Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mar Sept 21, 2010 9:48 pm

    am reusit azi sa-mi deschid cont pt a putea plati taxa procesare.Bineinteles ca mi s-a spus de la banca ca e singura varianta de plata(dupa multe telefoane date), plus ca nu aveau $ Ca si urmeaza ca in 2zile sa se rezolve situatia. M-am dus cu copia cecului postat pe forum, dar habar n-avea respectiva cum trebuie procedat. La beneficiar am trecut Ministre des Finances du Quebec, iar la detalii plata am trecut Frais de Traitement DCS. O fi bine ceea ce am trecut?
    avatar
    ioanadb
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 06/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ioanadb Joi Sept 23, 2010 9:30 pm

    Buna Paulesco,

    Am inceput sa pun cap la cap dosarul pentru Viena si am vazut la inceputul acestui topic ca exista un formular care poate fi completat si de prietenii sau rudele care sunt in zona Quebec. Am accesat link-ul si am deschis acel formular si acolo este specificat la linie de rudenie doar sotia, sotul, bunica, bunicul etc, dar nu si unchiul. Sa inteleg ca s-a schimbat procedura si ca nu mai iau in considerare decat gradul I de rudenie? Intreb acest lucru pentru ca am un unchi in Canada, in Montreal si as dori sa ii dau sa completeze acel formular, dar nu stiu daca o sa il ia in considerare pentru ca nu are unde sa bifeze la grad de rudenie. Daca acesta nu mai este actual, exista alta posibilitate prin care pot sa demostrez ca am un unchi in Quebec? Asta pentru puncte in plus la adaptabilitate Very Happy. Multumesc anticipat.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Sept 23, 2010 10:51 pm

    ioanadb a scris:Buna Paulesco,

    Am inceput sa pun cap la cap dosarul pentru Viena si am vazut la inceputul acestui topic ca exista un formular care poate fi completat si de prietenii sau rudele care sunt in zona Quebec. Am accesat link-ul si am deschis acel formular si acolo este specificat la linie de rudenie doar sotia, sotul, bunica, bunicul etc, dar nu si unchiul. Sa inteleg ca s-a schimbat procedura si ca nu mai iau in considerare decat gradul I de rudenie? Intreb acest lucru pentru ca am un unchi in Canada, in Montreal si as dori sa ii dau sa completeze acel formular, dar nu stiu daca o sa il ia in considerare pentru ca nu are unde sa bifeze la grad de rudenie. Daca acesta nu mai este actual, exista alta posibilitate prin care pot sa demostrez ca am un unchi in Quebec? Asta pentru puncte in plus la adaptabilitate Very Happy. Multumesc anticipat.
    Nu va ajuta cu nimic la punctaj. Nu se iau in considerare decat rudele de gradul 1.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Sept 23, 2010 10:53 pm

    gabitaf2001 a scris:am reusit azi sa-mi deschid cont pt a putea plati taxa procesare.Bineinteles ca mi s-a spus de la banca ca e singura varianta de plata(dupa multe telefoane date), plus ca nu aveau $ Ca si urmeaza ca in 2zile sa se rezolve situatia. M-am dus cu copia cecului postat pe forum, dar habar n-avea respectiva cum trebuie procedat. La beneficiar am trecut Ministre des Finances du Quebec, iar la detalii plata am trecut Frais de Traitement DCS. O fi bine ceea ce am trecut?
    Foarte bine. Nu inteleg de ce le este rusine sa sune la sucursala.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Sept 23, 2010 11:07 pm

    gabitaf2001 a scris:nebunie........
    am gasit acum pe forum o discutie legata de completarea DCS..stiu ca la pozitia 4 (membrii familiei) se completeaza cu numele de dinaintea casatoriei, dar la DÉCLARATION DES ÉPOUX se completeaza cu numele dobandit dupa casatorie??? Sau tot cu numele de dinainte? Va rog lamuriti-ma ca trebuie sa trimitem dosarul la Viena si ne-am zapacit de tot.
    Veti vedea ca in Canada se foloseste in acte numele de domnisoara impreuna cu numele dobandit dupa casatorie.
    In DCS se specifica foarte clar in momentul in care este completat de catre sotie sa se treaca numele dinaintea casatoriei iar in urmatoarea rubrica numele dobandit dupa casatorie. In celelalte rubrici se specifica iar numele de la nastere.
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Joi Sept 23, 2010 11:37 pm

    dupa "lupte seculare" am reusit in sfarsit sa trimit dosarul catre Viena. Aleluia bounce
    Acum nu ne ramane decat sa asteptam raspunsul lor cheers si Doamne Ajuta sa fie bine. Multumim Paulesco pt raspunsurile promte si ca ne-ai luminat de fiecare data king Cool
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Vin Sept 24, 2010 1:37 am

    Sa fie intr-un ceas bun!
    avatar
    libradana1969
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 03/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de libradana1969 Vin Sept 24, 2010 6:09 am

    sa va fie cu noroc! cheers Very Happy
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Vin Sept 24, 2010 7:25 am

    Felicitari! Sa fie intr-un ceas bun!


    Lavinia
    avatar
    eimear
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 16/09/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de eimear Vin Sept 24, 2010 1:49 pm

    Salut!
    Noi suntem marti dimineata la Viena si vrem sa luam dosarul cu noi, sa-l depunem direct. Doar ca nu stiu cum se face plata. Am intrebat pe la toate bancile ce mi-au iesit in cale si in majoritatea cazurilor habar n-au. La Banca Transilvania au o lista de taxe pentru emigrare in Canada, dar tarifele sunt in Euro si sunt mai mari (360 euro in loc de 390 CAD si nici nu sunt sigura ca e taxa corecta). La Unicredit ne-au spus ca le-au mai venit o clienta acum ceva timp tot pentru Quebec, dar avea un formular special pentru plata, luat probabil de pe site. Si unde trimitem banii (cont, banca etc), pt. ca in afara de specificatia Gouvernement du Quebec nu am gasit nimic. Mentionez ca link-ul care ar trebui sa trimita la detaliile despre modul de plata pe care ni l-ai dat la inceputul acestui forum nu functioneaza.
    Multumesc!
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Vin Sept 24, 2010 10:43 pm

    buna,
    am cateva intrebari legate de ultimele pregatiri ale dosarului pentru Viena:
    vreau sa dau DELF-ul nivelul B1(nivel mediu), insa nu stiu daca voi reusi sa-l iau si ma gandesc sa dau A2- incepator; urmand ca in sesiunea urmatoare sa sustin si B1. Ma gandesc sa trimit totusi o dovada in dosar. ma ajuta sau mai mult ma incetineste? sincer n-am trimis pana acum dosarul in ideea ca voi putea trimite si dovada cunostintelor de limba franceza - poate suntem programati mai repede la interviu.
    ce nivel de franceza este cerut la interviu?
    cine a trecut prin acest interviu ne poate spune cam cum decurge? ce intrebari se pun? la ce sa ne asteptam?
    multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Sept 26, 2010 2:56 pm

    octombrie_2009 a scris:buna,
    am cateva intrebari legate de ultimele pregatiri ale dosarului pentru Viena:
    vreau sa dau DELF-ul nivelul B1(nivel mediu), insa nu stiu daca voi reusi sa-l iau si ma gandesc sa dau A2- incepator; urmand ca in sesiunea urmatoare sa sustin si B1. Ma gandesc sa trimit totusi o dovada in dosar. ma ajuta sau mai mult ma incetineste? sincer n-am trimis pana acum dosarul in ideea ca voi putea trimite si dovada cunostintelor de limba franceza - poate suntem programati mai repede la interviu.
    ce nivel de franceza este cerut la interviu?
    cine a trecut prin acest interviu ne poate spune cam cum decurge? ce intrebari se pun? la ce sa ne asteptam?
    multumesc!
    Nivelul il fixati in functie de "setea " de puncte dar un nivel intermediar ar fi indicat. Daca includeti in dosar un test de franceza scurtati timpul de procesare. Sunt tratate prioritar dosarele care contin rezultatul unui test agreat si "pica" pe domeniile de formare cu tratament prioritar.
    La interviu se discuta despre experienta, motivatia alegerii regiunii si cunostinte generale despre Quebec. La interviu participa ambii aplicanti.
    avatar
    eimear
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 16/09/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de eimear Dum Sept 26, 2010 4:49 pm

    Bun, am realizat ca nu mai putem face plata la timp, pentru cec e nevoie de cateva zile, iar noi trebuie sa ajungem in Viena marti dimineata. Ne-am decis deci sa platim prin virament, dar in cazul asta ni se cer date despre beneficiar, cont, banca etc. Avem vreo indrumare in cazul asta, pentru ca eu n-am gasit inca niciuna?...
    Si as mai vrea sa stiu daca e posibil sa facem plata la o banca din Viena, fie prin cec (poate in Austria nu se asteapta atata) fie prin virament?
    As fi foarte fericita sa am un raspuns pana maine dimineata, cand mai pot face ceva...
    Multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Sept 26, 2010 6:35 pm

    eimear a scris:Bun, am realizat ca nu mai putem face plata la timp, pentru cec e nevoie de cateva zile, iar noi trebuie sa ajungem in Viena marti dimineata. Ne-am decis deci sa platim prin virament, dar in cazul asta ni se cer date despre beneficiar, cont, banca etc. Avem vreo indrumare in cazul asta, pentru ca eu n-am gasit inca niciuna?...
    Si as mai vrea sa stiu daca e posibil sa facem plata la o banca din Viena, fie prin cec (poate in Austria nu se asteapta atata) fie prin virament?
    As fi foarte fericita sa am un raspuns pana maine dimineata, cand mai pot face ceva...
    Multumesc!
    Cea mai rapida forma de plata este prin credit card. Celelalte forme de plata din Viena le discutati cu angajatii de la banca. Cei mai multi membri au facut plata din Romania prin BCR cu informatiile actuale. Sper ca urmatorul membru care va face plata prin BCR sa scaneze documentul de plata.
    Sper sa reusiti ce v-ati propus.
    avatar
    eimear
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 16/09/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de eimear Dum Sept 26, 2010 9:07 pm

    [quote="paulesco"]
    eimear a scris:
    Cea mai rapida forma de plata este prin credit card. Celelalte forme de plata din Viena le discutati cu angajatii de la banca. Cei mai multi membri au facut plata din Romania prin BCR cu informatiile actuale. Sper ca urmatorul membru care va face plata prin BCR sa scaneze documentul de plata.
    Sper sa reusiti ce v-ati propus.

    Multumesc pentru raspunsul rapid!
    Am vrut si noi sa platim prin credit card, dar nu cred ca inteleg bine ce trebuie sa fac. Spune ca trebuie sa completez & printez formularul, il semnez si il atasez la dosar, iar mie asta nu mi se pare o dovada ca plata s-a facut intr-adevar. In partea de sus a lui apare doar in varianta franceza "Cliquez ici pour la marche a suivre" . Sa inteleg ca click-ul asta declanseaza imediat plata? Nu trebuie sa merg la banca sa imi confirme si certifice imediat operatiunea?
    Nu stiu ce se intampla dupa "cliquez ici", pentru ca nu indraznesc sa il completez pana nu stiu exact cum trebuie procedat. Sa recapitulez:
    1. Completez formularul (la suma pun 390 dolari canadieni, eventualele comisioane mi se retin din cont)
    2. Dau print.
    3. Semnez hartia printata si o anexez la dosar (fara nicio certifcare a platii?)
    4. Apas pe "Cliquez ici" si gata plata?
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Dum Sept 26, 2010 9:27 pm

    stie cineva cum pot verifica traseul corespondentei de tip EMS? pe intern se poate verifica direct de pe site-ul postei, dar extern nu stiu cum sa verific unde a ajuns plicul.
    avatar
    eimear
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 16/09/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de eimear Dum Sept 26, 2010 11:02 pm

    Am completat formularul pentru plata cu cardul, l-am salvat pentru listare ulterioara, am dat "Cliquez ici" si...nimic! De fapt, imi apare totusi o fereastra cu insructiuni de completare. Deci cum il trimit si, mai ales, cum obtin dovada platii ca s-o adaug la dosar?
    Multumesc anticipat
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Sept 26, 2010 11:40 pm

    eimear a scris:Am completat formularul pentru plata cu cardul, l-am salvat pentru listare ulterioara, am dat "Cliquez ici" si...nimic! De fapt, imi apare totusi o fereastra cu insructiuni de completare. Deci cum il trimit si, mai ales, cum obtin dovada platii ca s-o adaug la dosar?
    Multumesc anticipat
    PDF-ul dinamic nu poate fi salvat dupa completare. Veti obtine doar formularul in alb. Dupa completare se printeaza.
    avatar
    eimear
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 16/09/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de eimear Lun Sept 27, 2010 1:06 am

    Ma intereseaza pe ce apas ca sa-l trimit. Mai am doar cateva ore la dispozitie si nu am reusit sa platesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Sept 27, 2010 10:48 am

    eimear a scris:Ma intereseaza pe ce apas ca sa-l trimit. Mai am doar cateva ore la dispozitie si nu am reusit sa platesc.
    Sper ca ati reusit sa faceti plata. Formularul din PDF-ul dinamic se completeaza cu datele cerute se printeaza si se introduce in plic. Trebuie sa completati exact campurile incluse in formular. Plata nu se face instantaneu online. Cand vor deschide dosarul atunci vor fi trasi banii. Formularul reprezinta consimtamantul dv ca cei din Viena sa traga banii de pe cardul dv. Cardul trebuie sa fie activat pt platile online.
    Cei care aleg aceasta forma de plata nu trebuie sa intre pe plata online a taxelor. Acela este un serviciu oferit doar celor din Canada.


    Ultima editare efectuata de catre paulesco in Mar Sept 28, 2010 2:18 pm, editata de 1 ori
    avatar
    eimear
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 16/09/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de eimear Mar Sept 28, 2010 1:06 am

    Multumim! L-am listat in ultima clipa. Peste cateva ore suntem la Viena si, inainte de a ne plimba, dam o fuga la ambasada.
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Joi Sept 30, 2010 9:13 am

    gabitaf2001 a scris:stie cineva cum pot verifica traseul corespondentei de tip EMS? pe intern se poate verifica direct de pe site-ul postei, dar extern nu stiu cum sa verific unde a ajuns plicul.


    Uite aici este o adresa utila :http://www.post.at/en/2.htm .

    Sa-ti fie de folos!


    Lavinia
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Joi Sept 30, 2010 11:37 pm

    multumesc. plicul a ajuns unde trebuie Smile m-am linistit
    avatar
    ioanadb
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 06/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ioanadb Dum Oct 03, 2010 11:38 am

    Buna Paul,

    Am o intrebare legata de nivelul de calificare. Sotul meu in urma absolvirii liceului are specificat pe diploma specializarea: "Electronist montator si depanator echipamente de automatizare" si pe diploma de facultate este inginer diplomat in domeniul Stiinte Aplicate, specializarea: "Informatica industriala". Intrebarea este daca se incadreaza ca si calificare la "Cable and Circuit Assembly" conform listei Canadiene, de unde ar putea sa primeasca 16 puncte sau la "Computer Engineering", "Computer Science" de unde ar putea sa primeasca 6 puncte? Nu stiu exact cum se face echivalarea diplomelor din Romania, si daca se incadreaza la amandoua, care sunt punctele care ii vor fi date: 16 sau 6? Multumesc anticipat!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Dum Oct 03, 2010 6:57 pm

    Buna!

    Am o nelamurire:cand am completat DCS -ul nu eram angajata, iar in ouverture de dossier specifica sa ii anuntam daca survin schimbari.
    Eu m-am angajat ulterior, din iulie, e de ajuns sa ii anunt printr-o adeverinta ca sunt angajata la firma respectiva?
    Acea adeverinta sa o traduc si sa o trimit la Viena? E suficient?

    ,Multumesc!


    Lavinia

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 12 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 7:36 am