Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Sam Feb 12, 2011 10:08 pm

    anamaria a scris:DE FAPT,APLIC PENTRU REZIDENTA PERMANENTA IN CANADA DEOARECE SOTUL MEU ESTE CETATEAN CANADIAN,NASCUT IN ROMANIAIAR EU IMPREUNA CU FIUL MEU DIN PRIMA CASATORIE VREM SA MERGEM LA EL SI VREM SA ALEGEM CALEA CEA MAI SIGURA SI MAI RAPIDA.MULTUMESC MULT,DRAGII MEI VISATORI!!!!!!!!!!!!!!
    Daca sunteti casatoriti, cea mai rapida varianta este prin sponsorizare. Sotul tau trebuie sa inceapa actiunea de sponsorizare din Canada. Gasesti ghidul si kit-ul cu aplicatia pe site-ul guvernamental. Daca locuieste in Quebec cauta varianta franceza de sponsorizare.
    avatar
    anamaria
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de anamaria Dum Feb 13, 2011 1:34 pm

    SI CUM POT PRIMI SFATUL DOMNULUI GURU PAULESCO????????????????????????
    lucia
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 16/01/2011
    Localizare : bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de lucia Dum Feb 13, 2011 2:53 pm

    Se pare ca in ultimul timp ne-a cam lasat balta...pe mine una m-a lasat cu ochii in soare, dupa al doilea mesaj solicitant...
    incearca sa-l apelezi personal/cu intrebari (scurte si la obiect/sa n-o dai in bara ca mine)...si poate se indura
    ...raspunsurile lui sunt cat `o mie de cautari `...chiar merita efortul!
    avatar
    anamaria
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de anamaria Dum Feb 13, 2011 6:55 pm

    NU STIU CINE ESTE TENDER DAR MULTUMESC DE SFAT. CEEEA CE NU STIU ESTE :CE NE ASTEAPTA PE MINE SI PE FIUL MEU DUPA APLICAREA SOTULUI MEU.............
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Dum Feb 13, 2011 10:46 pm

    anamaria a scris:NU STIU CINE ESTE TENDER DAR MULTUMESC DE SFAT. CEEEA CE NU STIU ESTE :CE NE ASTEAPTA PE MINE SI PE FIUL MEU DUPA APLICAREA SOTULUI MEU.............
    Daca sotul locuieste in orice alta regiune decat Quebec: sponsorizare partea federala
    Daca locuieste in regiunea Quebec: parenare membru familie
    Sotul depune cererea de parenare sau sponsorizare si dupa ce este acceptata va instiinteaza ca are acceptul si aplicati pt rezidenta permanenta.
    Asta este versiunea foarte scurta a procesului. Varianta intreaga dupa ce se primeste acceptul.
    Trebuie sa aveti acceptul fostului sot in cazul in care mai traieste.
    Studiati link-urile si veti vedea ca este destul de usor.
    avatar
    anamaria
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de anamaria Dum Feb 13, 2011 10:54 pm

    LOCUIESTE IN PROVINCIA ALBERTA IAR FOSTUL SOT TRAIESTE.NUMAI CA HOTARAREA JUDECATOREASCA PRIN CARE MI S-A REINCREDINTAT MIE COPILUL ESTE DEFINITIVA,FARA DREPT DE CVIZITA SI FARA SA-I DEA PENSIE ALIMENTARA!!!!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Feb 14, 2011 8:40 am

    In cazul asta link-ul cu sponsorizarea pe partea federala este bun.
    avatar
    anamaria
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de anamaria Lun Feb 14, 2011 10:15 am

    :sunny:ATUNCI OARE CAT MAI DUREAZA DIN MOMENTUL DEPUNERII ACTELOR PANA LA PRIMIREA VIZEI?????????
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Feb 14, 2011 1:12 pm

    Nu exista un timp standard. Fiecare aplicatie are particularitaile sale. Ghidul ofera toate detaliile cu privire la formulare si acte aditionale. Pt timpii de procesare: link
    avatar
    anamaria
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de anamaria Lun Feb 14, 2011 3:31 pm

    IN CAZUL DE FATA,DIPLOMELE SI CALIFICARILE MAI AU IMPORTANTA?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Feb 14, 2011 4:52 pm

    Nu mai este cazul: checklist Bucuresti
    avatar
    magdut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de magdut Mar Feb 15, 2011 9:21 am

    buna ziua! a trimis cineva de curand dosarul pt. partea engleza?multumesc pt raspuns
    am cateva neclaritati:
    1."original transcripts of all degrees must be submitted in university-sealed envelopes" nu pricep daca plicul trebuie trimis direct de catre institutie(universitate, colegiu, scoala postliceala) sau solicitat de noi si pus in plicul"mare" alaturi de celelalte documente.
    2. vad ca este o schimbare in ce priveste plata procesarii dosarului , anume ca se poate achita si in eur. stiti exact ce sucursala a Bancii Transilvania face treaba asta, ca sa nu mai bajbai prin tot orasul ca banuiesc ca nu au toate habar de asta.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Feb 15, 2011 1:13 pm

    1. Daca universitatea nu elibereaza transcriptul la cerere atunci faci o copie legalizata a diplomei si a foii matricole + traducere legalizata. Le introduci intr-un plic A4 si mergi cu ele la secretariat si ceri sa ti se puna stampila pe plic. Nu sigilezi plicul ininte de stampilare. Plicul cu transcriptul se introduce in plicul cu burduf care pleaca la Sydney.
    2. Nu incurca checklist-ul Sydney cu checklist-ul Bucuresti. Pt Sydney plata se face doar in $ CAD. Daca doresti sa faci plata prin cec atunci foloseste BCR-ul. Sper sa nu faci greseala sa trimiti plicul la Bucuresti.
    avatar
    magdut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de magdut Mar Feb 15, 2011 2:41 pm

    cred ca am interpretat gresit, pt Quebec-selected skilled worker exista si posibilitatea platii in euro la Banca Transilvania. multumesc ca m-ai avertizat!! plicul il trimit la Sydney, numai sa fie odata complet, ca am obosit alergand dupa hartii in toate directiile! care sucursala BCR stie despre ce e vorba? sa pot plati acolo...
    multumesc inca o data!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Feb 15, 2011 8:14 pm

    magdut a scris:cred ca am interpretat gresit, pt Quebec-selected skilled worker exista si posibilitatea platii in euro la Banca Transilvania. multumesc ca m-ai avertizat!! plicul il trimit la Sydney, numai sa fie odata complet, ca am obosit alergand dupa hartii in toate directiile! care sucursala BCR stie despre ce e vorba? sa pot plati acolo...
    multumesc inca o data!
    Poate te lumineaza ce am scris "colea"
    Nu uita de copii legalizate ale CI-urilor.
    avatar
    magdut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de magdut Joi Feb 17, 2011 9:38 am

    am reusit sa achit si primesc cecul in 3 zile; nu stiu toti functionarii BCR-ului despre asta, la BCR-ul din Calea Plevnei habar nu aveau de ex. dar m-au trimis la Universitate si acolo s-a rezolvat.(asta pt cei care urmeaza sa plateasca) mai mult decat atat eu am avut euro , au facut conversia in CAD deci poti merge la ghiseu si cu lei, euro sau $. inca 2 nelamuriri: ce aleg la "Visa Office requested for the processing of your application";referitor la poze,inteleg ca trebuiesc 6 de fiecare membru al familiei puse in plic; iar pe formularele aplicatiei se pun sau nu fotografii? sunt intrebari poate banale dar trebuie sa fiu sigura Question mersi mult Smile
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Joi Feb 17, 2011 1:28 pm

    magdut a scris:am reusit sa achit si primesc cecul in 3 zile; nu stiu toti functionarii BCR-ului despre asta, la BCR-ul din Calea Plevnei habar nu aveau de ex. dar m-au trimis la Universitate si acolo s-a rezolvat.(asta pt cei care urmeaza sa plateasca) mai mult decat atat eu am avut euro , au facut conversia in CAD deci poti merge la ghiseu si cu lei, euro sau $. inca 2 nelamuriri: ce aleg la "Visa Office requested for the processing of your application";referitor la poze,inteleg ca trebuiesc 6 de fiecare membru al familiei puse in plic; iar pe formularele aplicatiei se pun sau nu fotografii? sunt intrebari poate banale dar trebuie sa fiu sigura Question mersi mult Smile
    Visa Office: Bucharest, Romania
    Foto: 6 buc/persoana - pe spatele fiecarei poze se trece numele si prenumele, data nasterii, inaltimea in cm, culoarea ochilor, data la care a fost facuta poza(taken: ziua/luna/anul). Pozele se introduc intr-un plic pt fiecare persoana separat si se trece pe plic numele si prenumele aplicantului + data nasterii.
    avatar
    veracostelas
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 20/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de veracostelas Dum Feb 20, 2011 11:46 pm

    buna, poate cineva sa ne dea si noua materialul in lb engleza necesar obt. testului de limba engl.?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Feb 21, 2011 8:19 am

    Ca sa te obisnuiesti cu examenul:artefact
    Cu DC++ sau Strong descarci cursurile Eurocor.
    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 8:24 am

    buna!vreau sa emigrez in canada, pe partea engleza(vreau acolo deoarece fratele meu este in partea engleza);am gasit si echivalare job in nomenclatorul lor, intrebarea ar fi:la testul de autoevaluare unde ma incadrez dupa sistemul canadian,eu avand diploma de liceu cu meserie(asa era in 1991)?va multumesc!
    alin
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 23, 2011 3:53 pm

    inbox73 a scris:buna!vreau sa emigrez in canada, pe partea engleza(vreau acolo deoarece fratele meu este in partea engleza);am gasit si echivalare job in nomenclatorul lor, intrebarea ar fi:la testul de autoevaluare unde ma incadrez dupa sistemul canadian,eu avand diploma de liceu cu meserie(asa era in 1991)?va multumesc!
    alin
    Pt programul FSW este eliminatorie lista 29. Daca te regasesti in lista, cu vechime minim un an, atunci poti sa incepi sa-ti calculezi punctajul. Fara studii superioare este cam greu sa atingi 67 puncte. Ar trebui sa fii "profesor" in engleza si franceza.
    Pt liceu profil general cu BAC obtii 5 puncte iar pt liceu industrial cu certificat de calificare (care se completa la locul de munca in urma unui stagiu de 1 sau 2 ani) primesti 12 puncte.
    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 4:01 pm

    Multumesc!ma regasesc acolo,in acea lista!stiu ca este mai complicat dar mizez mult si pe faptul ca fratele meu este acolo si un job aranjat in perspectiva!stiu ca este f greu,dar daca nu incerci nu afli!eu am liceu industrial iar diploma este de mecanic intretinere,plus ceva exeperienta in domeniu,apoi cativa ani de facultate, dar fara licenta(este recomandat sa legalizez si acele hartii care dovedesc asta?)si cateva cursuri, acreditate cu specializare pe ceea ce muncesc acum(domeniu petrolier)....asadar ma incadrez aici:"Obtained a one-year diploma, trade certificate or apprenticeship and completed at least 12 years of full-time or full-time equivalent studies"?
    multumesc anticipat!
    alin
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 23, 2011 4:25 pm

    Care este codul NOC pe care "pariezi"? Oferta ferma de munca obtii foarte greu. Totul cade in sarcina angajatorului si sunt putini cei care ar alerga pt tine. Este foarte greu sa convingi HRSDC ca nu gasesti un cetatean canadian care sa ocupe pozitia oferita.
    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 4:29 pm

    da stiu, adica sunt la curent cu toate acestea, nelamurirea mea era legata de ce aleg la testare, incadrarea mea ca studii...NOC 6411 C
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 23, 2011 4:30 pm

    Daca nu ai licenta nu primesti puncte. Se puncteaza doar diplomele.

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 23 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mar Mai 07, 2024 12:01 pm