Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


5 participanți

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    avatar
    kmi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/06/2010

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de kmi Mar Iun 08, 2010 2:58 am

    Vreau sa chem mama in Canada, dar noi nu lucram inca deoarece urmam niste cursuri (dar le vom termina curand). Credeti ca ar avea sanse sa primeaca viza daca ea dovedeste ca dispune de resursele financiare necesare sa se intretina pe perioada sederii aici si noi sa explicam in scrisoarea de invitatie ca avem nevoie ca ea sa ne ajute sa stea cu copiii pana cand noi ne gasim de lucru? Angajatorii cer sa fii disponibil cand te angajeaza, iar noi nu ne permitem sa trimitem copiii la day-care. Deci unul din noi nu putem fii disponibil pe perioada vacantei de vara.
    Are mai multe sanse sa primeasca viza daca ii trimite invitatia o prietena care lucreaza, dar nu este ruda cu ea?
    Va rog frumos, daca ma puteti sfatui cum ar fi mai bine sa procedam. Mentionez ca este vorba de o bunica care a avut grija de copiii nostri si in Romania, timp de 5 ani de zile si copiilor le este dor de ea si vice-versa.
    Va multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iun 08, 2010 11:04 am

    kmi a scris:Vreau sa chem mama in Canada, dar noi nu lucram inca deoarece urmam niste cursuri (dar le vom termina curand). Credeti ca ar avea sanse sa primeaca viza daca ea dovedeste ca dispune de resursele financiare necesare sa se intretina pe perioada sederii aici si noi sa explicam in scrisoarea de invitatie ca avem nevoie ca ea sa ne ajute sa stea cu copiii pana cand noi ne gasim de lucru? Angajatorii cer sa fii disponibil cand te angajeaza, iar noi nu ne permitem sa trimitem copiii la day-care. Deci unul din noi nu putem fii disponibil pe perioada vacantei de vara.
    Are mai multe sanse sa primeasca viza daca ii trimite invitatia o prietena care lucreaza, dar nu este ruda cu ea?
    Va rog frumos, daca ma puteti sfatui cum ar fi mai bine sa procedam. Mentionez ca este vorba de o bunica care a avut grija de copiii nostri si in Romania, timp de 5 ani de zile si copiilor le este dor de ea si vice-versa.
    Va multumesc.
    Este Ok! Puteti sa faceti invitatia si voi. Scrisoarea de intentie o face bunica cu toate ca este necesara doar in cazul celor tineri. Nu cred ca vor considera ca "bunica" nu intentioneaza sa se intoarca in Romania.
    Caz concret: Familie cu rezidenta permanenta in Canada, pe social. Vizita a fost facuta de frati la invitatia unor prieteni. La interviu intrebarea cheie a fost: de ce nu mergeti in vizita la alte persoane in Canada? Raspuns: Vrem sa facem o surpriza fratilor de sarbatori, dor de nepot, bla, bla.
    Nu vor fi probleme.
    avatar
    kmi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/06/2010

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de kmi Mar Iun 08, 2010 6:20 pm

    Va multumesc frumos domnule paulesco pentru raspunsul dv. prompt. Am mai avea cateva intrebari, daca sunteti amabil sa ne lamuriti:
    1. Scrisoarea de invitatie pe care o trimitem noi trebuie autentificata la notar?
    2.Noi nu mentionam ca ne obligam sa o intretinem financiar? Doar o invitam ca avem nevoie de ajutorul ei? Sau ca le este dor copiilor de ea?
    3. Scrisoarea de intentie facuta de ea este cea in care ea se obliga sa se intretina financiar pe perioada sederii aici si ca se va reintoarce in tara la expirarea vizei?
    4. Scrisoarea de intentie facuta de bunica trebuie legalizata la notar?
    Va multumesc inca o data pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iun 08, 2010 8:25 pm

    kmi a scris:Va multumesc frumos domnule paulesco pentru raspunsul dv. prompt. Am mai avea cateva intrebari, daca sunteti amabil sa ne lamuriti:
    1. Scrisoarea de invitatie pe care o trimitem noi trebuie autentificata la notar?
    2.Noi nu mentionam ca ne obligam sa o intretinem financiar? Doar o invitam ca avem nevoie de ajutorul ei? Sau ca le este dor copiilor de ea?
    3. Scrisoarea de intentie facuta de ea este cea in care ea se obliga sa se intretina financiar pe perioada sederii aici si ca se va reintoarce in tara la expirarea vizei?
    4. Scrisoarea de intentie facuta de bunica trebuie legalizata la notar?
    Va multumesc inca o data pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
    1 Formularul tipizat il gasiti la primaria unde locuiti
    2 Nu ati precizat daca sunteti pe social sau lucrati "la negru". Daca nu aveti venituri suficiente este mai bine sa faca invitatia altcineva(prieteni) Trebuie sa trimiteti si o adeverinta de venit(scanata) cu antetul firmei sau fisa de impozit anual unde se vede care a fost venitul.
    3 "Bunica" nu face nici o declaratie ca se intretine singura. Daca citesti legislatia, vei vedea de ce. Prin invitatie si dovada venitului tau in Canada te angajezi sa sustii financiar persoana invitata.
    4 Fara scrisoare de intentie. Nu se legalizeaza nimic
    Raspundeti la pct 2 si clarificam situatia.
    avatar
    kmi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/06/2010

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de kmi Mier Iun 09, 2010 1:04 am

    Am uitat sa precizez ca suntem pe ajutor social. Credeti ca ar fii mai bine sa faca invitatia niste prieteni? Bunica ar putea pune o scrisoare la dosar in care sa scrie ca vrea sa faca o surpriza nepotilor (fara ca noi sa stim) sau ceva de genul acesta?
    Va multumesc din nou pentru lamuriri.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de dorina Mier Iun 09, 2010 1:39 am

    kmi a scris:Am uitat sa precizez ca suntem pe ajutor social. Credeti ca ar fii mai bine sa faca invitatia niste prieteni? Bunica ar putea pune o scrisoare la dosar in care sa scrie ca vrea sa faca o surpriza nepotilor (fara ca noi sa stim) sau ceva de genul acesta?
    Va multumesc din nou pentru lamuriri.
    Este bine ca invitatia sa o faca un prieten care are un job stabil.
    Dosarul trebuie sa contina:
    -formularele
    -invitatia tipizata(se trimite prin posta in original)
    -adeverinta de salarizare a prietenului(poate fi si scanata)
    -ultimele 2 taloane de pensie
    -un extras de cont-echivalentul a 500 EUR(poate fi in orice valuta). Contul in care primeste pensia.
    -dovada platii taxei de viza de 60 EUR+ comision la Banca Transilvania. Daca s-a schimbat ceva vor sti cei de la banca.
    -pasaportul in original
    -Cardul de identitate
    Sa ajunga la ambasada la ora 8 dimineata si sa depuna actele.
    Sper ca nu am omis nimic.


    Ultima editare efectuata de catre paulesco in Joi Iun 10, 2010 7:16 pm, editata de 2 ori (Motiv : Modificare taxa viza)
    avatar
    kmi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/06/2010

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de kmi Mier Iun 09, 2010 4:05 pm

    Dar daca o invita prietenii, ma tem sa nu fie intrebata de ce nu au invitat-o copiii (avand copil in Canada). Stiu un caz asemanator: familie de rezidenti permanent in Canada, pe ajutor social, au rugat un verisor sa faca chemare pentru tata celui de pe social si viza i-a fost refuzata bunicului pe motiv ca are fiul in Canada si de ce nu i-a facut el chemarea. Nu stiu prea multe detalii, dar stiu ca i-a fost refuzata viza.
    Daca fac chemarea prietenii, este bine sa treaca la motivul vizitei ca vrea sa faca o surpriza nepotilor pe care ea i-a crescut in Romania si carora le este dor de ea? Sau ce sa spuna la motivul vizitei: turist...?
    Multumesc din nou pentru raspunsuri.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iun 09, 2010 6:04 pm

    kmi a scris:Dar daca o invita prietenii, ma tem sa nu fie intrebata de ce nu au invitat-o copiii (avand copil in Canada). Stiu un caz asemanator: familie de rezidenti permanent in Canada, pe ajutor social, au rugat un verisor sa faca chemare pentru tata celui de pe social si viza i-a fost refuzata bunicului pe motiv ca are fiul in Canada si de ce nu i-a facut el chemarea. Nu stiu prea multe detalii, dar stiu ca i-a fost refuzata viza.
    Daca fac chemarea prietenii, este bine sa treaca la motivul vizitei ca vrea sa faca o surpriza nepotilor pe care ea i-a crescut in Romania si carora le este dor de ea? Sau ce sa spuna la motivul vizitei: turist...?
    Multumesc din nou pentru raspunsuri.
    Taxa de viza temporara simpla s-a modificat: 55 EUR
    Invitatia trebuie sa o faca prietenii cu job stabil.
    Motivul este : turist. Numai daca este intrebata va motiva ca este o surpriza si va preciza ca rudele ei sunt pe social. Nu trebuie sa faca referire la faptul ca va avea grija de copii. Toata povestea trebuie sa se invarta in jurul subiectului surpriza pt nepoti.
    avatar
    kmi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/06/2010

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de kmi Mier Iun 09, 2010 10:16 pm

    D-le Paulesco,va multumesc din suflet pt amabilitatea D-stra.Va doresc tot binele din lume.
    As mai avea o ultima intrebare si nu va mai deranjez: ar putea aplica pentru viza multipla, sau e mai bine sa aplice pentru viza cu o singura intrare tinand cont ca o cheama prietenii?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iun 09, 2010 11:43 pm

    kmi a scris:D-le Paulesco,va multumesc din suflet pt amabilitatea D-stra.Va doresc tot binele din lume.
    As mai avea o ultima intrebare si nu va mai deranjez: ar putea aplica pentru viza multipla, sau e mai bine sa aplice pentru viza cu o singura intrare tinand cont ca o cheama prietenii?
    Raspund cu placere in limita timpului si a cunostintelor. Daca gresesc, va rog sa ma scuzati!
    Cei care vor sa plece prima data in Canada trebuie sa aplice pt viza simpla. Pt viza pe 3 sau 5 ani se aplica dupa prima intrare in Canada. Perioada vizei o hotaraste inspectorul de viza. Nu stiu care este algoritmul lor.
    avatar
    kmi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/06/2010

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de kmi Joi Iun 10, 2010 5:41 am

    Va multumesc pentru raspunsuri. Va doresc toate cele bune.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de paulesco Joi Iun 10, 2010 7:02 pm

    kmi a scris:Va multumesc pentru raspunsuri. Va doresc toate cele bune.
    Surpriza! Taxa pt viza temporara simpla=60 EUR
    avatar
    kmi
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/06/2010

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de kmi Joi Iun 10, 2010 7:11 pm

    Mersi mult pentru informatie.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de paulesco Joi Iun 10, 2010 7:13 pm

    kmi a scris:Mersi mult pentru informatie.
    Pt informatii complete intrati aici
    avatar
    prtslucian
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 24/06/2010

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de prtslucian Joi Iun 24, 2010 1:38 pm

    Daca un prieten care lucreaza in canada imi face chemare acolo,am drept de munca in canada sau care sunt conditiile pentru a lucra acolo?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de paulesco Joi Iun 24, 2010 4:41 pm

    prtslucian a scris:Daca un prieten care lucreaza in canada imi face chemare acolo,am drept de munca in canada sau care sunt conditiile pentru a lucra acolo?
    Viza turistica nu iti da dreptul de munca. Pt a munci legal trebuie sa obtii un contract de munca sau "un angajament ferm" pe baza caruia poti sa aplici pt un program de emigrare sau pt Temporary-workers(Quebec) sau "Federal"
    avatar
    vasile
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 11/07/2011

    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty visa pentru frati

    Mesaj Scris de vasile Lun Iul 11, 2011 12:41 pm

    buna ziua am depus actele pentru viza single,trebuia sa aflu raspunsul astazi insa mi-au spus ca documentele se retin pe o saptamina.cum as putea afla daca mi-au deschis viza?

    Continut sponsorizat


    Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez? Empty Re: Cum pot chema un parinte in Canada daca nu lucrez?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 12, 2024 8:32 pm