Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    bero8888
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 10/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bero8888 Sam Ian 08, 2011 6:58 pm

    Buna ziua,

    Va scrisesem si eu pentru unele acte care nu se pot legaliza fiind deja in engleza sau franceza, cum ar fi TEFAQ. Cum se procedeaza in aceste situatii?
    avatar
    geo01
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de geo01 Sam Ian 08, 2011 10:41 pm

    buna seara,si noi ne pregatim sa trimitem dosarul,cam in 2 saptamani,ideea e:daca am contract vanzare -cumparare a unui ap. pe numele meu,evaluare,extras de carte funciare,dar sun de vreo 2 ani facute, se iau in considerare? astept rasp.
    avatar
    biaalbu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de biaalbu Dum Ian 09, 2011 6:15 pm

    Buna ziua, asi avea si eu cateva intrebari la care asi dori raspunsuri Smile)....am sa abuzez de bunatatea dvs. si imi voi insirui neclaritatile/nedumeririle, cu scuzele de rigoare daca unele dintre ele sunt puerile...dar efectiv le-am trecut pe agenda ca intrebari la care nu am gasit nici unde raspuns.

    Noi suntem in faza de depunere a dosarului...am facut toate traducerile, copiile legalizate si mai trebuie efectiv completate formularele si trimis dosarul.

    Deci:

    1.nu am gasit punctajul min de acceptare, am gasit grila de punctaj dar care e minimul de acceptare? nu ne-am hotarat inca care dintre noi va fi principalul...eu cu fac de managementul firmei si 33 ani sau "sotul" ca inginer constructor dar 44 ani...
    2.concubinul meu (tatal fiicei mele de 1an si 4 luni), a mai fost casatorit, a divortat, are un copil care va face 18 ani in 4mai2011 - ce acte trebuie atasate la dosar pt acesta situatie? mentionez ca respectivul copil nu ne va insoti in canada.
    3.tatal fiicei mele este iginer constructor a terminat Universitatea Politehnica Timisoara, Facultatea de Constructii, Specializarea Constructii Civile Industriale si Agricole - unde il pot incadra? la Tehnologie du genie civil sau la Genie civil, de la construction et du transport?
    4.eu am absolvit acum 3 ani un curs de Inspector Resurse Umane- se poate atasa? este benefic daca il atasez?
    5.matusa mea este cetatean canadian dar pe partea engleza nu franceza, in toate formularele se intreaba de rude in quebec...trebuie mentionata matusa mea sau nu?
    6.concubinul meu este in somaj din iulie 2010 - ce durata va trebui sa scrie la intrebarea cat a lucrat in ultimii 5 ani? trebuie scazut somajul?
    7.eu sunt din sept 2009 in crestere copil - ce durata va trebui sa scriu la intrebarea cat am lucrat in ultimii 5 ani? trebuie sa scad perioada de crestere copil?
    8.noi suntem impreuna de 6 ani, avem o fetita impreuna de 1an si 4luni...dar stam intr-un apartament a matusii mele, fara contract inchiriere, nu avem adresele modificate pe buletin....in acest caz acel Certificat de concubinage - Official cohabitation certificate.... de unde se poate obtine ?
    9.eu am terminat liceul pedagogic din timisoara, am predat foarte putin, 6 luni, perioada nici nu imi apare in cartea de munca - ma ajuta sa scot o dovada? si trebuie sa completez cumva Declaration of a candidate practising the teaching profession in preschool, elementary school or secondary school ? - eventual pt second job?
    In prezent lucrez la banca, am absolvit universitatea de vest timisoara, facultatea de managemnetul firmei, trebuie sa completez la sectiunea required appendices - Certified management accountat sau nu? .
    10.este necesar/obligatoriu sa avem ceva cunostite elementare despre quebec? de exemplu unde am vrea sa ne stabilim, in ce oras, etc? sau nu conteaza?
    11.am observat ca plata taxei de analiza dosar se poate plati prin CEC la BCR sau...prin credit card completand formularul payment by credit card .... ce doresc sa stiu, daca optez prin credit card, cardul trebuie sa fie pe dolari canadieni sau se poate sa fie de eur/lei?
    12.extrasul de cont trebuie atasat la dosar... noi avem vreo 4 depozite pe eur...imi trebuie dovada de la banca? pe acelea nu am cum sa obtin extras de cont....numai eventual daca obtin o fisa client banca in loc de extras ca sa apara toate.? de asemenea avem si un credit de consum, trebuie aratat si acela, nu?
    13.a devenit obligatorie prezentarea certificatelor de limba? sau e obtional sa ai TEFAQ sau TCFQ?


    Cam acestea ar fi nelamuririle mele Sad... va rog un raspuns si va multumesc in avans.
    Toate cele bune

    Bianca
    avatar
    ionelasuiu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 01/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ionelasuiu Dum Ian 09, 2011 6:56 pm

    Buna,

    Am o intrebare : daca noi stam pe strada X, nr. 2, scara 1, app. 5 trebuie sa precizez in dcs numarul scarii?
    N-am vazut acolo sa fie decat numar strada, nume strada si nr. apartament.
    Totusi si plicul care merge la Viena voi scrie acest detaliu de forma "no. 2, bat.(de la batiment) 1, app. 5, rue X".
    Faza cu batiment, o am intr-o traducere, unde a fost tradusa adresa noastra de catre traducator.
    Blocul nostru are trei scari, si in fiecare scara este cate un apartament 5.
    Cum sa procedam?
    Multumim!
    avatar
    Dartagnan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 13/07/2010
    Varsta : 57
    Localizare : Tot aici...inca.

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Dartagnan Dum Ian 09, 2011 7:46 pm

    petcu adrian a scris: Buna seara
    Am trimis actele spre VIENA in data de 01.10.2010 si au ajuns pe data de 06.10.2010.
    Pana in prezent nu am primit niciun raspuns.
    Sa fie ceva in neregula?
    Raspunsul (din experienta mea) va veni cam in 3 luni. Bafta!
    avatar
    Dartagnan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 13/07/2010
    Varsta : 57
    Localizare : Tot aici...inca.

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Dartagnan Dum Ian 09, 2011 7:48 pm

    ionelasuiu a scris:Buna,
    Mai am nevoie de o lamurire cu privirea la declaratia de sot care este anexa la dcs. Am gasit in primul subiect de pe forum urmatoarele : "DCS-ul se completează de către aplicantul principal şi de către aplicantul secundar! Pentru persoanele căsătorite sau care trăiesc în concubinaj (conjoint de fait) se completează în 2 exemplare şi Annexe-Declaration des epoux ou conjoints de fait. Acest formular se descarcă APASÂND AICI".
    Totusi cand am intrebat mi s-a raspuns ca se completeaza o singura declaratie de catre amandoi sotii(la noi nu sunt complicatii cu privire la acesta situatie).
    Ca sa nu fac vreo confuzie, completam o singura declaratie amandoi, pe care o printam si semnam in 2 exemplare?
    As vrea sa fie toate actele in ordine de asta va rog sa ma ajutati.

    Multumesc mult.

    O zi buna.


    AMBII soti completeaza DCS-ul. La fel am facut si eu (am si postat pe tema asta) si am primit o scrisoare in care mi se cerea DCS-ul sotiei (eu fiind aplicant principal). Din cauza asta am mai pierdut aproape 3 saptamani. Succes!
    avatar
    Dartagnan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 13/07/2010
    Varsta : 57
    Localizare : Tot aici...inca.

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Dartagnan Dum Ian 09, 2011 7:49 pm

    Dartagnan a scris:
    ionelasuiu a scris:Buna,
    Mai am nevoie de o lamurire cu privirea la declaratia de sot care este anexa la dcs. Am gasit in primul subiect de pe forum urmatoarele : "DCS-ul se completează de către aplicantul principal şi de către aplicantul secundar! Pentru persoanele căsătorite sau care trăiesc în concubinaj (conjoint de fait) se completează în 2 exemplare şi Annexe-Declaration des epoux ou conjoints de fait. Acest formular se descarcă APASÂND AICI".
    Totusi cand am intrebat mi s-a raspuns ca se completeaza o singura declaratie de catre amandoi sotii(la noi nu sunt complicatii cu privire la acesta situatie).
    Ca sa nu fac vreo confuzie, completam o singura declaratie amandoi, pe care o printam si semnam in 2 exemplare?
    As vrea sa fie toate actele in ordine de asta va rog sa ma ajutati.

    Multumesc mult.

    O zi buna.


    AMBII soti completeaza DCS-ul. La fel am facut si eu (am si postat pe tema asta) si am primit o scrisoare in care mi se cerea DCS-ul sotiei (eu fiind aplicant principal). Din cauza asta am mai pierdut aproape 3 saptamani. Succes!

    Scuze! Ca sa fiu mai clar: fiecare dintre soti completeaza cate un DCS.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Ian 09, 2011 8:39 pm

    pcmarius21 a scris:PAi tocmai vreau sa fiu sigur 100% inainte de a trimite dosarul, si nu prea inteleg exact deoarece unii spun ca trebuie sa ai vekime 1 an pana la data trimiterii dosarului, alti 1 an minim in ultimii 5 ani, alti ca nu trebuie sa am deloc experienta daca am terminat in ultimii 5 ani facultatea. SUnt varza nimic nu mai inteleg, si unii explica dar nu pe intelesul "tuturor" .

    Reformulez alfel : Primul lucru eliminatoriu pt emigrare este sa am vechime minim 6 luni in ultimii 5 ani? adica cele 4 pcte?
    Sunt doua criterii total separate unul de altul. Cel la care faceti referire va acorda puncte pt domeniul de formare, adica studiile terminate. Daca aveti diploma in unul din domeniile care acorda puncte si, dupa caz, tratament preferential atunci trebuie indeplinita una din cele doua conditii:
    1. ati obtinut diploma in ultimii 5 ani si aveti sau nu experienta in domeniu; caz in care obtineti punctele in functie de domeniu
    2 ati obtinut diploma in urma cu mai mult de cinci ani, caz in care este obligatorie experienta in acel domeniu de minim 1 an in ultimii 5 ani pt a primi punctele la acest criteriu.
    Urmeaza criteriul experienta generala care a fost dobandita in ultimii 5 ani. Nu este obligatorie legatura experientei cu studiile. Sunt persoane care au lucrat 15 ani ca mecanici sau infirmieri si au hotarat sa isi completeze studiile. Unii au facut acest pas doar pt a obtine punctele necesare emigrarii. Vor primi puncte pt nr de ani munciti. Si in acest caz se iau in calcul doar ultimii 5 ani.
    Daca nu aveti nici un fel de experienta, adica nu ati muncit legal sau nu puteti dovedi cu acte acest lucru, aplicatia pt CSQ este refuzata. Nu este specificat punctual acest aspect dar cazurile de acest gen au primit reject.


    Ultima editare efectuata de catre paulesco in Dum Ian 09, 2011 9:59 pm, editata de 1 ori
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Ian 09, 2011 8:46 pm

    ionelasuiu a scris:Buna,

    Am o intrebare : daca noi stam pe strada X, nr. 2, scara 1, app. 5 trebuie sa precizez in dcs numarul scarii?
    N-am vazut acolo sa fie decat numar strada, nume strada si nr. apartament.
    Totusi si plicul care merge la Viena voi scrie acest detaliu de forma "no. 2, bat.(de la batiment) 1, app. 5, rue X".
    Faza cu batiment, o am intr-o traducere, unde a fost tradusa adresa noastra de catre traducator.
    Blocul nostru are trei scari, si in fiecare scara este cate un apartament 5.
    Cum sa procedam?
    Multumim!
    Treceti adresa in asa fel incat sa fiti siguri ca veti primi corespondenta din partea ambasadei. Daca este nevoie de amanunte care sa clarifice situatia si nu aveti spatiu necesar in DCS, atasati o foaie A4 suplimentara in care faceti precizarile si scrieti in antet nr campului din formular sau rubrica catre care face trimitere.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Ian 09, 2011 9:47 pm

    biaalbu a scris:Buna ziua, asi avea si eu cateva intrebari la care asi dori raspunsuri Smile)....am sa abuzez de bunatatea dvs. si imi voi insirui neclaritatile/nedumeririle, cu scuzele de rigoare daca unele dintre ele sunt puerile...dar efectiv le-am trecut pe agenda ca intrebari la care nu am gasit nici unde raspuns.

    Noi suntem in faza de depunere a dosarului...am facut toate traducerile, copiile legalizate si mai trebuie efectiv completate formularele si trimis dosarul.

    Deci:

    1.nu am gasit punctajul min de acceptare, am gasit grila de punctaj dar care e minimul de acceptare? nu ne-am hotarat inca care dintre noi va fi principalul...eu cu fac de managementul firmei si 33 ani sau "sotul" ca inginer constructor dar 44 ani...
    2.concubinul meu (tatal fiicei mele de 1an si 4 luni), a mai fost casatorit, a divortat, are un copil care va face 18 ani in 4mai2011 - ce acte trebuie atasate la dosar pt acesta situatie? mentionez ca respectivul copil nu ne va insoti in canada.
    3.tatal fiicei mele este iginer constructor a terminat Universitatea Politehnica Timisoara, Facultatea de Constructii, Specializarea Constructii Civile Industriale si Agricole - unde il pot incadra? la Tehnologie du genie civil sau la Genie civil, de la construction et du transport?
    4.eu am absolvit acum 3 ani un curs de Inspector Resurse Umane- se poate atasa? este benefic daca il atasez?
    5.matusa mea este cetatean canadian dar pe partea engleza nu franceza, in toate formularele se intreaba de rude in quebec...trebuie mentionata matusa mea sau nu?
    6.concubinul meu este in somaj din iulie 2010 - ce durata va trebui sa scrie la intrebarea cat a lucrat in ultimii 5 ani? trebuie scazut somajul?
    7.eu sunt din sept 2009 in crestere copil - ce durata va trebui sa scriu la intrebarea cat am lucrat in ultimii 5 ani? trebuie sa scad perioada de crestere copil?
    8.noi suntem impreuna de 6 ani, avem o fetita impreuna de 1an si 4luni...dar stam intr-un apartament a matusii mele, fara contract inchiriere, nu avem adresele modificate pe buletin....in acest caz acel Certificat de concubinage - Official cohabitation certificate.... de unde se poate obtine ?
    9.eu am terminat liceul pedagogic din timisoara, am predat foarte putin, 6 luni, perioada nici nu imi apare in cartea de munca - ma ajuta sa scot o dovada? si trebuie sa completez cumva Declaration of a candidate practising the teaching profession in preschool, elementary school or secondary school ? - eventual pt second job?
    In prezent lucrez la banca, am absolvit universitatea de vest timisoara, facultatea de managemnetul firmei, trebuie sa completez la sectiunea required appendices - Certified management accountat sau nu? .
    10.este necesar/obligatoriu sa avem ceva cunostite elementare despre quebec? de exemplu unde am vrea sa ne stabilim, in ce oras, etc? sau nu conteaza?
    11.am observat ca plata taxei de analiza dosar se poate plati prin CEC la BCR sau...prin credit card completand formularul payment by credit card .... ce doresc sa stiu, daca optez prin credit card, cardul trebuie sa fie pe dolari canadieni sau se poate sa fie de eur/lei?
    12.extrasul de cont trebuie atasat la dosar... noi avem vreo 4 depozite pe eur...imi trebuie dovada de la banca? pe acelea nu am cum sa obtin extras de cont....numai eventual daca obtin o fisa client banca in loc de extras ca sa apara toate.? de asemenea avem si un credit de consum, trebuie aratat si acela, nu?
    13.a devenit obligatorie prezentarea certificatelor de limba? sau e obtional sa ai TEFAQ sau TCFQ?


    Cam acestea ar fi nelamuririle mele Sad... va rog un raspuns si va multumesc in avans.
    Toate cele bune

    Bianca
    Un adevarat letopiset. Trebuia sa cititi ghidul dar voi incerca sa va raspund.
    1. Punctajul minim si pragurile eliminatorii: link
    2. in acest caz, prietenul si tatal copilului trebuie sa discute cu fosta si sa mearga la un notar. Acolo se va redacta un act in care se va specifica faptul ca fosta a primit pensia alimentara anticipata. Sunt cazuri cand fostii se inteleg si cel care are copii in custodie o sa creada faptul ca fostul partener isi va plati lunar "taxa de zapacire" iar altii vor cere sa primeasca suma completa. Veti vedea unde va incadrati.
    3. Fiecare isi face incadrarea singur. Subiectul ramane deschis pt eventuale raspunsuri din partea altor membri.
    4. Orice dovada a calificarii dv este bine sa o atasati. Greu de crezut ca veti primi puncte dar intregeste imaginea dv si da bine la criteriul adaptabilitate.
    5. Nu veti primi puncte pt faptul ca aveti o matusa in zona federala. Daca sunteti intrebata in formulare este obligatoriu sa raspundeti. Oricum. ei vor sti asta din momentul in care vi se proceseaza dosarul.
    6.Nu luati in calcul somajul. Oricum va incadrati in 48 luni sau mai mult.
    7. Sunt pareri pro si contra. La seminariile de informare se specifica faptul ca CIC este considerat ca fiind vechime in munca. Cel mai bine ar fi sa faceti calculul punctelor fara aceasta perioada. In felul acesta veti fi siguri de punctele pe care "pariati"
    8. Complicat. Trebuie sa aveti aceeasi adresa pe CI sau sa cereti o adresa de la asociatia de locatari sau sa mergeti la "starea civila" sau evidenta populatiei sa intrebati. Cam multi "sau".
    9.Prima parte poate fi utila doar daca se refera la ultimii 5 ani iar ultima este o chestiune care depinde de dv. Daca ati lucrat si aveti si diploma in acest domeniu, atunci completati formularul cu pricina. Este doar o chestie de "spalare pe maini" din partea guvernului si sunteti instiintati ca nu se obliga in nici un fel fata de dv in privinta angajarii dv. La interviu puteti sa printati pagini web specializate in resurse umane(gen ejob) ca sa dovediti ca v-ati interesat de domeniul respectiv si, eventul faptul ca ati gasit anunturi cu angajari in acel domeniu.
    10.Categoric. Gasiti informatiile pe pagina oficiala. Faceti referire strict la Quebec si nu la Canada in general. Cititi despre societate, istorie, imn, economie. Trebuie sa fie chestii generale si nu detalii.
    11.Orice valuta. Poate fi si in LEI. Sa fie activata optiunea plata online. Intrebati la banca emitenta.
    12. In actualul ghid se face referire doar la contract. Majoritatea trimit de la primul dosar aceste dovezi pt siguranta. Nu cunosc cazuri in care sa nu fi trimis si sa fie cerut ulterior. Procedati ca orice roman: mai sigur, mai bine. Incercati sa obtineti dovada pt suma ceruta pt 3 persoane. Ii intereseaza doar sa aveti banii necesari sustinerii financiare in primele 3 sau 4 luni. Este bine sa aveti la dv mai multi bani. Au fost cazuri cand socialul a venit dupa 4 luni.Suma declarata la immigration trebuie justificata cu facturi si chitante sau bonuri. Nu primiti socialul pana nu cheltuiti ultimul cent. Nu recomand dar daca sunteti siguri ca nu vor fi gasiti asupra dv sa nu declarati sumele care depasesc valoarea minima ceruta.
    13. din cate stiu nu este inca obligatoriu. Dupa actualele reglementari atestatul se cere daca aplicantii nu corespund nivelului precizat in DCS.
    Sper ca am fost coerent si ca veti gasi utile raspunsurile oferite.
    Good luck !
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Ian 09, 2011 9:52 pm

    bero8888 a scris:Buna ziua,

    Va scrisesem si eu pentru unele acte care nu se pot legaliza fiind deja in engleza sau franceza, cum ar fi TEFAQ. Cum se procedeaza in aceste situatii?
    Certificatul sau atestatul de competente lingvistice se trimite in copie simpla.Originalul il veti avea asupra dv la interviu, daca va fi cazul.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Ian 09, 2011 9:57 pm

    geo01 a scris:buna seara,si noi ne pregatim sa trimitem dosarul,cam in 2 saptamani,ideea e:daca am contract vanzare -cumparare a unui ap. pe numele meu,evaluare,extras de carte funciare,dar sun de vreo 2 ani facute, se iau in considerare? astept rasp.
    Nu sunt sigur, dar este o limita de timp. In locul dv as trimite ce am si as astepta o eventuala cerere de reinnoire a actelor.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Ian 09, 2011 10:03 pm

    sorinacio75 a scris:Nu are rost sa ne certam pe acest forum!
    Cei care cer informatii ar trebui sa asculte de la cei care au trecut deja prin acesti pasi, si care au bunavointa sa ne ajute si sa ne impartaseasca si noua celorlalti prin ce au trecut! Daca cineva care e la inceput de drum si se crede,,destept" sa nu mai apeleze la acest forum doar ca sa faca conversatie!, sa faca singur tot ce crede si aia e!
    Noi ceilalti dorim sa aflam cat mai multe, ca sunt bune sau rele, lucruri corect facute sau gresit facute si apoi remediate.
    Acum am si eu o intrebare pe care de altfel am mai adresat-o forumistilor care au trecut prin asta!: am fost la Posta Romana sa intreb de serviciul EMS, totul e ok durata de 3-5 zile pana la Viena, dar au zis ca nu au cum sa fac expeditia cu confirmare de primire, nu am inteles motivul foarte clar, bombanea tanti aia ceva dar numai ea stie ce! si apoi costul este destul de mare!, fata de ce am mai ,,auzit'' de la altii! ar fi cca 130 lei la 1 kg, sau 118 lei la 1/2 kg, problema e ca daca depaseste si cu putin acea 1/2 de kg, platesti ca si pt. 1 kg, ceea ce nu mi se pare corect(dar sa lasam nimicurile)ideea e ca din ce am ,,auzit"cei care au trimis au platit mai putin ceva de genul 50-75 lei!
    Ma puteti lamuri si pe mine, sau poate am inteles gresit!, era vorba de alt fel de posta? Va rog un raspuns pertinent! Va multumesc si astept raspunsuri de la cat mai multi dintre voi!
    Din cate stiu, EMS ofera posibilitatea urmaririi online a coletului. Intrati pe pagina de web si introduceti codul pe care il veti primi. La fel este si la DHL. Nu as alege varianta cea mai ieftina ci pe cea mai sigura.
    avatar
    biaalbu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de biaalbu Dum Ian 09, 2011 10:30 pm

    va multumesc mult de tot atat pentru raspunsuri cat si pentru promptitudine Smile
    avatar
    roxmeri
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 10/01/2011
    Varsta : 35
    Localizare : Timisoara

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de roxmeri Lun Ian 10, 2011 7:44 pm

    Buna,

    Tot caut de ceva vreme pe forum o situatie asemanatoare cu a mea si nu am gasit( este vorba de primul dosar). Eu am 22 de ani, prietenul meu are 26. El lucreaza la o firma de 7 Luni, iar mai am sa imi dau licenta anul acesta. Mai exact, trebuia sa termin anul trecut in vara, dar am ramas cu o restanta si nu am mai putut sa intru in examenul de licenta.
    Si intrebarea mea este daca as putea trimite o adverinta precum ca sunt studenta in an terminal care sa inlocuiasca licenta pana o voi lua. Sau cum as putea sa fac sa am sanse mai mari?
    avatar
    roxmeri
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 10/01/2011
    Varsta : 35
    Localizare : Timisoara

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de roxmeri Lun Ian 10, 2011 7:46 pm

    Mentionez ca prietenul meu are doar 2 ani de facultate din 4, la politehnica Timisoara.
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Lun Ian 10, 2011 10:36 pm

    Buna seara,
    Dupa o asteptare de 3 luni jumatate am primit acasa mult asteptatul raspuns de la Viena. Bineinteles ca am avut o "surpriza" la deschiderea plicului. Eu ca si aplicant secundar nu am completat un DCS separat, drept urmare mi se acorda cele 90 de zile pt a trimite completarea la dosar al DCS-ului.Asa ca nu-mi ramane decat de a completa si acest ultim act necesar, insa m-am impotmolit poate la ce era mai usor. Fiind in concediu pentru cresterea copilului de 1 an si 6 luni cum ar trebui sa completez la joburile din ultimii 5 ani, eu fiind angajata din 2005, iar in octombrie 2009 mi se suspenda contractul de munca pt a beneficia de concediu pt cresterea copilului. Ar trebui sa trec anul angajarii 2005 pana in prezent ca fiind angajat?sau pana la 1.10.2009 anul suspendarii contractului? M-ar ajuta un sfat sau poate cineva care s-a confruntat cu acceasi prooblema m-ar putea lamuri.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Ian 10, 2011 10:52 pm

    roxmeri a scris:Buna,

    Tot caut de ceva vreme pe forum o situatie asemanatoare cu a mea si nu am gasit( este vorba de primul dosar). Eu am 22 de ani, prietenul meu are 26. El lucreaza la o firma de 7 Luni, iar mai am sa imi dau licenta anul acesta. Mai exact, trebuia sa termin anul trecut in vara, dar am ramas cu o restanta si nu am mai putut sa intru in examenul de licenta.
    Si intrebarea mea este daca as putea trimite o adverinta precum ca sunt studenta in an terminal care sa inlocuiasca licenta pana o voi lua. Sau cum as putea sa fac sa am sanse mai mari?
    Asteptati sa sustineti licenta si sa intrati in posesia adeverintei sau puteti sa cereti eliberarea diplomei in regim de urgenta. Nu se acorda puncte pt "blana ursului din padure". Cine le garanteaza obtinerea diplomei?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Ian 10, 2011 11:15 pm

    gabitaf2001 a scris:Buna seara,
    Dupa o asteptare de 3 luni jumatate am primit acasa mult asteptatul raspuns de la Viena. Bineinteles ca am avut o "surpriza" la deschiderea plicului. Eu ca si aplicant secundar nu am completat un DCS separat, drept urmare mi se acorda cele 90 de zile pt a trimite completarea la dosar al DCS-ului.Asa ca nu-mi ramane decat de a completa si acest ultim act necesar, insa m-am impotmolit poate la ce era mai usor. Fiind in concediu pentru cresterea copilului de 1 an si 6 luni cum ar trebui sa completez la joburile din ultimii 5 ani, eu fiind angajata din 2005, iar in octombrie 2009 mi se suspenda contractul de munca pt a beneficia de concediu pt cresterea copilului. Ar trebui sa trec anul angajarii 2005 pana in prezent ca fiind angajat?sau pana la 1.10.2009 anul suspendarii contractului? M-ar ajuta un sfat sau poate cineva care s-a confruntat cu acceasi prooblema m-ar putea lamuri.
    Asta se intampla atunci cand nu cititi cu atentie informatiile. Cand se completeaza DCS-ul se specifica care este calitatea celui care aplica: AP sau AS.
    Am mai raspuns la o intrebare de acest gen. Nu sunt detalii oficiale dar din relatarile altor aplicanti se pare ca CIC este inclus in vechime chiar daca contractul este suspendat. Vi se vor cere acte suplimentare(adeverinta) din care sa rezulte perioada in care ati fost angajata si durata CIC.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Ian 10, 2011 11:31 pm

    pcmarius21 a scris: Eu am inteles in ghidul de imigrare ca, punctele pt domeniu formare le primesti in functie daca meseria ta se afla in lista " LISTE DES DOMAINES DE FORMATION "

    Ma cam pierd in amanunte .....Deci am terminat facultatea azi vara adica acu 6 luni. Fara vekime in munca(deoarece nu aveam cand). In cazul acesta pot aplica fara DURERI DE CAP ? Smile


    3.3.2.1 Critère 2.1 : Durée de l’expérience professionnelle du travailleur qualifié
    Les points au critère Durée de l’expérience professionnelle du travailleur qualifié sont accordés comme suit :
    Les expériences de travail considérées aux fins de l’évaluation du critère Durée de l’expérience doivent avoir été acquises dans une profession de niveau de compétence supérieur à D, au sens de la CNP. De plus, elles doivent avoir été acquises légalement dans le pays concerné et leur authenticité doit avoir été démontrée. Les points sont également accordés pour les expériences suivantes :
    - celles acquises à temps plein ou à temps partiel dans des emplois rémunérés, et ce, au cours des 5 années précédant le dépôt de la DCS;
    - les stages de travail effectués à temps plein ou à temps partiel en cours d’apprentissage, de formation ou de spécialisation sanctionnés par un diplôme dans une formation reconnue ou non au Québec, qu’ils soient rémunérés ou non, au cours des 5 années précédant le dépôt de la DCS.
    L’appréciation du critère Expérience s’effectue sur la base des preuves documentaires soumises par le candidat, soit des attestations de travail, des contrats de travail conformes et d’autres preuves relatives à l’authenticité des expériences professionnelles. Dans le cas d’un stage de travail réalisé dans le cadre des études, le candidat doit fournir une convention de stage et une attestation de travail ou, à défaut, il doit être spécifiquement mentionné dans son relevé de notes que le stage a été complété. L’appréciation du critère doit se faire, au préalable, en calculant ce que représentent « en équivalents à temps plein » toutes les expériences de travail.



    Din ce am citit mai sus nu rezulta nicaieri ca este eliminatoriu daca nu ai fost angajat pana acum. Proba eliminatorie este sa ai minim 8 clase adica 2 pct altele eliminatorii nu am gasit. Poate m-ai inteles tu gresit.
    Trebuie sa aveti minim 6 luni experienta generala. Experienta nu trebuie sa aiba legatura cu domeniul de formare dar trebuie sa fie sustinuta de o diploma. Sper ca ati inteles deosebirea intre cele doua criterii.
    Moins de 6 mois 0 pct
    6 mois à 11 mois 4 pct
    12 mois à 23 mois 4 pct
    24 mois à 35 mois 6 pct
    36 mois à 47 mois 6 pct
    48 mois ou plus 8 pct
    avatar
    roxmeri
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 10/01/2011
    Varsta : 35
    Localizare : Timisoara

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de roxmeri Mar Ian 11, 2011 12:28 am

    Multumesc mult de raspuns.

    As mai avea o mica inconvenienta. Stiti cumva de ce nu pot accesa Ghidul de emigrare? Sau este vreun link asemanator?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mar Ian 11, 2011 11:13 am

    roxmeri a scris:Multumesc mult de raspuns.

    As mai avea o mica inconvenienta. Stiti cumva de ce nu pot accesa Ghidul de emigrare? Sau este vreun link asemanator?
    Daca te referi la ghidul general inseamna ca nu ai instalat Adobe Reader sau alt soft capabil sa interpreteze formatul pdf.
    avatar
    geo01
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de geo01 Mier Ian 12, 2011 3:49 pm

    buna ziua,am si eu o nelamurire: vrem sa depunem actele,avem si eu si sotul in jur de 30 de ani, o fetita de 6 ani,vechime in munca,loc stabil mai mult de 5 ani,nivel de franceza si engleza intermediar,ap. pe numele nostru,am rezolvat si cu evaluarea,dar nu avem studii superioare,adica avem cate o scoala profesionala si liceul terminat,ce sanse avem sa ne fie acceptat dosarul? rog rasp. va rog......
    avatar
    geo01
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de geo01 Mier Ian 12, 2011 3:52 pm

    si colac peste pupaza eu,sotia nu-mi mai gasesc diploma de bac,ce fac in cazul asta? cine sa fie aplicantul principal tinand cont ca eu vb mai bine limbile straine ? iar la auto evaluare ce sa bifez? ce categorie de studii? atat pt. mine cat si pt. sot? va raog sa-mi raspundeti sa stiu daca mai are rost sa cheltuiesc niste baniii
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Mier Ian 12, 2011 7:22 pm

    geo01 a scris:si colac peste pupaza eu,sotia nu-mi mai gasesc diploma de bac,ce fac in cazul asta? cine sa fie aplicantul principal tinand cont ca eu vb mai bine limbile straine ? iar la auto evaluare ce sa bifez? ce categorie de studii? atat pt. mine cat si pt. sot? va raog sa-mi raspundeti sa stiu daca mai are rost sa cheltuiesc niste baniii
    Trebuie sa oferi cateva detalii in privinta diplomelor. Ati terminat liceu industrial sau umanist? Studiaza tabloul comparativ al diplomelor romanesti si grila pt a calcula punctajul obtinut.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 23 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 10:30 am