Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+12
silviu81
LAVI
mariuta83
sidy20
tender
pcristiandan
Ilona
elavinia
sorinacio75
miro
Camelia2903
paulesco
16 participanți

    Plata taxa procesare DCS

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Plata taxa procesare DCS Empty Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de paulesco Lun Noi 15, 2010 10:52 pm

    Plata taxa procesare DCS Cecv10
    Plata taxei de procesare am facut-o prin BCR, nu trebuie sa deschizi un cont sau ceva de genul acesta, plata se face la ghiseu, iar CEC-ul o sa vina in 2-3 zile lucratoare. La banca, trebuie doar sa scri pe CEC, numele destinatarului CEC-ului, suma si ce reprezinta aceasta, restul este facut de angajatul bancii, pentru ca ei au deja CEC-uri predefinite pentru acest tip de plata. La destinatar am trecut: Ministre des Finances du Quebec, suma de 390 sau 540 CAD, in functie de situatie si la descrierea sumei am trecut numele aplicantului principal cu specificatia: Frais d'exam DCS. Plata trebuie facuta neaparat in dolari Canadieni,iar banca o sa iti mai ceara un comision pe care il poti achita in RON.

    Pentru a fi cat mai explicita, am atast si CEC-ul completat, fara numele aplicantului (din motive obiective Wink). Sper sa iti fie folositor.
    avatar
    Camelia2903
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 13/10/2010

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de Camelia2903 Sam Noi 20, 2010 12:15 pm

    Buna,
    Mi-am terminat si eu dosarul iar acum trebuie sa fac plata pentru procesare DCS. Nu am ajuns inca la o sucursala BCR dar
    1. am vazut ca pe cecul cu pricina nu apare nici un cont, swift sau ceva de genul asta. Eu nu prea cunosc procedurile de genul asta, dar totusi de cont nu e nevoie?

    2. pe pagina cu frais et ....(http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/biq/vienne/dcs-travailleurs/frais/index.html) am descoperit urmatoarea atentionare:
    "ATTENTION! Les chèques doivent être libellés au nom du ministre des Finances du Québec et comporter, à l’endos, le nom du demandeur en caractères d’imprimerie. "
    "ATTENTION! Cheques must made payable to the Ministre des Finances du Québec and must include, on the reverse side, the name of the applicant in block letters."
    Adica pe spatele cecului trebuie sa-ti scri numele? Cu pixul sau scriu cei de la banca?

    Multumesc
    camelia
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 21, 2010 1:54 pm

    Camelia2903 a scris:Buna,
    Mi-am terminat si eu dosarul iar acum trebuie sa fac plata pentru procesare DCS. Nu am ajuns inca la o sucursala BCR dar
    1. am vazut ca pe cecul cu pricina nu apare nici un cont, swift sau ceva de genul asta. Eu nu prea cunosc procedurile de genul asta, dar totusi de cont nu e nevoie?

    2. pe pagina cu frais et ....(http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/biq/vienne/dcs-travailleurs/frais/index.html) am descoperit urmatoarea atentionare:
    "ATTENTION! Les chèques doivent être libellés au nom du ministre des Finances du Québec et comporter, à l’endos, le nom du demandeur en caractères d’imprimerie. "
    "ATTENTION! Cheques must made payable to the Ministre des Finances du Québec and must include, on the reverse side, the name of the applicant in block letters."
    Adica pe spatele cecului trebuie sa-ti scri numele? Cu pixul sau scriu cei de la banca?

    Multumesc
    camelia
    Nu scrieti nimic pe spatele cecului. Modalitatea de plata este simpla si nu trebuie sa cunoasteti nici un cont. Cei de la banca stiu aceste detalii.
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de miro Joi Dec 16, 2010 12:40 pm

    multumesc paulesco, ai fost foarte explicita, am inteles perfect
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de miro Joi Dec 16, 2010 12:41 pm

    Very Happy Very Happy Very Happy
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de sorinacio75 Joi Ian 06, 2011 2:41 pm

    Am facut si eu plata tot la bcr, chiar ieri, dar am avut ceva batai de cap, a trebuit sa astept ceva timp pe la ghiseu, deoarece 1 singura angajata stia care e mersul cu asa ceva, si aici vorbesc de bcr constanta sediul central, nu de o filiala!
    Alta teapa mi-am luat cu plata, neavand cad, am platit in lei si din ce stiam era normal sa platesc contravaloarea celor 699 cad la cursul zilei la bnr, dar ei m-au pus sa platesc la cursul lor care e mult mai marfe!niste nesimtiti!
    Am incercat sa cumpar cad de la case de schimb valutar dar nu am gasit, si unde aveau era vorba de max 100 cad, deci am cam fost fortat sa fac cum au vrut cei de la bcr!
    acum astept sa vina cec-ul sa pot sa trimit plicul la viena!
    Cam asta e!
    avatar
    elavinia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de elavinia Joi Mar 03, 2011 12:46 pm

    eu nu inteleg un lucru pana la urma care este suma pentru procesare DCS 390,540 sau 699 cad ??????nu mai inteleg nimic in cazul meu cu doi adulti si doi copi cat trebuie sa platesc multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de paulesco Joi Mar 03, 2011 4:12 pm

    elavinia a scris:eu nu inteleg un lucru pana la urma care este suma pentru procesare DCS 390,540 sau 699 cad ??????nu mai inteleg nimic in cazul meu cu doi adulti si doi copi cat trebuie sa platesc multumesc
    La momentul actual platiti 395+152+152+152=851 $ CAD + comisioane bancare.
    Sursa
    avatar
    Ilona
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 03/03/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de Ilona Joi Mar 03, 2011 8:17 pm

    Buna,
    Poate sa-mi spuna cineva unde a disparut contul unde trebuie sa platim taxele de procesare pentru emigrare????
    Caut de zile intregi.....pe site-ul oficial al guvernului qc.
    Multumesc pentru raspuns.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de paulesco Vin Mar 04, 2011 12:30 am

    Ilona a scris:Buna,
    Poate sa-mi spuna cineva unde a disparut contul unde trebuie sa platim taxele de procesare pentru emigrare????
    Caut de zile intregi.....pe site-ul oficial al guvernului qc.
    Multumesc pentru raspuns.
    Nu veti gasi nimic referitor la acest subiect. Orice referire la cont sau adresa sunt de domeniul trecutului. Procedati ca in primul mesaj al topicului si nu vor fi probleme. Descrierea se refera la plata cu cec prin BCR.
    avatar
    elavinia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de elavinia Vin Mar 04, 2011 3:40 pm

    multumesc paulesco pentru raspuns ce ma nelamureste este faptul ca eu acum 3 saptamani mi-am facut un test de autoevaloare pe un sait particular nu=i dau numele sa nu-i fac reclama si raspunsul lor a fost ca intrunesc punctajul si ar trebui sa ma prezint la ei cu suma de 690 lei intrebarea mea este oare pentru ce imi luau ei bani daca pentru procesare imi trebuiesc 851?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de paulesco Vin Mar 04, 2011 4:50 pm

    Este taxa lor de intermediere. Ati facut autoevaluarea pe pagina unei firme de intermediere.
    avatar
    elavinia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 23/02/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de elavinia Vin Mar 04, 2011 7:28 pm

    sa inteleg ca in afara de cei 690 mai plateam inca 851 pentru procesare dcs? unde a-si putea sa-mi fac o autoevaloare corecta pentru ca pe un sait erau 63 puncte pentru familie,iar pe altul 67 care este corect? multumesc fff mult ,si unde a-si putea primi cele mai recente informatii cu privire la intocmire dosar si toate celelalte sa pot incepe pe cont propriu
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de paulesco Vin Mar 04, 2011 7:59 pm

    Folositi intotdeauna sursele oficiale. Utilizati link-urile cu trimitere catre programul regiunii Quebec si programul federal.
    avatar
    pcristiandan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 19/02/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de pcristiandan Vin Mar 04, 2011 8:43 pm

    Buna ziua,
    Cumva foaia matricola trebuie supralegalizata de minister si apoi apostila?
    Va multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de paulesco Sam Mar 05, 2011 11:31 am

    De unde va vin ideile acestea!? Copie legalizata sau duplicat de la unitatea de invatamant este suficient.
    avatar
    pcristiandan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 19/02/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de pcristiandan Sam Mar 05, 2011 1:17 pm

    Din CRETINATATILE sistemului romanesc,care pt o amarata de foaie matricola te plimba si te considera un infractor.Dupa ce a transcris foaia matricola(cea veche avea hartia ingalbenita)si asta doar pt anii 9-12,trebuie sa ma duc si la scoala generala sa iau si de acolo foaia matricola anii 1-8,apoi de mers cu ele si copie dupa diploma de bacalaureat la inspectoratul Municipiului sa le supralegalizeze ca dupa mintea lor ai platit si ai luat foi matricole,diplome etc.Tara de cc.Nu tara ci oamenii!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de tender Sam Mar 05, 2011 2:13 pm

    Sa inteleg ca nu aveai originalele?
    avatar
    pcristiandan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 19/02/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de pcristiandan Sam Mar 05, 2011 2:20 pm

    Ba da cu originalele in mana,tot eu m-am bagat in beci(arhiva) sa caut registru cu registru pana le-am gasit.Nu degeaba sunt suparat.De bataia de joc.M-am saturat.Daca respect vreau sa fiu respectat
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de tender Sam Mar 05, 2011 2:25 pm

    De ce te-ai complicat sa obtii duplicat de la scoala daca puteai sa faci o copie legalizata si traducere autorizata?
    avatar
    pcristiandan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 19/02/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de pcristiandan Sam Mar 05, 2011 4:26 pm

    Nu a vrut sa-mi dea acel petec de hartie galbuie.Niste cretini!
    avatar
    Ilona
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 03/03/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de Ilona Mar Mar 08, 2011 5:20 pm

    paulesco a scris:
    Ilona a scris:Buna,
    Poate sa-mi spuna cineva unde a disparut contul unde trebuie sa platim taxele de procesare pentru emigrare????
    Caut de zile intregi.....pe site-ul oficial al guvernului qc.
    Multumesc pentru raspuns.
    Nu veti gasi nimic referitor la acest subiect. Orice referire la cont sau adresa sunt de domeniul trecutului. Procedati ca in primul mesaj al topicului si nu vor fi probleme. Descrierea se refera la plata cu cec prin BCR.

    Multumesc pentru raspuns Paulesco.
    avatar
    sidy20
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de sidy20 Mier Mar 23, 2011 6:48 pm

    Buna,
    A platit cineva recent taxa pt DCS? Pt ca apare acum pe site-ul BIQ Vienne ceva cum ca tre sa depunem 15 Euro in plus pt cheltuieli prelucrari bancare?? Eu vreau sa platesc maine, sper sa fie OK si sa-mi raspunda cineva pana atunci Smile
    Merci.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de tender Mier Mar 23, 2011 8:07 pm

    Mie mi se pare doar un anunt(atentionare) in legatura cu cu comisioanele bancare in sensul ca suma de 395 $ CAD trebuie sa ajunga intreaga la ei. Daca ar fi fost o cunditie suplimentara pt viitoare cheltuieli in cazul dosarelor returnate ar fi fost stipulata in ghid sau in interiorul subiectului despre taxele de procesare.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de tender Mier Mar 23, 2011 8:18 pm

    Din experienta stiu ca cei care emit cec-ul stiu exact ce suma trebuie sa fie si ce date sa includa cec-ul. CEC-urile sunt emise de aceeasi agentie, sucursala din Bucuresti indiferent de programul de emigrare.Gasesti pe cec adresa. Poti sa suni. Google te poate salva din aceasta dilema. Urmarind o statistica a aplicatiilor la nivel international am observat ca multe dosare sunt returnate(program FSW) datorita imposibilitatii de plata cu card. Nu a functionat plata. Problema este ca pierzi timp pretios pana intri in posesia dosarului. Cei care aplica pe partea franceza sunt fericiti deoarece cei din Quebec le mai trimit o scrisorica de instiintare in legatura cu problema aparuta pe cand cei din Sydney iti dau cu flit urgent.

    Continut sponsorizat


    Plata taxa procesare DCS Empty Re: Plata taxa procesare DCS

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mai 02, 2024 9:16 am