Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Dum Ian 02, 2011 10:27 am

    Buna,

    Multumesc mult pentru raspunsuri.
    Insa, in ceea ce priveste traducerile stiu ca nu se legalizeaza, dar originalul diplomei de licenta se legalizeaza.
    Cum e la cartea de munca de exemplu, o traduci, dar in acelasi timp legalizezi originalul in romana.

    Si la declaratia pentru soti, anexa de la DCS (din fericire la noi situatia este foarte clara, fara complicatii : sot+sotie Smile), trebuie completata de amandoi si atasata la dcs-uri (adica o singura annexe - declaratie si 2 dcs-uri in cazul nostru) sau trebuie fiecare la dcs-ul lui sa aiba atasata cate o declaratie de soti, completata numai de unul dintre sot (adica de cel al cui dcs este)?

    Mesci mult!

    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Dum Ian 02, 2011 2:16 pm

    ionelasuiu a scris:Buna,

    Multumesc mult pentru raspunsuri.
    Insa, in ceea ce priveste traducerile stiu ca nu se legalizeaza, dar originalul diplomei de licenta se legalizeaza.
    Cum e la cartea de munca de exemplu, o traduci, dar in acelasi timp legalizezi originalul in romana.

    Si la declaratia pentru soti, anexa de la DCS (din fericire la noi situatia este foarte clara, fara complicatii : sot+sotie Smile), trebuie completata de amandoi si atasata la dcs-uri (adica o singura annexe - declaratie si 2 dcs-uri in cazul nostru) sau trebuie fiecare la dcs-ul lui sa aiba atasata cate o declaratie de soti, completata numai de unul dintre sot (adica de cel al cui dcs este)?

    Mesci mult!
    Se completeaza o singura declaratie si se semneaza de fiecare partener in parte la rubrica unde se incadreaza.
    Se fac copii legalizate dupa diplome si acte suplimentare. In cazul actelor in limba romana se fac traduceri autorizate dupa originale dar nu se autentifica semnatura traducatorului.
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Dum Ian 02, 2011 6:13 pm

    Buna,

    Multumesc mult pentru raspunsuri.
    Chiar ma ajuta mult.
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Lun Ian 03, 2011 1:37 pm

    Stimate domn paulesco,
    La multi ani! impliniri si reusite in 2011 pentru toata lumea si multumiri ptr raspunsurile pe care ni le dati! am reusit si eu sa trimit doasarul. a ajuns la Viena pe 27 noiembrie. astept acum si-nvat franceza!
    s-avem mult noroc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Ian 03, 2011 8:29 pm

    La Multi Ani!
    Sper sa fie un an mai bun pentru toti aspirantii la rezidenta permanenta.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Lun Ian 03, 2011 9:11 pm

    Mda.....se pare ca sunt SECRET aceste firme de echivalat studii in Canada. Nimeni nu zuce nimic Smile . Oricum am cerut informatii direct la sursa , daca aflu ceva am sa postez.
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Lun Ian 03, 2011 11:25 pm

    Buna,

    Mai am cateva intrebari :
    - in contractul de autonomie financiara la sectiunea C trebuie sa trec nivelul salariului meu anul brut, nu? Asta mi-am dat eu seama din explicatii. Acest contract trebuie sa-l completez doar eu, aplicantul principal, nu?
    - noi dupa facultate am facut cateva cursuri din alea de la Ministerul Muncii, sunt cursuri de operator calculator. In DCS la studii am mentionat doar facultatea si liceul. Trebuia sa mentionam in dcs si acele cursuri, care au durat 1- 2 saptamani fiecare? Oricum de tradus le-am tradus si am si legalizat originalele.Este bine asa?
    - unde gasesc contul in care trebuie sa trimit taxa pentru primul dosar si detalii despre banca si beneficiar?
    - la dcs trebuie trimise doar paginile incepand cu pagina 3 din document, de unde incepe cu "demande de certificat de selection", fara instructiuni adica ?
    - dcs-ul se completeaza cu accentele frantuzesti, sau pur si simplu fara?

    Multumesc mult de ajutor!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Ian 04, 2011 12:08 am

    pcmarius21 a scris:Mda.....se pare ca sunt SECRET aceste firme de echivalat studii in Canada. Nimeni nu zuce nimic Smile . Oricum am cerut informatii direct la sursa , daca aflu ceva am sa postez.
    Nu cred ca vor ajuta prea mult aceste echivalari. Ghidul specifica foarte clar conditiile de echivalare a diplomelor straine. Daca nu faceti acest demers la o institutie agreata de MICC este posibil sa pierdeti timp si bani in van.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Ian 04, 2011 12:27 am

    ionelasuiu a scris:Buna,

    Mai am cateva intrebari :
    - in contractul de autonomie financiara la sectiunea C trebuie sa trec nivelul salariului meu anul brut, nu? Asta mi-am dat eu seama din explicatii. Acest contract trebuie sa-l completez doar eu, aplicantul principal, nu?
    - noi dupa facultate am facut cateva cursuri din alea de la Ministerul Muncii, sunt cursuri de operator calculator. In DCS la studii am mentionat doar facultatea si liceul. Trebuia sa mentionam in dcs si acele cursuri, care au durat 1- 2 saptamani fiecare? Oricum de tradus le-am tradus si am si legalizat originalele.Este bine asa?
    - unde gasesc contul in care trebuie sa trimit taxa pentru primul dosar si detalii despre banca si beneficiar?
    - la dcs trebuie trimise doar paginile incepand cu pagina 3 din document, de unde incepe cu "demande de certificat de selection", fara instructiuni adica ?
    - dcs-ul se completeaza cu accentele frantuzesti, sau pur si simplu fara?

    Multumesc mult de ajutor!
    Cititi cu atentie formularele si ghidul care le insoteste. Daca nu stapaniti bine la langue francaise apelati la un ajutor.
    Contractul va fi semnat de AP iar sectiunea C se completeaza doar de cei care fac obiectul unei alte forme de emigrare si aplicatia este initiata de pe teritoriul Canadei. In cazul dv, nu completati nimic.
    Este bine sa atasati orice forma de calificare dar nu vor aduce puncte la dosar.Daca aveti experienta in acele domenii si aveti si dovezi in acest sens atunci vor fi luate in considerare la capitolul adaptabilitate.
    Nu aveti nevoie de nici un cont si de nici o adresa. Cititi subiectul care descrie plata prin BCR daca alegeti aceasta forma sau completati formularul de pe pagina oficiala daca doriti sa faceti plata cu card.
    Sunt sigur ca ei cunosc instructiunile deci... raspuns final DA.
    Nu vor tine cont de acest aspect minor. Vor intelege cu sau fara accentele lor de 2 lei.
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Mar Ian 04, 2011 8:47 pm

    Buna,
    Mai am nevoie de o lamurire cu privirea la declaratia de sot care este anexa la dcs. Am gasit in primul subiect de pe forum urmatoarele : "DCS-ul se completează de către aplicantul principal şi de către aplicantul secundar! Pentru persoanele căsătorite sau care trăiesc în concubinaj (conjoint de fait) se completează în 2 exemplare şi Annexe-Declaration des epoux ou conjoints de fait. Acest formular se descarcă APASÂND AICI".
    Totusi cand am intrebat mi s-a raspuns ca se completeaza o singura declaratie de catre amandoi sotii(la noi nu sunt complicatii cu privire la acesta situatie).
    Ca sa nu fac vreo confuzie, completam o singura declaratie amandoi, pe care o printam si semnam in 2 exemplare?
    As vrea sa fie toate actele in ordine de asta va rog sa ma ajutati.

    Multumesc mult.

    O zi buna.

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Ian 04, 2011 9:29 pm

    ionelasuiu a scris:Buna,
    Mai am nevoie de o lamurire cu privirea la declaratia de sot care este anexa la dcs. Am gasit in primul subiect de pe forum urmatoarele : "DCS-ul se completează de către aplicantul principal şi de către aplicantul secundar! Pentru persoanele căsătorite sau care trăiesc în concubinaj (conjoint de fait) se completează în 2 exemplare şi Annexe-Declaration des epoux ou conjoints de fait. Acest formular se descarcă APASÂND AICI".
    Totusi cand am intrebat mi s-a raspuns ca se completeaza o singura declaratie de catre amandoi sotii(la noi nu sunt complicatii cu privire la acesta situatie).
    Ca sa nu fac vreo confuzie, completam o singura declaratie amandoi, pe care o printam si semnam in 2 exemplare?
    As vrea sa fie toate actele in ordine de asta va rog sa ma ajutati.

    Multumesc mult.

    O zi buna.

    Este bine sa vizitati pagina guvernamentala atunci cand incepeti completarea formularelor. Toate link-urile de pe blog fac trimitere la aceasta pagina. Nu este nici un formular uploadat pe alte site-uri tocmai pt a evita situatii neplacute cand oficialitatile canadiene hotarasc o schimbare de procedura sau de formulare.
    DCS-ul contine si "Annexe – Déclaration des époux ou conjoints de fait"
    Fiecare aplicant trebuie sa completeze aceasta declaratie indiferent daca este AP sau AS. Pe langa formularele din DCS trebuie sa completati si "Déclaration des époux ou conjoints de fait"(un singur formular)
    Un dosar trebuie sa contina:
    DCS - 2 formulare 1 AP + 1 AS cu toate foile incluse
    1 formular "Déclaration des époux ou conjoints de fait"
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Mar Ian 04, 2011 9:49 pm

    Multumesc mult!
    Incerc sa simplific un pic intrebarea.
    Deci, concluzie :
    - completam fiecare cate un dcs(inteles de la bun inceput)
    - pe "Annexe – Déclaration des époux ou conjoints de fait" care este atasata la dcs-ul meu trebuie sa completeze si sotul meu pe acel formular, sau numai eu?
    - pe "Annexe – Déclaration des époux ou conjoints de fait" care este atasata la dcs-ul sotului meu trebuie sa completez si eu pe formular, sau numai el?
    - trebuie sa completam si "Déclaration des époux ou conjoints de fait", amandoi un singur exemplar, nu? Nu nu avem complicatii de genul concubini, alti soti sau alte situatii dubioase. Very Happy
    Multumesc ca ma suportati. Smile
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Mier Ian 05, 2011 1:41 am

    Referitor la cartea de munca. In testul de Autoevaluation sunt 2 intrebari referitor la munca:
    1 daca am vechime in munca ca muncitor calificat asa in general si
    2. DAca am vechime in ultimii 5 ani

    Intrebarea mea este: in ce cazuri se primesc punctele din girla "Durée de l’expérience professionnelle du travailleur qualifié" . Eu am 1 an vechime in IT de acum 6-7 ani, oare conteaza ? sau nu are nici un sens sa mai trec pe la ITM.


    Multumesc pt raspunsuri dnul Tender.

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Ian 05, 2011 10:06 am

    pcmarius21 a scris:Referitor la cartea de munca. In testul de Autoevaluation sunt 2 intrebari referitor la munca:
    1 daca am vechime in munca ca muncitor calificat asa in general si
    2. DAca am vechime in ultimii 5 ani

    Intrebarea mea este: in ce cazuri se primesc punctele din girla "Durée de l’expérience professionnelle du travailleur qualifié" . Eu am 1 an vechime in IT de acum 6-7 ani, oare conteaza ? sau nu are nici un sens sa mai trec pe la ITM.


    Multumesc pt raspunsuri dnul Tender.

    Cele doua intrebari se refera la experienta dv in domeniul diplomei obtinute si experienta in cazul in care ati lucrat in alt domeniu. Ambele se refera la ultimii 5 ani calculati din momentul trimiterii aplicatiei.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Ian 05, 2011 10:15 am

    ionelasuiu a scris:Multumesc mult!
    Incerc sa simplific un pic intrebarea.
    Deci, concluzie :
    - completam fiecare cate un dcs(inteles de la bun inceput)
    - pe "Annexe – Déclaration des époux ou conjoints de fait" care este atasata la dcs-ul meu trebuie sa completeze si sotul meu pe acel formular, sau numai eu?
    - pe "Annexe – Déclaration des époux ou conjoints de fait" care este atasata la dcs-ul sotului meu trebuie sa completez si eu pe formular, sau numai el?
    - trebuie sa completam si "Déclaration des époux ou conjoints de fait", amandoi un singur exemplar, nu? Nu nu avem complicatii de genul concubini, alti soti sau alte situatii dubioase. Very Happy
    Multumesc ca ma suportati. Smile
    Corect.Unde se cer date cu privire la partener se completeaza si fiecare semneaza in dreptul lui. Tineti cont mereu de pozitia aplicantului principal. AS-ul nu devine AP in DCS-ul lui.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Mier Ian 05, 2011 4:58 pm

    Domnul @paulesco ati facut o afirmatie unei doamne chiar in primele pagini :

    "Bizara povestea dv. Din moment ce ati primit invitatia la interviu este greu de crezut ca ofiterul de viza nu cunostea detaliile aplicatiei dv. Nu inteleg cum de ati ajuns la acest nivel cu procesarea dosarului din moment ce una din conditiile eliminatorii este experienta."



    EU ca si AP dar fara experienta in ultimi 5 ani , prezinta o problema? din ce am citit pe site-ul de imigrari era specificat ori 5 ani vechime ori sa nu fi trecut mai mult de 5 ani de la terminarea facultatii! Va rog mult sa-mi comfirmati ca sunt ingrijorat.

    La DOMAINES DE FORMATION ne incadram in urmatoarele profile din lista NOC:

    AP - eu
    Génie informatique et de la construction des ordinateurs (BACC. - 4 ans) .............. 6 ... non ... 12... oui .....(punctaj)

    AS - sotia
    Génie industriel et administratif (BACC. - 4 ans) ...................................................... 0 ... non ... 6 ... non .....( punctaj)

    Care varianta ar fi mai buna ca AP? EU as primi 6 pct pt domeniu formare dar nu am vechime munca. Sotia ar primi 0 pct la Nivel Formare dar + 4 pct vechime si eu 3 pct la nivel de formare ca si AS , deci teoretic ar fi un castig de 1pct cu sotia AP...... dar din cate am vazut pe formum de obicei AP sunt barbatii.


    Este posibil sa alegi orice meserie in domeniu din NOC pt dom formare sa primesc pct care i-mi comvin mie? ar putea sotia sa aleaga Technologie de maintenance industrielle in schimbul Genie industriel? chiar daca are diploma Inginer 5 ani?
    Technologie de maintenance industrielle ...................(DEC - 3 ans) ....................... 6 ... non ... 12 ... oui ......punctaj
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Ian 05, 2011 7:07 pm

    Ca sa primesti puncte la domeniul de formare trebuie sa fi obtinut diploma in ultimii 5 ani(caz in care nu este obligatoriu sa ai si experienta in domeniu) sau daca diploma este mai veche de 5 ani trebuie sa ai cel putin 1 an in ultimii 5 in acel domeniu. Daca nu te incadrezi la nici una din categorii nu primesti punctele pt domeniu de formare cu sau fara tratament prioritar.
    Pe langa acest criteriu primesti puncte pt experienta generala de munca in ultimii 5 ani. In functie de durata vei primi puncte la criteriul experienta. Daca nu ai experienta in ultimii 5 ani dosarul va fi respins deoarece este un criteriu eliminatoriu.
    Peste toate aceste conditii vine si primul prag eliminatoriu care trebuie trecut deoarece reprezinta probabilitatea de angajare a aplicantului in Canada.
    Ei, te doare capul deja?
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Mier Ian 05, 2011 7:37 pm

    Eu am inteles in ghidul de imigrare ca, punctele pt domeniu formare le primesti in functie daca meseria ta se afla in lista " LISTE DES DOMAINES DE FORMATION "

    Ma cam pierd in amanunte .....Deci am terminat facultatea azi vara adica acu 6 luni. Fara vekime in munca(deoarece nu aveam cand). In cazul acesta pot aplica fara DURERI DE CAP ? Smile


    3.3.2.1 Critère 2.1 : Durée de l’expérience professionnelle du travailleur qualifié
    Les points au critère Durée de l’expérience professionnelle du travailleur qualifié sont accordés comme suit :
    Les expériences de travail considérées aux fins de l’évaluation du critère Durée de l’expérience doivent avoir été acquises dans une profession de niveau de compétence supérieur à D, au sens de la CNP. De plus, elles doivent avoir été acquises légalement dans le pays concerné et leur authenticité doit avoir été démontrée. Les points sont également accordés pour les expériences suivantes :
    - celles acquises à temps plein ou à temps partiel dans des emplois rémunérés, et ce, au cours des 5 années précédant le dépôt de la DCS;
    - les stages de travail effectués à temps plein ou à temps partiel en cours d’apprentissage, de formation ou de spécialisation sanctionnés par un diplôme dans une formation reconnue ou non au Québec, qu’ils soient rémunérés ou non, au cours des 5 années précédant le dépôt de la DCS.
    L’appréciation du critère Expérience s’effectue sur la base des preuves documentaires soumises par le candidat, soit des attestations de travail, des contrats de travail conformes et d’autres preuves relatives à l’authenticité des expériences professionnelles. Dans le cas d’un stage de travail réalisé dans le cadre des études, le candidat doit fournir une convention de stage et une attestation de travail ou, à défaut, il doit être spécifiquement mentionné dans son relevé de notes que le stage a été complété. L’appréciation du critère doit se faire, au préalable, en calculant ce que représentent « en équivalents à temps plein » toutes les expériences de travail.



    Din ce am citit mai sus nu rezulta nicaieri ca este eliminatoriu daca nu ai fost angajat pana acum. Proba eliminatorie este sa ai minim 8 clase adica 2 pct altele eliminatorii nu am gasit. Poate m-ai inteles tu gresit.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Joi Ian 06, 2011 2:18 pm

    pcmarius21 a scris: Eu am inteles in ghidul de imigrare ca, punctele pt domeniu formare le primesti in functie daca meseria ta se afla in lista " LISTE DES DOMAINES DE FORMATION "

    Ma cam pierd in amanunte .....Deci am terminat facultatea azi vara adica acu 6 luni. Fara vekime in munca(deoarece nu aveam cand). In cazul acesta pot aplica fara DURERI DE CAP ? Smile


    3.3.2.1 Critère 2.1 : Durée de l’expérience professionnelle du travailleur qualifié
    Les points au critère Durée de l’expérience professionnelle du travailleur qualifié sont accordés comme suit :
    Les expériences de travail considérées aux fins de l’évaluation du critère Durée de l’expérience doivent avoir été acquises dans une profession de niveau de compétence supérieur à D, au sens de la CNP. De plus, elles doivent avoir été acquises légalement dans le pays concerné et leur authenticité doit avoir été démontrée. Les points sont également accordés pour les expériences suivantes :
    - celles acquises à temps plein ou à temps partiel dans des emplois rémunérés, et ce, au cours des 5 années précédant le dépôt de la DCS;
    - les stages de travail effectués à temps plein ou à temps partiel en cours d’apprentissage, de formation ou de spécialisation sanctionnés par un diplôme dans une formation reconnue ou non au Québec, qu’ils soient rémunérés ou non, au cours des 5 années précédant le dépôt de la DCS.
    L’appréciation du critère Expérience s’effectue sur la base des preuves documentaires soumises par le candidat, soit des attestations de travail, des contrats de travail conformes et d’autres preuves relatives à l’authenticité des expériences professionnelles. Dans le cas d’un stage de travail réalisé dans le cadre des études, le candidat doit fournir une convention de stage et une attestation de travail ou, à défaut, il doit être spécifiquement mentionné dans son relevé de notes que le stage a été complété. L’appréciation du critère doit se faire, au préalable, en calculant ce que représentent « en équivalents à temps plein » toutes les expériences de travail.



    Din ce am citit mai sus nu rezulta nicaieri ca este eliminatoriu daca nu ai fost angajat pana acum. Proba eliminatorie este sa ai minim 8 clase adica 2 pct altele eliminatorii nu am gasit. Poate m-ai inteles tu gresit.
    Nu inteleg ce doresti sa demonstrezi. Daca vrei sa te incurajezi si sa trimiti aplicatia fara experienta profesionala dovedibila este treaba ta. Deja este un subiect cu un aplicant refuzat pe acest criteriu si care dobandea punctele necesare dar a primit reject tocmai pt faptul ca nu avea experienta.
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Joi Ian 06, 2011 3:00 pm

    Nu are rost sa ne certam pe acest forum!
    Cei care cer informatii ar trebui sa asculte de la cei care au trecut deja prin acesti pasi, si care au bunavointa sa ne ajute si sa ne impartaseasca si noua celorlalti prin ce au trecut! Daca cineva care e la inceput de drum si se crede,,destept" sa nu mai apeleze la acest forum doar ca sa faca conversatie!, sa faca singur tot ce crede si aia e!
    Noi ceilalti dorim sa aflam cat mai multe, ca sunt bune sau rele, lucruri corect facute sau gresit facute si apoi remediate.
    Acum am si eu o intrebare pe care de altfel am mai adresat-o forumistilor care au trecut prin asta!: am fost la Posta Romana sa intreb de serviciul EMS, totul e ok durata de 3-5 zile pana la Viena, dar au zis ca nu au cum sa fac expeditia cu confirmare de primire, nu am inteles motivul foarte clar, bombanea tanti aia ceva dar numai ea stie ce! si apoi costul este destul de mare!, fata de ce am mai ,,auzit'' de la altii! ar fi cca 130 lei la 1 kg, sau 118 lei la 1/2 kg, problema e ca daca depaseste si cu putin acea 1/2 de kg, platesti ca si pt. 1 kg, ceea ce nu mi se pare corect(dar sa lasam nimicurile)ideea e ca din ce am ,,auzit"cei care au trimis au platit mai putin ceva de genul 50-75 lei!
    Ma puteti lamuri si pe mine, sau poate am inteles gresit!, era vorba de alt fel de posta? Va rog un raspuns pertinent! Va multumesc si astept raspunsuri de la cat mai multi dintre voi!
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Joi Ian 06, 2011 11:43 pm

    PAi tocmai vreau sa fiu sigur 100% inainte de a trimite dosarul, si nu prea inteleg exact deoarece unii spun ca trebuie sa ai vekime 1 an pana la data trimiterii dosarului, alti 1 an minim in ultimii 5 ani, alti ca nu trebuie sa am deloc experienta daca am terminat in ultimii 5 ani facultatea. SUnt varza nimic nu mai inteleg, si unii explica dar nu pe intelesul "tuturor" .

    Reformulez alfel : Primul lucru eliminatoriu pt emigrare este sa am vechime minim 6 luni in ultimii 5 ani? adica cele 4 pcte?
    avatar
    bero8888
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 10/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bero8888 Vin Ian 07, 2011 2:19 pm

    Buna,

    Sunt in faza finala cu dosarul pentru Viena si am intrat pe site-ul oficial sa vad daca s-a mai schimbat ceva. Am vazut ca s-au scumpit putin taxele. Mai sunt ceva modificari?
    In alta ordine de idei atestatul meu TEFAQ nu pot sa-l fac copie legalizata. Cica nu e in limba romana. Cum il trimit? merge si doar fotocopie? Am aceeasi problema cu inca doua certificate IT ale sotului meu.


    multumesc pentru raspuns
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Vin Ian 07, 2011 8:24 pm

    Buna,

    Am o intrebare destul de banala. Smile
    Este undeva vreo restrictie in ceea ce priveste culoarea cernelii pe care o folosesti la completarea actelor?
    Scrie undeva ca trebuie completate actele cu negru sau albastru, pix sau stilou, ceva de genul asta?

    Multumesc mult!
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Sam Ian 08, 2011 2:03 pm

    trimiterea actelor spre Viena cel mai sigur se poate face cu DHL. eu asa am procedat pe 24 nov. 2010 si am urmarit on line locul unde se afla plicul si am primit mesaj pe telefon cu numele persoanei de serviciu de la ambasada din Viena care a semnat de primirea plicului. va sfatuiesc sa trimiteti cu DHL.
    avatar
    petcu adrian
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 16
    Data de inscriere : 23/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de petcu adrian Sam Ian 08, 2011 6:18 pm

    Buna seara
    Am trimis actele spre VIENA in data de 01.10.2010 si au ajuns pe data de 06.10.2010.
    Pana in prezent nu am primit niciun raspuns.
    Sa fie ceva in neregula?

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 22 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Apr 29, 2024 6:25 pm