Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+17
Minzu Ana Maria
tender
mihaeladrg
cristina_r
ovidiusana
nicoles
serkan77
malina_alina33
octombrie_2009
camel
ana_dark84
dana70i
Cecivlad
bluzme
dorina
corina
paulesco
21 participanți

    Testul IELTS

    avatar
    ovidiusana
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 03/10/2010

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de ovidiusana Dum Oct 03, 2010 11:03 pm

    Buna seara,
    Va rog sa ma ajutati cu o informatie: eu sunt ing. petrolist si sotia mea este profesoara de lb. engleza ( cu 2 copii minori ). Ne-am gandit sa emigram si date fiind cunostintele de limba, sotia mea sa fie AP. Inca nu am completat nici un formular de autoevaluare nici pe partea franceza, nici pe partea federala; credeti ca daca le completam pe ambele si suntem acceptati, dar in functie de ce hotarare vom lua privind testele de limba , ar fi vreo problema ? Nu stiu daca este necasar in cazul aplicarii pe partea federala a testului IELTS pentru ambii aplicanti ( eu sunt incepator la lb. engleza ). Va rog sa-mi dati un raspuns in acest sens ! Cu stima, Ovidiu
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 06, 2010 5:34 pm

    ovidiusana a scris:Buna seara,
    Va rog sa ma ajutati cu o informatie: eu sunt ing. petrolist si sotia mea este profesoara de lb. engleza ( cu 2 copii minori ). Ne-am gandit sa emigram si date fiind cunostintele de limba, sotia mea sa fie AP. Inca nu am completat nici un formular de autoevaluare nici pe partea franceza, nici pe partea federala; credeti ca daca le completam pe ambele si suntem acceptati, dar in functie de ce hotarare vom lua privind testele de limba , ar fi vreo problema ? Nu stiu daca este necasar in cazul aplicarii pe partea federala a testului IELTS pentru ambii aplicanti ( eu sunt incepator la lb. engleza ). Va rog sa-mi dati un raspuns in acest sens ! Cu stima, Ovidiu
    Programul federal pe NOC-ul 8222 si testul IELTS obligatoriu pt AP sau Quebec cu sotia AP si teste TEF, TCF, TEFAQ sau alte teste agreate dar nu obligatorii de la dosarul trimis la Viena.
    avatar
    ovidiusana
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 03/10/2010

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de ovidiusana Mier Oct 06, 2010 10:34 pm

    Buna seara Paulesco,
    Multumesc mult pentru informatii; m-am lamurit, singura varianta este Quebecul. Te rog sa ma mai ajuti cu inca o informatie: am inteles ca perioada de la primirea DCS`urilor de catre Ambasada Canadei de la Viena si pana la data la care vom sustine interviul e de aproximativ 4-5 luni. Intrebare : cand ni se vor solicita rezultatele testelor mentionate de tine mai sus (TEF, TCF, TEFAQ sau alte teste agreate)si cine decide care din ele este necesar pentru interviu ? Este obligatoriu acest test de limba francza la interviu sau trebuie dat numai la indrumarea ofiterului cu care se sustine interviul daca acesta considera ca nu sunt suficiente cunostintele de lb. franceza asa cum au fost mentionate in DCS. Multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 07, 2010 9:52 am

    ovidiusana a scris:Buna seara Paulesco,
    Multumesc mult pentru informatii; m-am lamurit, singura varianta este Quebecul. Te rog sa ma mai ajuti cu inca o informatie: am inteles ca perioada de la primirea DCS`urilor de catre Ambasada Canadei de la Viena si pana la data la care vom sustine interviul e de aproximativ 4-5 luni. Intrebare : cand ni se vor solicita rezultatele testelor mentionate de tine mai sus (TEF, TCF, TEFAQ sau alte teste agreate)si cine decide care din ele este necesar pentru interviu ? Este obligatoriu acest test de limba francza la interviu sau trebuie dat numai la indrumarea ofiterului cu care se sustine interviul daca acesta considera ca nu sunt suficiente cunostintele de lb. franceza asa cum au fost mentionate in DCS. Multumesc!
    Oricare din testele enumerate sunt agreate. Alegeti nivelul de testare in functie de punctajul pe care doriti sa-l obtineti la criteriul cunostinte lingvistice deoarece va ajuta la obtinerea primului prag eliminatoriu.
    Rezultatul testului poate fi cerut in orice moment al inceperii procesarii dosarelor. Din momentul in care primiti instiintarea aveti 60 de zile in care trebuie sa dati curs cererii de completare a documentului solicitat.
    Spor la invatat!
    avatar
    cristina_r
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 12/11/2010
    Localizare : targoviste

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de cristina_r Lun Noi 22, 2010 3:59 pm

    Salutare tuturor,
    in primul rand vreau sa va spun ca este pentru prima data cand scriu pe un forum, asa ca...putina indulgenta va rog, daca gresesc.
    As vrea sa va intreb: daca eu am Cambridge - Certificate in Advanced English - luat in 2003, mai trebuie sa dau IELTS-ul? Am vazut undeva ca se echvaleaza. Adica Common European Framework (CEF) level: C1=6,5/7 (IELTS band score). Imi puteti explica, va rog?
    Va multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Lun Noi 22, 2010 4:34 pm

    cristina_r a scris:Salutare tuturor,
    in primul rand vreau sa va spun ca este pentru prima data cand scriu pe un forum, asa ca...putina indulgenta va rog, daca gresesc.
    As vrea sa va intreb: daca eu am Cambridge - Certificate in Advanced English - luat in 2003, mai trebuie sa dau IELTS-ul? Am vazut undeva ca se echvaleaza. Adica Common European Framework (CEF) level: C1=6,5/7 (IELTS band score). Imi puteti explica, va rog?
    Va multumesc.
    Pt programul FSW se accepta testele IELTS sau CELPIP pt engleza si TEF pt franceza.
    sursa
    Testele nu trebuie sa fie mai vechi de un an.
    avatar
    cristina_r
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 12/11/2010
    Localizare : targoviste

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de cristina_r Lun Noi 22, 2010 6:17 pm

    multumesc mult, am inteles...
    avatar
    mihaeladrg
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 08/08/2010

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty intrebare

    Mesaj Scris de mihaeladrg Lun Dec 27, 2010 12:52 am

    Buna seara tuturor,
    Sincera sa fiu am citit toate discutiile voastre si sunt un pic ametita. As vrea sa emigrez in Canada impreuna cu familia mea (sotul si bebelul nostru, care are 1 an si 2 luni), insa sunt nelamurita... am citit care sunt documentele necesare am vazut pasii de urmat, insa in mare. Intrebarea mea este daca testul IELTS este neaparat necesar? Iar, in situatia in care ma voi imbogati, pot abuza de voi cu mai multe intrebari? Oricum sunteti cu totii mult mai documentati decat mine...
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de tender Mar Dec 28, 2010 9:56 am

    mihaeladrg a scris:Buna seara tuturor,
    Sincera sa fiu am citit toate discutiile voastre si sunt un pic ametita. As vrea sa emigrez in Canada impreuna cu familia mea (sotul si bebelul nostru, care are 1 an si 2 luni), insa sunt nelamurita... am citit care sunt documentele necesare am vazut pasii de urmat, insa in mare. Intrebarea mea este daca testul IELTS este neaparat necesar? Iar, in situatia in care ma voi imbogati, pot abuza de voi cu mai multe intrebari? Oricum sunteti cu totii mult mai documentati decat mine...
    Daca aplici pe FSW(partea engleza) este obligatoriu IELTS, fara exceptii.
    Este un forum public si regula de baza este ca acesta apartine membrilor. Adminul unui forum modereaza discutiile si raspunde la intrebari ca un simplu membru. Intreaba si ti se va raspunde.
    avatar
    Minzu Ana Maria
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 03/01/2011

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de Minzu Ana Maria Lun Ian 03, 2011 11:23 am

    Bună ziua Paulesco,
    Aş dori să vă cer sfatul în legătură cu situaţia mea, şi anume:
    eu şi soţul meu suntem poliţişti cu 10 ani vechime (soţul mai are şi 3 ani vechime ca lăcătuş)eu am CAE şi mă pregătesc pentru DELF, iar soţul este nivel intermediar engleză şi începător franceză. Dacă eu aş aplica ca AP şi el AS unde ar fi mai bine să trimitem (pe partea federală sau pe Quebec)şi crezi că am avea vreo şansă chiar dacă nu avem experienţă în niciuna din meseriile agreate de către autorităţile canadiene?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Lun Ian 03, 2011 8:27 pm

    Minzu Ana Maria a scris:Bună ziua Paulesco,
    Aş dori să vă cer sfatul în legătură cu situaţia mea, şi anume:
    eu şi soţul meu suntem poliţişti cu 10 ani vechime (soţul mai are şi 3 ani vechime ca lăcătuş)eu am CAE şi mă pregătesc pentru DELF, iar soţul este nivel intermediar engleză şi începător franceză. Dacă eu aş aplica ca AP şi el AS unde ar fi mai bine să trimitem (pe partea federală sau pe Quebec)şi crezi că am avea vreo şansă chiar dacă nu avem experienţă în niciuna din meseriile agreate de către autorităţile canadiene?
    Daca nu aveti experienta in domeniile din lista 29(in ultimii 10 ani) nu aveti sanse sa aplicati pe programul FSW(federal). Va ramane varianta frenchbullshit. Daca in urma autoevaluarii primiti un raspuns pozitiv incepeti sa va informati din sursele oficiale si urmatoarea etapa ar fi pregatirea DCS-ului si trimiterea lui la Viena.
    avatar
    Minzu Ana Maria
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 03/01/2011

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de Minzu Ana Maria Vin Ian 07, 2011 3:26 pm

    Vă mulţumesc mult pentru sfatul dumneavoastră şi sperăm să reuşim pe partea franceză.
    O zi bună, domnule Paulesco.
    avatar
    razvan83
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 21/01/2011

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de razvan83 Vin Ian 21, 2011 9:01 pm

    salutare...deci testul ielts are valabilitate un an, sa inteleg. sa zicem ca dau maine examen si apoi incep aplicatia care poate dura mai mult de un an cu tot cu procesare....mai trebuie sa mai dau o data testul intre timp?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 23, 2011 12:53 am

    razvan83 a scris:salutare...deci testul ielts are valabilitate un an, sa inteleg. sa zicem ca dau maine examen si apoi incep aplicatia care poate dura mai mult de un an cu tot cu procesare....mai trebuie sa mai dau o data testul intre timp?
    Nu. Originalul il trimiti la Sydney.
    lucia
    lucia
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 16/01/2011
    Localizare : bucuresti

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de lucia Dum Feb 06, 2011 1:58 pm

    IELTS – pt informatii (calendar inscriere/ sustinere examen, probe, taxe etc) pe website-ul oficial
    http://www.britishcouncil.org/ro/romania-examene-de-limba-engleza-ielts.htm

    pt studiu si ceea ce inseamna probele la modul practic (si cred eu, destul de aproape de `realitate` - inca nu am dat testul, doar presupun...gasesti explicit topicuri, modele de intrebari/ raspunsuri, sfaturi/ simulari/ teste reale etc) - linkul de jos (!te ajuta daca te descurci cat de cat in engleza )
    http://www.ielts-blog.com/

    o intrebare pt cei care au mai dat examenul – inteleg ca printre altele, marea problema ar fi timpul – iti spune cineva, `mai ai aveti 5 minute` si`pixul jos` sau trebuie sa stai singur cu ochii pe ceas sa nu depasesti minutele alea...\ si in cazul asta poti pierde tot punctajul pe proba respectiva?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de tender Dum Feb 06, 2011 11:10 pm

    Ti-am raspuns.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de tender Dum Feb 06, 2011 11:12 pm

    razvan83 a scris:salutare...deci testul ielts are valabilitate un an, sa inteleg. sa zicem ca dau maine examen si apoi incep aplicatia care poate dura mai mult de un an cu tot cu procesare....mai trebuie sa mai dau o data testul intre timp?
    Avand in vedere faptul ca procesarea dosarului dureaza in unele cazuri mai mult de un an au hotarat si canadienii sa prelungeasca valabilitatea testului IELTS la 2 ani.
    avatar
    cluian
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 06/05/2011

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de cluian Vin Mai 06, 2011 9:18 am

    stie cineva daca pe partea engleza se incadreaza si inginer constructor.pt ca eu nu am gasit ceva concret si nu stim daca ne incadram.
    va multumesc
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de tender Vin Mai 06, 2011 10:45 pm

    Daca ai putea demonstra cu o scrisoare de recomandare si o fisa a postului ca ai supravegheat si coordonat constructii pe structura din lemn ai putea aplica pe 7215.Sunt sigur ca "foreman/woman, concrete form builders – carpentry" s-ar potrivi dar trebuie sa demonstrezi asta. Asta in cazul in care te referi la programul FSW.
    avatar
    Floricel
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 28/01/2011

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de Floricel Mar Aug 09, 2011 11:48 am

    Buna ziua,

    Vreau sa dau testul IELT pe 5 noiembrie in Bucuresti, dar pe pagina de la British Council spune: candidatul primeste decat 1 singur exemplar cu rezultatul testului. Dupa acest test eu vreau sa incep sa fac dosarul pentru emigrare pe partea engleza, dar nu stiu daca imi este de ajuns un singur exemplar cu rezultatul testului pentru dosar, iar daca nu este de ajuns se spune pe pagina respectiva ca mai iti trimit inca 5 exemplare gratuite catre diverse institutii.
    Intrebarea este: ce adresa trebuie sa trec eu in completarea formularului pentru inca 5 exemplare gratuite cu rezultatul testului, daca eu nu am inca dosarul facut si nu este trimis inca catre nici o institutie(ex. Sydney,..?
    Va rog daca ma ajutati cu un raspuns.
    Multumesc.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de tender Joi Aug 25, 2011 12:29 am

    Floricel a scris:Buna ziua,

    Vreau sa dau testul IELT pe 5 noiembrie in Bucuresti, dar pe pagina de la British Council spune: candidatul primeste decat 1 singur exemplar cu rezultatul testului. Dupa acest test eu vreau sa incep sa fac dosarul pentru emigrare pe partea engleza, dar nu stiu daca imi este de ajuns un singur exemplar cu rezultatul testului pentru dosar, iar daca nu este de ajuns se spune pe pagina respectiva ca mai iti trimit inca 5 exemplare gratuite catre diverse institutii.
    Intrebarea este: ce adresa trebuie sa trec eu in completarea formularului pentru inca 5 exemplare gratuite cu rezultatul testului, daca eu nu am inca dosarul facut si nu este trimis inca catre nici o institutie(ex. Sydney,..?
    Va rog daca ma ajutati cu un raspuns.
    Multumesc.
    Sper sa nu fie prea tarziu si sa fi aflat deja raspunsul. Vei primi un singur rezultat(original) pe care il vei atasa la dosarul pe care il vei trimite la Sydney.
    In cazul in care vei avea nevoie de alt TRF poti sa contactezi British Council si acestia il vor trimite direct la adresa unei firme, scoli etc.

    Continut sponsorizat


    Testul IELTS - Pagina 3 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 12, 2024 4:55 pm