Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    avatar
    bubut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 29/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de bubut Mier Sept 29, 2010 10:09 pm

    scuze
    dar sunt nedumerita
    ce inseama dosarul 1 Sydney?
    ana1405
    ana1405
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 33
    Data de inscriere : 29/07/2010
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ana1405 Joi Sept 30, 2010 12:09 pm

    bubut a scris:scuze
    dar sunt nedumerita
    ce inseama dosarul 1 Sydney?


    Dupa cum ai mai citit, procesul de emigrare pt partea Federala consta in: eligibilitate (min 67 pct), experianta incadrata lista NOC (lista 29, min 1 an experienta dovedit legal), sustinere Test limba (Test IELTS), Strangere acte cerute (Ghid CIC)trimiterea unui dosar la Sydney, Nova Scotia, Canada la birou emigrari impreuna cu suma necesara (dosar Sydney -D1, dovada plata prin banca, card)primirea OK-ului ca te incadrezi, Strangerea actelor (Ghid Bucuresti)pentru dosarul care se trimite si aici in Romania (Dosarul- D2), primirea Ok-ului, apoi restul...primirea formularelor pentru anlize medicale (FM), primirea instiintari pentru viza! Asta asa in mare cu limbajul meu si ce prescurtari se mai gasesc pe forumuri. Intr-un post anterior, dar recent ai toate etapele, formulare, plus cel mai important GHIDUL pentru fiecare dosar. Eu am citit acest ghid si mi-am raspuns la orice intrebare. Bafta!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Sept 30, 2010 4:47 pm

    bubut a scris:buna tuturor
    am o nelamurire: daca am absolvit facultatea de limbi straine, mai este nevoie sa sustit IELTS?
    Orice aplicant (fara exceptii) trebuie sa prezinte rezultatul testului IELTS .
    avatar
    bubut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 29/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de bubut Vin Oct 01, 2010 6:08 am

    multumesc!
    vom incepe actiunea. sper sa fie cu noroc.
    bafta tuturor!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Oct 01, 2010 10:26 am

    Aveti grija la completarea formularelor. TOATE campurile trebuie sa fie completate. Chiar daca trebuie sa puneti N/A sau NONE de 30 de ori, asta este. Au fost dosare respinse pt necompletarea campurilor. Cei din Sydney nu trebuie sa presupuna nimic.
    Transcriptul la diplomele universitare si foaia matricola trebuie trimise in plicul universitatii. Daca nu se poate obtine un transcript incercati varianta copiilor legalizate pe care le introduceti intr-un plic dar nu-l inchideti. Mergeti la universitate si rugati sa va puna stampila si semnatura pe zona unde se inchide plicul.
    Traducerile dupa actele aditionale trebuiesc legalizate. De fapt se certifica semnatura si stampila traducatorului autorizat.
    In ghid se specifica faptul ca nu este necesara traducerea diplomelor dar in practica majoritatea celor care au aplicat au atasat si traduceri legalizate. Alegerea va apartine. Cred ca asta intra in capitolul lucrurilor facute de romani: "lasa asa, sa fie mai bine"
    Certificatul de la politie sau cazierul se ataseaza in original si, cum era normal, langa acesta, este necesara traducerea autorizata si legalizata.
    Diploma de bacalaureat nu este imperios necesara daca exista si una universitara. Daca NOC-ul pe care aplicati are legatura cu diploma de bac sau cu certificatul de calificare atunci adaugati si copia legalizata a bac-ului insotit de traditionala traducere autorizata si legalizata.
    Pt FSW sunt foarte importante recomandarile de la locul de munca si adeverinta. Atributiunile din NOC-ul canadian trebuie sa se regaseasca in proportie de 80 % in recomandare. Daca puteti sa obtineti fisa postului este "sublim". Daca obtineti recomandarea in engleza sau franceza scutiti banii cu traducerea. MARE ATENTIE! In formularul "cu pricina" in care trebuie sa acoperiti toata perioada incepand cu varsta de 18 ani nu omiteti nici o secunda din viata voastra de romani fericiti. Daca nu ati avut activitate timp de 4 luni sau ati plimbat pisica, asta trebuie sa scrieti.
    Experienta in munca pe NOC-ul pe care aplicati trebuie foarte bine acoperita, in formular, cu detalii privind responsabilitatile. Ce scrie in scrisoarea de recomandare trebuie pus pe o foaie aditionala si atasat cu agrafa plasticata la formularul Schedule 3. In formular, IN CAMPUL "MAIN DUTIES" veti scrie:"SEE THE ATTACHED PAGE"
    de fiecare data cand nu va incap informatiile in campurile din formulare scrieti "see attached page" si pe aceasta pagina(A4) scrieti pe centru numele dv, in stanga numele formularului(intreg) dupa care pe alt rand numarul campului din formular si denumirea acestuia. Nu modificati formularele cu alte aplicatii pt ca va simtiti mai "destepti" decat toata lumea.
    Va asigur ca prima completare o veti face gresit. De aceea, verificati de 10 ori formularele si actele. Dupa ce ati terminat de verificat, rugati pe cineva sa mai verifice o data.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Oct 01, 2010 10:51 am

    Este foarte important sa nu citati surse din alte forumuri sau site-uri care nu sunt surse oficiale. Nici acest forum si nici blogul nu sunt surse oficiale si 100% "de incredere". Oricand pot aparea informatii false. In momentul in care incepeti sa lucrati la dosar, va sugerez sa vizitati zilnic paginile guvernamentale pt a fi siguri ca nu au aparut schimbari.
    avatar
    bubut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 29/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de bubut Vin Oct 01, 2010 6:59 pm

    va multumesc mult!
    imi sunteti de mare ajutor.
    avatar
    cosmincutean
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 03/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de cosmincutean Dum Oct 03, 2010 11:15 am

    Buna,am si eu o nelamurire si doresc sa ma ajutati.Impreuna cu sotia si fetita in varsta de un an vrem sa emigram in Canada pe partea federala.Experienta mea profesionala este de opt ani ca si reprezentant vanzari in domeniul comertului cu accesorii de mobila si nu sunt sigur daca ma incadrez intr-una din cele 29 de meserii.Va rog sa-mi spuneti daca acest domeniu practicat de mine se incadreaza in cele 29 meserii.Multumesc frumos.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Oct 03, 2010 1:23 pm

    cosmincutean a scris:Buna,am si eu o nelamurire si doresc sa ma ajutati.Impreuna cu sotia si fetita in varsta de un an vrem sa emigram in Canada pe partea federala.Experienta mea profesionala este de opt ani ca si reprezentant vanzari in domeniul comertului cu accesorii de mobila si nu sunt sigur daca ma incadrez intr-una din cele 29 de meserii.Va rog sa-mi spuneti daca acest domeniu practicat de mine se incadreaza in cele 29 meserii.Multumesc frumos.
    Incercati sa vedeti care sunt atributiunile pt codul NOC 7215
    avatar
    cosmincutean
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 03/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de cosmincutean Dum Oct 03, 2010 6:42 pm

    Buna d-le Paulescu ! pentru emigrare in canada eu sunt aplicantul principal si vreau sa stiu daca testul IELTS trebuie dat si de mine si de sotie si in ce localitate anume se poate da acest test? testul se face la cerere sau cum ajung sa fac acest test?
    gabi2ctin
    gabi2ctin
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 14/08/2010
    Varsta : 53
    Localizare :

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de gabi2ctin Dum Oct 03, 2010 6:59 pm

    Numai aplicantul principal trebuie sa dea testul IELTS( in prima faza...), acest test este obligatoriu de la primul dosar, programarea la test se face pe siteul oficial al British Council ( http://www.britishcouncil.org/ro/romania.htm ), tot acolo gasesti si datele disponibile de programare la examen pina la sfirsitul anului, testul costa 650 ron si se sustine in Bucuresti , Cluj , Timisoara si Iasi parca....te rog sa te informezi mai temeinic ,situatia ta in legatura cu incadrarea in cele 29 de meserii este cruciala pentru partea Federala, poate va trebui sa iei in serios si varianta emigrarii pe partea Franceza!
    avatar
    cosmincutean
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 03/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de cosmincutean Dum Oct 03, 2010 8:04 pm

    multumesc pentru raspunsul anterior. eu cunosc limba engleza la un nivel mediu si vreau sa stiu in ce costa sa te prgatesti pentru acest test,trebuie sa stii foarte bine engleza sau efectiv iti evalueaza cunostintele tale in engleza? este un test greu de luat? cine a dat acest test as vrea daca se poate sa-mi impartaseasca si mie putin din experienta acestui test. va multumesc frumos!
    avatar
    bubut
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 29/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de bubut Lun Oct 04, 2010 9:05 am

    buna d-le Paulescu, ca parere aveti de Via Canada? Biroul de emigrari si vize?
    gabi2ctin
    gabi2ctin
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 14/08/2010
    Varsta : 53
    Localizare :

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de gabi2ctin Lun Oct 04, 2010 10:27 am

    cosmincutean a scris:multumesc pentru raspunsul anterior. eu cunosc limba engleza la un nivel mediu si vreau sa stiu in ce costa sa te prgatesti pentru acest test,trebuie sa stii foarte bine engleza sau efectiv iti evalueaza cunostintele tale in engleza? este un test greu de luat? cine a dat acest test as vrea daca se poate sa-mi impartaseasca si mie putin din experienta acestui test. va multumesc frumos!

    salut din nou , vad ca nu te inveti minte...Smile
    subiectul s-a mai discutat si aici pe forum https://emigrare.forumgratuit.ro/teste-ielts-tefaq-f7/testul-ielts-t19.htm, si in alte parti....cauta pe google si o sa gasesti o gramada de discutii , cu tot cu detalii despre examen , in ce a constat , subiecte, durata...
    examenul asta e special , chiar si un englez ar putea sa ia o nota mica la el , daca nu se pregateste in mod specific IELTS, materiale de studiu sunt pe internet destule( dc++ sau torrente), eu iti dau doar un exemplu : https://www.youtube.com/watch?v=05DsENOhRso

    Bafta.
    gabi2ctin
    gabi2ctin
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 14/08/2010
    Varsta : 53
    Localizare :

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de gabi2ctin Lun Oct 04, 2010 10:33 am

    bubut a scris:buna d-le Paulescu, ca parere aveti de Via Canada? Biroul de emigrari si vize?

    scuse ca ma bag, dar si acest subiect a mai fost discutat, in Canada se vrea chiar scoaterea firmelor de acest gen in ilegalitate , sunt in stare sa-ti promita un loc de munca chiar si bunici tale moarte de la Bellu, numa ca sa te faca clientul lor , intocmesc aceleasi acte pe care trebuie sa le faci si tu , dar iti cer niste bani( nu putini 690 Dolari Canadieni) pentru treaba asta , nu-ti asigura in schimb un loc in fata la Ambasada, nici decum primul loc la imigrare...asa ca , e decizia fiecaruia ce alege, dar de bine nu se prea mai aude ...in legatura cu aceste firme! Evil or Very Mad
    avatar
    cosmincutean
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 03/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de cosmincutean Mar Oct 05, 2010 5:04 pm

    vreau sa stiu cu ce ma ajuta la emigrare daca unchiul meu si verisorul meu sunt in canada pe partea federala. m-ar ajuta la dosar daca mi-ar trimite scrisoare ......?
    gabi2ctin
    gabi2ctin
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 14/08/2010
    Varsta : 53
    Localizare :

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de gabi2ctin Mar Oct 05, 2010 6:03 pm

    cosmincutean a scris:vreau sa stiu cu ce ma ajuta la emigrare daca unchiul meu si verisorul meu sunt in canada pe partea federala. m-ar ajuta la dosar daca mi-ar trimite scrisoare ......?

    Scuze daca te dezamagesc, dar in procesul de imigrare relatia ta de rudenie cu cei doi nu te ajuta deloc, poate doar in cazul in care pot sa-ti ofere un contact de munca ...( si atunci se schimba radical problema)!
    Ei te vor ajuta ( daca vor...) abia dupa ce vei obtine viza , ca sa te adaptezi si sa te cazezi in siguranta acolo , eventual si cu ceva relatii ...in cautarea unui loc de munca pentru inceput.

    Bafta. Very Happy
    avatar
    ALICEc
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ALICEc Mier Oct 06, 2010 8:56 am

    Buna d-le Paul, as avea o intrebare legat de testul TEF (asta in cazul in care sambata pe 9 oct la Cluj nu optinem punctajul dorit) si anume, am inteles ca sunt 2 probe obligatorii la e-TEF, listening si reading si 2 probe optionale writing si speaking. Ajunge sa sustinem doar cele 2 probe obligatorii?..pt un nivel basic de franceza....deoarece vom bifa NONE la writing si speaking .....in formulare pt nivelul de limba 2. Este recunoscuta diploma doar cu cele doua probe?
    Multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 4:58 pm

    ALICEc a scris:Buna d-le Paul, as avea o intrebare legat de testul TEF (asta in cazul in care sambata pe 9 oct la Cluj nu optinem punctajul dorit) si anume, am inteles ca sunt 2 probe obligatorii la e-TEF, listening si reading si 2 probe optionale writing si speaking. Ajunge sa sustinem doar cele 2 probe obligatorii?..pt un nivel basic de franceza....deoarece vom bifa NONE la writing si speaking .....in formulare pt nivelul de limba 2. Este recunoscuta diploma doar cu cele doua probe?
    Multumesc!
    Daca bifati "none" la speaking va taiati craca de sub picioare. Cum veti comunica cu inspectorul? Suntem tari la "listening" si va raspundem in "reading" ?
    Glumesc! Oricum, comunnicarea este baza interviului deci proba "speaking" nu trebuie neglijata. Inteleg ca se plateste suplimentar fiecare proba dar nu trebuie sa uitam ca de aici se obtin puncte foarte valoroase si dv tocmai asta va doriti. Daca va doriti doar cele 2 puncte pe care le-ati obtine de la proba obligatorie atunci nu va mai complicati cu probele optionale.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 5:10 pm

    cosmincutean a scris:vreau sa stiu cu ce ma ajuta la emigrare daca unchiul meu si verisorul meu sunt in canada pe partea federala. m-ar ajuta la dosar daca mi-ar trimite scrisoare ......?
    Chiar nu inteleg de ce in ghidul pt Bucharest sunt luate in calcul doar rudele de gradul 1. Multi au incercat si cu varianta unchilor si a matusilor. Pe paginile internationale multi indieni aplica pe varianta unchilor atasand cert de nastere al parintelui, al unchiului sau matusii si daca este cazul si certificatele de casatorie. Bineinteles ca pe langa acestea mai sunt necesare si dovezile care atesta cetatenia sau rezidenta permanenta si faptul ca locuiesc in Canada. Ultima se certifica cu ajutorul fluturasului de la locul de munca sau adeverinta de la angajator, extras de card bancar si copie dupa "Notice of assessment" de la Canada Revenue Agency. Parerea mea este ca puteti sa incercati sa obtineti cele 5 puncte.
    avatar
    cosmincutean
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 03/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de cosmincutean Mier Oct 06, 2010 7:34 pm

    multumesc pentru raspunsuri
    int-o alta problema sunt putin confuz....stiam ca la primul dosar cel de la Sidney trebuie testul Ielts DAR ACUM AM CITIT PE FORUM SI SCRIA CA POTI TRIMITE REZULTATUL TESTULUI iELTS SI LA AL DOILEA DOSAR CEL DE LA BUCURESTI.
    VA ROG SA MA LAMURITI CA NU MAI INTELEG NIMIC
    MULTUMESC
    avatar
    cosmincutean
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 03/10/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de cosmincutean Mier Oct 06, 2010 7:44 pm

    DA AM INTELES TREBUIE IELTS LA PRIMUL DOSAR
    SCUZE
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 9:36 pm

    ALICEc a scris:Buna d-le Paul, as avea o intrebare legat de testul TEF (asta in cazul in care sambata pe 9 oct la Cluj nu optinem punctajul dorit) si anume, am inteles ca sunt 2 probe obligatorii la e-TEF, listening si reading si 2 probe optionale writing si speaking. Ajunge sa sustinem doar cele 2 probe obligatorii?..pt un nivel basic de franceza....deoarece vom bifa NONE la writing si speaking .....in formulare pt nivelul de limba 2. Este recunoscuta diploma doar cu cele doua probe?
    Multumesc!
    Inca un aspect, care nu este de neglijat, este faptul ca la nivelul basic nu puteti opta decat pt 2 probe deci nu obtineti mai mult de 2 puncte. Daca doriti mai multe puncte trebuie sa ridicati stacheta la comprehension francaise.
    avatar
    ALICEc
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ALICEc Joi Oct 07, 2010 2:51 pm

    paulesco a scris:
    ALICEc a scris:Buna d-le Paul, as avea o intrebare legat de testul TEF (asta in cazul in care sambata pe 9 oct la Cluj nu optinem punctajul dorit) si anume, am inteles ca sunt 2 probe obligatorii la e-TEF, listening si reading si 2 probe optionale writing si speaking. Ajunge sa sustinem doar cele 2 probe obligatorii?..pt un nivel basic de franceza....deoarece vom bifa NONE la writing si speaking .....in formulare pt nivelul de limba 2. Este recunoscuta diploma doar cu cele doua probe?
    Multumesc!
    Daca bifati "none" la speaking va taiati craca de sub picioare. Cum veti comunica cu inspectorul? Suntem tari la "listening" si va raspundem in "reading" ?
    Glumesc! Oricum, comunnicarea este baza interviului deci proba "speaking" nu trebuie neglijata. Inteleg ca se plateste suplimentar fiecare proba dar nu trebuie sa uitam ca de aici se obtin puncte foarte valoroase si dv tocmai asta va doriti. Daca va doriti doar cele 2 puncte pe care le-ati obtine de la proba obligatorie atunci nu va mai complicati cu probele optionale.

    Am omis sa va spun ca aplicam pe partea federala!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 07, 2010 9:01 pm

    Mi-am dat seama.Sunteti la vanatoare de puncte suplimentare . La interviu (in cazul in care veti fi invitati) vor fi puse intrebari si in franceza. Logica impune urmatoarea intrebare: cat de important este modulul "speaking"? Din pdv-ul aplicantului la rezidenta permanenta IELTS-ul este prea dur. O departajare pe grupe de interes ar fi fost mai buna.

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 15 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 7:12 am