Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


5 participanți

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    avatar
    iulia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/12/2010

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de iulia Mier Dec 08, 2010 4:40 pm

    Buna ziua,

    Imi doresc de foarte mult timp sa ajung in Canada, dar n-am avut niciodata suma necesara. Iata ca mi-am facut un dosar si am fost ieri la interviu si... am fost refuzata. M-am pregatit intens pentru interviu, dar nu am fost intrebata nimic, in afara ca mi s-a spus "aveti un nivel foarte bun in franceza si studii universitare, dar nu aveti experienta de munca, nu sunteti acceptata". Sunt complet deziluzionata si in pragul disperarii. Va rog sa-mi dati un sfat! Credeti ca as putea sa mai introduc un dosar de emigrare? As mai avea vreo sansa?
    Va multumesc frumos!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de paulesco Mier Dec 08, 2010 5:51 pm

    iulia a scris:Buna ziua,

    Imi doresc de foarte mult timp sa ajung in Canada, dar n-am avut niciodata suma necesara. Iata ca mi-am facut un dosar si am fost ieri la interviu si... am fost refuzata. M-am pregatit intens pentru interviu, dar nu am fost intrebata nimic, in afara ca mi s-a spus "aveti un nivel foarte bun in franceza si studii universitare, dar nu aveti experienta de munca, nu sunteti acceptata". Sunt complet deziluzionata si in pragul disperarii. Va rog sa-mi dati un sfat! Credeti ca as putea sa mai introduc un dosar de emigrare? As mai avea vreo sansa?
    Va multumesc frumos!
    Ar trebui sa dati cateva detalii cu privire la aplicatia dv. Ma refer la varsta, diplome si experienta. Nu inteleg cum a trecut aplicatia dv de biroul din Viena(in cazul in care ati aplicat pe partea franceza).
    avatar
    iulia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/12/2010

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de iulia Mier Dec 08, 2010 6:09 pm

    Am 30 de ani, am terminat facultatea de Stiinte Politice, iar acum fac un master in Managementul Intreprinderilor. Am muncit in strainatate la negru, deci nu am experienta pe hartie. Vorbesc fluent franceza, am trait in Belgia ceva timp. Sunt pasionata de Canada de cand eram mica, ma informasem de tot sistemul lor social,asigurari, sanse de integrare, sanatate, etc. Am prieteni la Montreal si am vazut ca se gasesc joburi pana si pentru cei care nu au experienta. Sunt dispusa sa lucrez oriunde, odata ajunsa in Canada. La interviu nici nu mi se stia numele, nu era decat o singura persoana care m-a intervievat timp de 5 minute, nu va mint. Mi-a zis ca nu e momentul acuma, ca nu ma poate accepta acuma. Si am intrebat-o "Madame, mais pourquoi vous m'avez appellée à l'interview alors? Je suppose que vous avez bien vu dans mon dossier le fait que je n'avais pas de l'expérience de travail à prouver, en tout cas de façon légale". Dar cui pot eu sa demonstrez ca doamna aceasta "binevoitoare" parea ca nu avea nici un habar de dosarul meu de abia deschis pe biroul ei, de vreme ce eram doar eu si cu ea la interviu? Nu am avut ocazia sa dau un interviu, sa arat ca sunt motivata, sa arat ca posed capacitati intelectuale si ca sunt foarte informata in ceea ce priveste partea francofona a Canadei.
    avatar
    iulia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/12/2010

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de iulia Mier Dec 08, 2010 6:15 pm

    Vreau sa adaug ca ceea ce ma deranjeaza nu e faptul ca am fost refuzata, ci modul neprofesionist in care s-au desfasurat discutiile,care nu mi-au dat sansa de a ma reprezenta.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de paulesco Joi Dec 09, 2010 2:49 pm

    Bizara povestea dv. Din moment ce ati primit invitatia la interviu este greu de crezut ca ofiterul de viza nu cunostea detaliile aplicatiei dv. Nu inteleg cum de ati ajuns la acest nivel cu procesarea dosarului din moment ce una din conditiile eliminatorii este experienta.
    avatar
    iulia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/12/2010

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de iulia Joi Dec 09, 2010 5:11 pm

    Intr-adevar mi-a dat impresia ca nu cunostea dosarul meu si ca de abia il rasfoise cu 5 minute inainte sa intru. Si mie mi se pare bizara povestea mea, dar nu am cui sa spun asta, deoarece nu era nimeni acolo, in afara de mine si de ea. Din cate am inteles, un interviu dureaza intre 20-30 de minute, iar eu nu am stat decat 5 minute, deci practic nu am trecut nici un interviu, am facut doar act de prezenta. Ceea ce nu inteleg, de asemenea, e faptul ca am fost acceptata sa vin la interviu, doar ca sa mi se spuna din prima ca nu poate sa ma accepte acuma.
    avatar
    mada_bukurlen
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 13/12/2010

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de mada_bukurlen Lun Dec 13, 2010 2:52 pm

    datorita faptului ca i-a spus ca ai lucrat "la negru" este o posibilitate de raspuns a refuzului ei.Asta in ochii lor inseamna ca incurajezi munca "la negru" ,si odata ajunsa in Canada este posibil sa stai pe ajutor social.Si exact asta NU cauta ei.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de paulesco Lun Dec 13, 2010 7:55 pm

    Nu conteaza acest aspect. Sunt zeci de cazuri cu aplicanti care au primit OK-ul si aveau multi ani de "ilegalitate" in strainatate. Daca prezinti cazierul din acea tara si esti "curat", nu vor fi obiectii. De neinteles este faptul ca a primit invitatia la interviu fara sa existe dovezi ale experientei. Poate ca a fost o eroare de procesare a celor de la Viena.
    avatar
    mada_bukurlen
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 13/12/2010

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de mada_bukurlen Lun Dec 13, 2010 8:13 pm

    stiu doar ca am cazuri in familie care au ajuns deja in canada si mi-au zis sa nu fac nici ce mai mica precizare cu privire la job_urile mele "la negru" in strainatate si credeti-ma nu sunt deloc putine. Eu doar imi exprim o parere si va spun ce sfaturi am primit in legatura cu experienta "la negru".
    avatar
    elena
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 13/12/2010

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de elena Lun Dec 13, 2010 8:21 pm

    Nu e de mirare ca mi-a fost acceptat dosarul, aveam destul punctaj din cauza diplomelor si cunostintelor mele lingvistice(franceza si engleza). Ce de de mirare e faptul ca am fost primita cu atata raceala pentru doar cateva minute si ca n-am avut ocazia sa am un interviu cu adevarat.
    avatar
    mada_bukurlen
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 13/12/2010

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de mada_bukurlen Lun Dec 13, 2010 8:53 pm

    pff.... nu stiu ce sa mai zic... se mai intampla pt ca ei nu pot acorda vize tuturor celor care aplica,dar cel mai dureros e cand ni se intampla chiar noua,si mai ales in cazul tau din cauza faptului ca nu ti_au acordat nici cea mai mica sansa.. imi pare sincer rau si bon courage.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de paulesco Mar Dec 14, 2010 12:24 am

    Sunt multi cei care au ascuns unele detalii ale trecutului si acum nu mai pot aplica timp de 3 ani pt viza. Este plin internetul cu asemenea cazuri. Cei care "si-au recunoscut trecutul" si au fost invitati la interviu au fost informati ca nu este treaba lor sa judece alegerile pe care le-au facut.
    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de Bicotte Dum Feb 05, 2012 8:57 am

    Buna.Incearca cu o viza turistica si poate acolo reusesti sa obtii permanent rezidence.Daca zici ca ai prieteni acolo intreabai despre asta.

    Continut sponsorizat


    Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul? Empty Re: Am fost refuzata la interviu! Credeti ca am vreo sansa daca imi redepun dosarul?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29, 2024 11:07 am