Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    avatar
    laurentiu_state
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 30/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de laurentiu_state Lun Aug 30, 2010 3:44 pm

    Va multumesc mult pentru promptitudine. posibil sa revin si cu alte intrebari
    o zi buna
    ana1405
    ana1405
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 33
    Data de inscriere : 29/07/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ana1405 Lun Aug 30, 2010 3:46 pm

    Buna
    1 testul este obligatoriu doar pt AP
    2 Nu se da interviou pentru engleza. Doar daca sunt nelamuriri la dosar e posibil sa te cheme.

    Te sfatuiesc sa citesti foarte atent acest ghid http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/guides/EG7.pdf si urmatorul ghid de completare al D2 din Bucuresti care dealtfel aceste documente trebuiesc depuse si la D1 http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/guides/E37106.pdf
    Pt IELTS se fac inscrieri pe 16; 17 sept si exam se da in 30 oct, costa 650 lei. Intra pe http://www.britishcouncil.org/ro/romania-exams-test-your-english-with-ielts-test-dates.htm pentru programare in alte orase.
    Bafta
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Aug 30, 2010 3:58 pm

    ana1405 a scris:Domnule Paulesco, revin cu o intrebare: cineva m-a informat ca exista un numar limitat de 1000 dosare pe NOC si dupa cum scrie pe site-ul ambasadei se accepta 20000 dosare /an. Este undeva publicat acest contor al NOC-urilor? Se posteaza undeva cand s-a limitat un anumit NOC, sau cate pozitii mai sunt libere? Este posibil sa ne fie refuzat dosarul daca NOC-ul este foarte aglomerat fara macar sa se deschida plicul cu dosarul respectiv? Din cate stiu se trece codul NOC pe plic. Intrebarea nr 2:cand incepe un an de emigrare la cei de la ambasada? se considera anul calendaristic normal, sau altfel? As vrea sa stiu daca depun in noiembrie, sunt aproape de finele anului sau nu? Mii de multumiri!
    Este adevarat! Exista un nr de 20000 de aplicatii acceptate anual pt programul FSW exceptie facand cei care au oferta de munca. Sunt alocate cate 1000 de aplicatii pt fiecare pozitie din lista 29.
    Nu exista o baza de date publica pt dosarele procesate sau pt "locurile ramase libere"
    Anul incepe de la data ultimei schimbari de procedura.
    In momentul in care se renunta la unul din domeniile din lista, aplicantul este instiintat in scris si taxele sunt returnate.
    Daca primiti raspuns pozitiv la primul dosar si vi se recomanda sa contactati Ambasada Canadei la Bucuresti inseamna ca dosarul este acceptat.
    avatar
    bogdanduz
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 26/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de bogdanduz Mar Aug 31, 2010 3:21 pm

    Buna ziua Domnule Paulesco.
    Ma puteti ajuta in identificarea codului NOC pentru inginer mecanic cu experienta in domeniul constructii si reparatii nave?
    Multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Sept 01, 2010 8:35 pm

    bogdanduz a scris:Buna ziua Domnule Paulesco.
    Ma puteti ajuta in identificarea codului NOC pentru inginer mecanic cu experienta in domeniul constructii si reparatii nave?
    Multumesc.
    Aveti 2148 pentru naval engineer sau 2132 Mechanical Engineers
    Daca nu corepunde atributiunilor dv cautati in arborele NOC la nivel de
    keyword(s)
    avatar
    maria.cernescu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 25/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de maria.cernescu Mier Sept 01, 2010 10:45 pm

    Paul, ce cod are "software developer", cumva 2174? cu ce se identifica in lista celor 29?
    Multumesc!
    ana1405
    ana1405
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 33
    Data de inscriere : 29/07/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ana1405 Joi Sept 02, 2010 11:45 am


    Exclamation
    pt cei care vor sa invete pt IELTS am un DVD cu 7 carti de la Cambrige pt pregatirea testului IELTS. Pt cei interesati ast un mesaj privat. Eu snt din Buc. Bafta!!
    Exclamation cat
    avatar
    evelyne
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 23/04/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty m-ar interesa dvd-ul

    Mesaj Scris de evelyne Joi Sept 02, 2010 5:03 pm

    ana1405 a scris:
    Exclamation
    pt cei care vor sa invete pt IELTS am un DVD cu 7 carti de la Cambrige pt pregatirea testului IELTS. Pt cei interesati ast un mesaj privat. Eu snt din Buc. Bafta!!
    Exclamation cat

    m-ar interesa pe mine, si eu sunt tot din Bucuresti
    care ar fi costul?
    avatar
    evelyne
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 23/04/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty despre fisa postului

    Mesaj Scris de evelyne Joi Sept 02, 2010 5:11 pm

    paulesco a scris:
    bogdanduz a scris:Buna ziua Domnule Paulesco.
    Ma puteti ajuta in identificarea codului NOC pentru inginer mecanic cu experienta in domeniul constructii si reparatii nave?
    Multumesc.
    Aveti 2148 pentru naval engineer sau 2132 Mechanical Engineers
    Daca nu corepunde atributiunilor dv cautati in arborele NOC la nivel de
    keyword(s)
    va rog dati-mi un punct de vedere fiindca mie nu-mi este foarte clar
    ca expert contabil ma regasesc in noc insa nu foarte clar in cele 29. intrebarea este daaca in cartea de munca scrie sef contabil si pot obtine o fisa postului din care sa reiasa exact responsabilitatile cerute de ei ptr financial manager (care exista intre cele 29) este ok? sau trebuie sa ma angajez acum pe acest post si sa mai stau minim un an sa fac vechimea minima?
    in cele din urma eu cred ca-i intereseaza fisa postului cu atributiunile si mai putin denumirea exacta a postului, mai cu seama ca tot economisti suntem toti.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Sept 03, 2010 12:03 am

    Dupa cum am mai spus, cand este vorba de functii si nu de meserii situatia se complica "o taruca".Cei care lucreaza la firme straine poate au sansa sa se regaseasca in NOC. Daca ati lucrat pe un post cu atributiuni asemanatoare sau daca reusiti sa faceti in asa fel incat recomandarea sa va avantajeze atunci aveti sanse de reusita. Trebuie sa intelegeti ca sunt acte oficiale si se pot face verificari. Acesta este si motivul pentru care se cere numele si nr de tel al persoanei de contact. Aveti dreptate, conteaza atributiunile.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Sept 03, 2010 12:09 am

    maria.cernescu a scris:Paul, ce cod are "software developer", cumva 2174? cu ce se identifica in lista celor 29?
    Multumesc!
    Punct ochit, punct lovit. Nu cred ca veti gasi in lista ceva legat de IT.
    avatar
    maria.cernescu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 25/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de maria.cernescu Vin Sept 03, 2010 9:21 pm

    ......deci, dle Paulesco, negasindu-ma in lista, nu am sanse prea mari?? adica nu-i intereseaza nimic legat de IT? Sad
    avatar
    ciprian.du
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 22/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ciprian.du Vin Sept 03, 2010 9:23 pm

    curaj, cautati alte variante. BAFTA
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Sam Sept 04, 2010 3:52 pm

    Aplicati "pe partea franceza".
    avatar
    liviu_n33
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 17/09/2010
    Localizare : Focsani

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de liviu_n33 Vin Sept 17, 2010 7:37 pm

    am si eu o intrebare..am diploma de facultate de economist specializare management si master tot in management in finante si administratia publica....pe cartea de munca tot economist scrie..dar..nu am avut functie de conducere...as intra in lista aia...?
    mai am o specializare...diploma de liceu pedagogic cu experienta un an in domeniu...
    ce varianta ar fi mai buna?
    avatar
    liviu_n33
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 17/09/2010
    Localizare : Focsani

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de liviu_n33 Vin Sept 17, 2010 9:02 pm

    Amanunte:sunt economist angajat la stat...calculez gradul de risc pentru deconturile de TVA cu optiune de rambursare...si multe altele pe langa asta(inclusiv arhivare documente)...sunt la compartimentul analiza risc..asa se numeste...credeti ca ma incadrez in categoria 4162 la risk management analyst sau tax economist sau general economist sau labour economist, sau economist?
    avatar
    liviu_n33
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 17/09/2010
    Localizare : Focsani

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de liviu_n33 Vin Sept 17, 2010 9:15 pm

    sa inteleg ca in primul dosar trebuie trimisa si traducerea la fisa postului?
    pentru invatator-educator mai trebuie fisa postului?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Sept 17, 2010 9:55 pm

    Trebuie sa treceti in formular si in scrisoarea de recomandare toate atributiunile pe care le-ati avut sau le aveti.
    Liata 29 este "litera de lege". Daca nu va regasiti in aceasta lista nu aplicati pt FSW.
    avatar
    deheflo
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 18/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty intrebari pt. dl. Paulesco

    Mesaj Scris de deheflo Dum Sept 19, 2010 1:57 pm

    pt.dl. Paulesco,
    as avea cateva intrebari:
    - din cate am citit pe acest site, vad ca sunt cateva cerinte obligatorii, daca bine am inteles ?!
    - pe partea engleza obligatoriu IELS-ul,sau sa faci cumva dovada ca ai studiat intr- tara vorbitoare de lb. engleza! ( dar daca am facut un curs intensiv de invatare a lb. engleze si am STANAG 1.1.1.1., acum poate ca vorbesc de nivel 2 la fel citit, scris, ascultat ? ), cursul fiind facut intr-o institutie militara - Centru secundar de invatare a lb. engleze.)
    - o alta nelamurire ar fi necesitatea sumelor de bani vehiculate pe site..., daca ai numai un extras de cont si ceva bani de buzunar la plecare, are ceva sau e musai sa ai toata suma fie cash, fie pe card cand ajungi in Canada?
    -daca am doua sau mai multe meserii, (de ex.-electrician, cadru militar, economist), dar singura in care am vechime nu se regaseste pe lista celor 29 de meserii /NOC - am sanse sau ma bat cu morile vant ?
    - de ce ca si cadru militar nu pot avea sanse prea mari, poate ca am aplicat in meserie destule din ce am studiat in ASE ??? - cine imi ia acest drept ?
    - daca am peste 40 de ani si sotia la fel.... e clar ca am sanse doar in partea engleza, NU ?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Sept 19, 2010 4:52 pm

    deheflo a scris:pt.dl. Paulesco,
    as avea cateva intrebari:
    - din cate am citit pe acest site, vad ca sunt cateva cerinte obligatorii, daca bine am inteles ?!
    - pe partea engleza obligatoriu IELS-ul,sau sa faci cumva dovada ca ai studiat intr- tara vorbitoare de lb. engleza! ( dar daca am facut un curs intensiv de invatare a lb. engleze si am STANAG 1.1.1.1., acum poate ca vorbesc de nivel 2 la fel citit, scris, ascultat ? ), cursul fiind facut intr-o institutie militara - Centru secundar de invatare a lb. engleze.)
    - o alta nelamurire ar fi necesitatea sumelor de bani vehiculate pe site..., daca ai numai un extras de cont si ceva bani de buzunar la plecare, are ceva sau e musai sa ai toata suma fie cash, fie pe card cand ajungi in Canada?
    -daca am doua sau mai multe meserii, (de ex.-electrician, cadru militar, economist), dar singura in care am vechime nu se regaseste pe lista celor 29 de meserii /NOC - am sanse sau ma bat cu morile vant ?
    - de ce ca si cadru militar nu pot avea sanse prea mari, poate ca am aplicat in meserie destule din ce am studiat in ASE ??? - cine imi ia acest drept ?
    - daca am peste 40 de ani si sotia la fel.... e clar ca am sanse doar in partea engleza, NU ?
    Cash sau cardul sunt acceptate. Fiti sigur ca veti avea nevoie de acei bani. V-am raspuns pe PM.
    gabi2ctin
    gabi2ctin
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 14/08/2010
    Varsta : 54
    Localizare :

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de gabi2ctin Dum Sept 19, 2010 6:57 pm

    nu e corect ...sa raspundeti pe PM ..........si restul suntem interesati de raspunsul d-stra!sunt mult mai multe intrebari din "postul" asta la care ar vrea toata lumea sa afle raspunsul!


    Ultima editare efectuata de catre gabi2ctin in Dum Sept 19, 2010 7:59 pm, editata de 1 ori
    avatar
    deheflo
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 18/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de deheflo Dum Sept 19, 2010 7:30 pm

    va multumesc dl Paulesco pentru ambele raspunsuri
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Dum Sept 19, 2010 11:04 pm

    gabi2ctin a scris:nu e corect ...sa raspundeti pe PM ..........si restul suntem interesati de raspunsul d-stra!sunt mult mai multe intrebari din "postul" asta la care ar vrea toata lumea sa afle raspunsul!
    Poate ca deheflo i-a trimis acelasi mesaj si pe PM.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Dum Sept 19, 2010 11:11 pm

    Grilele de evaluare sunt rigide dar inspectorii au libertatea sa analizeze fiecare dosar in parte. Pot sa acorde puncte acelor aplicatii care prezinta potential. Este riscul fiecaruia sa trimita dosarul catre Viena sau Sydney chiar daca nu realizeaza punctajul minim cerut. Cred ca daca esti cu 1, 2 puncte "sub linie" merita sa incerci. Eu as incerca.
    avatar
    avrambogdanst
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 21/09/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de avrambogdanst Mar Sept 21, 2010 9:39 pm

    buna ziua. ma numesc bogdan si sunt absolvent de teologie ortodoxa iar viitoarea sotie este angajata ca artist liric la filarmonica din iasi. am dori sa emigram dar nu stim unde ne-am potrivi. eu am mucit si in spania 5 ani de zile pe diverse meserii...si acum sunt cantaret bisericesc in iasi. ne poate cineva sfatui ce si cum sa facem? credeti ca am putea primi indrumari din partea vreunui preot din canada? va multumim

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 12 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 10:46 pm