Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


4 participanți

    Limba Franceza si Engleza

    avatar
    lfilimon
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 23/11/2010

    Limba Franceza si Engleza Empty Limba Franceza si Engleza

    Mesaj Scris de lfilimon Mar Noi 23, 2010 10:44 am

    Eu am terminat facultatea de 4 ani in limba Engleza in New York, SUA, in 2007, este corect ca nu mai am nevoie de un test care sa acrediteze cunostintele mele de limba engleza?

    Cat de importanta este limba franceza in evaluarea dosarului? trebuie sa dau un examen de franceza inainte de a depune dosarul? sau se poate mentiona ca am inceput cursuri de imbunatatire a cunostintelor de limba franceza?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Limba Franceza si Engleza Empty Re: Limba Franceza si Engleza

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 28, 2010 5:49 pm

    lfilimon a scris:Eu am terminat facultatea de 4 ani in limba Engleza in New York, SUA, in 2007, este corect ca nu mai am nevoie de un test care sa acrediteze cunostintele mele de limba engleza?

    Cat de importanta este limba franceza in evaluarea dosarului? trebuie sa dau un examen de franceza inainte de a depune dosarul? sau se poate mentiona ca am inceput cursuri de imbunatatire a cunostintelor de limba franceza?
    La aplicatiile pe partea franceza nu este obligatoriu un test de limba engleza in cazul dv. Pt dovada competentelor de limba franceza aveti 2 posibilitati:
    1. Trimiteti aplicatia fara rezultatul testului dar va autoevaluati nivelul in DCS urmand sa prezentati rezultatul testului dupa interviu. Riscul este sa va supraevaluati si sa nu reusiti sa obtineti nivelul pe care l-ati trecut in DCS.
    2. Sustineti testul de limba franceza, sunteti sigur de punctajul obtinut inca de la nivelul DCS-ului si aveti timpi de procesare mai mici.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Limba Franceza si Engleza Empty Re: Limba Franceza si Engleza

    Mesaj Scris de pcmarius21 Dum Dec 26, 2010 6:16 am

    Salutare D-lu Paulescu & colegi furomisti.

    Nu pre inteleg procesul de emigrare pe partea lingvistica, in sensul ca franceza nu stim deloc, engleza sa zice mediu iar sotia(tineri absolventi)/. Dansa a terminat liceu intensiv engleza si facultate 5 ani in lb engleza ,drept urmare am aplica pe partea federala deoarece cunostem limba, dar in Quebec avem o matusa doctorita si un verisor angajat la Apple, sunt realizati bine de tot(este adevarat ca pot garanta pt noi 100.000$ pt un regim mai special de a primi viza?). Dansii ne-au asigurat ca ne ajuta material& imobiliar, drept urmare suntem obligati sa aplicam pe partea franceza Sad
    Problema principala: pot sa ocolesc cumva testele de limba ? cel pun cel de franceza? in sensul ca mi-am facut autoevaluare si sunt eligibili, iar la calitatile lingvistice am ales franceza minimal si engleza am trecut debutant sa nu ofer loc de suprize nepacute . Repet , in cazul acesta mai am nevoie de vre-un test?

    Ce note sunt asociate baremelor de pe autoevaluare?
    Minimal ( 1 et 2 )
    ....................
    Avance (9 - 12) ? adica pt nota 5 la testul de franceza ce as alege? minim sau debutant?




    Intrebarea 2. Eu am terminat Automatizari si calculatoare 5 ani sunt Inginer Diplomat adica am si masterul inclus si pot face direct doctorat oriunde in lume . Iar la autoevaluare in limba engleza apare in paranteza (DEC 3 ani) iar in varianta franceza 2 ani si mi se pare aiurea avind in vedere 5 ani facultate si un total de 17 ani de invatamant . Cel putin in australia era corect, la IEAUST mi se echivala Professional Engineer adica master inclus . Cum este pana la urma? Smile
    Pt canada trebuie facut skill assessment ca pt australia sau doar trebuie tradusa diploma & foaia matricola?

    3. Avand in vedere ca nu am muncit niciodata nici eu nici sotia are vre-o influienta ? din cate am citit nu ar avea avind in vedere ca am terminat doar de 1 an . Asa este ?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Limba Franceza si Engleza Empty Re: Limba Franceza si Engleza

    Mesaj Scris de tender Lun Dec 27, 2010 7:55 pm

    pcmarius21 a scris:Salutare D-lu Paulescu & colegi furomisti.

    Nu pre inteleg procesul de emigrare pe partea lingvistica, in sensul ca franceza nu stim deloc, engleza sa zice mediu iar sotia(tineri absolventi)/. Dansa a terminat liceu intensiv engleza si facultate 5 ani in lb engleza ,drept urmare am aplica pe partea federala deoarece cunostem limba, dar in Quebec avem o matusa doctorita si un verisor angajat la Apple, sunt realizati bine de tot(este adevarat ca pot garanta pt noi 100.000$ pt un regim mai special de a primi viza?). Dansii ne-au asigurat ca ne ajuta material& imobiliar, drept urmare suntem obligati sa aplicam pe partea franceza Sad
    Problema principala: pot sa ocolesc cumva testele de limba ? cel pun cel de franceza? in sensul ca mi-am facut autoevaluare si sunt eligibili, iar la calitatile lingvistice am ales franceza minimal si engleza am trecut debutant sa nu ofer loc de suprize nepacute . Repet , in cazul acesta mai am nevoie de vre-un test?

    Ce note sunt asociate baremelor de pe autoevaluare?
    Minimal ( 1 et 2 )
    ....................
    Avance (9 - 12) ? adica pt nota 5 la testul de franceza ce as alege? minim sau debutant?




    Intrebarea 2. Eu am terminat Automatizari si calculatoare 5 ani sunt Inginer Diplomat adica am si masterul inclus si pot face direct doctorat oriunde in lume . Iar la autoevaluare in limba engleza apare in paranteza (DEC 3 ani) iar in varianta franceza 2 ani si mi se pare aiurea avind in vedere 5 ani facultate si un total de 17 ani de invatamant . Cel putin in australia era corect, la IEAUST mi se echivala Professional Engineer adica master inclus . Cum este pana la urma? Smile
    Pt canada trebuie facut skill assessment ca pt australia sau doar trebuie tradusa diploma & foaia matricola?

    3. Avand in vedere ca nu am muncit niciodata nici eu nici sotia are vre-o influienta ? din cate am citit nu ar avea avind in vedere ca am terminat doar de 1 an . Asa este ?
    Testul de limba franceza nu este (inca) obligatoriu pe partea franceza. La interviu trebuie sa te descurci cu franceza de cartier, cum spunea Paulesco.
    Avantajul testului este ca se stie de la inceput de unde pleaca fiecare, tu ca aplicant si EI ca evaluatori. Citeste cu atenti ghidurile si vei iesi din ceata. Pt nivelul de cunostinte lingvistice vei gasi echivalarea si in ghidul general al programului FSW.
    La evaluarea pt FSW te incadrezi la "Master‟s or PhD AND at least 17 years of full-time or full-time equivalent study" cu 22 puncte iar pe partea franceza Universitaire 2ième cycle 1 an ou + ou 3ième cycle cu un total de 12 puncte.
    Faptul ca nu aveti experienta s-ar putea sa fie o problema majora. Deja este un membru refuzat la interviu pt "experianta zero"

    Continut sponsorizat


    Limba Franceza si Engleza Empty Re: Limba Franceza si Engleza

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mar Mai 07, 2024 7:24 am