Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    avatar
    tt
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 22/11/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Proof of funds

    Mesaj Scris de tt Lun Mai 14, 2012 11:52 am

    Salut, as dori sa stiu care sunt metodele acceptate pentru a arata ca ai fondurile respective cand ajungi in Canada. "Proof that you have sufficient funds to support yourself and your family after you arrive in Canada". Daca sunt mai multe, care ar fi cea mai buna...
    Mersi.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Mai 14, 2012 12:27 pm

    tt a scris:Salut, as dori sa stiu care sunt metodele acceptate pentru a arata ca ai fondurile respective cand ajungi in Canada. "Proof that you have sufficient funds to support yourself and your family after you arrive in Canada". Daca sunt mai multe, care ar fi cea mai buna...
    Mersi.
    Eu am pus la dosar desfasuratorul de la banca al unui cont de economii in lei care trebuie sa aiba valoarea in CAD a sumei necesare pt nr de membri din aplicatie. Am atasat si o traducere autorizata si autentificata. Din cate stiu alta varianta in afara conturilor bancare nu este admisa. Daca ai cont in Euro sau in $ CAD sau americani cu atat mai bine.
    avatar
    tt
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 22/11/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tt Lun Mai 14, 2012 1:09 pm

    tender a scris:
    tt a scris:Salut, as dori sa stiu care sunt metodele acceptate pentru a arata ca ai fondurile respective cand ajungi in Canada. "Proof that you have sufficient funds to support yourself and your family after you arrive in Canada". Daca sunt mai multe, care ar fi cea mai buna...
    Mersi.
    Eu am pus la dosar desfasuratorul de la banca al unui cont de economii in lei care trebuie sa aiba valoarea in CAD a sumei necesare pt nr de membri din aplicatie. Am atasat si o traducere autorizata si autentificata. Din cate stiu alta varianta in afara conturilor bancare nu este admisa. Daca ai cont in Euro sau in $ CAD sau americani cu atat mai bine.

    La dosar am pus si eu o confirmare de la banca, dar eu m-am referit efectiv la partea cand aterizezi cum demonstrezi ca ai banii respectivi. Am mai gasit pe alte forumuri ca s-ar putea folosi cecuri de calatorie sau cecuri emise de banci, dar nu cele personale.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Mai 14, 2012 4:12 pm

    Cash, carduri, cecuri de calatorie, etc. Din cate am inteles, te intreaba si tu trebuie sa confirmi suma necesara. Sunt rare cazurile cand verifica. Eu am de gand sa iau cam 10000 cash si restul pe card. Cursul de schimb este asemanator. Mai am timp sa ma gandesc la acest aspect.
    avatar
    emmanuel7
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 19/05/2012

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty cat de repede pot obtine VISA de emigrare?

    Mesaj Scris de emmanuel7 Sam Mai 19, 2012 12:51 pm

    Buna
    Eu o sa primesc o oferta de munca ptr un job si trebuie sa fiu in Canada in 1sept. Este vreo sansa sa scurtez procesul de obtinere a actelor de emigrare si sa ajung acolo asa de repede? Multumesc.
    avatar
    emmanuel7
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 19/05/2012

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty autentificare acte

    Mesaj Scris de emmanuel7 Sam Mai 19, 2012 2:05 pm

    Am inteles ca actele trebuie sa fie copii legalizate insotite de traduceri autorizate si autentificate. Va rog, poate sa imi spuna cineva CUM AUTENTIFICAM ACTELE??? Va multumesc.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Dum Mai 20, 2012 8:13 am

    Autentificarea se face la notar. Fiecare traducator autorizat lucreaza cu un notar. Spune traducatorului ca doresti ca traducerile sa fie autentificate si acesta va sti ce trebuie sa faca.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Dum Mai 20, 2012 8:24 am

    emmanuel7 a scris:Buna
    Eu o sa primesc o oferta de munca ptr un job si trebuie sa fiu in Canada in 1sept. Este vreo sansa sa scurtez procesul de obtinere a actelor de emigrare si sa ajung acolo asa de repede? Multumesc.
    Poti sa aplici pt permis de munca. Daca jobul tau face parte din categoria celor care trebuie sa primeasca aprobare HRSDC toate procedurile sunt initiate de catre angajator.
    Ai inceput cu "o sa primesc o oferta de munca", fapt care nu te ajuta cu nimic in acest moment. Trebuie sa AI o oferta de munca ferma. Daca oferi mai multe detalii vom vedea unde te incadrezi.
    avatar
    emmanuel7
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 19/05/2012

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de emmanuel7 Dum Mai 20, 2012 3:43 pm

    Va multumesc frumos ptr raspunsuri.
    Vis a vis de JOB, acum sunt in discutii ptr un post ca si lucrator cu copiii la o biserica. Eu lucrez in tara in invatamant, deci am experienta, studii, engleza... punctaj fac, mi-am facut testul acela pe site si ma calific. Nu sunt pe lista joburilor cautate, dar voi aplica in varianta: OFERTA DE MUNCA. Deci eu cred ca este vorba despre ceva ce are nevoie de aprobarea HRSDC. Sa inteleg ca atunci cand primesc contractul de munca trebuie sa am si aceasta aprobare HRSDC? Ia ceva timp angajatoului sa o obtina? Multumesc.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Mai 21, 2012 9:38 am

    Emannuel7, nu ai specificat daca vei lucra in Quebec sau in alta regiune.
    avatar
    emmanuel7
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 19/05/2012

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de emmanuel7 Mier Mai 23, 2012 10:10 pm

    Este pe partea Engleza - Alberta sau BC. Multumesc.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Joi Mai 24, 2012 8:39 am

    emmanuel7 a scris:Este pe partea Engleza - Alberta sau BC. Multumesc.
    Cred ca deja ai studiat pagina oficiala. Muncitori temporariiti ofera o idee despre meseriile care necesita aprobare HRSDC si LMO. Sunt meserii care nu necesita aprobarea LMO(Labour Market Opinion).
    Poti sa aplici pe programul FSW 2 dar in nici un caz nu vei fi in septembrie in Canada. Acest program iti ofera o sansa reala de a obtine rezidenta permanenta dar este necesara oferta de munca. Daca obtii oferta de munca nu mai ai treaba cu lista 29 si nici cu dovada fondurilor necesare "supravietuirii".
    avatar
    George gl
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 06/01/2013
    Varsta : 41
    Localizare : Galati

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de George gl Vin Ian 11, 2013 9:13 pm

    Buna seara,am o intrebare pt domnul administrator daca se poate?...as vrea sa-mi spuneti si mie daca se poatesi daca vreti etapele emigrarii in canada,pt ca nu prea inteleg cum e cu primul dosar cu al doilea dosar si asa mai departe,va rog frumos daca imi puteti da niste informatii corecte le astept cu mare placere,va multumesc,toate cele bune.
    avatar
    iulia12
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 22
    Data de inscriere : 24/10/2010
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de iulia12 Lun Ian 14, 2013 9:55 pm

    tender a scris:
    emmanuel7 a scris:Este pe partea Engleza - Alberta sau BC. Multumesc.
    Cred ca deja ai studiat pagina oficiala. Muncitori temporariiti ofera o idee despre meseriile care necesita aprobare HRSDC si LMO. Sunt meserii care nu necesita aprobarea LMO(Labour Market Opinion).
    Poti sa aplici pe programul FSW 2 dar in nici un caz nu vei fi in septembrie in Canada. Acest program iti ofera o sansa reala de a obtine rezidenta permanenta dar este necesara oferta de munca. Daca obtii oferta de munca nu mai ai treaba cu lista 29 si nici cu dovada fondurilor necesare "supravietuirii".
    Aici este nelamurirea mea de ceva timp...FSW 2 inseamna arranged employement prin progr. FSW banuiesc...eu credeam totusi ca oferta de munca trebuie sa se incadreze in cele 29 de meserii de atunci...Acum nu s-au stabilit inca criteriile/joburile pt. FSW...dar inseamna ca poti aplica, daca ai o oferta de munca in orice domeniu?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Ian 15, 2013 5:33 pm

    Ti-am raspuns pe celalalt topic. Daca ai oferta de munca poti sa aplici pe FSW numai ca procedura este initiata de angajator care trebuie sa indeplineasca toate conditiile impuse de HRSDC si sa primeasca acceptul LMO(nu in toate cazurile). Jobul trebuie sa sa fie inclus in "grupele" 0, A si B din NOC.
    avatar
    mario p
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 15/01/2013

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de mario p Mar Ian 15, 2013 8:09 pm

    buna! as avea nevoie de un sfat.
    intentionez sa aplic pe partea federala. sunt profesor de limba engleza cu o vechime de 7 ani, si din 2006 am si o autorizatie de traducator/interpret pt limba engleza. in 2012 am obtinut si testul IELTS. studiind site-ul oficial canadian am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine pt mine daca as aplica pe programul business self-employer. este adevarat ca taxa e dubla pt aplicantul principal dar punctajul de trecere este mult mai mic si am gasit pe lista lor de meserii cautate si pe aceea de traducator/interpret. din cate am inteles nu se cere sa dovedesc o anumita suma de bani in cont, ci doar sa declar daca am ceva bani sau proprietati. am intrat pe mai multe forumuri romanesti si internationale dar nu am gasit discutii legate de acest program. poate ca dureaza mai mult,dar cerintele sunt mult mai acceptabile pentru mine pt ca nu trebuie sa le arat banii si nici nu cer asa multe documente (cel putin nu pentru pasul 1).
    as dori sa am parerea dumneavoastra in legatura cu acest subiect. am vreo sansa sa fiu acceptat? dumneavoastra ce stiti de acest program?
    avatar
    iulia12
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 22
    Data de inscriere : 24/10/2010
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de iulia12 Mar Ian 15, 2013 8:29 pm

    tender a scris:Ti-am raspuns pe celalalt topic. Daca ai oferta de munca poti sa aplici pe FSW numai ca procedura este initiata de angajator care trebuie sa indeplineasca toate conditiile impuse de HRSDC si sa primeasca acceptul LMO(nu in toate cazurile). Jobul trebuie sa sa fie inclus in "grupele" 0, A si B din NOC.
    aha, am vazut, multumesc mult! deci procesul este acelasi, punctajul trebuie sa-l faci, doar ca acest AE iti ofera mai multe sanse, punctaj mai mare si nu te ingradeste la lista de meserii si nici la dovada de bunuri..am inteles bine? si...inca ceva: trebuie sa dovedesti experienta in jobul care ti se ofera, ca sa te accepte ca FSW? (daca se si poate asa ceva, ca nu stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca angajatorul)
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Ian 15, 2013 11:08 pm

    iulia12 a scris:
    tender a scris:Ti-am raspuns pe celalalt topic. Daca ai oferta de munca poti sa aplici pe FSW numai ca procedura este initiata de angajator care trebuie sa indeplineasca toate conditiile impuse de HRSDC si sa primeasca acceptul LMO(nu in toate cazurile). Jobul trebuie sa sa fie inclus in "grupele" 0, A si B din NOC.
    aha, am vazut, multumesc mult! deci procesul este acelasi, punctajul trebuie sa-l faci, doar ca acest AE iti ofera mai multe sanse, punctaj mai mare si nu te ingradeste la lista de meserii si nici la dovada de bunuri..am inteles bine? si...inca ceva: trebuie sa dovedesti experienta in jobul care ti se ofera, ca sa te accepte ca FSW? (daca se si poate asa ceva, ca nu stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca angajatorul)
    Sursa oficiala[/url. Citeste cu atentie capitolul [url=http://www.hrsdc.gc.ca/eng/workplaceskills/foreign_workers/aehrdcassess.shtml]Immigration Note.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Ian 15, 2013 11:12 pm

    Scuze. Citeste cu atentie Immigration Note
    Sursa oficiala
    avatar
    iulia12
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 22
    Data de inscriere : 24/10/2010
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de iulia12 Mier Ian 16, 2013 1:13 am

    tender a scris:Scuze. Citeste cu atentie Immigration Note
    Sursa oficiala
    multumesc. am citit, citisem si sursa cu Arranged Employment..dar acolo nu specifica daca trebuie sa dovedesti experienta in jobul respectiv, care ti se ofera..(eu am experienta in 2 dintre grupe, deci nu asta e pb) vroiam sa stiu daca este posibil...poate cineva stie detaliul asta..
    e greoi site-ul lor si nu am pe cine sa intreb lucrurile pe care nu le inteleg Sad i need some help sometimes Embarassed
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Ian 16, 2013 8:45 am

    iulia12 a scris:
    tender a scris:Scuze. Citeste cu atentie Immigration Note
    Sursa oficiala
    multumesc. am citit, citisem si sursa cu Arranged Employment..dar acolo nu specifica daca trebuie sa dovedesti experienta in jobul respectiv, care ti se ofera..(eu am experienta in 2 dintre grupe, deci nu asta e pb) vroiam sa stiu daca este posibil...poate cineva stie detaliul asta..
    e greoi site-ul lor si nu am pe cine sa intreb lucrurile pe care nu le inteleg Sad i need some help sometimes Embarassed
    se specifica foarte clar ca trebuie sa ai minim un an experienta in domeniul in care ai oferta de munca in una din grupele 0, A, B din NOC.
    avatar
    koryna1014
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 16/01/2013

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de koryna1014 Mier Ian 16, 2013 11:47 am

    Buna!As avea si eu nevoie de niste sfaturi si informatii.Sunt din Craiova si am 23 de ani.Intentionez sa emigrez in Canada,in Ontario(o am acolo pe matusa mea)impreuna cu iubitul meu.Numai ca , cu atatea schimbari sunt asa de bulversata incat nu mai inteleg nimic.Eu as vrea sa emigrez pe programul federal, dar am vazut ca vor intra in vigoare noi reguli pe 4 mai.Vroiam sa stiu daca pot sa aplic in perioada imediat urmatoare dupa vechiul program sau trebuie sa astept pana pe 4 mai 2013.Si ar mai fi inca ceva...este mai usor sa plecam separati sau casatoriti?
    Multumesc anticipat
    avatar
    iulia12
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 22
    Data de inscriere : 24/10/2010
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de iulia12 Mier Ian 16, 2013 6:21 pm

    tender a scris:se specifica foarte clar ca trebuie sa ai minim un an experienta in domeniul in care ai oferta de munca in una din grupele 0, A, B din NOC.
    aha. m-am gandit ca se pot referi la grupele 0,A,B in mare, nu exact la jobul oferit. multumesc de raspuns!

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 28 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 4:59 pm