Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 4:32 pm

    OK...asa ma gandeam si eu, dar cum sunt multi "sfatuitori"care iti spun sa traduci orice fel de hartie ai, ca sa fie consistenta...am zis sa intreb!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 23, 2011 4:35 pm

    Codul NOC 6411 nu este in lista 29. Poate ma convingi ca exista!
    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 4:40 pm

    nu as avea de ce...nu este o competitie, dar se regaseste in NOC 6411 SALES REPRESENTATIVES-WHOLESALE TRADE(NON TECHNICAL)
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 23, 2011 4:44 pm

    Sper ca vorbim despre acelasi lucru. Daca aplici pe programul FSW(federal) este eliminatorie lista 29. Verifica si vei vedea ca nu exista codul 6411 inclus in lista.
    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 4:47 pm

    http://www.workingincanada.gc.ca/report-eng.do?lang=en_CA&noc=6411&action=search_occupation_confirm&keyword=sales%20representatives
    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 4:52 pm

    daca fratele meu este in alberta, undee recomandat sa aplic, pe skilled workers and profesionals sau provincial nominees?sincer nu prea am inteles care este diferenta sau in care din cele doua sunt sansele mai mari?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 23, 2011 4:53 pm

    Eu am incercat. Vad ca te-a invatat cineva gresit sau nu vrei sa citesti lista 29. Tot ce este in afara acelor coduri NOC nu este eligibil. Eligibilitatea iti confera dreptul de a aplica pe "partea engleza". Nu respecti criteriile de eligibilitate, pierzi banii si primesti refuzul celor de la CIC Sydney(Canada)
    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 4:56 pm

    am citit lista 29 dar nu inteleg care este atunci relevanta acelui pasaj NOC
    http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 23, 2011 4:57 pm

    Citeste pe blog conditiile pe care trebuie sa le satisfaci pt a aplica pe programul FSW. PNP (provincial nominees programs) implica sa ai un contract de munca garantat(dificil).
    avatar
    inbox73
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de inbox73 Mier Feb 23, 2011 5:01 pm

    am citit...nelamurirea mea era legata de evaluare(respectiv incadrarea cu diploma mea de liceu)...cat despre NOC, nu inteleg sincer..am ajuns acolo la acel job fix urmand pasii...este in sectiunea C ...multumesc oricum pentru toate info...
    avatar
    magdut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de magdut Lun Mar 28, 2011 6:40 pm

    am facut primul pas, am trimis dosarul la sydney (canada)... cu aproximativ o luna in urma, deocamdata nu am nici un semn...sa ma ingrijorez? a primit cineva deja raspuns ca sa am si eu idee cam in cat timp soseste?
    toate bune! multumesc !
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Mar 28, 2011 7:51 pm

    Respira incet si regulat. Dupa 3, 4 luni vei primi raspunsul. La nivel international se primeste raspunsul dupa 3 luni si 15 zile.
    avatar
    magdut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de magdut Lun Mar 28, 2011 8:07 pm

    mersi pt raspuns; m-a distrat si intristat in acelasi timp Very Happy
    cred ca nu am alta solutie decat sa astept...important e sa treaca cu folos cele 3 luni cat 3 ani...ca in povesti , numai ca acolo e invers.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Mar 29, 2011 9:10 am

    Iti dau o veste buna. Eu am primit astazi PERM si reference number. Vad ca se poate si mai repede. Aplicatia a fost trimisa catre ambasada Bucuresti. Cu Dumnezeu inainte!
    avatar
    magdut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de magdut Mar Mar 29, 2011 9:17 am

    super! deci cam dupa cat timp ai primit raspuns, cu aproximatie (ma rog ambasada)? multa bafta in continuare! sa-ti implinesti ce ti-ai propus! Very Happy
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Mar 29, 2011 10:13 am

    Scrie in profilul meu.
    avatar
    magdut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 23/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de magdut Mar Mar 29, 2011 11:17 am

    ai dreptate, nu ma uitasem...
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Mar 29, 2011 10:27 pm

    ana1405 a scris:
    tender a scris:Nu am trimis inca dosarul la Sydney. Sper ca voi obtine un rezultat mai bun la IELTS data viitoare. La intrebari ti-ai raspuns singura. Este datoria ta sa dai cat mai multe detalii si justificari. Acolo unde nu se poate verifica vor lua de bun ce vei atasa tu la dosar. Trebuie sa faci dovada ca firma nu mai exista sau motivul pt care nu poti obtine recomandarea. Verificarile riguroase se fac doar pt domeniile din lista 29. Nu stiu exact cum fac acest lucru. Ar trebui sa existe o armata de oameni care sa colinde toata Romania pt verificari sau poate fac aceste verificari prin sondaj. Este posibil sa ceara aceste detalii telefonic sau prin fax dar daca as fi reprezentantul firmei unde a lucrat aplicantul si as primi un telefon de la ambasada X sa imi ceara detalii cu privire la un sclav care a lucrat pt firma acum 3 sau 4 ani de ce m-as deranja sa caut in arhiva sau in soft aceste detalii? Cred ca faptul ca aceste acte sunt oficiale le confera crezare mai ales daca firma este una mare si nu un SRL de 2 lei infiintat de dorul de a avea o activitate.

    La fel si eu, am luat doar 8 puncte in Octombrie si il dau acum pe 22 Ianuarie, sper sa fac mai bine, imi mai trebuie 2 puncte. Referitor la verificari, cam asa e, sau asa m-am gandit. Dar ma intrebam ca poate fac si verificari la ITM, daca firma nu mai e, sa vada daca intradevar ai fost inregistrat/angajat. Asta deja e problema lor, eu imi fac datoria sa pun tot la dosar, inclusiv explicatia de ce nu am luat recomandare. Bafta in continuare!
    Ana, ce ai facut la ultimul examen IELTS? In ce stadiu esti acum?
    avatar
    roberto78
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 04/04/2011

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de roberto78 Lun Apr 04, 2011 7:25 pm

    Salutare tuturor. Am si eu o intrebare testul IELTS trebuie trimis la Sydney copie legalizata? sau doar copie. Multumesc
    avatar
    ciprian.du
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 22/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ciprian.du Lun Apr 04, 2011 7:54 pm

    Din cate stiu eu IELTS trebuie trimis in original
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Apr 04, 2011 8:44 pm

    Original.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Lun Apr 04, 2011 8:48 pm

    Se accepta doar GT nu si varianta academic. Nu incercati sa impuscati 2 iepuri deodata. Cei care au trimis academic au primit reject.
    avatar
    ciprian.du
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 22/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ciprian.du Mar Apr 05, 2011 6:23 am

    Am si eu o rugaminte : sa-mi spuneti daca actele care le depun eu pentru Dosarul I sunt complete
    - documentele printate ( IMM 0008, IMM 0008 SCHEDULE 1, IMM 0008 SCHEDULE 3, IMM 5406 (ADDITIONAL FAMILY INFORMATION ), IMM 5620 (FEE PAYMENT FORM-APPLICATION FOR PERMANENT RESIDENCE FEDERAL SKILED WORKER CLASS), IMM 5612 (Document Checklist)
    - pasapoarte : copii xerox
    - cec : original
    - IELTS : original
    - toate actele de studii ale aplicantului principal si secundar : copii legalizate
    - cartea de munca si job description ale aplicantului principal : copii legalizate
    - certificat de casatorie, de nastere la toti membrii familiei : copii xerox
    - contractul de vanzare - cumparare tradus legalizat : copie legalizata

    Intrebare este : pentru baiat, care are 8 ani imi trebuie ceva de la scoala lui?
    avatar
    ciprian.du
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 22/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ciprian.du Mar Apr 05, 2011 6:25 am

    in completare la ce am scris mai sus:
    - 1 plic autoadresat
    - 2 etichete autocolante cu adresa ta de corespondenta
    - pozele noastre
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mar Apr 05, 2011 10:39 am

    Formularul IMM 5612 sau checklist-ul Sydney este coperta intregului dosar.
    Completezi toate formularele si actele cerute pt cazul tau. Citeste ghidul si vei intelege cine trebuie sa completeze formularele. Nu trebuie sa lasi nici un camo liber chiar daca trebuie sa scrii N/A sau NONE de 1000 de ori. Cand ai terminat de completat toate formularele le aranjezi unul dupa altul in ordinea din checklist.
    -Punctele 1,2,3,4 si 6 sunt obligatorii. La punctul 6(forma de plata) tu hotarasti cum vrei sa platesti taxele si completezi formularul. Daca alegi ca forma de plata varianta cu cec prin BCR vei atasa cec-ul la punctul 11. Trebuie sa existe si formularul de la pct 6.
    -Eu am legalizat copiile pasapoartelor.
    -Nu trebuie plic autoadresat. Trebuie sa atasezi cu o agrafa 2(doua) etichete autoadresate. Le gasesti la librarie in format A4 si scrii pe una adresa ta in format romanesc si pe a-2-a in format canadian.
    -IELTS original pt AP
    -CEC-ul(daca este cazul)

    AI terminat cu checklist-ul Sydney si printezi checklistul Bucuresti cu actele aditionale. Si acest checklist trebuie sa fie atasat la dosar. Daca ai bifat deja in checklistul Sydney formularele si anumite acte, nu mai trebuie sa le bifezi si sa le atasezi la dosar a doua oara.

    Toate actele aditionale trebuie atasate la dosar in forma de copie legalizata insotite de traducere in engleza. Traducerile trebuie sa fie facute de o persoana autorizata si trebuie sa fie autentificata semnatura traducatorului la un notar. Tu ceri traducatorului sa ti le faca asa. Fiecare traducator lucreaza cu un notar. Trebuie sa negociezi cu traducatorul pretul per dosar.
    Diplomele universitare se pun separat intr-un plic format A4 pt fiecare aplicant separat(daca este cazul). Eu am facut copie legalizata a diplomelor si a fisei suplimentare. Am facut traducere autorizata si autentificata dupa diploma deoarece fisa suplimentara era si in engleza.
    La dosar atasezi actele pt AP si pt AS. Nici un act nu trebuie sa fie in copie simpla.
    Cartea de munca pt ambii aplicanti:copie legalizata si traducere autorizata si autentificata
    Scrisori de recomandare. Iti sugerez sa depui SR pt ambii aplicanti. trebuie sa fie originalele deci trebuie sa ceri de la locul de munca 2 SR in cazul in care vei avea nevoie de asa ceva si in Canada. Eu am facut SR-urile in limba romana si am facut si traducere autorizata si autentificata.
    -6 fotografii pt fiecare aplicant puse separat in plic mic pt fiecare aplicant pe care se scrie numele aplicantului si data nasterii. Pe spatele fiecarei fotografii se scrie numele,data nasterii, culoarea ochilor, inaltimea, data la care a fost facuta fotografia(taken on:yy/mm/dd.
    Eu as depune pe langa contractul casei si o evaluare autorizata daca nu ai bani in cont. Bineinteles ca toate copiile trebuie sa fie insotite de traduceri autorizate si autentificate.

    Pt copil poti sa atasezi fisa de la scoala.
    Daca mai ai nelamuriri nu ezita sa ma intrebi. Sunt foarte exigenti in privinta completarii formularelor. Eu am verificat dosarul de 10 de ori si mereu gaseam cate o greseala. Cred ca am folosit un top de hartie pt amaratul asta de dosar.
    Bafta!


    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 24 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 12:59 am