Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    mel
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 16
    Data de inscriere : 17/03/2010
    Varsta : 48
    Localizare : Intorsura Buzaului

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mel Mar Apr 13, 2010 9:13 am

    Vreau sa va mai intreb ceva legat de pasaport....
    Micuta mea are doar 5 luni si daca ii fac pasaport e valabil doar 1 an- daca noi nu primim viza in decursul a 1 an de cand depunem actele - pasaportul ei expira si trebuie sa fac altul- care este vreo 200-300 de lei si nu prea merita sa fac 2 intr-un an.
    Iar baietelul care are 7 ani este trecut pe pasaportul meu... lui ii expira abia la anu', adica in 2011. Nu este nici o problema daca primim viza dupa expirarea pasaportului lui - si il refac?
    Poate ma ajutati!!!
    fragi9b
    fragi9b
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 24/02/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de fragi9b Mar Apr 13, 2010 9:58 am

    mel a scris:Vreau sa va mai intreb ceva legat de pasaport....
    Micuta mea are doar 5 luni si daca ii fac pasaport e valabil doar 1 an- daca noi nu primim viza in decursul a 1 an de cand depunem actele - pasaportul ei expira si trebuie sa fac altul- care este vreo 200-300 de lei si nu prea merita sa fac 2 intr-un an.
    Iar baietelul care are 7 ani este trecut pe pasaportul meu... lui ii expira abia la anu', adica in 2011. Nu este nici o problema daca primim viza dupa expirarea pasaportului lui - si il refac?
    Poate ma ajutati!!!

    Buna Mel,
    Pentru micuta ta de cinci luni ar fii trebuit sa ii faci pasaport biometric care costa 270 ron si e valabil trei ani. Pentru noi adultii este valabil cinci ani si costa tot atat. Fata mea are un anisor si 2 luni si a trebuit sa ii fac si ei,caci asa e noul regulament.Nu se mai trece in pasaportul unuia dintre parinti. Eu cred ca tu i-ai facut fetitei tale pasaport temporar care e valabil un an si costa cam la fel cu cel biometric. Nu te avantajeaza. Mai bine fa-i biometric si e si mult mai bine pentru canadieni.In ce priveste baietelul ,lasa asa si dupa ce expira pasaportul tau, pe care oricum trebuie sa il schimbi cand trebuie sa il trimiti la Ambasada Canadei la Bucuresti pentru ati pune viza. Atunci poti sa il preschimbi chiar daca nu a expirat si tot atunci ii faci si baiatului unul numai pentru el care e valabil trei ani.Pana expira va luati si cetatenia si veti face altele in Canada. Doamne ajuta!
    avatar
    mel
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 16
    Data de inscriere : 17/03/2010
    Varsta : 48
    Localizare : Intorsura Buzaului

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mel Mier Apr 14, 2010 3:53 pm

    Dar pasaportul meu si al sotului expira doar in 2018- le-am facut in 2008 si sunt valabile 10 ani. Banuiesc ca nu trebuie schimbate....Doar pentru copii voi face pasapoarte noi.
    Inca o intrebare daca stiti - mi-a spus cineva din Canada ca s-ar putea ca permisele noi- cele europene- de conducere sa fie valabile acum si in Canada. Stiti ceva?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Apr 14, 2010 6:57 pm

    mel a scris:Dar pasaportul meu si al sotului expira doar in 2018- le-am facut in 2008 si sunt valabile 10 ani. Banuiesc ca nu trebuie schimbate....Doar pentru copii voi face pasapoarte noi.
    Inca o intrebare daca stiti - mi-a spus cineva din Canada ca s-ar putea ca permisele noi- cele europene- de conducere sa fie valabile acum si in Canada. Stiti ceva?
    http://www.saaq.gouv.qc.ca/permis/echange/residents_autre.php
    Romanii trebuie sa sustina examen. Poate ca ma insel!?
    Sa inteleg ca oficialii din Canada ne considera mai "prosti" decat cei din Saint-Martin, Aruba, Bonaire, Curaçao, Sabat sau Saint-Eustache
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Sam Apr 24, 2010 10:42 pm

    Se sustine examen pt un "permis de conduire"
    avatar
    cristiilie75
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 27/04/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de cristiilie75 Mar Apr 27, 2010 1:34 pm

    stie cineva de unde pot sa iau formulare pentru amprente digitale?
    avatar
    ioanadb
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 06/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ioanadb Joi Mai 06, 2010 4:57 pm

    Buna ziua,
    In primul rand vreau sa va multumesc pentru informatiile oferite. Am totusi 3 intrebari referitoare la emigrarea in Quebec:

    1. Am inteles cum functioneaza dosarul pentru Viena, dar nu inteleg cum functioneaza interviul la Ambaasa in Romania, deoarece ati spus ceva de documentele in original. Mai trebuie facut un dosar si pentru interviul de la Ambasada, pe langa cel pe care il trimitem in Viena?

    2. Nu am citit nimic despre analizele medicale, sunt necesare? Si daca da, ce tip de analize sau de unde pot face rost de aceata informatie? Stiu ca pentru emigrarea in partea federala sunt necesare analizele medicale si ca formularul pentru analize se da in momentul in care se depune al doilea dosar pentru Ambasa din Romania, dar pentru Quebec nu am gasit nimic referitor la acest subiect.

    3. Stiu ca testul de competenta lingvistica are si varianta online ( pe PC). Puteti sa imi spuneti cum functioneaza atunci exprimarea orala si conversatia, daca vorbim despre o varianta pe un computer?

    Va multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Mai 06, 2010 7:13 pm

    ioanadb a scris:Buna ziua,
    In primul rand vreau sa va multumesc pentru informatiile oferite. Am totusi 3 intrebari referitoare la emigrarea in Quebec:

    1. Am inteles cum functioneaza dosarul pentru Viena, dar nu inteleg cum functioneaza interviul la Ambaasa in Romania, deoarece ati spus ceva de documentele in original. Mai trebuie facut un dosar si pentru interviul de la Ambasada, pe langa cel pe care il trimitem in Viena?

    2. Nu am citit nimic despre analizele medicale, sunt necesare? Si daca da, ce tip de analize sau de unde pot face rost de aceata informatie? Stiu ca pentru emigrarea in partea federala sunt necesare analizele medicale si ca formularul pentru analize se da in momentul in care se depune al doilea dosar pentru Ambasa din Romania, dar pentru Quebec nu am gasit nimic referitor la acest subiect.

    3. Stiu ca testul de competenta lingvistica are si varianta online ( pe PC). Puteti sa imi spuneti cum functioneaza atunci exprimarea orala si conversatia, daca vorbim despre o varianta pe un computer?

    Va multumesc!
    1) actele pt DCS(Demande de certificat de sélection du Québec) AICI
    2)Invitatia la interviu are loc daca rezultatul DCS-ului este pozitiv. Veti primi o scrisoare de multumire pt plata facuta in contul lor si invitatia ferma la interviu in care se va specifica locul data si ora.In scrisoare vi se va cere sa aveti si actele originale depuse la dosarul DCS. Daca nu sunt probleme legate de nivelul de competenta lingvistica(franceza si/sau engleza in functie de nivelul pe care l-ati trecut in DCS) sau alte probleme veti primi CSQ(Certificat de Selectie pentru provincia Quebec)Asta inseamna ca ati fost selectionat de provincia Quebec si puteti depune o cerere de rezidenta permanenta(viza). Aceasta cerere se face la ambasada din Bucuresti si corespunde cu traseul cererilor facute pe programul federal de emigrare.
    Cu CSQ-ul in buzunar incepeti dosarul pt "demande de residence permanente". Acest dosar se va depune la ambasada din Bucuresti. Actele ce trebuiesc depuse la acest dosar le gasiti
    AICI
    Ghidul il gasiti AICI
    Dupa trimiterea DRP in circa 3,4 luni vor sosi formularele pt analizele medicale impreuna cu informatii precise despre cum, unde si cand le veti face.
    Daca nu vor fi probleme la analize veti primi o scrisoare de la ambasada in care vi se cere sa trimiteti pasapoartele pt VIZA mult asteptata.
    Veti plati taxe pt orice procesare a dosarelor. Cititi cu atentie Ghidul si etapele pe care le gasiti pe blog.
    Nu cred ca sunt acceptate atestatele obtinute in urma unor evaluari online. Interviul se desfasoara face 2 face in varianta orala Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Icon_smile deci, nu vei scrie nimic in fata lor. Gasesti pe pagina guvernamentala atestatele agreate de ei.
    BAFTA!


    Ultima editare efectuata de catre paulesco in Joi Mai 06, 2010 8:01 pm, editata de 3 ori
    avatar
    bya
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 06/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bya Joi Mai 06, 2010 7:24 pm

    Buna seara tuturor,in special gazdei acestui forum.Am si eu o intrebare,daca imi permiteti.Doresc impreuna cu familia sa emigram in Canada.Ne-am gandit la partea federala deoarece eu,fiind aplicant principal ma descurc mai bine cu limba engleza.Problema este ca nu am inca diploma de licenta,intru-cat sunt abia in anul II la facultate,am liceul cu bac si scoala profesionala comerciala,dar mi-e teama de respingerea dosarului daca depun actele de acum.Ce credeti,pot face ceva de acum sa economisesc din timp?Si inca ceva..Acei bani,cam multi,care trebuie sa-i ai,esti obligat sa faci dovada lor in vreu fel?Ce solutii ar fi?Multumesc anticipat pt raspuns si weekend placut va doresc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Mai 06, 2010 7:52 pm

    bya a scris:Buna seara tuturor,in special gazdei acestui forum.Am si eu o intrebare,daca imi permiteti.Doresc impreuna cu familia sa emigram in Canada.Ne-am gandit la partea federala deoarece eu,fiind aplicant principal ma descurc mai bine cu limba engleza.Problema este ca nu am inca diploma de licenta,intru-cat sunt abia in anul II la facultate,am liceul cu bac si scoala profesionala comerciala,dar mi-e teama de respingerea dosarului daca depun actele de acum.Ce credeti,pot face ceva de acum sa economisesc din timp?Si inca ceva..Acei bani,cam multi,care trebuie sa-i ai,esti obligat sa faci dovada lor in vreu fel?Ce solutii ar fi?Multumesc anticipat pt raspuns si weekend placut va doresc!
    Depinde! Daca studiile pe care le faci se regasesc in NOC-ul canadian poti sa astepti sa le finalizezi. Daca nu se regasesc trebuie sa faci autoevaluarea cu meseria pe care o ai acum. Poti sa te pregatesti pt testul IELTS.
    Pt programul federal trebuie sa faci dovada sustinerii financiare(conturi bancare sau depozite de economii)
    avatar
    bya
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 06/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bya Joi Mai 06, 2010 8:59 pm

    paulesco a scris:
    bya a scris:Buna seara tuturor,in special gazdei acestui forum.Am si eu o intrebare,daca imi permiteti.Doresc impreuna cu familia sa emigram in Canada.Ne-am gandit la partea federala deoarece eu,fiind aplicant principal ma descurc mai bine cu limba engleza.Problema este ca nu am inca diploma de licenta,intru-cat sunt abia in anul II la facultate,am liceul cu bac si scoala profesionala comerciala,dar mi-e teama de respingerea dosarului daca depun actele de acum.Ce credeti,pot face ceva de acum sa economisesc din timp?Si inca ceva..Acei bani,cam multi,care trebuie sa-i ai,esti obligat sa faci dovada lor in vreu fel?Ce solutii ar fi?Multumesc anticipat pt raspuns si weekend placut va doresc!
    Depinde! Daca studiile pe care le faci se regasesc in NOC-ul canadian poti sa astepti sa le finalizezi. Daca nu se regasesc trebuie sa faci autoevaluarea cu meseria pe care o ai acum. Poti sa te pregatesti pt testul IELTS.
    Pt programul federal trebuie sa faci dovada sustinerii financiare(conturi bancare sau depozite de economii)
    Sa inteleg ca pt Quebec,nu se cere dovada banilor??Si nu e obligatorie licenta pt reusita?E destul de neclara,cel putin pt mine,evaluarea corecta a studiilor,fiind atatea categorii..
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Joi Mai 06, 2010 9:06 pm

    bya a scris:
    Sa inteleg ca pt Quebec,nu se cere dovada banilor??Si nu e obligatorie licenta pt reusita?E destul de neclara,cel putin pt mine,evaluarea corecta a studiilor,fiind atatea categorii..
    Pt Quebec inca se accepta si evaluarea imobiliara. Studiile superioare te ajuta pt obtinerea punctajului dar nu sunt obligatorii. Programul de emigrare se numeste" muncitori calificati". Canada are nevoie de muncitori.
    avatar
    bya
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 06/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bya Joi Mai 06, 2010 9:36 pm

    paulesco a scris:
    bya a scris:
    Sa inteleg ca pt Quebec,nu se cere dovada banilor??Si nu e obligatorie licenta pt reusita?E destul de neclara,cel putin pt mine,evaluarea corecta a studiilor,fiind atatea categorii..
    Pt Quebec inca se accepta si evaluarea imobiliara. Studiile superioare te ajuta pt obtinerea punctajului dar nu sunt obligatorii. Programul de emigrare se numeste" muncitori calificati". Canada are nevoie de muncitori.
    Am inteles.Stiam din auzite ca fara studii superioare,nu ti se accepta dosarul.Multumesc inca o data pt amabilitatea de a-mi raspunde si o seara placuta va doresc!P.P-Poate mai revin cu intrebari Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Icon_biggrin
    avatar
    mel
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 16
    Data de inscriere : 17/03/2010
    Varsta : 48
    Localizare : Intorsura Buzaului

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mel Vin Mai 07, 2010 12:38 pm

    Am o nedumerire...pentru ca sunt aproape de depunerea primului dosar la Ambasada de la Viena si nu sunt inca sigura daca trebuie sau nu sa ii fac pasaport fiicei mele de 5 luni...In ce am mai citit despre primul dosar am vazut ca trebuie atasat si copie dupa pagina cu foto din pasaport si ma gandeam daca ii fac acum pasaport micutei sau doar cand am viza?
    corina
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 26
    Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Longueuil

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de corina Vin Mai 07, 2010 1:06 pm

    mel a scris:Am o nedumerire...pentru ca sunt aproape de depunerea primului dosar la Ambasada de la Viena si nu sunt inca sigura daca trebuie sau nu sa ii fac pasaport fiicei mele de 5 luni...In ce am mai citit despre primul dosar am vazut ca trebuie atasat si copie dupa pagina cu foto din pasaport si ma gandeam daca ii fac acum pasaport micutei sau doar cand am viza?
    Depinde de valabilitatea pasaportului la minori. Parca este valabil 1 an.
    avatar
    ioanadb
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 06/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de ioanadb Dum Mai 09, 2010 9:07 pm

    Buna ziua,

    O intrebare in legatura cu conjoint de fait pe langa aplicantul principal: imi puteti spune cum se demostreaza relatia de concubinaj in aceasta situatie sau cum vor cei de la ambasada sa se demostreze? pentru ca am gasit la etapele emigrarii in Quebec faptul ca acest tip de relatie trebuie demonstrat.

    Va multumesc!
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Dum Mai 09, 2010 9:43 pm

    ioanadb a scris:Buna ziua,

    O intrebare in legatura cu conjoint de fait pe langa aplicantul principal: imi puteti spune cum se demostreaza relatia de concubinaj in aceasta situatie sau cum vor cei de la ambasada sa se demostreze? pentru ca am gasit la etapele emigrarii in Quebec faptul ca acest tip de relatie trebuie demonstrat.

    Va multumesc!
    1) "avons signe conjointement un bail d'habitation, un contrat de pret
    hypothecaire ou une convention d'achat relativement a une residence ou
    nous habitons tous les deux" Perioada in care ati locuit impreuna
    trebuie sa fie de 12 luni.
    2) sommes proprietaires conjoints de biens
    en plus de residence
    3) tenons conjointement des comptes de banque,
    de societe en fiducie, de caisse de credit ou cartes de credit
    4)
    avons declare notre union de fait conformement a la loi de l'impot sur
    le revenu du Canada(T1 General-Declaration de revenu des particuliers)
    5)
    j'ai une assurance sur ma vie ou mon conjoint de fait e designe comme
    beneficiaire.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de dorina Dum Mai 09, 2010 9:45 pm

    [quote="dorina"]
    ioanadb a scris:Buna ziua,

    O intrebare in legatura cu conjoint de fait pe langa aplicantul principal: imi puteti spune cum se demostreaza relatia de concubinaj in aceasta situatie sau cum vor cei de la ambasada sa se demostreze? pentru ca am gasit la etapele emigrarii in Quebec faptul ca acest tip de relatie trebuie demonstrat.

    Va multumesc!
    l-am citit mai devreme
    avatar
    catyachim
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 14/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de catyachim Vin Mai 14, 2010 10:04 am

    In vederea emigrarii doresc sa stiu daca formularul DCS completat de aplicantul principal mai trebuie completat si de catre aplicantul secundar in acelasi format?
    Declaratia de sustinere financiara nu se poate scrie in format PDF? O completam dupa printare cu cerneala albastra, sau exista o modalitate de completare online?
    Ce alte formulare mai trebuie completate in afara de cele doua?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Mai 14, 2010 10:49 am

    catyachim a scris:In vederea emigrarii doresc sa stiu daca formularul DCS completat de aplicantul principal mai trebuie completat si de catre aplicantul secundar in acelasi format?
    Declaratia de sustinere financiara nu se poate scrie in format PDF? O completam dupa printare cu cerneala albastra, sau exista o modalitate de completare online?
    Ce alte formulare mai trebuie completate in afara de cele doua?
    Qui doit remplir le présent formulaire?
    Le requérant principal et, s’il y a lieu, l’époux ou le conjoint de fait qui l’accompagne au Québec qui soumettent une demande dans une des souscatégories
    suivantes (définitions à la page 2) :
    • travailleur qualifié;
    • travailleur autonome ou entrepreneur;
    • ressortissant étranger en situation particulière de détresse, au sens de l’article 18c du Règlement sur la sélection des ressortissants étrangers : cette catégorie n'inclut pas les réfugiés, les personnes en situation semblable et les personnes à protéger.
    L’enfant à charge qui vous accompagne et qui a 22 ans ou plus, ou qui est marié ou conjoint de fait doit remplir le formulaire Demande de certificat de sélection – Enfant à charge qui est âgé de 22 ans ou plus ou qui est marié ou conjoint de fait.
    Daca cititi cu atentie ghidul de completare care insoteste formularul veti intelege ca formularul trebuie completat de AP si de persoanele care il insotesc(sot, sotie, concubin)Imediat sub antetul oficial veti gasi rubrica: Je remplis cette demande à titre de.
    Pe scurt, fiecare aplicant va completa formularul bifand dupa situatie:
    -Requérant principal(aplicant principal)
    -Époux ou conjoint de fait qui l’accompagne(sot, sotie sau concubin)
    Pt copii cu varsta de 22 sau mai mult sau cazurile specificate in ghid exista alt formular.
    Daca nu gasiti formularul in varianta PDF dinamic il veti completa dupa printare.
    Formularele si actele necesare le gasiti AICI
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de LAVI Dum Mai 16, 2010 12:10 pm

    Buna ziua!
    Tocmai am verificat pasapoartele, al sotului e expirat iar in pasaportul meu am trecut ambele fete.Acesta e valabil pana anul viitor.
    Ce ma sfatuiti? Sa trec copii si innpasaportul sotului, sa-l reinnoiesc pe al meu sau sa fac fiecarui copil un pasaport? Cum e mai convenabil?

    Multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Mai 16, 2010 1:01 pm

    LAVI a scris:Buna ziua!
    Tocmai am verificat pasapoartele, al sotului e expirat iar in pasaportul meu am trecut ambele fete.Acesta e valabil pana anul viitor.
    Ce ma sfatuiti? Sa trec copii si innpasaportul sotului, sa-l reinnoiesc pe al meu sau sa fac fiecarui copil un pasaport? Cum e mai convenabil?

    Multumesc!
    Cel mai bine este sa te informezi direct de la sursa. Studiaza sursa oficiala.
    avatar
    Anem
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 16/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Anem Dum Mai 16, 2010 1:55 pm

    Buna ziua,

    In legatura cu emigrarea in Canada-Quebec in mare parte am inteles cam tot ce e de facut. Mai ramane partea financiara, dar ce nu am inteles este cand trebuie creat contul cu suma minima declarata in contractul de autonomie financiara si de asemenea facuta dovada existentei acelor bani intr-un cont? Cand trimi la Quebec cererea de calificare? sau dupa cand trimit la ambasada din Bucuresti dosarul? In alta ordine de idei nu stiu cum ar trebui procedat in legatura cu limbile straine. Eu cunosc si franceza si engleza dar se pare ca nu pot sa declar ca stiu decat daca fac dovada cu acele teste de cunoastere. Sotul meu stie f. putin din amandoua dar acelasi lucru. Ideea ca ne costa foarte mult testele pt ambele limbi straine pe amandoi ( 320 euro ). Care din ele este mai importanta si este nevoie neaparat ca si aplicantul secundar sa aiba atesta de cunoastere al unei limbi straine cel putin?

    Multumesc foarte mult pentru lamuriri cat si pt toate celelalte informatii pe care le-am gasit pe forum si pe site.
    avatar
    Anem
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 16/05/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Anem Dum Mai 16, 2010 2:04 pm

    Scuze ca vin cu completari dar abia acum am vazut acest lucru. Ce inseamna evaluarea imobiliara? Cum se face? Eu incerc sa obtin un credit ipotecar pentru a putea pleca? Afecteaza evaluarea?


    Multumiri din nou
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Mai 16, 2010 11:50 pm

    Anem a scris:Scuze ca vin cu completari dar abia acum am vazut acest lucru. Ce inseamna evaluarea imobiliara? Cum se face? Eu incerc sa obtin un credit ipotecar pentru a putea pleca? Afecteaza evaluarea?


    Multumiri din nou
    Evaluarea imobiliara se face de catre un evaluator autorizat sau de o firma de evaluari (autorizate de ANEVAR). Cred ca vei gasi ,la o cautare pe google, un evaluator autorizat si in zona in care locuiesti.
    exemplu
    Nu exista in procesul de emigrare formulare care sa faca referire la situatia financiara a AP. Creditele bancare nu fac obiectul de interes al ambasadei deci nu vei avea probleme atata timp cat creditul va fi rambursat.

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 3 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 20, 2024 4:50 am