Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+17
Minzu Ana Maria
tender
mihaeladrg
cristina_r
ovidiusana
nicoles
serkan77
malina_alina33
octombrie_2009
camel
ana_dark84
dana70i
Cecivlad
bluzme
dorina
corina
paulesco
21 participanți

    Testul IELTS

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Dum Iul 11, 2010 4:14 pm

    Este foarte bun. Nu cunosc detaliile in ceea ce priveste valabilitatea acestui test dar IELTS-ul nu trebuie sa depaseasca 1 an de la obtinerea rezultatului.
    avatar
    camel
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 01/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de camel Lun Iul 12, 2010 10:36 am

    Buna ziua!..va rog daca stie cineva inafara de testul TEFAQ pentru franceza ce alte teste mai sunt agreate...TCF este bun?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 12, 2010 11:15 am

    camel a scris:Buna ziua!..va rog daca stie cineva inafara de testul TEFAQ pentru franceza ce alte teste mai sunt agreate...TCF este bun?
    Este OK!
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Dum Iul 18, 2010 11:16 pm

    buna ziua,
    elegat de testele de limba franceza agreate de catre canadieni, am inteles eu gresit sau este recunoscut si DELF-ul - macar pentru prima faza a procesarii dosarului?
    multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 19, 2010 11:51 am

    octombrie_2009 a scris:buna ziua,
    elegat de testele de limba franceza agreate de catre canadieni, am inteles eu gresit sau este recunoscut si DELF-ul - macar pentru prima faza a procesarii dosarului?
    multumesc!
    Este agreat si DELF-ul
    Informatii despre testele de limba agreate gasiti la paragraful sase
    avatar
    malina_alina33
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 26/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de malina_alina33 Lun Iul 26, 2010 10:39 am

    Buna ziua,
    am si eu o intebare.
    Pentru emigrare pe partea franceza trebuie sa anexez la primul dosar si extrasul bancar?
    Sau doar estimativ ?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 26, 2010 12:09 pm

    malina_alina33 a scris:Buna ziua,
    am si eu o intebare.
    Pentru emigrare pe partea franceza trebuie sa anexez la primul dosar si extrasul bancar?
    Sau doar estimativ ?
    Studiati cu atentie ghidul. Se completeaza CAF-ul
    avatar
    malina_alina33
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 26/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de malina_alina33 Lun Iul 26, 2010 12:27 pm

    Multumesc pentru raspuns.
    Am inteles ca doar contractul de autonomie financiara trebuie completat si atat, nimic in plus.
    toate cele bune
    avatar
    serkan77
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 23/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de serkan77 Lun Iul 26, 2010 9:26 pm

    Buna paulesco ,as vrea sa iti cer o parere:care crezi ca ar trebui sa fie AP dintre mine si sotie,in functie de urmatoarele date:eu-cadru militar,33 ani,master,10 ani munciti,franceza-intermediar,engleza intermediar;sotia-inginer horticultor,27 ani,2 ani munciti(de 3 luni e in concediu de crestere copil),a terminat liceul sanitar sectia biochimie,fara a practica insa aceasta meserie,a mai facut si un an fac de chimie,franceza -engleza-intermediar spre avansat.Te rog sa ne dai un sfat.Multumesc.
    avatar
    serkan77
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 23/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de serkan77 Lun Iul 26, 2010 9:29 pm

    Si...apropos,cum trebuie completate DCS si celelalte anexe?Cu cerneala de o anumita culoare sau trebuie scrie cu masina de scris?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iul 27, 2010 1:42 am

    serkan77 a scris:Si...apropos,cum trebuie completate DCS si celelalte anexe?Cu cerneala de o anumita culoare sau trebuie scrie cu masina de scris?
    Pix negru sau la masina de scris iar PDF-urile dinamice se completeaza online si se printeaza
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iul 27, 2010 1:49 am

    serkan77 a scris:Buna paulesco ,as vrea sa iti cer o parere:care crezi ca ar trebui sa fie AP dintre mine si sotie,in functie de urmatoarele date:eu-cadru militar,33 ani,master,10 ani munciti,franceza-intermediar,engleza intermediar;sotia-inginer horticultor,27 ani,2 ani munciti(de 3 luni e in concediu de crestere copil),a terminat liceul sanitar sectia biochimie,fara a practica insa aceasta meserie,a mai facut si un an fac de chimie,franceza -engleza-intermediar spre avansat.Te rog sa ne dai un sfat.Multumesc.
    Avand in vedere faptul ca nu aveti domenii de formare tratate preferential trebuie sa alegeti ca AP "membrul" care este mai "bazat" la competente lingvistice.
    avatar
    serkan77
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 23/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de serkan77 Mar Iul 27, 2010 8:14 pm

    Multumesc paulesco...revin daca mai e ceva de completat
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de nicoles Lun Aug 23, 2010 1:17 pm

    Buna ziua,

    Suntem o familie interesata de emigrarea in canada pe partea franceza.Eu am 35 ani si sotul meu 38.Sunt profesor de limba engleza la o firma particulara care face astfel de cursuri iar sotul meu are certificat de calificare ca electrician, a lucrat 12 ani ca electrician iar in ultimii 4 ani a lucrat in vanzari absolvind o facultate de marketing.Momentan sunt in concediu de crestere a copilului(o fetita de 1 an si 3 luni).Ne-am gandit ca eu (sotia) sa fiu aplicantul principal datorita faptului ca la engleza sunt avansat iar la franceza as putea sa fiu nivel intermediar.Sotul meu este de nivel incepator la ambele.Ne-am facut evaluarea pe programul federal si Quebec si avem raspuns pozitiv la ambele.Noi vrem sa emigram pe partea franceza pt ca costurile sunt mai mici iar sotul meu nu cred ca s-ar descurca la IELTS.Banuiesc ca la engleza trebuie sa bifez nivel avansat fiind profesor de engleza si avand autorizatie de traducator de engleza si 2 certificate de la Consiliul Britanic de absolvire a 2 cursuri de pregatire a elevilor pt examenul Cambridge.In cazul acesta, chiar daca emigrez pe partea franceza, e obligatoriu sa dau IELTS-ul,daca bifez nivel avansat in DCS?Si ce nivel?general sau academic?Si ce nota trebuie sa obtin?Si daca da, se poate trimite cu al doilea dosar?Daca bifez intermediar la franceza, mai este cazul sa dau examenul Tefaq?
    Deocamdata acestea sunt nelamuririle noastre si am recunoscatori daca ne-ati putea ajuta.

    Multumim anticipat.

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Lun Aug 23, 2010 4:25 pm

    nicoles a scris:Buna ziua,

    Suntem o familie interesata de emigrarea in canada pe partea franceza.Eu am 35 ani si sotul meu 38.Sunt profesor de limba engleza la o firma particulara care face astfel de cursuri iar sotul meu are certificat de calificare ca electrician, a lucrat 12 ani ca electrician iar in ultimii 4 ani a lucrat in vanzari absolvind o facultate de marketing.Momentan sunt in concediu de crestere a copilului(o fetita de 1 an si 3 luni).Ne-am gandit ca eu (sotia) sa fiu aplicantul principal datorita faptului ca la engleza sunt avansat iar la franceza as putea sa fiu nivel intermediar.Sotul meu este de nivel incepator la ambele.Ne-am facut evaluarea pe programul federal si Quebec si avem raspuns pozitiv la ambele.Noi vrem sa emigram pe partea franceza pt ca costurile sunt mai mici iar sotul meu nu cred ca s-ar descurca la IELTS.Banuiesc ca la engleza trebuie sa bifez nivel avansat fiind profesor de engleza si avand autorizatie de traducator de engleza si 2 certificate de la Consiliul Britanic de absolvire a 2 cursuri de pregatire a elevilor pt examenul Cambridge.In cazul acesta, chiar daca emigrez pe partea franceza, e obligatoriu sa dau IELTS-ul,daca bifez nivel avansat in DCS?Si ce nivel?general sau academic?Si ce nota trebuie sa obtin?Si daca da, se poate trimite cu al doilea dosar?Daca bifez intermediar la franceza, mai este cazul sa dau examenul Tefaq?
    Deocamdata acestea sunt nelamuririle noastre si am recunoscatori daca ne-ati putea ajuta.

    Multumim anticipat.

    Daca aplicati "pe partea franceza" nu este obligatoriu rezultatul testului la primul dosar. Pt programul FSW(programul federal), conform reglementarilor in vigoare, este obligatoriu sa includeti rezultatul unui test agreat atunci cand nu sunteti vorbitor nativ de limba engleza. Puteti sa contactati ambasada de la Bucuresti pt a obtine un raspuns clar (in privinta testului IELTS sau alt test agreat)in cazul dv. Nu vreau sa va induc in eroare.
    1-3, Tuberozelor St.
    011411, Bucharest , sector 1
    Romania

    Tel.: +40-21-307-5000
    Fax: +40-21-307-5010
    E-mail: bucst@international.gc.ca

    Hours of Operation

    Monday to Thursday: 08:30 – 17:00
    Friday: 08:30 – 14:00
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de nicoles Mar Aug 24, 2010 2:30 pm


    Multumim Paulesco pt aceste informatii.Cu siguranta ca o sa intreb la ambasada.Sotul meu daca bifeaza nivel incepator la franceza si engleza, nu trebuie sa sustina nici un examen, nu-i asa?
    Si inca o intrebare...eu fiind aplicantul principal si fiind in concediu postnatal pana la anul in mai, trebuie sa atasam la dosar ceva special privind situatia mea? sau e de ajuns o adeverinta de la firma din care sa reiasa ca sunt angajata acolo?Sau vreo hartie de la primarie?
    A mai fost un caz asemanator dar nu am aflat ce au depus la dosar persoanele respective!Banuiesc ca cu cat ai dovezi mai multe cu atat mai bine.
    Suntem in faza de strangere de acte si speram sa decurga totul bine si repede.

    Cu mentiunea ca orice ajutor e binevenit, iti multumim inca o data si asteptam raspuns.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Mier Aug 25, 2010 11:05 am

    nicoles a scris:
    Multumim Paulesco pt aceste informatii.Cu siguranta ca o sa intreb la ambasada.Sotul meu daca bifeaza nivel incepator la franceza si engleza, nu trebuie sa sustina nici un examen, nu-i asa?
    Si inca o intrebare...eu fiind aplicantul principal si fiind in concediu postnatal pana la anul in mai, trebuie sa atasam la dosar ceva special privind situatia mea? sau e de ajuns o adeverinta de la firma din care sa reiasa ca sunt angajata acolo?Sau vreo hartie de la primarie?
    A mai fost un caz asemanator dar nu am aflat ce au depus la dosar persoanele respective!Banuiesc ca cu cat ai dovezi mai multe cu atat mai bine.
    Suntem in faza de strangere de acte si speram sa decurga totul bine si repede.

    Cu mentiunea ca orice ajutor e binevenit, iti multumim inca o data si asteptam raspuns.
    Nivelul incepator nu implica atasarea rezultatului unui test de cunostinte lingvistice in cazul AS-ului.
    Ultimii 10 ani in cazul FSW si 5 ani in cazul "Quebec" trebuie acoperiti cu acte care sa ateste experienta dv. Nu stiu de unde obtineti adeverinta dar perioada in care sunteti in CCC ar trebui trecuta in CM (in cazul in care aveti).
    Cei care au trecut prin situatii similare sunt rugati sa deschida topicuri noi.
    Orice informatie este utila.
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de nicoles Joi Aug 26, 2010 11:56 pm

    Merci pt informatii.Am carte de munca din 2000.Chiar o sa ma uit daca e trecuta perioada de concediu postnatal.Te mai deranjez cu o intrebare: Extrasul de cont care trebuie atasat la DCS la ce fel de cont se refera? ca nu am inteles...contul in care imi sunt virati banii de salariu sau un cont de economii deschis in Euro sau trebuie neaparat in dolari canadieni? Iar in cont trebuie sa fie suma minima, nu?
    Multumesc, Paulesco.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Vin Aug 27, 2010 10:40 am

    nicoles a scris:Merci pt informatii.Am carte de munca din 2000.Chiar o sa ma uit daca e trecuta perioada de concediu postnatal.Te mai deranjez cu o intrebare: Extrasul de cont care trebuie atasat la DCS la ce fel de cont se refera? ca nu am inteles...contul in care imi sunt virati banii de salariu sau un cont de economii deschis in Euro sau trebuie neaparat in dolari canadieni? Iar in cont trebuie sa fie suma minima, nu?
    Multumesc, Paulesco.
    Daca ati ales aceasta varianta pt a demonstra ca detineti fonduri pt sustinerea financiara in primele trei luni este suficient sa prezentati un extras de cont in orice valuta. Trebuie sa detineti in cont echivalentul in $ CAD.
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de nicoles Mar Sept 14, 2010 9:35 pm

    Buna Paulesco,
    Mai avem niste intrebari apropo de alcatuirea acestui prim dosar.Deja am dat la tradus majoritatea actelor si avem o mica situatie ca sa nu-i spunem problema.Sotul meu nu a primit de la facultatea particulara pe care a terminat-o acum 2 ani decat o adeverinta din care reiese ca a absolvit-o si a dat licenta.Recent secretara a spus ca nu stie cat dureaza sa -i elibereze actele respective dar ca nu se va intampla curand.De Romania vorbim!!!!!!!!!! Daca asteptam o sa intarziem prea mult cu trimiterea dosarului. Asa ca ne-am gandit ca e mai bine sa trimitem diploma de bacalaureat si certificat de calificare in meseria de electrician pe care a si facut-o multi ani.E ok sa renuntam la actele acestea de studii superioare care oricum nu valoreaza nimic?Adica nu vrem sa luam in calcul si aceste acte care deocamdata nu exista.Sper ca ai inteles si asteptam parerea ta in legatura cu acest lucru.
    Si inca ceva...am citit ca trebuie atasata si o copie xerox a paginii de pasaport a aplicantilor dar si a copilului nostru care are doar 1 an si 3 luni?Trebuie sa-i facem si lui pasaport?
    Deocamdata atat si asteptam cu nerabdare raspunsul tau.
    Multumim
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de paulesco Mar Sept 14, 2010 11:57 pm

    nicoles a scris:Buna Paulesco,
    Mai avem niste intrebari apropo de alcatuirea acestui prim dosar.Deja am dat la tradus majoritatea actelor si avem o mica situatie ca sa nu-i spunem problema.Sotul meu nu a primit de la facultatea particulara pe care a terminat-o acum 2 ani decat o adeverinta din care reiese ca a absolvit-o si a dat licenta.Recent secretara a spus ca nu stie cat dureaza sa -i elibereze actele respective dar ca nu se va intampla curand.De Romania vorbim!!!!!!!!!! Daca asteptam o sa intarziem prea mult cu trimiterea dosarului. Asa ca ne-am gandit ca e mai bine sa trimitem diploma de bacalaureat si certificat de calificare in meseria de electrician pe care a si facut-o multi ani.E ok sa renuntam la actele acestea de studii superioare care oricum nu valoreaza nimic?Adica nu vrem sa luam in calcul si aceste acte care deocamdata nu exista.Sper ca ai inteles si asteptam parerea ta in legatura cu acest lucru.
    Si inca ceva...am citit ca trebuie atasata si o copie xerox a paginii de pasaport a aplicantilor dar si a copilului nostru care are doar 1 an si 3 luni?Trebuie sa-i facem si lui pasaport?
    Deocamdata atat si asteptam cu nerabdare raspunsul tau.
    Multumim
    Se poate atasa adeverinta de la universitate.
    Din cate se precizeaza pe pagina oficiala este nevoie de pasaport si pt minori sursa
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de nicoles Joi Sept 16, 2010 9:53 pm

    Multumim Paulesco pt raspunsul anterior.
    Am recitit mesajele de pe acest forum si am vrea sa stim parerea ta.

    Avem si noi o situatie de rezolvat si anume pensia alimentara.Sotul meu a mai fost casatorit si am gasit specificarea cf careia persoanele care au mai fost casatorite si platesc pensie alimentara, trebuie sa faca dovada ca si-au achitat datoriile financiare.
    Asta inseamna ca trebuie sa facem dovada ca am platit pensia in avans pana la cei 18 ani ai copilului?
    Nu merge doar cu o declaratie la notar cf careia se angajeaza sa plateasca in urmatorii ani?Dar oricum se specifica chestia asta in hotararea de divort.
    Am mai vazut intrebarile astea pe forum dar fara raspuns!
    Am vrea sa ne sfatuiesti cum sa facem sa fie bine.

    Apropo, am fost la ambasada Canadei la Bucuresti sa intreb de IELTS si nu mi s-a dat nici o informatie pt ca nu mai sunt in masura sa dea astfel de informatii.Doamna de la ghiseu mi-a spus sa ma uit pe site si doar atat. De la al doilea dosar imi dau informatiile dorite.Pana atunci, sa-mi pun pofta in cui!!!!

    ok.Deocamdata atat si sper sa ne ajuti sa ne clarificam.

    Multumim frumos!
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de dorina Vin Sept 17, 2010 1:10 am

    In legatura cu nivelul cunostintelor lingvistice ramana varianta oficiala: Nu sunteti vorbitor nativ de limba engleza = IELTS =650 lei cheltuieli suplimentare.
    Daca cel care aplica pt emigrare are copii in custodie atunci trebuie sa obtina declaratia de neobiectie din partea celuilalt parinte. Aceasta se obtine de la notar. In ceea ce priveste plata pensiei in avans, aceasta se face prin intelegere cu fostul partener. Va intelegeti la o suma cu cel caruia i s-au incredintat copii prin HJD. Cel mai bine este sa discutati cu un notar. Va dati seama ca "fosta" se va trezi ca pensia nu mai vine pe motiv ca "fostul" sta 2 ani pe social sau lucreaza la negru.
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de nicoles Vin Sept 24, 2010 3:28 pm

    Multumesc Dorina pt raspuns.Stiam ca trebuie sa ai IELTS-ul daca nu esti vorbitor nativ dar nu stiam ce nivel se da si ce note trebuie sa obtii pt ca eu sunt profesor.Si oricum stiu ca este in functie de nivelul pe care il bifez in formular.Pt motivele acestea am vrut sa merg la ambasada sa ma informez.Dar am inteles ca dupa ce trimitem dosarul o sa primim o scrisoare de confirmare si instiintare asupra lucrurilor care lipsesc daca lipsesc, asa e?

    Nicoles
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de dorina Sam Oct 02, 2010 11:14 am

    nicoles a scris:Multumesc Dorina pt raspuns.Stiam ca trebuie sa ai IELTS-ul daca nu esti vorbitor nativ dar nu stiam ce nivel se da si ce note trebuie sa obtii pt ca eu sunt profesor.Si oricum stiu ca este in functie de nivelul pe care il bifez in formular.Pt motivele acestea am vrut sa merg la ambasada sa ma informez.Dar am inteles ca dupa ce trimitem dosarul o sa primim o scrisoare de confirmare si instiintare asupra lucrurilor care lipsesc daca lipsesc, asa e?

    Nicoles
    Pt emigrare este cerut modulul general training. Nu se specifica nicaieri ce nivel trebuie sa ai la IELTS indiferent de meseria pe care o ai. Nivelele minime obligatorii sunt impuse doar de universitati. Din cate am citit pe siteul oficial poti sa fii din Anglia si tot trebuie IELTS-ul.

    Continut sponsorizat


    Testul IELTS - Pagina 2 Empty Re: Testul IELTS

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 13, 2024 1:47 pm