Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


2 participanți

    Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra???

    DanaD61
    DanaD61
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 04/10/2010
    Localizare : NEW YORK

    Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra??? Empty Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra???

    Mesaj Scris de DanaD61 Lun Oct 04, 2010 7:57 pm

    Sunt resident in USA si fiul meu a fost acceptat ca rezident in Canada, urmeaza sa primeasca viza in Octombrie. Cum e si normal as vrea ca inainte de a se stabili acolo sa vina sa ma viziteze in USA. Intentionez deasemeni sa-i fac cadou de nunta o masina pe care as vrea sa o poata lua cu el atunci cind trece in Canada.
    Intrebarile sunt:
    1*poate face procedura de inregistrare ca resident in orice punct de frontiera, nu conteaza ca e terestra sau aeriana?
    2* Poate trece cu o masina cumparata in USA??
    3* in cit timp de la plata vizei trebuie sa se prezinte in Canada??
    Multumesc acestui site ca exista, de aici am aflat solutia la o multime de framintari care le-am avut in legatura cu emigrarea in Canada si ne-a scutit de o gramada de bataie de cap.
    God bless your heart!!!

    Best regards,
    DanaD
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra??? Empty Re: Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra???

    Mesaj Scris de dorina Dum Oct 10, 2010 5:36 pm

    DanaD61 a scris:Sunt resident in USA si fiul meu a fost acceptat ca rezident in Canada, urmeaza sa primeasca viza in Octombrie. Cum e si normal as vrea ca inainte de a se stabili acolo sa vina sa ma viziteze in USA. Intentionez deasemeni sa-i fac cadou de nunta o masina pe care as vrea sa o poata lua cu el atunci cind trece in Canada.
    Intrebarile sunt:
    1*poate face procedura de inregistrare ca resident in orice punct de frontiera, nu conteaza ca e terestra sau aeriana?
    2* Poate trece cu o masina cumparata in USA??
    3* in cit timp de la plata vizei trebuie sa se prezinte in Canada??
    Multumesc acestui site ca exista, de aici am aflat solutia la o multime de framintari care le-am avut in legatura cu emigrarea in Canada si ne-a scutit de o gramada de bataie de cap.
    God bless your heart!!!

    Best regards,
    DanaD
    Nu il incurca cu masina din USA. Mai bine da-i bani sa-si cumpere una din locul in care se stabileste.Un amic a cumparat o masina din Ontario si ca sa o inmatriculeze in Quebec a trebuit sa schimbe tot ce insemna sistem de franare ca sa treaca de inspectie cu toate ca dealerul ii garanta ca totul fusese schimbat.
    Problema cu varianta de intrare este tare. Cred ca au birou pt immigration si pt varianta terestra.
    Timpul de intrare nu se calculeaza de la primirea vizei de RP ci de la efectuarea medicalelor si este de un an.
    DanaD61
    DanaD61
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 04/10/2010
    Localizare : NEW YORK

    Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra??? Empty Re: Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra???

    Mesaj Scris de DanaD61 Dum Oct 10, 2010 8:35 pm

    Dorina iti multumesc mult pentru raspuns. Intre timp fiul meu a primit viza si ne pregatim de decolare. Am mai facut si eu cercetari pe situl oficial al Quebecului http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/arrival-airport.html
    unde iata ce se spune:

    "When you arrive at the airport, you will see that entry procedures are relatively fast and simple with your valid passport and immigration visa. Canadian authorities are responsible for customs inspection and granting permanent resident status. These procedures can be carried out at any Canadian border crossing."
    care mai pe romaneste spune asa:
    !!!Când ajungeţi la aeroport, veţi vedea că procedurile de intrare sunt relativ rapid şi simplu cu paşaportul valabil şi viză de imigrare. Autorităţile canadiene sunt responsabile pentru controlul vamal şi de acordare a statutului de rezident permanent. Aceste proceduri pot fi efectuate la orice trecere a frontierei canadian!!!
    Am tinut sa fac aceste precizari pentru ca poate si alti ca mine au intrebari legate de acest subiect si vreau sa ii ajut asa cum pe noi ne-au ajutat ENORM postarile altora de pe acest site.
    Inca odata multumiri. Ne vedem in Montreal.

    Continut sponsorizat


    Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra??? Empty Re: Cind intrii in Canada pentru prima data ca emigrant trebuie sa vii pe un aeroport sau poti trece prin orice punct de frontiera terestra???

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Apr 28, 2024 3:10 am