Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Joi Oct 27, 2011 4:22 pm

    Este cel mai accesat cod NOC. Anul viitor trebuie sa ai dosarul pregatit inainte de 1 iulie si sa-l trimiti de pe data de 26 iunie ca sa fii sigur/a ca prinzi unul din cele 500 de locuri. Asata daca nu apar schimbari de procedura. Pana acum schimbarile nu au fost in favoarea celor care ravnesc la statutul de rezident permanent deci nu ai de ce sa fii optimist/a. Foaie verde de dudau / O sa fie si mai ... bine.
    avatar
    sorynacio
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 04/08/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de sorynacio Joi Noi 03, 2011 4:31 pm

    va salut; vreau sa stiu care sunt conditiile de emigrare pe programul sponsored family, tinand cont ca am frati si surori in canada? va multumesc
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Joi Noi 03, 2011 11:31 pm

    sorynacio a scris:va salut; vreau sa stiu care sunt conditiile de emigrare pe programul sponsored family, tinand cont ca am frati si surori in canada? va multumesc
    Gasesti "colea" detaliile necesare.
    avatar
    gabitzuk
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 09/12/2011
    Varsta : 37
    Localizare : bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de gabitzuk Vin Dec 09, 2011 3:23 pm

    buna ziua! as vrea si eu sa stiu daca se mai poate sa aplic pe partea franceza, si dupa obtinerea vizei sa plec direct pe partea engleza?!!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Vin Dec 09, 2011 10:30 pm

    Viza este acordata de guvernul federal deci poti sa te stabilesti unde doresti.Inainte de a fi selectionat(nu stiu de ce ma duce cu gandul la seminte de fiecare data), partea franceza te pune sa semnezi un contract prin care iti iei angajamentul ca vei locui in regiunea Q dar nu te va da nimeni afara din Ontario sau BC. Poti sa ramai cateva luni in Q pana obtii cardul de rezident dupa care sa pleci unde vezi cu ochii. Mai rau este pt cei care au aplicat pe FSW si vor sa aterizeze in Q. Daca ai norocul sa dai peste un zelos la immigration, este posibil sa nu te lase sa ramai in Q pt ca nu esti samanta aleasa de ei. Depinde de cata diplomatie ai in tine in momentul in care aterizezi si ai primul contact cu autoritatile canadiene.
    avatar
    FLY
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 19/05/2011
    Localizare : Canada, vest

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de FLY Vin Dec 09, 2011 10:48 pm

    gabitzuk a scris:buna ziua! as vrea si eu sa stiu daca se mai poate sa aplic pe partea franceza, si dupa obtinerea vizei sa plec direct pe partea engleza?!!

    Asta-i cel mai bun lucru e care-l poate face un emigrant; desigur ca depinde si de unele conditii specifice (afinitati specifice ptr francezi, foarte slabe cunostinte de engleza, etc, etc) care ar impune un stagiu mai indelungat in QC.
    Din cate stiu sunt destui care au facut asa, scurtand timpul de procesare si trecand peste restrictiile tot mai mari de la partea federala. Quebecosii raman cu buza umflata dar atata vreme cat sunt inca in federatie nu au ce face. Cand vor avea statul lor, granita, etc, va fi altfel, dar multe lucruri vor fi altfel atunci...
    Cardul de rezident vine rapid, 2-3 saptamani, pe baza lui poti scoate ID card in orice provincie doresti.
    Cat despre cei care au aplicat pe FSW si aleg sa mearga in QC, miram-as sa existe asa ceva, poate doar o escala la Montreal ca sunt bilete mai ieftine.
    avatar
    DanaMi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 10/05/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de DanaMi Mar Dec 13, 2011 10:52 pm

    Buna seara, eu si sotul vrem sa aplicam pe programul provinciei Manitoba pe family support stream, ce nu reusesc sa inteleg este daca testul ielts este obligatoriu pt amandoi sau doar pt sot ( el fiind aplicantul principal) ? daca stie cineva , va rog lamuriti-ma si pe mine. va multumesc
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 14, 2011 10:49 am

    Sursa si criteriile de eligibilitate. Toate criteriile se refera la Aplicantul Principal(AP). Exista link separat pt "dependants"
    avatar
    DanaMi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 10/05/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de DanaMi Mier Dec 14, 2011 9:26 pm

    multumesc Tender, cred ca mai am putin si invat pe de rost site-ul ala Smile , nelamurirea mea vine de la aceasta fraza din checklist : "copies of educational testing, and/or employment documents demonstrated abilityin either or both official language(s) for principal aplicant and spouse and IELTS test results ". Noi am facut toate actele, de fapt peste 2 saptamani le trimitem in winnipeg ,vor fi depuse acolo dar in luna martie dupa ce da sotul testul IELTS si am vrea sa fim siguri , sa nu ne trezim ca imi trebuia si mie , insa, la cat costa, nu imi vine sa-l dau asa.. aiurea daca nu e obligatoriu.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 14, 2011 11:38 pm

    Este clar explicat in sursa la pagina 13 Factor 4. Pare usor procesul de selectionare din regiunea asta.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Joi Dec 15, 2011 12:11 am

    De ce nu aplici online?
    avatar
    DanaMi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 10/05/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de DanaMi Joi Dec 15, 2011 1:06 am

    multumesc, da este mult mai usor decat pe federal (sau cel putin asa pare...vom vedea...) , probabil ca pana la urma se o sa aplicam online daca nu avem rezultatul de la IELTS pana pe 30 martie, dar tot din winnipeg pt ca toate taxele le platesc rudele de acolo si deja au contactat un consultant (sau av. nu stiu exact cum se numeste) care sa puna tot dosarul in ordine si sa se ocupe de tot procesul de emigrare.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Joi Dec 15, 2011 8:40 am

    Anul trecut primeai 5 puncte daca destinatia ta nu era Winnipeg. Nu stiu daca mai este valabil. Bafta!
    avatar
    DanaMi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 10/05/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de DanaMi Joi Dec 15, 2011 6:18 pm

    noi nu stam rau la puncte si nu am luat in calcul alt oras pt ca avem 2 copii mici de 2,7 luni iar celalalt 9 luni , ar fi foarte greu sa plecam aiurea fara un ajutor cu puradeii dupa noi, plus ca, din cat ni sa explicat Winnipeg e un oras destul de ok ,exceptand clima. Multumesc pt ajutor.
    avatar
    MIRCEA TICAR
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 28/04/2011
    Varsta : 56

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty puncte scolarizare

    Mesaj Scris de MIRCEA TICAR Mier Ian 04, 2012 3:07 pm

    Daca am terminat Facultatea de automatica si calculatoare , dar am lucrat in ultimi 5 ani ca si electrician, mi se iau in calcul punctele pentru studii superioare sau se considera numai calificarea de electrician, pe care am obtinut-o la terminarea liceului?
    Daca se iau in calcul studiile superioare, o facultate de 6 ani(am fost la seral) cu examen de stat(promotie 1992) cu ce se echivaleaza din lista de studii din partea federala?
    Multumesc
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Ian 04, 2012 8:52 pm

    Nu are legatura experienta cu studiile. Poti sa ai experienta ca electrician si sa fi terminat medicina.Conform legislatiei in vigoare ar trebui sa primesti puncte pt nivelul de master dar nu stiu daca cei din Sydney tin cont de ea. Citeste Art 148 si 149 din Legea Educatiei Nationale. Ca sa nu risti ar trebui sa obtii de la universitate echivalarea creditelor ECTS si sa atasezi un extras din lege sau sa mizezi doar pe 20 de puncte atribuite pt nivelul bachelor's degree
    avatar
    MIRCEA TICAR
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 28/04/2011
    Varsta : 56

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty puncte scolarizare

    Mesaj Scris de MIRCEA TICAR Vin Ian 06, 2012 12:35 pm

    Multumesc frumos pentru raspunsul promt.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Vin Ian 20, 2012 10:41 pm

    Se pare ca au deschis vana cu invitatiile la viza. Astept cu nerabdare clipa ca am albit la ...
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de calinv Sam Ian 21, 2012 12:32 pm

    ai ceva informatii!?!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Sam Ian 21, 2012 1:10 pm

    De la cei care au primit deja invitatia la viza.
    avatar
    MIRCEA TICAR
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 28/04/2011
    Varsta : 56

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de MIRCEA TICAR Mar Mai 01, 2012 6:56 pm

    Daca trimit dosarul acum, si se ocupa cele 10000 de locuri pe 2011-2012 , ce se intampla cu dosarul? se inscrie automat pentru anul urmator si trebuie sa mai trimit acte daca apar schimbari, sau se trimite inapoi?Si daca se trimite inapoi , se retin bani pentru procesare sau pentru alte costuri?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Mai 01, 2012 8:46 pm

    Pierzi banii pt curierat si dosarul va fi returnat. Practic programul este inchis pt anul de emigrare 2011-2012. Este deschis doar pt cei cu oferta de munca aprobata de HRSDC.
    Nu are rost sa trimiti dosarul pana pe 1 iulie 2012.
    avatar
    MIRCEA TICAR
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 28/04/2011
    Varsta : 56

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de MIRCEA TICAR Mier Mai 02, 2012 8:57 am

    Multumesc pentru raspunsul rapid.Astept atunci sa vad ce aduce noul an .
    avatar
    miri2005
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 28/03/2012

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de miri2005 Sam Mai 05, 2012 6:38 pm

    De ce nu se mai pot trimite dosare pana la 01.07.2012 daca mai sunt locuri pe NOC-ul respectiv? A scris undeva? Vreau si eu link, va rog
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Dum Mai 06, 2012 10:08 am

    miri2005 a scris:De ce nu se mai pot trimite dosare pana la 01.07.2012 daca mai sunt locuri pe NOC-ul respectiv? A scris undeva? Vreau si eu link, va rog
    Pe lista nu mai figureaza "locuri" disponibile. Cele 10000 de "locuri" au fost deja ocupate. Pregatiti toate actele si asteptati eventualele schimbari ale formularelor sau a reglementarilor. In ultimii 2 ani au avut loc schimbari de procedura care nu au avantajat aplicantii. Nu va chinuiti sa completati formularele actuale deoarece au anuntat deja cateva schimbari "explozive".

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 27 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 5:45 pm