Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Dum Oct 10, 2010 6:00 pm

    cosmincutean a scris:multumesc pentru raspunsul anterior. eu cunosc limba engleza la un nivel mediu si vreau sa stiu in ce costa sa te prgatesti pentru acest test,trebuie sa stii foarte bine engleza sau efectiv iti evalueaza cunostintele tale in engleza? este un test greu de luat? cine a dat acest test as vrea daca se poate sa-mi impartaseasca si mie putin din experienta acestui test. va multumesc frumos!
    O parere personala, IELTS-ul este cel mai "fascist" sistem de testare. Nu iti evalueaza doar nivelul de cunostinte ligvistice ci iti solicita la maxim capacitatea de concentrare. Este un fel de test psihologic. Listening-ul este criminal. Exceptand primele 10 intrebari restul de 30 sunt ilogic de grele. Cred ca daca pui un englez de pe strada sa faca testul, nu cred ca reuseste 50 %. Dupa ce ca viteza discutiei este destul de rapida te mai pune sa deslusesti nu stiu ce desene rupestre iar subiectele abordate sunt criminale. Nu cred in teoria conspiratiei dar este o afacere internationala bine pusa la punct. La inscriere esti intrebat daca ai mai fost testat. Care este interesul lor sa cunoasca acest amanunt? Daca procentajul celor care dau testul prima oara depaseste 50 % folosesc subiecte grele ca sa fii obligat sa mai incerci inca o data?
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Dum Oct 10, 2010 6:04 pm

    Inca un amanunt. Cine a facut evaluarea ca sa te incadrezi la nivel mediu? Cred ca in urma testului vei fi dezamagit. Concluzia este simpla, cine merge "la plesneala" arunca cu banii pe fereastra si ramane doar cu experienta modalitatii de examinare.
    avatar
    omiduta
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 12/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de omiduta Mar Oct 12, 2010 7:51 am

    Dle. Paulesco,

    Sunt noua pe forum si din cate forumuri am "atacat", cel sustinut de d-voastra. este de exceptie. Raspunsrui sigure, fara gargara si mai ales, sincere.
    Ce sanse ne acordati (in urma experientei pe care o aveti) de a emigra in Canada daca sotul meu este inginer automatist (ca sa explic putin domeniul lui este power plants si face puneri in functiune, commissioning, DCS) iar eu sunt director resurse umane in cadrul unei companii private. Sotul are 37 ani, iar eu 33. Cu stima si respect, Omiduta

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Oct 12, 2010 8:59 am

    omiduta a scris:Dle. Paulesco,

    Sunt noua pe forum si din cate forumuri am "atacat", cel sustinut de d-voastra. este de exceptie. Raspunsrui sigure, fara gargara si mai ales, sincere.
    Ce sanse ne acordati (in urma experientei pe care o aveti) de a emigra in Canada daca sotul meu este inginer automatist (ca sa explic putin domeniul lui este power plants si face puneri in functiune, commissioning, DCS) iar eu sunt director resurse umane in cadrul unei companii private. Sotul are 37 ani, iar eu 33. Cu stima si respect, Omiduta

    Puteti aplica pe partea franceza cu miriapodul AP deoarece primiti 6 puncte la criteriul domeniu de formare:Gestion du personnel (BACC. - 3 ans)iar pt programul FSW ar trebui sa consultati NOC-ul pe codul 1122 si sa va gasiti pozitia intre atributiunile principale.
    avatar
    annaz274
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 12/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de annaz274 Mar Oct 12, 2010 7:29 pm

    Daca am firma,am bani si vreau sa merg pentru afaceri imobiliare ce trebuie sa fac?

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Oct 12, 2010 9:02 pm

    annaz274 a scris:Daca am firma,am bani si vreau sa merg pentru afaceri imobiliare ce trebuie sa fac?

    Puteti incerca pe SE dar nu toate activitatile sunt acceptate. Ca antreprenori cerintele financiare sunt prea mari. Cu realizarile cerute traiesti bine in orice colt al lumii.
    avatar
    dante
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 12/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dante Mar Oct 12, 2010 9:27 pm

    sunt nou pe forum. vreau sa emigrez in manitoba. imi poate spune cineva mai multe detalii? aplicantul principal este sotia mea. avem rude in manitoba si vrem sa mergem pe varianta family support stream. sotia a dat deja testul ielts.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Oct 12, 2010 11:15 pm

    dante a scris:sunt nou pe forum. vreau sa emigrez in manitoba. imi poate spune cineva mai multe detalii? aplicantul principal este sotia mea. avem rude in manitoba si vrem sa mergem pe varianta family support stream. sotia a dat deja testul ielts.
    Gasiti pe pagina oficiala tot ce aveti nevoie: ghid, criterii, eligibilitate, chitul cu formularele pt aplicatie.
    Sper ca rudele nu locuiesc la granita cu Nunavut ca veti folosi tanga din blana cu gluga si cafeaua se savureaza in compania ursilor polari.I'm just joking!
    avatar
    nicu
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 13/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de nicu Mier Oct 13, 2010 8:38 am

    buna daca ai terminat facultatea si ai avut materia engleza mai este nevoie de ietsl?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 13, 2010 8:56 am

    nicu a scris:buna daca ai terminat facultatea si ai avut materia engleza mai este nevoie de ietsl?
    Nu exista exceptii. Orice aplicant, din orice tara trebuie sa ataseze rezultatul testului IELTS.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de tender Mier Oct 13, 2010 9:29 am

    Oare canadienii vor fi transparenti si vor anunta din timp completarea celor 20000 de locuri. Corect ar fi fost sa existe o lista cu pozitiile inchise. Dam banii aiurea in tramvai pt trimiterea dosarului ca sa primim negatie deoarece s-au completat locurile pt codul NOC pe care aplici. Au inceput sa semene tot mai mult cu unchiul SAM.
    avatar
    dante
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 12/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dante Mier Oct 13, 2010 11:14 am

    deja mi-l imaginez pe copil(are 3 ani si 6 luni) imbracat in urs Very Happy . rudele locuiesc in winnipeg. mi-au zis duminica ca erau 26 de grade la ei. sotia a primit deja rezultatul la ielts(5). trebuie sa dau si eu ielts sau doar aplicantul principal?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 13, 2010 12:14 pm

    dante a scris:deja mi-l imaginez pe copil(are 3 ani si 6 luni) imbracat in urs Very Happy . rudele locuiesc in winnipeg. mi-au zis duminica ca erau 26 de grade la ei. sotia a primit deja rezultatul la ielts(5). trebuie sa dau si eu ielts sau doar aplicantul principal?
    Doar AP-ul. Cititi cu atentie ghidul si evaluati-va sansele in functie de criteriile pt acest program. Pierdeti 5 puncte daca alegeti Winnipeg.
    avatar
    dyadya
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 13/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dyadya Joi Oct 14, 2010 11:53 am

    Buna, eu sunt inginer topograf licentiat si autorizat, lucrez in domeniu de 4 ani, iar sotul a terminat teologie, dar lucreaza in vanzari de 2 ani...ce sanse avem in partea engleza?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 14, 2010 12:23 pm

    dyadya a scris: Buna, eu sunt inginer topograf licentiat si autorizat, lucrez in domeniu de 4 ani, iar sotul a terminat teologie, dar lucreaza in vanzari de 2 ani...ce sanse avem in partea engleza?
    Studiati lista, dar nu vad unde v-ati putea incadra. Ramane varianta franceza.
    avatar
    DanaMi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 10/05/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de DanaMi Vin Oct 15, 2010 12:01 am

    Buna seara, suntem o familie compusa din 2 adulti de 34 ani fiecare si un copil de 1,6 luni momentan (BB2 e pe drum, se va naste la inceputul lunii martie), am vrea sa emigram prin programul provinciei MANITOBA Family Support, rugamintea mea este, daca puteti sa-mi dati ceva detalii despre durata intregului proces de emigrare si complexitatea lui.
    Va multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Oct 15, 2010 8:52 am

    DanaMi a scris:Buna seara, suntem o familie compusa din 2 adulti de 34 ani fiecare si un copil de 1,6 luni momentan (BB2 e pe drum, se va naste la inceputul lunii martie), am vrea sa emigram prin programul provinciei MANITOBA Family Support, rugamintea mea este, daca puteti sa-mi dati ceva detalii despre durata intregului proces de emigrare si complexitatea lui.
    Va multumesc.
    Pt Manitoba veti gasi link-ul in acest post.
    avatar
    DanaMi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 10/05/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de DanaMi Vin Oct 15, 2010 10:27 pm

    Multumesc.
    avatar
    TheMastersgrup
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 18/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de TheMastersgrup Mier Oct 20, 2010 8:15 pm

    buna ziua! am si eu o nelamurire...am inteles ca pt a emigra trebuie sa ai o anumita suma de bani in cont cca 10.000 euro asta in cazul in care nu ai inca un loc de munca...intrebarea mea este urmatoarea: mai am nevoie de bani daca merg la niste prieteni care vor sa ma ajute cu locuinta si sa imi gasesc un loc de munca...si daca pot emigra asa de ce formalitati am nevoie?

    multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 20, 2010 9:04 pm

    TheMastersgrup a scris:buna ziua! am si eu o nelamurire...am inteles ca pt a emigra trebuie sa ai o anumita suma de bani in cont cca 10.000 euro asta in cazul in care nu ai inca un loc de munca...intrebarea mea este urmatoarea: mai am nevoie de bani daca merg la niste prieteni care vor sa ma ajute cu locuinta si sa imi gasesc un loc de munca...si daca pot emigra asa de ce formalitati am nevoie?

    multumesc!
    Sunt acceptate doar ofertele ferme de munca. S-a mai vorbit despre acest subiect. Sumele necesare pt programul FSW le gasiti pe pagina guvernamentala
    avatar
    TheMastersgrup
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 18/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de TheMastersgrup Mier Oct 20, 2010 10:21 pm

    bun dar daca merg la prietenii mei mai am nevoie de aceasta suma...?
    gabi2ctin
    gabi2ctin
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 14/08/2010
    Varsta : 54
    Localizare :

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de gabi2ctin Joi Oct 21, 2010 5:55 am

    Sad , da , categoric....nu se lasa impresionati de prietenii tai( ipotetic vorbind ei te pot arunca in strada de a doua zi, deci adio loc de munca si casa ), e nevoie sa faci dovada ca te poti intretine singur in Canada din banii tai pentru cateva luni de zile, pana iti gasesti un serviciu stabil si o locuinta .....
    daca era vorba de un contract de munca sau de parintii tai din Canada ,alta era povestea !
    Crezi ca te pot ajuta prietenii tai cu un contract de munca ? Daca da, atunci suma de bani nu va mai fi necesara, de a doua zi se considera ca incepi serviciul....
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 8:46 am

    TheMastersgrup a scris:bun dar daca merg la prietenii mei mai am nevoie de aceasta suma...?
    Doar daca prietenii dv locuiesc in Manitoba. Studiati si programele regiunilor.
    avatar
    TheMastersgrup
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 18/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de TheMastersgrup Joi Oct 21, 2010 8:25 pm

    aha daca fac rost de contract nu imi mai trebuie banii.....mai am nevoie de teste in acest caz?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 9:05 pm

    Of course sau bien sur

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 16 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 1:33 am