Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    avatar
    ALICEc
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ALICEc Mier Aug 11, 2010 9:39 am

    Merci de raspunsuri!
    As avea nevoie de o parere si anume...ce alte optiuni am avea sa plecam in Canada.....chiar ne dorim lucrul acesta. Sotul meu este director de vanzari, eu referent marketing, avem studii superioare...si chiar dorim sa ne stabilim acolo. Nu putem pleca ca si skilled workers...Sad Ca si muncitori necalificati este posibil sa plecam? Avem pe cineva acolo care ne va ajuta. Daca Canada tot are nevoie de forta de munca....oare de noi nu ar avea nevoie....indiferent ca vom incepe cu munca de jos (adica asa se incepe oricum). Merci frumos.
    ana1405
    ana1405
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 33
    Data de inscriere : 29/07/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ana1405 Mier Aug 11, 2010 12:00 pm

    Buna

    In legatura cu problema mea de incadrare in lista de NOC vreau sa precizez ca nu imi gasesc axact xodul pentru experienta mea As Manager, insa atributiunile si specializarea mea se regasesc in codul 1122 Professional Occupations in Business Services to Management unde se regaseste si ISO consultant. Vreau sa precizez ca eu sunt reprezentant Managementul Calitatii, si sunt in curs de obtinere a cursului de calificare. Pana acum am fost reprezentant dar fara specializare. Deasemenea atributiunile mele nu sunt de secretariat si doar atat, mai mult un OFFICE Administrator plus multe altele deoarece este o firma cu 5 angajati si trebuie sa fac de toate. Cu toate acestea vreau sa va intreb dl Paul ce sanse sunt sa ma incadrez la aceast cod 1122? Conteza si atributiunile principale......sau trebuie sa-ti regasesti exact denumirea jobului in acest NOC? Sincera sa fiu mi se pare un impediment care nu pare foarte valoros, dim moment ce sunt eligibila, obtin puncte, am si facultate si master, o varsta frageda, stiu limba.........singurul lucru este ca nu gasesc exact denumirea de As Mnaager, sau nu am pe cartea de munca scris Reprezentant MQ (ISO)sau consultant, etc. Deci ce sa fac? Sa merg mai departe si sa aplic, sau sa ma opreasca acest NOC? Cum elucidem acest lucru? Mii de multumiri!
    avatar
    ALICEc
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ALICEc Mier Aug 11, 2010 1:16 pm

    Da..exact aceeasi dilema o avem si noi...ca si Ana.... Nu stim sigur daca sotul meu se incadreaza in 1122. Este director de vanzari.....i se potrivesc cateva din atributiile de acolo...dar nu este persoana care se ocupa cu auditul, Iso....etc. Are functie de conducere, are diploma in marketing, are oameni in subordine, face planuri de marketing de business...etc...Indeplineste cateva din cerintele de la "main duties". Oare se califica.....ce credeti? Merita sa incercam? Trebuiesc toate cerintele indeplinite de la "main duties"
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Aug 11, 2010 2:31 pm

    LLMister a scris:Buna ziua stimati moderatori,

    contrar multor inscrisi pe acest forum care sunt inca in faze preliminare de depunere dosare , eu am trecut de pasii mai grei ai documentatiei si am trimis dosarul ptr mine , sotie si fiu in iulie 2009 catre CIO. Dupa nici o luna am primit recomandarea de a merge mai departe cu cei de la Bucuresti , de unde cam prin Noiembrie mi-au cerut testul IELTS ( pe langa alte cateva documente ) cu toate ca am muncit cativa ani intr-o tara vorbitoare de engleza si aveam o caruta de recomandari in acest sens de la angajatori . Am primit la dispozitie 120 zile pentru a rezolva problema . M-am incadrat si am trimis restul actelor , dupa care pana acum 3 luni nu am mai auzit nimic de la acesti domni. l un moment dat ma suna de la ambasada ca au incercat sa dea de mine prin Aprilie ( eu nu primisem nici un mail sau in scris cum fac de obicei) si mi-au mai cerut ceva acte de la facultate in termen de 30 zile . Facut si rezolvat .

    Acum nedumerirea mea este care vrea sa fie scurtarea procedurii de la 8 la 12 luni ca la mine nici macar nu stiu cand se vor sinchisi sa ma cheme la interviu. Dupa cum am observat de prin alte forumuri , daca mai cumulez si timpii de asteptare/programare dintre interviu, analize, viza , etc. cred ca mai stau un an pe aici , insa pana atunci nu o sa mai am bani suficienti de plecare si supravietuire acolo.
    Este posibil sa primiti direct formularele pt medicale si sa sariti peste interviu. Nu este rau sa mai trimiteti un email. La interviu veti fi invitat in cazul in care sunt nelamuriri in legatura cu actele si vor sa le confrunte cu originalele.
    Sunteti norocos ca ati prins reglementarile vechi. Acum IELTS-ul este obligatoriu de la primul dosar.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Aug 11, 2010 2:46 pm

    ana1405 a scris:Buna

    In legatura cu problema mea de incadrare in lista de NOC vreau sa precizez ca nu imi gasesc axact xodul pentru experienta mea As Manager, insa atributiunile si specializarea mea se regasesc in codul 1122 Professional Occupations in Business Services to Management unde se regaseste si ISO consultant. Vreau sa precizez ca eu sunt reprezentant Managementul Calitatii, si sunt in curs de obtinere a cursului de calificare. Pana acum am fost reprezentant dar fara specializare. Deasemenea atributiunile mele nu sunt de secretariat si doar atat, mai mult un OFFICE Administrator plus multe altele deoarece este o firma cu 5 angajati si trebuie sa fac de toate. Cu toate acestea vreau sa va intreb dl Paul ce sanse sunt sa ma incadrez la aceast cod 1122? Conteza si atributiunile principale......sau trebuie sa-ti regasesti exact denumirea jobului in acest NOC? Sincera sa fiu mi se pare un impediment care nu pare foarte valoros, dim moment ce sunt eligibila, obtin puncte, am si facultate si master, o varsta frageda, stiu limba.........singurul lucru este ca nu gasesc exact denumirea de As Mnaager, sau nu am pe cartea de munca scris Reprezentant MQ (ISO)sau consultant, etc. Deci ce sa fac? Sa merg mai departe si sa aplic, sau sa ma opreasca acest NOC? Cum elucidem acest lucru? Mii de multumiri!
    Este greu sa gasiti corespondentul exact al postului pe care-l ocupati.
    Aici intervine recomandarea si CV-ul. In formularul imm0008_3e treceti codul in care considerati ca va incadrati si la atributiuni treceti tot ce faceti la locul de munca plus principalele atributiuni din NOC. Datele din formular trebuie sa fie identice cu cele din recomandare. Daca aceste date sunt sustinute de diplome nu trebuie sa va faceti probleme. Denumirea functiei nu este o piedica.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Aug 11, 2010 2:52 pm

    ALICEc a scris:Da..exact aceeasi dilema o avem si noi...ca si Ana.... Nu stim sigur daca sotul meu se incadreaza in 1122. Este director de vanzari.....i se potrivesc cateva din atributiile de acolo...dar nu este persoana care se ocupa cu auditul, Iso....etc. Are functie de conducere, are diploma in marketing, are oameni in subordine, face planuri de marketing de business...etc...Indeplineste cateva din cerintele de la "main duties". Oare se califica.....ce credeti? Merita sa incercam? Trebuiesc toate cerintele indeplinite de la "main duties"
    I-am raspuns Anei. Se pune accent pe principalele atributiuni. Recomandarea este cheia. Cel care o semneaza, in cazul in care este si persoana de contact(daca se fac verificari) trebuie sa fie in tema cu "ghidusia" din recomandare.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Aug 11, 2010 3:04 pm

    ALICEc a scris:Merci de raspunsuri!
    As avea nevoie de o parere si anume...ce alte optiuni am avea sa plecam in Canada.....chiar ne dorim lucrul acesta. Sotul meu este director de vanzari, eu referent marketing, avem studii superioare...si chiar dorim sa ne stabilim acolo. Nu putem pleca ca si skilled workers...Sad Ca si muncitori necalificati este posibil sa plecam? Avem pe cineva acolo care ne va ajuta. Daca Canada tot are nevoie de forta de munca....oare de noi nu ar avea nevoie....indiferent ca vom incepe cu munca de jos (adica asa se incepe oricum). Merci frumos.
    Daca nu va incadrati in Lista 29 abandonati sa aplicati pe partea engleza. Muncitori necalificati au si ei si ar intra in categoria D care nu este luata in considerare.
    Singura solutie este sa aplicati pe Quebec in cazul in care primiti rezultat pozitiv la autoevaluare. Jonglati cu nivelul cunostintelor lingvistice.
    avatar
    ALICEc
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ALICEc Mier Aug 11, 2010 3:10 pm

    paulesco a scris:
    ALICEc a scris:Merci de raspunsuri!
    As avea nevoie de o parere si anume...ce alte optiuni am avea sa plecam in Canada.....chiar ne dorim lucrul acesta. Sotul meu este director de vanzari, eu referent marketing, avem studii superioare...si chiar dorim sa ne stabilim acolo. Nu putem pleca ca si skilled workers...Sad Ca si muncitori necalificati este posibil sa plecam? Avem pe cineva acolo care ne va ajuta. Daca Canada tot are nevoie de forta de munca....oare de noi nu ar avea nevoie....indiferent ca vom incepe cu munca de jos (adica asa se incepe oricum). Merci frumos.
    Daca nu va incadrati in Lista 29 abandonati sa aplicati pe partea engleza. Muncitori necalificati au si ei si ar intra in categoria D care nu este luata in considerare.
    Singura solutie este sa aplicati pe Quebec in cazul in care primiti rezultat pozitiv la autoevaluare. Jonglati cu nivelul cunostintelor lingvistice.

    Merci pt raspunsuri. Este un formular special pt recomandare sau atasam noi o foaie la documente. Intreb pt ca sa stiu cum verifica ei recomandarea asta? Eventual o recomandare de la directorul general al institutiei unde lucreaza sotul meu...cu stampila cu nr de inregistrare..va fi ok? este suficient?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Aug 11, 2010 3:58 pm

    Recomandarea face parte din dosar. Nu este un moft. O intocmiti singura sau impreuna cu seful dv. Gasiti pe google exemple. Va descrieti cat mai bine posibil in asa fel incat daca seful nu era multumit de dv dupa lectura sa va iubeasca.
    Trebuie sa includa Antetul firmei, periada in care ati fost angajata, promovarile obtinute, proiecte la care ati participat, principalele atributiuni, inregistrata, semnata, stampilata(depart. HR, personal, manager general), datele de contact si adresa firmei in subsolul paginii, numele in clar si forma in care poate fi contactata persoana responsabila, o carte de vizita a persoanei responsabile)
    Cand depuneti recomandarea la HR cereti si o adeverinta de salarizare in care sa se specifice, daca se poate, ca va este eliberata pt Ambasada Canadei.
    avatar
    maria.cernescu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 25/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de maria.cernescu Mier Aug 11, 2010 9:09 pm

    Draga Paulesco,
    scuze daca ai crezut cumva ca "te trag de urechi" in legatura cu suma garantie pt traiul in Canada! departe de mine gandul dar pana la urma cum e? ca eu , de ex am apt pe numele meu dar nu am 11000 sau cat o fi cash!si nici de unde sa iau! si nici nu-mi convine sa vand apt ca sa-i am ca nu se stie daca ajung sau nu in C.!

    halloooo! stimati interesati de emigrare, voi ce stiti, cum e?? e valabil titlul de proprietate al unui apt in Timisoara in contul celor 11000? mi se pare normal sa ai , intr-adevar , si ceva cash, de genul 4-5000, dar mai mult.....hmmm
    corina
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 26
    Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Longueuil

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de corina Mier Aug 11, 2010 11:10 pm

    Evaluarea apartamentului se depune la dosar ca garantie a faptului ca veti avea suma minima necesara sustinerii financiare. Dupa ce ai obtinut viza si ai hotarat ca vrei sa pleci, vinzi apartamentul daca nu ai alte venituri. Asa au facut toate cunostintele mele care au "parasit corabia". Din cate am citit, la intrarea in Canada vei fi intrebata de acesti bani.
    ana1405
    ana1405
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 33
    Data de inscriere : 29/07/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ana1405 Vin Aug 13, 2010 9:14 am

    Buna ziua

    Foarte incantata de raspunsul primit cheers M-am mai linistit, deci cheia este Recomandarea si Main Duties. Acum revin cu alta neliniste in demararea depunerii D1. Vreau sa-mi iau si logodnicul, el fiind AS. Problema este ca el nu indeplineste chiar toate cerintele de aceea nici nu este el AP, adica are doar 2 ani experienta din 2006-2008 pe care o poate dovedi, aceasta fiind pe vanzari la domiciliu, livrari, preluare comenzi, etc. Restul experientei nu o poate dovedi, deci nici nu ma gandesc sa pomenesc de ea (presupun ca nu da bine)A doua chestie este ca el a terminat facultatea, (mai are o restanta)dar da licenta in Februarie 2011. Intrebarea este, ce sanse sunt sa ma traga in jos, sau sa ma duca la descalificare/refuz al dosarului conform celor spunse despre el, imi poate scadea din punctaj? In general ce se intampla cu AP in cazul in care AS nu e foarte calificat? Se tine cont doar de AP? Va multumesc mult pentru timpul acordat!
    ana1405
    ana1405
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 33
    Data de inscriere : 29/07/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ana1405 Vin Aug 13, 2010 2:39 pm

    Am omis ceva in legatura cu AS, si anume ca a stat o perioada de 1 an si 3 luni in Italia. o perioada cu contract de munca apoi fara contract, in ultimele 3 luni a avut si buletin din Italia. Stiu ca se cere cazier din Romania sau daca ai stat mai mult de 6 luni in alta tara, trebuie si din tare respectiva. Chiar trebuie sa scoata acest cazier? Daca nu declar ca a fost plecat, vor afla si singuri? Cum e mai bine? sa merg pe adevar, sau sa incerc sa ma fac ca am uitat? Very Happy Ciudata intrebarea mea, dar ma gandesc la acelasi lucru: ma poate trage in jos la punctaj sau calificare din cauza AS? O zi excelenta!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Aug 13, 2010 2:49 pm

    AS-ul trebuie sa impuna ultima diploma obtinuta. Ambasada nu are nici o garantie ca studiile vor fi finalizate.
    Pt perioada cat a locuit in Italia trebuie sa depuna cazier. Nu incercati sa pacaliti sistemul ca intrati pe "lista neagra".
    In functie de varsta acoperiti cu strictete toata perioada ultimilor 10 ani dupa implinirea varstei de 18 ani. Chiar daca nu a avut loc de munca intr-o anumita perioada trebuie sa treaca alt motiv, de ex. calatorii.
    Nu uitati nimic din ce vi se cere sa completati.
    ana1405
    ana1405
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 33
    Data de inscriere : 29/07/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ana1405 Vin Aug 13, 2010 3:52 pm

    Multumesc mult. Deci facultatea nu are nici o valoare in cazul lui. Pot sa atasez macar adeverinta de studiu, ceva de la facultate precum ca are terminata facultatea fara licenta? Stiu ca este ca liceul fara BAC, dar totusi sa se vada ceva acolo. Eventual pot sa depun diploma lui cand trimit D2, intentionez sa depun D1 in Noiembrie `10 deci D2 va fi prin primavara lui `11.
    Revin cu intrebarea: cat % conteaza AS in acceptarea dosarului? cheers
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Aug 13, 2010 6:33 pm

    ana1405 a scris:Multumesc mult. Deci facultatea nu are nici o valoare in cazul lui. Pot sa atasez macar adeverinta de studiu, ceva de la facultate precum ca are terminata facultatea fara licenta? Stiu ca este ca liceul fara BAC, dar totusi sa se vada ceva acolo. Eventual pot sa depun diploma lui cand trimit D2, intentionez sa depun D1 in Noiembrie `10 deci D2 va fi prin primavara lui `11.
    Revin cu intrebarea: cat % conteaza AS in acceptarea dosarului? cheers
    Nu stiu cat ar ajuta dar puteti sa depuneti adeverinta. Oricand apar modificari, de orice forma, se contacteaza ambasada si se trimit actele aditionale.
    ana1405
    ana1405
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 33
    Data de inscriere : 29/07/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Bucuresti

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ana1405 Lun Aug 16, 2010 2:07 pm

    Domnule Paulesco! Ce ne puteti spune despre demonstrarea relatiei de cuplu, concubinaj? Cum putem demonstra acest lucru legal, sau prin hartii oficiale? Ce ne indrumati? Cum s-a mai facut pana in prezent? Va multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Aug 17, 2010 2:45 pm

    ana1405 a scris:Domnule Paulesco! Ce ne puteti spune despre demonstrarea relatiei de cuplu, concubinaj? Cum putem demonstra acest lucru legal, sau prin hartii oficiale? Ce ne indrumati? Cum s-a mai facut pana in prezent? Va multumesc.
    De facto spouses must enclose official proof of marital cohabitation for a period of at least one year prior to submitting the application. This proof could be a copy of an official identity document bearing your address (passport or identity card) for yourself and your spouse, a certificate of residence issued by the police or municipality (commune), or an official cohabitation certificate (certificat de concubinage).
    Cel mai simplu este sa aveti aceeasi adresa pe CI pt o perioada de minim 1 an la data trimiterii aplicatiei. Este suficient sa atasati copiile CI sau o adeverinta de la evidenta populatiei din care sa rezulte ca sunteti luati in evidenta la aceesi adresa in ultimul an. Se mai accepta extrase de cont bancar pe numele ambilor parteneri sau unul din parteneri sa fie trecut ca beneficiar al politei de asigurare de viata(asta daca va riscati).
    avatar
    ALICEc
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ALICEc Mier Aug 18, 2010 12:30 pm

    Buna d-le Paul, multumesc pt raspunsuri.
    As avea o alta intrebare, ce conditii ar trebui sa indeplinim ca sa primim eu si sotul vize de turisiti pt Canada. Am dori sa mergem in vizita la prietenul nostru in Toronto, si apoi, daca ne place acolo (am citit pe site-ul lor ca daca iti place si doresti sa ramai te adresezi la ambasada) incercam sa ramanem..iar daca nu, venim acasa. Stiu ca trebuie sa demonstrezi faptul ca nu reprezinti o amenintare pt Canada si ca doresti sa te intorci in tara ta.
    Merci
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Aug 18, 2010 7:34 pm

    ALICEc a scris:Buna d-le Paul, multumesc pt raspunsuri.
    As avea o alta intrebare, ce conditii ar trebui sa indeplinim ca sa primim eu si sotul vize de turisiti pt Canada. Am dori sa mergem in vizita la prietenul nostru in Toronto, si apoi, daca ne place acolo (am citit pe site-ul lor ca daca iti place si doresti sa ramai te adresezi la ambasada) incercam sa ramanem..iar daca nu, venim acasa. Stiu ca trebuie sa demonstrezi faptul ca nu reprezinti o amenintare pt Canada si ca doresti sa te intorci in tara ta.
    Merci
    Nu este chiar asa de simplu. Multi ar dori sa plece in vacanta in Ontario sau in alta regiune, sa declare ca le place si sa primeasca rezidenta. GAsiti pe blog detaliile pt obtinerea vizei turistice si pasii programului FSW
    avatar
    popescuasali
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 19/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty as putea sa ma calific?

    Mesaj Scris de popescuasali Joi Aug 19, 2010 10:03 am

    Buna ziua,
    as dori sa stiu in cazul in care...[eu si sotul meu am locuit in USA,( el 5 ani, eu 4 ani) si avem o fetitza nascuta acolo si nea-m intors in Ro in noiembrie 2008.
    am ajuns acolo cu viza de munca si ne-am "ratacit" peste viza.Acum am vrea sa aplicam pentru Canada...sotul a lucrat in USA ca truck driver (self-employed)si a avut drept de munca 2 ani...eu am lucrat la negru pana in aprilie 2006 apoi am stat acasa sa cresc fata.]
    Se poate sa fim respinsi pe partea federala? el a terminat facultatea de istorie anul acesta dar nu a profesat deloc...iar eu am terminat exploatarea si valorificarea gazelor naturale promotie 2004 dar nici eu nu am profesat.
    Mentionez ca in timpul petrecut in USA am fost cu taxele la zi...o sa ne ajute faptul ca am fost cinstiti si nu am cerut ajutor social la Dosarul pentru canada?
    avatar
    popescuasali
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 19/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de popescuasali Joi Aug 19, 2010 10:21 am

    Buna ziua, Domnule Paul
    spuneti-mi va rog cum as putea face rost de cazierul din USA? ca am citit mai sus ca daca ai stat intr-o alta tara maul bine de 6 luni trebuie cazierul...dar daca te aflai ilegal in tara respectiva?
    sper ca ma intelegeti ce vreau sa spun...
    O zi buna!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Aug 19, 2010 11:44 am

    popescuasali a scris:Buna ziua, Domnule Paul
    spuneti-mi va rog cum as putea face rost de cazierul din USA? ca am citit mai sus ca daca ai stat intr-o alta tara maul bine de 6 luni trebuie cazierul...dar daca te aflai ilegal in tara respectiva?
    sper ca ma intelegeti ce vreau sa spun...
    O zi buna!
    Ce scrie in pasaport? La iesirea din USA s-a mentionat ceva sau ati revenit in Romania prin alta tara? Conteaza doar documentele oficiale nu ce stiti dv ca s-a intamplat in realitate.
    Daca nu aveti nimic "atasat de codita" nu ar trebui sa fie probleme. Cereti cazierul la politia locala unde ati fost luata in evidenta pe perioada vizei provizorii.
    Daca ati avut probleme de orice natura si sunt inregistrate atunci fiti siguri ca acestea vor iesi la lumina si vor atarna greu la dosar.
    In unul din formularele pt dosarul Sydney trebuie specificat ce anume ati facut in ultimii 10 ani. Daca omiteti o perioada de timp dosarul este respins.
    avatar
    popescuasali
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 19/08/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de popescuasali Joi Aug 19, 2010 12:16 pm

    probleme nu am avut acolo...atata oar ca am stat ilegal...sotul a avut o intrare in canada in 2005 de 1 sapt, apoi s-a intors in State.
    credeti ca e deja in baza lor de date....si daca e oricum nu a depasit termenul de sedere in canada.
    Totusi avand in vedere ca experienta profesionala ne trage in jos si am putea fi respinsi m-am gandit sa aplicam in partea franceza...Trebuie dat testul de franceza TEFAQ neaparat sau se poate ca la interviu sa-si dea ei seama de nivelul de franceza minim si nivel intermediar de engleza.
    Va multumesc pentru timpul acordat.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Aug 19, 2010 5:14 pm

    Se poate depune primul dosar fara atestat de limba. In urma interviului in functie de "prestatie" vi se poate sugera sa prezentati rezultatul unui test de limba franceza agreat.

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 10 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 9:39 am