Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+4
roxanagabriela
camydobre
paulesco
Petronela
8 participanți

    Timp de invatare pt test limba franceza

    avatar
    Petronela
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/08/2010
    Localizare : Iasi

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de Petronela Joi Aug 19, 2010 8:46 am

    A invatat cineva franceza special pentru test de limba tip DALF,DELF,TEFAQ,TEF? Eu am facut franceza in liceu iar acum incep sa invat special pentru interviu si test, daca o fi sa mi sa ceara.Dupa cat timp poti sa te prezinti la un test de genul acesta si sa fii la nivelul intermediar (nu avansat), dar pt debutant? Care test este mai usurel?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de paulesco Joi Aug 19, 2010 12:03 pm

    Petronela a scris:A invatat cineva franceza special pentru test de limba tip DALF,DELF,TEFAQ,TEF? Eu am facut franceza in liceu iar acum incep sa invat special pentru interviu si test, daca o fi sa mi sa ceara.Dupa cat timp poti sa te prezinti la un test de genul acesta si sa fii la nivelul intermediar (nu avansat), dar pt debutant? Care test este mai usurel?
    In functie de punctajul de care aveti nevoie la dosar va inscrieti la unul din testele specificate de dv mai sus. Fiecare test in parte are specificul lui. Va sugerez sa asteptati decizia pe care o vor lua in urma interviului. Pana atunci, bafta la invatat franceza.
    avatar
    camydobre
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 17/05/2010

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de camydobre Mier Aug 25, 2010 6:12 pm

    Buna seara dle. Paulesco
    Din raspunsul dat anterior Petronelei, sa inteleg dle. Paulesco ca pentru emigrarea pe partea franceza nu este obligatoriu in primul dosar unul din testele de mai sus? Se poate depune dosarul pentru Viena fara acest test? Si acest test este necesar si pentru aplicantul principal si pentru cel secundar?
    Multumesc anticipat pentru raspuns.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de paulesco Mier Aug 25, 2010 10:53 pm

    camydobre a scris:Buna seara dle. Paulesco
    Din raspunsul dat anterior Petronelei, sa inteleg dle. Paulesco ca pentru emigrarea pe partea franceza nu este obligatoriu in primul dosar unul din testele de mai sus? Se poate depune dosarul pentru Viena fara acest test? Si acest test este necesar si pentru aplicantul principal si pentru cel secundar?
    Multumesc anticipat pentru raspuns.
    La momentul actual, la trimiterea primului dosar(Viena) nu este obligatoriu rezultatul unui test de competente lingvistice. Este o sugestie si se precizeaza ca dosarul va fi procesat prioritar. Nu pierdeti nimic daca incepeti "jocul" sugestiilor dupa procesarea primului dosar.In urma intervului, daca nu va descurcati cu "franceza de cartier" vi se va sugera sa prezentati rezultatul unui test agreat. Castigati timp intre depunerea dosarului Viena si invitatia ferma la interviu, timp in care puteti sa invatati franceza si in acelasi timp sunteti procesat cu actualele reglementari. De luna sau anul viitor nu se stie ce schimbari pot sa apara.
    Fara sa fie o regula, este vizat AP-ul deoarece se considera ca acesta v-a aduce banii in casa. In functie de dosar, experienta aplicantilor si necesarul de puncte se poate cere ca si AS-ul sa depuna rezultatul testului. Inspectorii de viza au libertate de decizie in procesarea unui dosar. Ei pot sa ceara cate dovezi vor pt a fi siguri ca aplicantii se vor integra si, esential, vor ajuta economia canadiana. Fiecare dosar in parte are particularitati de care inspectorul va tine cont. Daca un dosar are potential atunci isi va da silinta sa-l aduca la punctajul minim necesar.
    avatar
    camydobre
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 17/05/2010

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de camydobre Joi Aug 26, 2010 7:46 am

    Multumesc mult pentru acest raspuns. Eu, ca aplicant principal voi incepe in octombrie cursuri la Institutul francez, si ma bucur ca acest lucru nu ma impiedica sa depun intre timp primul dosar. Probabil voi mai apela intre timp la bunavointa dumneavoastra. Cu bine
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de paulesco Joi Aug 26, 2010 11:48 am

    Succes!
    avatar
    roxanagabriela
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 06/09/2010

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de roxanagabriela Lun Sept 06, 2010 11:30 am

    Buna ziua Dl Paulesco,

    Va deranjez si eu cu o intrebare tot legata de acest subiect. Eu ma gandeam sa am deja examenul TEFAQ dat cand imi depun deja dosarul, deoarece cunosc franceza bilingv si lucrez pentru o companie franceza. Detin deja TCF si DL ul dar si pentru un master in Quebec vad ca se cere TEFAQ si nu alte examene, ci testul lor.
    As dori sa lamuresc totusi ca spuneati ca dosarul este procesat prioritar cu acest test si amandoi intrunim toate punctajele si am dori sa ne asiguram ca vom fi terminat procedura de emigrare intr-un an.

    Va multumesc pentru raspuns.


    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de paulesco Lun Sept 06, 2010 7:10 pm

    roxanagabriela a scris:Buna ziua Dl Paulesco,

    Va deranjez si eu cu o intrebare tot legata de acest subiect. Eu ma gandeam sa am deja examenul TEFAQ dat cand imi depun deja dosarul, deoarece cunosc franceza bilingv si lucrez pentru o companie franceza. Detin deja TCF si DL ul dar si pentru un master in Quebec vad ca se cere TEFAQ si nu alte examene, ci testul lor.
    As dori sa lamuresc totusi ca spuneati ca dosarul este procesat prioritar cu acest test si amandoi intrunim toate punctajele si am dori sa ne asiguram ca vom fi terminat procedura de emigrare intr-un an.

    Va multumesc pentru raspuns.


    Oricum veti face, procedura se va incadra in anul dorit. Nu pierdeti timpul si trimiteti DCS-ul.
    avatar
    dreamchild
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 03/09/2010

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de dreamchild Joi Sept 09, 2010 9:26 am

    Stie cineva care este diferenta de fond intre TEFAQ si TCFQ?
    didy
    didy
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 11/09/2010
    Varsta : 39
    Localizare : cluj-napoca

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de didy Dum Sept 12, 2010 11:21 am

    buna
    inreabarea mea pe acest topic este: DL-ul este recunoscut de ei ca atestat de limba? nivelul la la care am obtinut aceasta diploma este de intermediar. in aceeasi ordine de idei, alte atestate de limba eliberate de facultati de litere merita sa fie mentionate? diferenta dintre DL si celelalte este valabilitatea lor, insa ca si valoare?
    multumesc pentru ajutor.
    avatar
    Dana Florea
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 02/12/2010

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de Dana Florea Lun Mar 07, 2011 10:02 pm

    Bonjour tuturor! Am o intrebare pentru Paulesco sau pentru oricine poate raspunde: daca am un atestat pentru limba engleza si vreau sa aplic pe partea franceza ar fi bine sa trimit acest atestat in dosar sau mai rau ma incurca?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de paulesco Mar Mar 08, 2011 12:24 am

    Dana Florea a scris:Bonjour tuturor! Am o intrebare pentru Paulesco sau pentru oricine poate raspunde: daca am un atestat pentru limba engleza si vreau sa aplic pe partea franceza ar fi bine sa trimit acest atestat in dosar sau mai rau ma incurca?
    Este foarte bun daca insoteste si o diploma care sa ateste competenţele Dvs. de înţelegere şi exprimare în limba franceză.
    avatar
    adda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 16/08/2012

    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de adda Joi Aug 16, 2012 2:22 pm

    sunt din tulcea si nu stiu cum si de unde sa incep aceste examene tefaq? cine ma poate ajutaaaaa???

    Continut sponsorizat


    Timp de invatare pt test limba franceza Empty Re: Timp de invatare pt test limba franceza

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Apr 28, 2024 7:42 am