Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de satmareanu Lun Iun 06, 2011 12:46 pm

    bine zis!
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Lun Iun 06, 2011 2:36 pm

    bravo,didy,l-ai pus la punct!
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Lun Iun 06, 2011 4:20 pm

    e numai gura de el....
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Lun Iun 06, 2011 4:22 pm

    cred ca ar fi mai bine sa il ignoram pe francois....isi da prea multe aere, plus ca e prea mult bagat in seama si se distreaza pe seama noastra...(cel putin asa crede el)
    avatar
    Francois
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 24
    Data de inscriere : 26/05/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Francois Lun Iun 06, 2011 10:22 pm

    didy a scris:buna, francois! ma "fascineaza" ideile tale. am cateva intrebari pt tine. simple, la obiect si daca esti atat de sincer pe cat afirmi ca esti ai sa imi raspunzi.
    cand ai plecat in canada?
    ce job-uri ai avut in canada?
    cat ai castigat pe an?
    unde ti-ai facut ultimul concediu pe banii castigati in canada?
    cand te-ai intors in romania?
    ce muncesti in prezent in romania?
    cat castigi pe an in romania?
    unde ti-ai facut ultimul concediu pe banii castigati in romania?
    cati ani ai?
    casatorit? copii?
    imi cer scuze daca nu imi permiti sa te tutuiesc, insa o discutie deschisa nu se poate purta decat la per tu.
    care e de fapt problema ta cu canada?
    am auzit si eu ca acolo regulile trebuie neaparat respectate, dar in rest de ce spui ca e comunism?
    din moment ce esti atat de sigur pe ce spui vino cu fapte, nu cu generalitati etice pe care noi, cei ce am vrea sa plecam le-am exclus din capul locului. date, nume si fapte concrete te rog daca tot iti doresti asa mult sa ramanem in tara.
    dar nu tine monologuri inutile despre bunici si prieteni lasati aici, pentru ca fie vorba intre noi, decat sa murim de foame in grup, mai bine muncim mai mult pe bani mai multi si ii hranim si pe cei din romania, corect?
    astept cu nerabdare raspunsul tau.

    Draga Domnule Didy, Nici nu stiti ce ma enerveaza romanii care intreaba cat am castigat sau cat castig pe luna, pe an, sau cat am dat pe aia sau aialalta. Intr-adevar e bine sa plece romanii pe afara ca sa invete ca asemenea intrebari nu se pun, sunt chiar insultatoare. Occidentul este o scoala foarte buna pentru romani. Care puteti pleca, plecati. Nu in Canada ca e pacaleala. Plecati prin Europa, unde vreti si unde puteti. Ganditi-va si la intors. Intorceti-va cu ceva bani si scule, echipamente ca sa deschideti aici o afacere. Asta ar fi o treaba buna pentru voi dar si pentru tara. Daca toti dati cu piciorul si ponegriti Romania, ce va mai mirati ca tara e asa cum e? Canada e o pacaleala. Ideia e sa va intoarceti in Romania, care vreti sau care mai puteti, dar nu ca jobari, caci salariile sunt mititele. Facti o afacere proprie fie si micuta dar din care sa va castigati macar existenta.

    Mi-a placut cantecul acela cu iarba verde de Acasa, Niciodata nu te lasa sa te ratacesti. Cam asa ceva. Cred ca a fost motivul principal pentru care am deschis ochii si m-am intors. Daca nu traiam in cacanada, nu stiam cat e de frumoasa Romania. Daca-i iubiti un pic si pe romani, atunci viata aici este si mai frumoasa. Va mai dau un exemplu: L-am intrebat pe Petre de mai multe ori... Cum care Petre? Petre, care era maghiar din Ardeal, care a sarit frontiera pe vremea lui Ceausescu, a stat cativa ani in Austria si apoi a ajuns in cacanada. Mai Petre, unde era mai bine, in Austria sau in Canada??? Si el raspundea de fiecare data: Acasa! Nicodata nu mi-a spus daca era mai bine in Austria sau in Canada. Dar nu s-a mai intors acasa, cred ca s-a ales praful de el in cacanada.

    1. Am ajuns in cacanada in 1993.

    2. Am lucrat intr-o firma de echipamente din inox, unde eram apreciat. Apoi am facut afacerea mea. Cine poate sa dezvolte o afacere acolo, poate sa o faca si in Romania. Acum chiar cred ca e mai buna o afacere in Romania decat acolo.

    3. Cat am castigat pe an? Nici nu mai tin minte... (Sa nu mai puneti asemenea intrebari, ca nu e politicos).

    4. Ultimul concediu a fost in Romania.

    5. Cati ani am, nu pot sa va mai spun.

    6. Asta e barfa??

    7. Este comunism acolo in sensul ca daca-ti ceri niste drepturi sau faci o reclamatie pe bune, dovedesti niste anomalii, ti se raspunde in scrisoare in care nu-ti spune nimic. Au talent in a-ti scrie ceva fara sens, o apa de ploaie. Pe de o parte te incurajeaza sa-ti spui ideile si pe alta nici nu le ia in seama.

    Fiindca am ajuns la ideia asta, pot spune ca eu am tras concluzia astfel: Cum zic si altii ca in Romania e un rahat. Dar si cacanada e un Rahat si mai mare. Intre doi rahati il prefer pana la urma pe ala de Aacasa. Daca tot ma bat in cacanada cu tot felul de ipocriti, atunci de ce sa nu-mi consum energia incercand sa schimb ceva in tara mea? Oricum am mai multe sanse sa ramana ceva aici decat acolo, si macar ramane in tara mea.

    Stiti prea bine ca romanii ajunsi acolo, de cele mai multe ori isi mobileaza casa cu vechituri adunate de pe trotuare. Le mai carpesc si sunt bune. E si asta un punt de vedere. Dar va istorisesc o povestioara. Inainte sa ma repatriez chiar eu, intr-o seara am vazut doi tineri, o fata si un baiat care tarau de la gunoi o saltea. O duceau in apartamentul lor ca sa doarma pe ea o vreme, pana ar fi facut bani ca sa-si ia una noua, poate 6 luni sau mai mult. Dar pe salteaua de la gunoi nu stii cine a dormit inainte, poate unul cu SIDA ca de ex. Cei doi erau romani abia ajunsi acolo. Ea fusese in Romania medic si el ofiter in armata. N-aveti decat sa radeti, ca asa va place, dar m-a intristat faptul ca romanii pleaca din tara si se coboara de la un statut de medic si ofiter de armata, un cadru de onoare, la unul de utilizatori de saltele de la gunoi, fie si temporar.

    Stiti ca acolo se inchiriaza de multe ori de catre noii veniti cate un ap. mobilat. Ce inseamna mobilat? Pai chair proprietarul aduna mobile si saltele de la gunoi. Apoi pune placa ca apartament mobilat, de inchiriat. Pentru niste mobile de la gunoi, el inchiriaza la un pret mai mare. Asta v-o spu eu caci stiu cum se facea asta. Asa ca tot pe saltele de sidosi dormi, chiar daca o iei de pe strada, chiar daca iei ap. ``mobilat``. Daca credeti ca proprietarul e nebun sa cumpere mobile noi si saltele noi, atunci sunteti si voi tot nebuni. Scuuuuuuze!

    Domnule Didy, nu-i o ideie buna sa imigrati in Canada. V-am raspuns aici, desi mult incomplet ptr. ca sunt obosit acum, dar v-am raspuns cat de cat, din respect pentru ca ati irosit timp sa scrieti intrebarile. Cred ca multi sunt curiosi sa afle o poveste de viata a unui roman imigrant in quebec. Pentru aceia care vor sa plece acum acolo, povestea mea sau a altcuiva, ar putea fi ca o sursa de informatie reala, mai buna decat orice ghid elaborat mincinos de cate cacanada. Acum din pacate nu pot sa scriu povestea asta, caci e lunga si am multe, foarte multe de facut inca. M-am repatriat de aproape trei ani. Pot sa va spun ca ma simt in continuare fericit ca sunt Acasa.

    Sa stiti ca in cacanada nu sunt berze, randunele, nu sunt nuci, salcami. Pruni nu sunt pe marginea soselelor. Teii nu au miros. Nici florile acolo nu miros.

    Care vreti cu tot dinadinsul, desigur ca o sa plecati. Dar s-ar putea sa va para rau, nu imediat dar peste niste ani. Cum am mai spus, banii pe care-i risipiti cu plecarea asta in cacanada, mai bine ii folositi aici intr-o afacere si o sa fiti mai castigati. Mai bine a-ti reflecta la ce va spun, cred ca se vede ca nu va vand gogosi cacandiene sa amerecane. Aveti curajul sa dati sa citeasca parintii vostri ce am scris eu????



    didy
    didy
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 11/09/2010
    Varsta : 39
    Localizare : cluj-napoca

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de didy Mar Iun 07, 2011 8:49 am

    Francois a scris:
    didy a scris:buna, francois! ma "fascineaza" ideile tale. am cateva intrebari pt tine. simple, la obiect si daca esti atat de sincer pe cat afirmi ca esti ai sa imi raspunzi.
    cand ai plecat in canada?
    ce job-uri ai avut in canada?
    cat ai castigat pe an?
    unde ti-ai facut ultimul concediu pe banii castigati in canada?
    cand te-ai intors in romania?
    ce muncesti in prezent in romania?
    cat castigi pe an in romania?
    unde ti-ai facut ultimul concediu pe banii castigati in romania?
    cati ani ai?
    casatorit? copii?
    imi cer scuze daca nu imi permiti sa te tutuiesc, insa o discutie deschisa nu se poate purta decat la per tu.
    care e de fapt problema ta cu canada?
    am auzit si eu ca acolo regulile trebuie neaparat respectate, dar in rest de ce spui ca e comunism?
    din moment ce esti atat de sigur pe ce spui vino cu fapte, nu cu generalitati etice pe care noi, cei ce am vrea sa plecam le-am exclus din capul locului. date, nume si fapte concrete te rog daca tot iti doresti asa mult sa ramanem in tara.
    dar nu tine monologuri inutile despre bunici si prieteni lasati aici, pentru ca fie vorba intre noi, decat sa murim de foame in grup, mai bine muncim mai mult pe bani mai multi si ii hranim si pe cei din romania, corect?
    astept cu nerabdare raspunsul tau.

    Draga Domnule Didy, Nici nu stiti ce ma enerveaza romanii care intreaba cat am castigat sau cat castig pe luna, pe an, sau cat am dat pe aia sau aialalta. Intr-adevar e bine sa plece romanii pe afara ca sa invete ca asemenea intrebari nu se pun, sunt chiar insultatoare. Occidentul este o scoala foarte buna pentru romani. Care puteti pleca, plecati. Nu in Canada ca e pacaleala. Plecati prin Europa, unde vreti si unde puteti. Ganditi-va si la intors. Intorceti-va cu ceva bani si scule, echipamente ca sa deschideti aici o afacere. Asta ar fi o treaba buna pentru voi dar si pentru tara. Daca toti dati cu piciorul si ponegriti Romania, ce va mai mirati ca tara e asa cum e? Canada e o pacaleala. Ideia e sa va intoarceti in Romania, care vreti sau care mai puteti, dar nu ca jobari, caci salariile sunt mititele. Facti o afacere proprie fie si micuta dar din care sa va castigati macar existenta.

    Mi-a placut cantecul acela cu iarba verde de Acasa, Niciodata nu te lasa sa te ratacesti. Cam asa ceva. Cred ca a fost motivul principal pentru care am deschis ochii si m-am intors. Daca nu traiam in cacanada, nu stiam cat e de frumoasa Romania. Daca-i iubiti un pic si pe romani, atunci viata aici este si mai frumoasa. Va mai dau un exemplu: L-am intrebat pe Petre de mai multe ori... Cum care Petre? Petre, care era maghiar din Ardeal, care a sarit frontiera pe vremea lui Ceausescu, a stat cativa ani in Austria si apoi a ajuns in cacanada. Mai Petre, unde era mai bine, in Austria sau in Canada??? Si el raspundea de fiecare data: Acasa! Nicodata nu mi-a spus daca era mai bine in Austria sau in Canada. Dar nu s-a mai intors acasa, cred ca s-a ales praful de el in cacanada.

    1. Am ajuns in cacanada in 1993.

    2. Am lucrat intr-o firma de echipamente din inox, unde eram apreciat. Apoi am facut afacerea mea. Cine poate sa dezvolte o afacere acolo, poate sa o faca si in Romania. Acum chiar cred ca e mai buna o afacere in Romania decat acolo.

    3. Cat am castigat pe an? Nici nu mai tin minte... (Sa nu mai puneti asemenea intrebari, ca nu e politicos).

    4. Ultimul concediu a fost in Romania.

    5. Cati ani am, nu pot sa va mai spun.

    6. Asta e barfa??

    7. Este comunism acolo in sensul ca daca-ti ceri niste drepturi sau faci o reclamatie pe bune, dovedesti niste anomalii, ti se raspunde in scrisoare in care nu-ti spune nimic. Au talent in a-ti scrie ceva fara sens, o apa de ploaie. Pe de o parte te incurajeaza sa-ti spui ideile si pe alta nici nu le ia in seama.

    Fiindca am ajuns la ideia asta, pot spune ca eu am tras concluzia astfel: Cum zic si altii ca in Romania e un rahat. Dar si cacanada e un Rahat si mai mare. Intre doi rahati il prefer pana la urma pe ala de Aacasa. Daca tot ma bat in cacanada cu tot felul de ipocriti, atunci de ce sa nu-mi consum energia incercand sa schimb ceva in tara mea? Oricum am mai multe sanse sa ramana ceva aici decat acolo, si macar ramane in tara mea.

    Stiti prea bine ca romanii ajunsi acolo, de cele mai multe ori isi mobileaza casa cu vechituri adunate de pe trotuare. Le mai carpesc si sunt bune. E si asta un punt de vedere. Dar va istorisesc o povestioara. Inainte sa ma repatriez chiar eu, intr-o seara am vazut doi tineri, o fata si un baiat care tarau de la gunoi o saltea. O duceau in apartamentul lor ca sa doarma pe ea o vreme, pana ar fi facut bani ca sa-si ia una noua, poate 6 luni sau mai mult. Dar pe salteaua de la gunoi nu stii cine a dormit inainte, poate unul cu SIDA ca de ex. Cei doi erau romani abia ajunsi acolo. Ea fusese in Romania medic si el ofiter in armata. N-aveti decat sa radeti, ca asa va place, dar m-a intristat faptul ca romanii pleaca din tara si se coboara de la un statut de medic si ofiter de armata, un cadru de onoare, la unul de utilizatori de saltele de la gunoi, fie si temporar.

    Stiti ca acolo se inchiriaza de multe ori de catre noii veniti cate un ap. mobilat. Ce inseamna mobilat? Pai chair proprietarul aduna mobile si saltele de la gunoi. Apoi pune placa ca apartament mobilat, de inchiriat. Pentru niste mobile de la gunoi, el inchiriaza la un pret mai mare. Asta v-o spu eu caci stiu cum se facea asta. Asa ca tot pe saltele de sidosi dormi, chiar daca o iei de pe strada, chiar daca iei ap. ``mobilat``. Daca credeti ca proprietarul e nebun sa cumpere mobile noi si saltele noi, atunci sunteti si voi tot nebuni. Scuuuuuuze!

    Domnule Didy, nu-i o ideie buna sa imigrati in Canada. V-am raspuns aici, desi mult incomplet ptr. ca sunt obosit acum, dar v-am raspuns cat de cat, din respect pentru ca ati irosit timp sa scrieti intrebarile. Cred ca multi sunt curiosi sa afle o poveste de viata a unui roman imigrant in quebec. Pentru aceia care vor sa plece acum acolo, povestea mea sau a altcuiva, ar putea fi ca o sursa de informatie reala, mai buna decat orice ghid elaborat mincinos de cate cacanada. Acum din pacate nu pot sa scriu povestea asta, caci e lunga si am multe, foarte multe de facut inca. M-am repatriat de aproape trei ani. Pot sa va spun ca ma simt in continuare fericit ca sunt Acasa.

    Sa stiti ca in cacanada nu sunt berze, randunele, nu sunt nuci, salcami. Pruni nu sunt pe marginea soselelor. Teii nu au miros. Nici florile acolo nu miros.

    Care vreti cu tot dinadinsul, desigur ca o sa plecati. Dar s-ar putea sa va para rau, nu imediat dar peste niste ani. Cum am mai spus, banii pe care-i risipiti cu plecarea asta in cacanada, mai bine ii folositi aici intr-o afacere si o sa fiti mai castigati. Mai bine a-ti reflecta la ce va spun, cred ca se vede ca nu va vand gogosi cacandiene sa amerecane. Aveti curajul sa dati sa citeasca parintii vostri ce am scris eu????




    se pare ca nu putem sa vorbim la per tu astfel incat voi urma tiparul.
    in primul rand, sunt o "doamna", iar cei din imagine sunt familia mea, asa ca aparentele pot insela uneori.
    va multumesc, domnule francois, pentru raspunsul elaborat. insa va contrazic in multe privinte. punctual, ca asa e mai relevant.
    imi pare rau ca ati considerat ca intrebarile legate de venitul dumneavoastra sunt o lipsa de respect, insa daca sunteti repatriat de 3 ani, ar fi trebuit sa intelegeti deja ca in romania totul se rezuma la bani, nu la altceva. respectul este doar un mit, indiferent de forma lui. in ceea ce priveste "patriotismul" pe care incercati sa ni-l implementati va spun doar atat: daca vreunul dintre cei afllati pe acest forum ar crede ca exista o sansa cat de mica sa isi faca un viitor aici, nu crede ca ar mai pleca. nu cred ca e vreunul care sa fie fericit cxa isi lasa familia in urma sau care crede ca acolo, in canada sau oriunde altundeva va fi asteptat cu bratele deschise si va avea buzunarele pline din prima luna. (imi cer scuze ca vorbesc in numele altora, dar cred ca gandim la fel).
    ne-ati repetat de prea multe ori ca acolo totul e o pacaleala. ma repet si eu: DATI EXEMPLE! pentru ca ironia si agresivitatea nu ne ajuta pe niciunul dintre noi. poate daca ne prezentati FAPTE, NU VORBE vom stii la ce sa ne asteptam. asta daca vom merge, corect? asa ca, va rog, faceti-ne un mare bine si nu ne tineti lectii de morala, ci veniti cu FAPTE.
    din cat am calculat eu, ati stat acolo cam 6 ani, corect? da, timp suficient sa va faceti o parere. insa, daca nu va amintiti cat ati castigat pe an inseamna ca a fost peste limita suficientei. asa ca... nu ati avut probleme cu banii (indiferent cati ar fi fost).
    v-am intrebat de varsta si stare civila pentru ca o familie dusa acolo sau lasata aici inseamna mult mai mult decat o tara intreaga. TOATE INTREBARILE MELE AU FOST JUSTIFICATE SI LOGICE!
    cat priveste spinosul subiect al mobilierului second hand, stiati ca in romania in ultimii ani magazinele de haine second hand au avut un succes imens? au inflorit ca ghioceii primavara. cate unul la fiecare colt de strada. haine aduse din Europa pe care o laudati atat de mult. sunt de acord ca nu cred ca se compara din punct de vedere al mentalitatii si al culturii. insa chiar mi-as dori sa nu transformam acest forum intr-unul de principii etice (asa cum am mai spus-o) ci sa ramana un ghid pentru cei care isi doresc sa plece. DECI, faptul ca la inceput te folosesti de o mobila second hand nu cred ca e o problema.
    ne-ati scris povestea celor 2 romani ajunsi in strada.
    va spun si eu o poveste. el, vindea haine intr-un oras mic din romania. nu avea un viitor stralucit. a facut scoala, dar nu a insistat prea tare. ajunge in canada, munceste pe santier vreo 2 ani. greu, foarte greu, la temperaturi mici, munca dificila, nu stia limba. acasa si-a lasat sotia si fiica. dupa un timp, repet aproximativ 2 ani, isi duce sotia, fiica si sora. isi fac firma lor, afacerile infloresc. acum, dupa aproape 10 ani, vin cel putin o data pe an acasa, au 2 copii, primesc vizite din partea rudelor din romania, au o casa cu 8 camere, nu duc lipsa de absolut nimic, conduc masini scumpe, sunt impliniti. si cel mai important: au reusit sa isi cumpere mobila si saltele noi. nu vreau sa exagerez cu ironia, insa ceea ce ne spuneti pare doar o poveste. poate nu ati stat destul ca sa va placa acolo. poate ati gresit undeva.
    eu admit ca exista posibilitatea ca unii, inclusiv subsemnata, sa nu se adapteze intr-o alta tara. mi se pare firesc ca fiecare dintre noi sa fie constient de riscul acesta. insa in acelasi timp, mi se pare firesc sa iti doresti o viata mai buna, oriunde ar fi ea.
    scriati ca nu exista "miresme" acolo. probabil, insa cine s-a gandit oare la posibilitatea de a duce acolo semintele noastre si sa le cultivam????? poate asa vom pastra mirosul, nu?
    totusi, eu am o problema. spuneti ca sunteti roman, ca iubiti romania. DE UNDE NUMELE DE FRANCOIS? sau e doar un apelativ. si daca e doar un apelativ, de ce nu ati ales unul romanesc, de ce ati ales unul de influenta canadiano-frantuzeasca???
    MA REPET: astept raspunsul dumneavoastra, de aceasta daca mai concret daca se poate. multumesc
    IAR PENTR CEI PE CARE NU II INTERESEAZA DISCUTIA: imi cer scuze pentru deranj.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Joi Iun 09, 2011 10:31 am

    buna ziua,
    azi 09.06.2011 am primit plicul cu CSQ.
    am citit ca multi dintre membrii acestui forum asteapta vesti de la Viena.
    avand in vedere ca noi am trimis dosarul in ultimile zile din decembrie 2010 si deja avem CSQ-ul, iar altii nu stiu nimic despre dosarul lor m-am hatarat sa scriu acest mail pentru a arata ca totusi se mai misca cate ceva.

    va doresc ca tuturor sa vi se implineasca dorintele!

    p.s.
    dosarul nostru este tratat cu prioritate.

    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de taralungatatiana Joi Iun 09, 2011 8:58 pm

    [quote="calinv"]buna ziua,
    azi 09.06.2011 am primit plicul cu CSQ.
    am citit ca multi dintre membrii acestui forum asteapta vesti de la Viena.
    avand in vedere ca noi am trimis dosarul in ultimile zile din decembrie 2010 si deja avem CSQ-ul, iar altii nu stiu nimic despre dosarul lor m-am hatarat sa scriu acest mail pentru a arata ca totusi se mai misca cate ceva.

    va doresc ca tuturor sa vi se implineasca dorintele!

    p.s.
    dosarul nostru este tratat cu prioritate.

    felicitari si, sa dea Domnul sa ajungem cu totii in Canada,chiar daca cineva vrea cu tot dinadinsul sa n-o facem.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Vin Iun 10, 2011 12:02 pm

    buna,
    taralungatatiana

    multumim pt. felicitari!
    noi le dorim tuturor sa-si implineasca visul!

    am citit ce spune dl. Francois.

    noi avem un minim contact cu Canada, intrucat am fost intrun concediu acolo, avem rude, prieteni si cunostinte care traiesc atat in ONTARIO cat si in QUEBEC.

    Intradevar exista oameni ca cei descrisi de dl.Francois.

    Unii au reusit, altii au esuat.
    Cunosc asemenea persoane.

    Pot face urmatoarele afirmatii:
    - ca proaspat emigrant este foarte bine sa ai un tutore care sa te ajute sa intelegi modul lor de gandire( ex. daca iti cer un anumit document, pe acela sa-l trimiti; ei nu despica firul in patru).
    - ajuns acolo te lovesti de 2 aspecte - limbajul si modul de gandire. difera total de Europa. cei care nu se vor adapta repede la acel stil de viata vor avea sanse mari de esec.
    - dupa o perioada de aprox. 1,6 - 2 ani incepe se vede "luminita de la capatul tunelului".

    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Sam Iun 11, 2011 9:22 am

    Stimate d-le Paulesco,
    Am primit, dupa 6 luni de asteptare, 2 adrese separate:"Accuse de reception" si alta in care mi se comunica faptul ca dosarul meu e in lucru.
    Ce urmeaza?
    1. astept tot prin corespondenta altceva?
    2. cam la cat timp va fi urmatoarea etapa, daca prima a durat 6 luni?
    3. pot incepe sa pregatesc urmatorul dosar, sau nu e cazul?
    va multumesc!
    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de satmareanu Sam Iun 11, 2011 10:20 am

    kamiera a scris:Stimate d-le Paulesco,
    Am primit, dupa 6 luni de asteptare, 2 adrese separate:"Accuse de reception" si alta in care mi se comunica faptul ca dosarul meu e in lucru.
    Ce urmeaza?
    1. astept tot prin corespondenta altceva?
    2. cam la cat timp va fi urmatoarea etapa, daca prima a durat 6 luni?
    3. pot incepe sa pregatesc urmatorul dosar, sau nu e cazul?
    va multumesc!
    buna sa inteleg ca ai primit acc si ouv nu??si noi la m primit si am depus dosarul la viena in 3 noiembrie 2010 iar acc si ouv de vreo 3 saptamani,sant curios cat va mai dura pana la urmatoarea etapa!!!!!!sa ramanem optimisti ....
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Dum Iun 12, 2011 9:59 pm

    kamiera a scris:Stimate d-le Paulesco,
    Am primit, dupa 6 luni de asteptare, 2 adrese separate:"Accuse de reception" si alta in care mi se comunica faptul ca dosarul meu e in lucru.
    Ce urmeaza?
    1. astept tot prin corespondenta altceva?
    2. cam la cat timp va fi urmatoarea etapa, daca prima a durat 6 luni?
    3. pot incepe sa pregatesc urmatorul dosar, sau nu e cazul?
    va multumesc!
    Permite-mi sa-ti raspund la intrebari:
    1. astepti invitatia ferma la interviu sau daca este cazul iti trimit o scrisoare cu acte suplimentare necesare
    2. de la o nuna la cateva luni
    3.da, poti incepe pregatirea, doar taxele sa le lasi dupa ce obtii CSQ, in urma interviului(au fost familii care au platit taxele aferente celui de-la doilea dosar in ziua obtinerii CSQ-ului


    Succes!

    Lavi
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de kamiera Vin Iun 17, 2011 10:08 am

    Multumec frumos Lavi!
    doamne-ajuta la toata lumea!
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de nicoles Mier Iun 29, 2011 9:50 am


    Buna ziua,

    Sunt curioasa daca a mai primit cineva vreun semn de la Viena!!!Noi am depus dosarul in ultimile zile din decembrie si nici acum nu am primit nimic desi vom intra in a saptea luna de asteptare! Sad Urmaresc acest forum destul de des si nu am mai vazut nici un mesaj pozitiv. Sa inteleg ca nimeni nu a mai primit nimic!?

    Bafta tuturor.
    avatar
    giniskid
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/02/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de giniskid Mier Iun 29, 2011 10:41 am

    Buna,

    Pentru a dovedi nivelul de franceza, urmeaza sa sustin testul TEF. Intrebarea mea este daca trebuie sa sustin numai probele obligatori sau sunt necesare si cele 2 probe suplimentare?

    O zi buna!
    avatar
    dinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 10/05/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dinu Mier Iun 29, 2011 5:46 pm

    Si eu am aceeasi intrebare:chiar nu a mai primit nimeni nici un raspuns?Noi am trimis in aprilie si nici un semn nu am primit... Crying or Very sad
    satmareanu
    satmareanu
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 22/01/2011
    Varsta : 48
    Localizare : SATU MARE

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de satmareanu Mier Iun 29, 2011 7:22 pm

    dinu a scris:Si eu am aceeasi intrebare:chiar nu a mai primit nimeni nici un raspuns?Noi am trimis in aprilie si nici un semn nu am primit... Crying or Very sad
    dinu relax!dupa2saptamani confirmarea primiri de la viena a dosarului +cecul,6-7 luni acc si apoi mai vedem noi aici am ajuns!am depus actele in 2010 noembrie 5 asa ca rabdare si burta pe franceza si engleza! bafta!
    avatar
    dinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 10/05/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dinu Mier Iun 29, 2011 8:34 pm

    Sa fie pentru toata lumea! Smile
    avatar
    giniskid
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/02/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de giniskid Joi Iun 30, 2011 8:52 am

    dinu a scris:Si eu am aceeasi intrebare:chiar nu a mai primit nimeni nici un raspuns?Noi am trimis in aprilie si nici un semn nu am primit... Crying or Very sad

    Ma intreb daca este vreo problema pentru ca dosarul a ajuns in Vienna pe 16 febr 2011 (confirmare SKYPAK), dar inca nu am primit nici un raspuns de la ei, nici dovada ca au primit dosarul, nica ca au incasat banii (am trimis CEC), nici ca au deschis dosarul .. nimic Sad
    Mai este cineva in situatia mea?
    avatar
    giniskid
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/02/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de giniskid Joi Iun 30, 2011 8:58 am

    Am descoperit acest document:

    http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=7&file=GPI-3-1.pdf

    In el scrie ca:

    "Un candidat peut également présenter au Ministère le résultat d’un de ces autres tests standards d’évaluation du français offerts par l’un des deux organismes reconnus par le Ministère, soit :
    - le Test d’évaluation du français (TEF) de la Chambre de commerce et d’industrie de Paris (CCIP);
    - le Test de connaissance du français (TCF) du Centre international d’études pédagogiques (CIEP);
    - le Diplôme d’étude en langue française (DELF) du CIEP;
    - le Diplôme approfondi de langue française (DALF) du CIEP.
    Ces tests évaluent l’expression et la compréhension orales, de même que les compétences écrites. Ces dernières n’ont toutefois pas à être évaluées dans le cadre de la grille de sélection. Le candidat qui choisit le TEF ou le TCF, doit joindre à la fois les résultats de l’épreuve de compréhension orale et de l’épreuve d’expression orale."

    Pentru testele dedicate Quebec (TEFaQ, TCFQ) exista o grila dupa care se acorda puncte (la pag. 39) in functie de punctajul obtinut la test.

    Oare ce vor sa spuna ca propozitia pe care am ingrosat-o? Ca nu se acorda nici un punct daca trimiti rezultatul testului TEF? Ca il dai degeaba?
    avatar
    giniskid
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/02/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de giniskid Vin Iul 01, 2011 10:14 am

    Urmaresc de ceva timp aceasta pagina (aici scrie in ce luna au ajuns cu procesarea dosarelor)

    http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/official-immigration-application/immigration-application/processing-times-table.html#vienne

    Pana ieri scria ianuarie-sept 2010. Azi scrie:

    Albania, Austria, Bosnia-Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Estonia, Germany, Hungary, Kosovo, Latvia, Lithuania, Macedonia, Moldova, Montenegro, Poland, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia

    No selection interview
    for these countries
    currently 1 and 2


    1 If you have submitted an application for immigration before this date and your file is complete, you should have been called for a selection interview.
    2 Please note that, for some of these countries, we have not received any applications for immigration.


    Eu am trimis dosarul in febr 2011 (si sunt convinsa ca nu este unicul dosar trimis in 2011) si nu am primit nici un semn de la ei.
    Ce oare sa insemne: 'No selection interview for these countries currently' ?
    Nu au mai procesat nici un dosar? Cand le vor procesa?

    avatar
    giniskid
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/02/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de giniskid Vin Iul 01, 2011 10:19 am

    De asemenea, a fost publicata lista urmatoare cu

    SCHEDULE OF SELECTION MISSIONS FOR SKILLED WORKERS JULY – AUGUST – SEPTEMBER 2011

    http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/publications/en/divers/Programmation-missions-travailleurs-lieu-en.pdf

    Pt Viena scrie: 22 Aug - 30 Sept.

    Sa fie oare aceasta urm sesiune de interviuri?
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de calinv Sam Iul 02, 2011 6:36 am

    buna giniskid,
    pt. romanaia s-a anulat sesiunea de interviuri din aceasta vara.
    s-ar parea ca aceea este sesiunea de toamna pt. interviuri(22.aug. - 30 sept.)

    pt. EXAMENUL TEF.
    NU CUNOSC, NOI AM SUSTINUT TEFAQ - INTELEGERE SI EXPRIMARE - ORALE.
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de miro Sam Iul 02, 2011 11:22 am

    Buna, giniskid
    mai sunt cred multi in situatia ta. Eu am trimis dosarul in ianuarie si.. Sad . nimic inca.

    Sa nu ne pierdem nadejdea!!!
    Bafta tuturor.
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Sam Iul 02, 2011 10:24 pm

    Nu va impacientati, ca va veni si invitatia la interviu.
    Si vor aparea emotiile si nelinistile.
    Pana atunci, burta pe franceza.

    Succes!

    Lavi

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 32 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 2:57 am