti si actele pe care trebuie sa le atasezi in acest caz.
    Sesiuni de informare
    Pe pagina oficiala se precizeaza:
    Veuillez noter qu'en raison de la hausse du nombre de demandes que nous avons reçues, il se peut que vous ne receviez pas la lettre confirmant l'ouverture de votre dossier à l'intérieur du délai habituel de 30 jours ouvrables. Le Ministère vous fera parvenir cette lettre aussitôt que votre dossier sera ouvert.

    Programare interviuri. Dupa cum vezi, Bucurestiul a avut sesiune de interviuri in iunie. Daca vrei sa verifici cand vor mai fi sesiuni de interviuri intra ICI
    avatar
    alika
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 15/05/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de alika Dum Iul 29, 2012 2:50 pm

    Buna! Am citit in GUIDE DES PROCÉDURES D’IMMIGRATION ca studiile superioare obtinute la o universitate privata nu sunt recunoscute de Guvernul lor si nu pot constitui obiectul evaluarii. Nu stiu ce sa fac. Studiile superioare le-am obtinut la o universitate privata licentiata de Ministerul Educatiei, iar masteratul l-am facut deja la Universitatea de Stat. Cine poate sa ma sfatuie in acest sens. Are rost sa fiu aplicantul principal, daca studiile mele superioare au fost obtinute la o Universitate privata?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Iul 31, 2012 9:40 am

    Alika, stiam ca exista probleme cu cei care "au terminat" Spiru. Posteaza link-ul sa ne "minunam" de aceasata noutate.
    avatar
    adda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 16/08/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de adda Joi Aug 23, 2012 9:38 pm

    buna tuturor,vreau sa emigrez cu iubitul meu in montreal de aceea am nevoie de cateva sfaturi! noi deja am fost in vacanta la tatal meu si sora,dar ne-am intors la timp (am avut viza 6 luni) si am decis sa incepem procesul de emigrare.....!!!am si eu o intrebare pe site scrie ca daca ai diplomele in alta limba decat franceza trebuie sa se trimita traduceri legalizate!!! acum nu stiu pe toate site urile scrie mare ca nu se legalizeaza traducerile...cum este corect stie cineva?

    Si vous soumettez des documents dans une langue autre que le français ou l’anglais, vous devez fournir une traduction certifiée ainsi que
    le document dans sa langue d’origine selon le format exigé. Vous devez soumettre la traduction certifiée des documents même si
    seulement une partie des informations est dans une langue autre que le français ou l’anglais.
    va rog un rapuns urgent...noi am tradus actele dar nu stim maine la notar ce sa ii dam sa legalizeze!!!! :*

    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de raz_alexaa Vin Aug 24, 2012 6:37 am

    noi nu am legalizat nici un document doar le am tradus si are parafa traducatorului si este de ajuns
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de raz_alexaa Vin Aug 24, 2012 6:38 am

    noi am legalizat doar cele in limba romana si apoi traduse si atat
    avatar
    adda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 16/08/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de adda Vin Aug 24, 2012 9:19 am

    si le-ati trimisfara legalizari si au fost ok???costa mult sa legalizez atatea pagini traduse..... in ce stadiu sunteti cu dosarul? multumesc frumos pt raspuns raz_alexaa
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de raz_alexaa Vin Aug 24, 2012 7:55 pm

    mai noi mai intai am legalizat actele dupa original si apoi le am tradus daca ai un mail pot sa ti trimit o copie k noi am facut copii dupa fiecare act trimis si ai sa vezi cum am facut.si fiecare notar si traducator au tarifele lor. noi asteptam viza am terminat cu tot
    avatar
    adda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 16/08/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de adda Mar Aug 28, 2012 2:46 pm

    bravo!!!! ce super de voi:X:X:X adelina_adda@yahoo.com

    multumesc frumos
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Sam Sept 01, 2012 6:03 pm

    stimate d-le paulesco,

    Am trimis actele la Viena in nov. 2010, in mai 2011 am primit scrisoarea de multumire ptr banii trimisi, nr. dosarului cu care am fost inregistrata si de atunci absolut nici o noutate. Cum pot verifica daca e in lucru dosarul, nu a trecut deja prea mult timp?...ce credeti?
    va multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Sam Sept 01, 2012 6:23 pm

    Trimite un formular de interogare. La acest nivel al procesarii este singura forma prin care se pot obtine informatii de la Biroul Central din Montreal.
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Dum Sept 02, 2012 12:14 pm

    fratiilor, a aparut noul tabel cu sesiunile de interviuri.din 26 noiembrie - 14 decembrie.puneti osul la franceza ca eu il pun
    bafta la toti din perioada noiembrie - decembrie 2010
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Dum Sept 02, 2012 12:48 pm

    raz_alexaa , tu cum de nu ai primit viza inca? pe ce parte mergi?
    avatar
    adda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 16/08/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de adda Dum Sept 02, 2012 7:55 pm

    daca la testul tefaq luam un calificativ mare este posibil sa scapam de interviu????
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Lun Sept 03, 2012 9:47 am

    nu stiu, sincer. testul este pt competenta lingvistica, pe langa asta trebuie sa prezinti un plan de emigrare din cate stiu eu.
    avatar
    adda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 16/08/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de adda Lun Sept 03, 2012 9:52 am

    adica? ce plan de emigrare??? eu am tata,sora,cumnat,nepot cetateni canadieni.....si deja am fost in noiembrie 2011 pana in februarie 2012 in vizita in montreal.....dar ne-am intors sa parcurgem etapele emigrarii....! cand am plecat in vizita nici macar nu am dovedit ca suntem iubiti...( i-au dat viza si iubitului meu) ....! stiti ceva de vreun plan?
    avatar
    adda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 16/08/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de adda Lun Sept 03, 2012 9:53 am

    laurentiu in ce stadiu esti cu dosarul??? eu azi m-am inscris ptr tefaq il sustin pe 25 octombrie! u l-ai dat?
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Lun Sept 03, 2012 10:00 am

    astept interviul la ambasada.eu ma duc prin via canada. am dat testul de competenta lingvistica.
    eu am inceput in octombrie 2010.
    avatar
    adda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 16/08/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de adda Lun Sept 03, 2012 10:04 am

    wwooww se fac aproape 2 ani de cand ai inceput.....dar macar stii ca pleci sigur....pt ca cei de la via canada te vor ajuta !!! numai ca platesti...destul de mult!!! ok...deci ai dat tefaq-ul si tot te-au chemat la interviu....mie imi spusese o doamna de la alianta franceza ct ,ca daca iei un calificativ mare la examen treci de interviu....cred ca a glumit:))) cat ai luat la tefaq?
    laurentiu81
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 42
    Localizare : Baia Mare

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de laurentiu81 Joi Sept 06, 2012 1:18 am

    b1 rezultatul la examen
    avatar
    DnaFloricaounouna
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 03/09/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de DnaFloricaounouna Joi Sept 06, 2012 7:23 am

    Traducatoare si interpreta autorizata de Ministerul Justitiei din Romania -Traduceri autorizate franceza-

    TRADUCTRICE ET INTERPRETE AGRÉÉE PAR LE MINISTERE DE LA JUSTICE DE ROUMANIE


    Dna/Mme : Florica Ounouna
    TRADUCTION ET INTERPRETARIAT:Français-Roumain / Roumain-Français.
    Téléphone internationale: 0040746933875
    Téléphone locale: 0746933875
    Département: CONSTANTA
    PAYS:ROUMANIE
    Diplômes- Casier Judiciaire- Acte de Naissance- Acte De Mariage- Permis de Conduire- Acte Notarié- Contrat de Mariage- Contrat Commercial- Relevé de Notes- Jugement- Procuration- Bilans, Kbis....,etc.
    avatar
    tudor.84
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 16/09/2012

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty studii

    Mesaj Scris de tudor.84 Dum Sept 16, 2012 2:17 pm

    am si eu o intrebare,sunt din republica Moldova si am colegiul de medicina terminat,dupa care am terminat si universitatea de medicina ,acum sunt medic rezident - doresc sa plec in canada(Quebec), dar vreau sa ca acolo sa fac niste studii -macar un colegiu ca sa lucrez ca un -paramedic(ex.)
    Intrebarea - in baza caror documente este nevoe de a se inscrie la studii in canada (diploma de bacalaureat,de colegiu)problema e ca eu nu am bacalaureat pentru ca eu cind am terminat se facea doar 11 clase(studii medii)cu care am intrat la colegiu ????

    Mersi anticipat !!!
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de nicoles Sam Sept 29, 2012 4:04 pm

    Buna tuturor,

    Dupa 2 ani de asteptare am primit invitatia la interviu pentru 12 decembrie.
    In emailul lor, au specificat si lista de documente pe care trebuie sa le ai la interviu...stiu ca ai nevoie de carte de munca, contracte de munca pe ultimii 5 ani, dar nu inteleg prea bine urmatoarele fragmente:
    La preuve documentaire attestant que vos expériences professionnelles ont été acquises légalement : l’historique de vos cotisations à la Sécurité sociale (CNSS, SSO ou l’équivalent) ou une preuve d’exonération de paiement des primes à la Sécurité sociale. Les documents fournis doivent être des originaux délivrés par l’organisme.
    Les stages de travail : attestations de l’employeur ou de l’établissement avec la preuve que ceux-ci ont été rémunérés, effectués dans le cadre des études ou d’un programme officiel de pré-emploi ou d’initiation à la vie professionnelle;
    Les fiches de salaire de la dernière année de travail ;

    deci pt experienta, imi trebuie carte de munca, contracte si daca cineva poate sa ma ajute cu fragmentele de mai sus

    cumva imi trebuie si adeverinta salariala?
    si daca am contract nou de munca si adeverinta, trebuie sa le trimit si lor la viena?sau e de ajuns sa le am la interviu?

    Cu speranta ca nu am plictisit pe nimeni, va urez mult tuturor mult succes.

    Multumesc anticipat de ajutor.

    Nicoles
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de nicoles Dum Sept 30, 2012 8:28 am

    Buna inca o data,

    Domnule Paulesco sau Tender daca puteti sa-mi raspundeti si mie, as fi foarte recunoscatoare.
    Dupa cum inteleg eu, faptul ca ne-au chemat la interviu in decembrie si faptul ca nu ne-au cerut acte, in timpul procesarii, inseamna ca suntem eligibile si indeplinim punctajul.Am inteles bine?

    Eu sunt aplicantul principal si sunt profesor de limba engleza iar sotul meu este aplicantul secundar...sotul meu a mai fost casatorit si are un copil din casatoria anterioara caruia ii plateste pensie alimentara.Nu am trimis cu primul dosar nici o dovada ca ar plati pensia alimentara in avans, nu am trimis decat hotararea de divort.Si nici ei nu ne-au cerut nimic suplimentar la dosar.

    Pentru interviu este bine sa avem o dovada ca platim pensia alimentara sau nu conteaza pentru ca el este aplicant secundar?Merita sa ne mai batem capul cu problema asta?
    Mentionez ca am incercat sa ajungem la intelegere cu fosta sotie dar fara succes in privinta pensiei alimentare.

    Deci inca o data, cei care au procesat dosarul nostru (DCS-ul), nu ne-au cerut nimic la dosar, nu ne-au intrebat nimic de pensie alimentara, sa o lasam asa?

    As fi foarte recunoscatoare daca ati putea sa-mi comunicati parerea dvs,nu de alta dar am vrea sa stim ce hotarare sa luam in continuare.

    Va multumesc anticipat


    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 42 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 10:50 pm