Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Mai 17, 2010 12:48 am

    Anem a scris:Buna ziua,

    In legatura cu emigrarea in Canada-Quebec in mare parte am inteles cam tot ce e de facut. Mai ramane partea financiara, dar ce nu am inteles este cand trebuie creat contul cu suma minima declarata in contractul de autonomie financiara si de asemenea facuta dovada existentei acelor bani intr-un cont? Cand trimi la Quebec cererea de calificare? sau dupa cand trimit la ambasada din Bucuresti dosarul? In alta ordine de idei nu stiu cum ar trebui procedat in legatura cu limbile straine. Eu cunosc si franceza si engleza dar se pare ca nu pot sa declar ca stiu decat daca fac dovada cu acele teste de cunoastere. Sotul meu stie f. putin din amandoua dar acelasi lucru. Ideea ca ne costa foarte mult testele pt ambele limbi straine pe amandoi ( 320 euro ). Care din ele este mai importanta si este nevoie neaparat ca si aplicantul secundar sa aiba atesta de cunoastere al unei limbi straine cel putin?

    Multumesc foarte mult pentru lamuriri cat si pt toate celelalte informatii pe care le-am gasit pe forum si pe site.
    Dosarul trimis la Viena trebuie sa contina formularul "Contrat relatif à la capacité d’autonomie financière"
    Nu trebuie sa contina dovada ca dispui de acei bani. Dovada o vei avea asupra ta la interviu(cont bancar, depozite de economii, evaluari imobiliare).
    In Quebec nu trimiti nimic.
    In functie de "nevoia" de puncte vei declara nivelul de competenta lingvistica.
    Vei gasi aici raspunsul la intrebarile tale.
    Dupa cum vezi nu este obligatoriu sa trimiti atestatul dar spune ca acest lucru accelereaza procesarea dosarului. In ultimul timp multe aplicatii au fost stopate si s-a recomandat trimiterea unui atestat agreat de MICC. Nu este o regula, difera de la caz la caz.
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Lun Mai 17, 2010 2:12 pm

    paulesco a scris:
    LAVI a scris:Buna ziua!
    Tocmai am verificat pasapoartele, al sotului e expirat iar in pasaportul meu am trecut ambele fete.Acesta e valabil pana anul viitor.
    Ce ma sfatuiti? Sa trec copii si innpasaportul sotului, sa-l reinnoiesc pe al meu sau sa fac fiecarui copil un pasaport? Cum e mai convenabil?

    Multumesc!
    Cel mai bine este sa te informezi direct de la sursa. Studiaza sursa oficiala.
    Multumesc mult!
    fragi9b
    fragi9b
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 24/02/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de fragi9b Mar Mai 18, 2010 4:45 pm

    Ai idee sau ti-a ajuns pe la ureche,Paulesco, daca va fii o noua sesiune de interviuri in iulie? Eu am citit pe un alt forum ca e mai mult decat sigur sa mai fie o sesiune,dupa asta din mai-iunie. Ne poti spune ceva in sensul asta?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Mai 18, 2010 5:43 pm

    fragi9b a scris:Ai idee sau ti-a ajuns pe la ureche,Paulesco, daca va fii o noua sesiune de interviuri in iulie? Eu am citit pe un alt forum ca e mai mult decat sigur sa mai fie o sesiune,dupa asta din mai-iunie. Ne poti spune ceva in sensul asta?
    Je ne connais pas quelque chose des cette subject. Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Icon_silent
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Mai 18, 2010 5:59 pm

    Totusi, am sa intreb o "pasarica".
    fragi9b
    fragi9b
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 24/02/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de fragi9b Mar Mai 18, 2010 10:10 pm

    paulesco a scris:Totusi, am sa intreb o "pasarica".


    Du-te,du-te..nu mai sta..dar la..,,pasarica" care trebuie.Eventual si la mai multe dar sa spui corect..ca de nu...,,te fac manusi,Bubico!" bom

    Sa ne mai amuzam un pic,nu?

    Apropo...la franceza cat declari in Dcs atat trebuie sa si obtii la un eventual test? Are ceva daca am depus si un test de lb. engleza in primul dosar,dar nu si un test de lb. franceza? Ma vor...da deoparte? Sad
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Mar Mai 18, 2010 11:41 pm

    fragi9b a scris:
    paulesco a scris:Totusi, am sa intreb o "pasarica".


    Du-te,du-te..nu mai sta..dar la..,,pasarica" care trebuie.Eventual si la mai multe dar sa spui corect..ca de nu...,,te fac manusi,Bubico!" bom

    Sa ne mai amuzam un pic,nu?

    Apropo...la franceza cat declari in Dcs atat trebuie sa si obtii la un eventual test? Are ceva daca am depus si un test de lb. engleza in primul dosar,dar nu si un test de lb. franceza? Ma vor...da deoparte? Sad
    Daca ai de unde sa scazi nu este bai. Asta in cazul in care rezultatul testului este mai slab decat ai precizat in DCS. In general daca ai testul si te descurci la interviu nu vei avea probleme.Daca ai depus testul pt engleza esti avantajata. La interviu ti se vor pune intrebari in franceza dar, in functie de inspector, va repeta mai tarziu intrebarea in engleza. Interviul nu este greu. Trebuie sa fii relaxata, increzatoare, si sa demonstrezi ca iti doresti sa ajungi in Canada. Sa nu critici Romania si sa vorbesti despre Quebec nu despre Canada in general.
    Bafta!
    fragi9b
    fragi9b
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 24/02/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de fragi9b Mier Mai 19, 2010 9:55 am

    Multumesc Dorina. Tu in ce stadiu esti? Banuiesc ca ai trecut de interviu, din moment ce dai detalii. Mie imi este teama de timp. Nu il am.Fetita mea de un anisor si un pic imi solicita toata atentia si energia.Nu ma slabeste deloc si atunci fac si eu franceza printre picaturi.Eu mai stiu ceva de la facultate dar....Nu mi-am batut capul atunci pentru o performanta.M-am axat pe engleza. Inca nu am primit scrisoarea de confirmare si nici pentru deschiderea dosarului.La franceza am declarat nivel6 la ambele probe.Profesoara cu care fac meditatii in particular mi-a spus ca echivaleaza cu un B1 si pana in toamna voi reusi sa ma ...echilibrez. Mult succes la toti care sunt serioasi in decizia lor de a emigra in Canada!!!!! cheers
    corina
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 26
    Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Longueuil

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de corina Mier Mai 19, 2010 2:31 pm

    Dorina ne asteapta in Canada.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Mai 19, 2010 7:20 pm

    Daca nu gasiti in topicurile deja deschise subiectul care va intereseaza, va rog sa deschideti un nou topic cu tema creata de voi.
    avatar
    alina elena
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 07/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de alina elena Mar Mai 25, 2010 3:39 pm

    Buna ziua,

    In prezentarea facuta pe prima pagina de la acest subiect,se specifica trimiterea extrasului de cont la Viena,iar la interviu sa se faca din nou dovada banilor cu un nou extras de cont si acesta sa nu fie mai vechi de 10 zile!
    Care e procedura?
    va multumesc anticipat



    paulesco a scris:
    Anem a scris:Buna ziua,

    In legatura cu emigrarea in Canada-Quebec in mare parte am inteles cam tot ce e de facut. Mai ramane partea financiara, dar ce nu am inteles este cand trebuie creat contul cu suma minima declarata in contractul de autonomie financiara si de asemenea facuta dovada existentei acelor bani intr-un cont? Cand trimi la Quebec cererea de calificare? sau dupa cand trimit la ambasada din Bucuresti dosarul? In alta ordine de idei nu stiu cum ar trebui procedat in legatura cu limbile straine. Eu cunosc si franceza si engleza dar se pare ca nu pot sa declar ca stiu decat daca fac dovada cu acele teste de cunoastere. Sotul meu stie f. putin din amandoua dar acelasi lucru. Ideea ca ne costa foarte mult testele pt ambele limbi straine pe amandoi ( 320 euro ). Care din ele este mai importanta si este nevoie neaparat ca si aplicantul secundar sa aiba atesta de cunoastere al unei limbi straine cel putin?

    Multumesc foarte mult pentru lamuriri cat si pt toate celelalte informatii pe care le-am gasit pe forum si pe site.
    Dosarul trimis la Viena trebuie sa contina formularul "Contrat relatif à la capacité d’autonomie financière"
    Nu trebuie sa contina dovada ca dispui de acei bani. Dovada o vei avea asupra ta la interviu(cont bancar, depozite de economii, evaluari imobiliare).
    In Quebec nu trimiti nimic.
    In functie de "nevoia" de puncte vei declara nivelul de competenta lingvistica.
    Vei gasi aici raspunsul la intrebarile tale.
    Dupa cum vezi nu este obligatoriu sa trimiti atestatul dar spune ca acest lucru accelereaza procesarea dosarului. In ultimul timp multe aplicatii au fost stopate si s-a recomandat trimiterea unui atestat agreat de MICC. Nu este o regula, difera de la caz la caz.
    avatar
    alina elena
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 07/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de alina elena Mier Mai 26, 2010 11:51 am

    Buna ziua,

    In prezentarea facuta pe prima pagina de la acest
    subiect,se specifica trimiterea extrasului de cont la Viena,iar la
    interviu sa se faca din nou dovada banilor cu un nou extras de cont si
    acesta sa nu fie mai vechi de 10 zile!
    Care e procedura?
    va multumesc anticipat
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Mai 26, 2010 11:52 pm

    alina elena a scris:Buna ziua,

    In prezentarea facuta pe prima pagina de la acest
    subiect,se specifica trimiterea extrasului de cont la Viena,iar la
    interviu sa se faca din nou dovada banilor cu un nou extras de cont si
    acesta sa nu fie mai vechi de 10 zile!
    Care e procedura?
    va multumesc anticipat
    Este normal ! Trebuie sa aveti un nou extras de cont bancar pt ca pot aparea modificari in contul dumneavoastra in aceasta perioada de timp.
    avatar
    alina elena
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 07/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de alina elena Joi Mai 27, 2010 3:57 pm

    Multumesc pentru raspuns,insa nu am adresat corect intrebarea prima data,voiam sa stiu daca si la Viena se trimite un extras,acum am banutii in cont si il scot cu cateva zile inainte de trimiterea dosarului.O alta intrebare este daca se face traducerea extrasului sau este suficient sa fie atasat asa cum e?Conversia din lei in dolari o fac ei?Contul acesta este in ron,dar imi pot deschide si unul de dolari canadieni,daca este musai!
    Daca am adeverinta in original ca am atestat de limba franceza,este suficient sau trebuie certificatul de atestat?Pentru ca au trecut vreo 8 ani de atunci si asa sunt de "dragute" secretarele din invatamantul romanesc...si recunosc,nu mi-a folosit niciodata acel atestat obtinut la lb franceza ..pana acum.

    va multumesc
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Joi Mai 27, 2010 4:31 pm

    alina elena a scris:Multumesc pentru raspuns,insa nu am adresat corect intrebarea prima data,voiam sa stiu daca si la Viena se trimite un extras,acum am banutii in cont si il scot cu cateva zile inainte de trimiterea dosarului.O alta intrebare este daca se face traducerea extrasului sau este suficient sa fie atasat asa cum e?Conversia din lei in dolari o fac ei?Contul acesta este in ron,dar imi pot deschide si unul de dolari canadieni,daca este musai!
    Daca am adeverinta in original ca am atestat de limba franceza,este suficient sau trebuie certificatul de atestat?Pentru ca au trecut vreo 8 ani de atunci si asa sunt de "dragute" secretarele din invatamantul romanesc...si recunosc,nu mi-a folosit niciodata acel atestat obtinut la lb franceza ..pana acum.

    va multumesc
    Se trimite extras de cont sau evaluare imobiliara. Se poate cere la banca echivalentul contului in lei in ce valuta doreste titularul de cont. La Banca Romaneasca stiu ca se poate. Se poate trimite si o traducere dar nu cred ca sunt atat de dobitoci sa nu inteleaga despre ce este vorba. Poti sa trimiti originalul.
    Rezultatul testului nu trebuie sa fie mai vechi de 1 an. Daca ati facut studii in limba franceza si aveti diploma atunci nu mai este nevoie de test. Multi merg la interviu fara testul de limba. Daca in urma interviului se constata ca nivelul francezei este satisfacator nu mai cere testul. Daca nu va descurcati la interviu vi se va recomanda sa faceti cursuri intensive si sa prezentati rezultatul testului.
    avatar
    alina elena
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 07/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de alina elena Joi Mai 27, 2010 4:42 pm

    Multumesc,Dorina,

    Culmea,eu lucrez la banca,insa fiecare are politica ei ,astfel incat pentru fiecare moneda exista un cont separat(la banca la care lucrez eu),dar macar sa aiba toata lumea banii si sa isi faca griji pentru conversie!Extrasul de cont oricum il trimit in original!
    Iar atestatul este pentru predarea limbii franceze la clasele 1-4 si prescolari,asta nu isi pierde valabilitatea,plus ca am facut franceza aproape in toti anii de scoala,asta se vede pe foile matricole,insa nu am acele teste de care se tot vorbeste ...TEFAQ etc.
    Sper sa mai existe amabilitatea sa imi raspundeti la intrebari,poate banale,dar prefer sa intreb si sa fiu sigura!
    multumesc
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Joi Mai 27, 2010 5:31 pm

    alina elena a scris:Multumesc,Dorina,

    Culmea,eu lucrez la banca,insa fiecare are politica ei ,astfel incat pentru fiecare moneda exista un cont separat(la banca la care lucrez eu),dar macar sa aiba toata lumea banii si sa isi faca griji pentru conversie!Extrasul de cont oricum il trimit in original!
    Iar atestatul este pentru predarea limbii franceze la clasele 1-4 si prescolari,asta nu isi pierde valabilitatea,plus ca am facut franceza aproape in toti anii de scoala,asta se vede pe foile matricole,insa nu am acele teste de care se tot vorbeste ...TEFAQ etc.
    Sper sa mai existe amabilitatea sa imi raspundeti la intrebari,poate banale,dar prefer sa intreb si sa fiu sigura!
    multumesc
    Daca nu esti vorbitor nativ de limba franceza, daca nu ai lucrat pt minim 1 an intr-o tara francofona , daca nu ai urmat cursurile unei institutii de invatamant in limba franceza sau daca nu ai calificarea de profesor de limba franceza si vechime la catedra de 1 an atunci trebuie, dupa caz, sa atasezi la dosar si rezultatul testului.
    In cazul tau, daca poti sa sustii un interviu in franceza si mai ai si o diploma de studii aprofundate nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Totusi, cine are studiile dar a "uitat" franceza i se poate recomanda, in urma interviului, sa se inscrie la un curs intensiv la una din institutiile agreate de ei.
    Bafta!
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Joi Mai 27, 2010 5:34 pm

    In privinta extrasului de cont, aveam depozit de economii si cand reinnoiam contractul sau primeam extrasul se preciza echivalentul in Eur.Sunt de acord cu tine, poate sa difere serviciile de la o banca la alta. Nu cred ca ar fi o problema sa se faca o echivalare in alta valuta.
    avatar
    alina elena
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 07/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de alina elena Joi Mai 27, 2010 7:58 pm

    Multumesc frumos!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Vin Iun 04, 2010 5:17 pm


    LAVI a scris:Buna ziua!
    Tocmai am verificat pasapoartele, al sotului e expirat iar in pasaportul meu am trecut ambele fete.Acesta e valabil pana anul viitor.
    Ce ma sfatuiti? Sa trec copii si innpasaportul sotului, sa-l reinnoiesc pe al meu sau sa fac fiecarui copil un pasaport? Cum e mai convenabil?

    Multumesc!

    Cel mai bine este sa te informezi direct de la sursa. Studiaza sursa oficiala.


    Am o nedumerire: ptr copii trebuie sa atasez si copia xerox a paginii din pasaportul lor, sau ajunge doar copie din pasapoartele noastre?
    Asta inseamna ca trebuie s ale fac acum pasaport biometric, in care apar datele lor?
    Cree
    Cree
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 02/06/2010
    Varsta : 36
    Localizare : Brasov

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Cree Sam Iun 05, 2010 1:15 pm

    Buna ziua,

    Referitor la carnetul de conducere, in consta testul pentru a obtine carnet conducere valabil in Canada ? inceprea cursurilor de la 0 ca orice canadian sau se fece o verificare ?

    Are vre-o valoare (in acte ca in practiva e 0 ) faptul ca am terminat liceul cu bacalaureat din limba franceza, din casa a II-a adica 11 de franceza, si facultatea 3 ani engleza ?

    Ce ar putea insemna "probleme" la viza medicala ?

    Multumesc anticipat

    O sa postez si aici daca nu este deranj materialul pentru incepatori in fraceza ca poate ca poate nu au trecut pe la topicul pentru emigrare engleza uni
    http://dl.transfer.ro/Limba_Franceza_-_RMD-transfer_ro-04jun-8fd3a7.rar
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Sam Iun 05, 2010 11:28 pm

    Cree a scris:Buna ziua,

    Referitor la carnetul de conducere, in consta testul pentru a obtine carnet conducere valabil in Canada ? inceprea cursurilor de la 0 ca orice canadian sau se fece o verificare ?

    Are vre-o valoare (in acte ca in practiva e 0 ) faptul ca am terminat liceul cu bacalaureat din limba franceza, din casa a II-a adica 11 de franceza, si facultatea 3 ani engleza ?

    Ce ar putea insemna "probleme" la viza medicala ?

    Multumesc anticipat

    O sa postez si aici daca nu este deranj materialul pentru incepatori in fraceza ca poate ca poate nu au trecut pe la topicul pentru emigrare engleza uni
    http://dl.transfer.ro/Limba_Franceza_-_RMD-transfer_ro-04jun-8fd3a7.rar
    Permis de conduire: aici
    Daca ai diplomele in franceza si sa se specifice ca studiile au fost in limba franceza
    avatar
    catalin23
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 22/03/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catalin23 Mar Iun 08, 2010 8:32 pm

    salut!
    daca ma poate ajuta cineva, am 2 nelamuriri la trimiterea DCS-ului la viena:
    1. se trimit si copii xerox a actelor insotite de traducerea autorizata sau doar traducerea autorizata?
    2. care este adresa de cont in care se vireaza banii de procesare a dosarului?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iun 08, 2010 9:07 pm

    catalin23 a scris:salut!
    daca ma poate ajuta cineva, am 2 nelamuriri la trimiterea DCS-ului la viena:
    1. se trimit si copii xerox a actelor insotite de traducerea autorizata sau doar traducerea autorizata?
    2. care este adresa de cont in care se vireaza banii de procesare a dosarului?
    1- traduceri si legalizari la
    (copia dupa original se legalizeaza la notar. traducerea dupa original trebuie doar stampilata de traducatorul autorizat)
    -acte de studii pt AP si AS(plus foaie matricola AP de la ultima scoala
    absolvita. Poate atasa si AS-uneori se cere)
    -carti de munca sau contracte de munca(daca nu sunt inscrise in cartea de munca)
    fisele de post , adeverinte de la actualul loc de munca care sa dovedeasca ca lucrati la firma(poate fi si pt medic)


    -cate un CV de fiecare, scris direct in franceza. In CV se pot trece si lucruri
    pe care nu le poti trece in DCS din lipsa de dovezi.
    -copii simple dupa pasapoarte, inclusive pagina de vize.
    -copii dupa certificatele de nastere, cerificatul de casatorie, de divort.
    -cate o poza tip pasaport pentru fiecare (pe spate scrieti nume,
    data nastere);

    -dovada platii taxei

    -rezultatul testelor(daca le aveti sunteti tratati prioritar) franceza, engleza se pot atasa in copie
    simpla.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iun 08, 2010 9:59 pm

    Cu privire la beneficiarul cecului(dosar Viena):
    ATTENTION! Les chèques doivent être libellés au nom du ministre des Finances du Québec et comporter, à l’endos, le nom du demandeur en caractères d’imprimerie.
    ATTENTION! Cheques must made payable to the Ministre des Finances du Québec and must include, on the reverse side, the name of the applicant in block letters.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 4 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 5:34 am