Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+2
corina
Cristina78
6 participanți

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de Cristina78 Mier Mar 28, 2012 6:19 pm

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary



    On 21 March 2012, the Quebec Ministry of Immigration and Cultural Communities (MICC) issued a statement outlining new policies for Permanent Residency (PR) immigration to Quebec through the Quebec Skilled Worker Program (QSW). These new policies took effect retroactively on 20 March 2012, and will dictate what applications Quebec will accept for the upcoming fiscal year, which stretches until 31 March 2013.

    Potential applicants to the QSW program are now divided into three groups based on their “areas of training”, or fields of study, as well as additional selection criteria. The groups are determined as follows:

    Group 1

    Applicants fall into Group 1 if they fulfill one or more of seven criteria. An unlimited number of applications from Group 1 will be accepted for processing by Quebec Immigration. The following individuals are eligible to apply:

    1. Temporary workers currently residing in Quebec

    2. Students who have obtained, or are about to obtain, a diploma awarded by a Quebec institution

    3. Young people in Quebec on a youth exchange program subject to an international agreement, such as the Working Holiday Program, who are working full time in Quebec

    4. Applicants residing in and submitting an application to Quebec who were formerly Canadian citizens

    5. Applicants who have already been informed by Citizenship and Immigration Canada (CIC) that they are admissible for PR processing.

    6. Applicants, or their spouses, who hold a diploma awarded by a teaching institution in an area of training (field of study)which allows them to receive 12 or 16 points on the province’s selection grid

    • The diploma must be obtained less than five years before the date of application, or the applicant must have practiced in this field on a full-time basis for at least one of five years preceding the date of application.

    • Areas of training may receive different points depending on whether the degree was obtained inside or outside of Quebec.

    7. Applicants with a validated offer of employment from a Quebec employer

    Group 2

    A maximum number of 14,300 applications will be accepted between 21 March 2012 and 31 March 2013 in this category. Applicants will be classified into Group 2 if they fall under one of the following two situations:

    1. Applicants, or their spouses, who hold a diploma awarded by a teaching institution in an area of training which allows them to receive 6 points under the province’s selection grid may apply under Group 2.

    • The diploma must be obtained less than five years before the date of application, or the applicant must have practiced in this field on a full-time basis for at least one of five years preceding the date of application.

    • Areas of training may receive different points depending on whether the degree was obtained inside or outside of Quebec.

    2. Applicants, or their spouses, who hold or are currently pursuing a Quebec diploma or the equivalent outside of Quebec. This could apply to holders of other Canadian diplomas, or individuals who hold foreign diplomas in a regulated trade or profession who have already received authorization to practice this trade in Quebec.

    • As above, the diploma must be obtained less than five years before the date of application, or the applicant must have practiced in this field on a full-time basis for at least one of five years preceding the date of application.

    Group 3

    Potential applicants who do not fall under Groups 1 and 2 fall under Group 3. This year, no applications from Group 3 will be accepted for processing.

    Processing fees for the primary applicant under the QSW will be raised on 1 April 2012 from $406 to $750.

    Additional Changes

    Additional changes have also been made to Quebec Business Class applications. For the Quebec Immigrant Investor program, a maximum of 2,700 applications will be received up until 31 March. For Quebec Entrepreneurs and Quebec Self-Employed candidates, a maximum of 215 will be accepted.

    Quebec Government Rationale

    The primary reason for enacting the above measures is so that Quebec immigration can reduce its current backlog of applications, and better serve those applicants who do get processed. In recent years, the number of applications has risen dramatically, from around 30,000 in 2008 to over 65,000 in 2011. Because of this huge increase, processing times have risen, and can now take more than 2 years for some categories of permanent residency. The Quebec government believes that taking such time to produce a decision on a subject that will so greatly affect the lives of applicants and their families must be addressed.

    “I understand that Quebec is taking steps to better serve the needs of both the province and its future residents,” says Attorney David Cohen. “Given the new system, especially with regard to Group 2 applicants, I encourage those who are eligible and committed to immigrating to Quebec to submit quickly to ensure their place in the processing queue”.

    The government hopes that by narrowing the selection criteria of the QSW program, the province will be able to more readily choose immigrants that will satisfy it’s economic and labour market needs. It anticipates that it will be able to stabilize the amount of applications processed in the next three years to 50,000 a year, with the hope that a greater percentage of those reviewed will be admitted to the province in a timely manner, and that that refusals will be diminished.

    It is important to note that these changes have been announced specifically for the upcoming year, and may or may not persist after March 2013. Regardless, it is crucial that potential immigrants to Quebec are aware of their possible changes in eligibility, and take steps accordingly to address any changes that arise on both the regional and federal levels.
    corina
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 26
    Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Longueuil

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de corina Mier Mar 28, 2012 9:19 pm

    Ce bomba. Dar de ce trebuie sa se aplice retroactiv daca pana acum se spunea ca aplicatiile vechi nu sunt afectate de noile reguli. De acum nu se mai poate interpreta lista cu domeniul de formare. Incepand din decembrie parca a intrat draku' in ei. In dec au introdus obligativitatea testelor de limba, in ian au marit taxele, in feb au schimbat formularele si au transferat calabalacul de la Viena la Montreal iar in martie schimbarea care aliniaza programul QSW cu FSW. Cel putin federalii pun accent pe experienta si nu pe diplomele obtinute. Quebecosii te sorteaza dupa studii si experienta in domeniul de formare si cand ajungi acolo te intreaba daca ai studii in Quebec.
    avatar
    bero8888
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 18
    Data de inscriere : 10/12/2010

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de bero8888 Vin Mar 30, 2012 11:51 am

    De cand se aplica noile schimbari? Retroactiv cu ce data? Mai exact pentru deja dosarele trimise cand?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de tender Vin Mar 30, 2012 2:30 pm

    Formularea textului oficial da de inteles ca vor fi afectate si aplicatiile receptionate inainte de 20 martie 2012. Am citit cu atentie pe pagina oficiala si am ramas cu impresia ca cei din Quebec si-au lasat o portita prin care sa poata ataca toate aplicatiile. Exista precedentul creat de cei de la CIC cand au aplicat legea retroactiv pt aplicatiile depuse pe programul FSW. Schimbarile aparute in ultimele luni si controlul direct al federalilor vor face din QSW un program oglinda al celui de pe partea federala. QSW va fi mai scump datorita taxelor de selectionare. Toata aceasta incertitudine te face sa o iei razna. Nu inteleg interesul lor de a nu clarifica lucrurile. De ce nu fac lucrurile clare ca pe programul federal. Toata mascarada asta de program de emigrare este doar o afacere care aduce aproape 30 mil CAD guvernului din Quebec. Cred ca 50% din selectionatii lor aleg sa plece in alte zone.
    Trebuie sa mai astepti sa-si clarifice ei lucrurile ca sa fii sigur de raspunsul la intrebarea ta. Cred ca CIC va forta guvernul din Quebec sa clarifice lucrurile in cel mai scurt timp.
    avatar
    dgcrisbc
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 24/03/2012

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de dgcrisbc Sam Mar 31, 2012 7:36 am

    Salutari la toti,
    Suntem (eu, sotia si 2 copii-4 si 6 ani) interesati sa aplicam pentru Quebec, am citit si rascitit ce implica acest pas(avem si niste verisori care de ~1 luna sunt acolo).
    Ca formare eu am terminat matematica in Iasi(spec matematica-mecanica)in 2000, si in 2001-2003 am facut o postuniversitara de specializare in informatica(1,5 ani). Am predat informatica 3 ani, apoi am trecut pe informatician in invatamant pentru 2 ani, apoi 2 ani inginer de sistem, tot in invatamant, apoi analist programator 2 ani la o firma, 1 an crestere copil si acum (2 ani) lucrez ca si consultant IT la o firma privata.
    Sotia a terminat liceul pedagogic, a terminat in 2002 a absolvit fac. de Educatie Fizica si Sport, iar de atunci este in invatamant (cu 2,5 ani pauza in 2006-2008). Mai are si ea o diploma de studii postuniversitare - Management si Inginerie comerciala - 1 an in 2010.
    Ca AP voi fi eu - intrucat am cunostinte de engleza care le voi autentifica prin sustineare acelui exame IETLS, plus cele de franceza TEF pt amandoi.
    Dupa toata povestea asta vin si intrebarile:
    - din cate am citit se pare ca ne incadram in grupa 2. Astfel de aici vin marile necunoscute!
    > daca depunem dosarul, si nu vom intra in acei 14300, dosarul va di procesat la anul, sau va trebui sa redepunem dosarul la anul - alti bani, alta distractie Sad
    - pentru certificarea diplomelor pt DCS, sap viitoare am sa incerc sa certific diplomele la universitati(si voi reveni cu raspunsul lor) le voi spune exact ce si cum sa scrie si sper sa fie intelegatoare.
    - dosarul, in varianta cea mai optimista cred ca va fi gata undeva prin mai-iunie(daca reusim sa dam examenele in aprilie). Oare asta implica ca e prea tarziu? Sad

    Pe masura ce o sa mai avem neclaritati vom reveni,

    Cu respect,
    George
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de tender Sam Mar 31, 2012 8:39 am

    Daca se atinge cota alocata acestei grupe, aplicatiile vor fi returnate iar taxele se returneaza. Din aprilie 2013 vei putea aplica doar daca nu vor interveni alte schimbari. Vei pierde doar taxele de curierat. Anul urmator, daca vei fi eligibil, trebuie sa verifici daca nu apar schimbari in formatul formularelor si refaci dosarul. Oricum trebuie sa refaci formularele deoarece le datezi si le semnezi.
    Depinde cate aplicatii vor primi din toate tarile care au acces la acest program.
    Trebuie sa profiti de sansa si sa trimiti cererea de selectionare cat mai repede. Daca poti sa dai TEFAQ-ul cat mai repede, cu atat mai bine pt tine. Fa-ti punctajul si daca iti iese fara IELTS, expediaza dosarul. Sacrifici prea mult timp cu testul de engleza.
    avatar
    dgcrisbc
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 24/03/2012

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de dgcrisbc Sam Mar 31, 2012 9:53 am

    Multumesc mult pentru raspuns(si promptitudine).
    Te mai necajesc cu rugamitea de a-mi confirma punctajul calculat:
    FORMATION: 18 pct
    Universitaire 2 ième cycle 1 an ou + ou 3 ième cycle: 12 puncte - studii postuniversitare de specializare 1,5 ani
    Domain de formacion: 6 pct - fac de matematica
    EXPÉRIENCE:8 pct
    48 mois ou +, 8 puncte
    ÂGE: 16 pct
    18 ans à 35 an, 16 puncte - implinesc 34 in iulie
    CONNAISSANCES LINGUISTIQUES: 0 momentan - consider ca un 4 fr ar fi minim in urma examenului = 4
    momentan nimic(fr), dar sigur macar un a2, b1 tot iau, am facut multi ani de franceza si stiu sa citesc, inteleg, mai putin cu vb
    nimic nici pe en - desi aici ma descurc mult mai bine la citit, vorbit
    SÉJOUR ET FAMILLE AU QUÉBEC- nu e cazul
    CARACTÉRISTIQUES DE L'ÉPOUX OU DU CONJOINT DE FAIT QUI ACCOMPAGNE: 3 + 0 + 3 + 1-minim=7
    Universitaire 2 ième cycle 1 an ou + ou 3 ième cycle - 3 pct - studiile postuniversitare 1 an.
    Domaine de formation - nimic cred
    Âge, 3 puncte - a implinit 33 ani
    Connaissances linguistiques - la fel minim un a1-a2.
    OFFRE D’EMPLOI VALIDÉE - nu e cazul
    Total: 18+8+16+4 = 46 + 7 = 53 - fara punctaj pe en - si cu minim un a1 la fiecare
    ENFANT: 8 pct
    2 copii < 12 ani - 8 pct
    CAF : 1 pct
    SEUIL DE PASSAGE À L’EXAMEN PRÉLIMINAIRE - sa intelg ca pun copii totusi: 46+8+1=55 + 7 = 62 pct.
    ADAPTABILITE : sper ca 1 pct macar: 55 + 1 = 56 + 7 = 63
    Ce se intelege cred ca tb sa luam un punctaj cat mai bun la fr - pentru a nu mai depinde de adaptabilite - ultimul criteriu. Corect?
    Multumesc mult de tot!

    Cu respect,
    George.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de tender Sam Mar 31, 2012 11:14 am

    Sper ca ai folosit grila. Prima data trebuie sa vezi daca treci primul prag eliminatoriu. Asta inseamna ca trebuie sa acumulezi minim 50 de puncte. Urmatorul prag "SEUIL DE PASSAGE À L’EXAMEN PRÉLIMINAIRE" de 57 de puncte include copii si CAF-ul. Pt a fi selectionat trebuie sa treci de pragul "SEUIL DE PASSAGE EN SÉLECTION" si sa acumulezi minim 63 de puncte. Din calculele tale reiese faptul ca te incadrezi. Totusi, eligibilitatea este data de criteriul "Domaine de formation" si de regula celor 5 ani de care aminteste mereu Paulesco. Trebuie sa tii cont de ea. Este un "MUST". Nu poti sa accesezi programul daca diploma este obtinuta cu mai mult de 5 ani calculati de la data receptionarii dosarului daca nu ai experienta intr-un domeniu direct legat de diploma. Tu iti calculezi punctele la criteriul domain de formation luind in calcul facultatea de matematica. Doar tu stii daca experienta acumulata in ultimii 5 ani au legatura cu matematica. Din punctul meu de vedere ai multe optiuni si trebuie sa o alegi pe cea care te avantajeaza. Oricum, cei care analizeaza dosarul vor lua in calcul optiunea cea mai buna pt tine. Cel putin asa era pana sa isi bage coada in acest program cei de la CIC. Esti elegibil si pt "sutienele informatice" Very Happy "soutien informatique".
    Din cate am inteles eu, cei care sunt eligibili in prima lista si obtin 12 sau 16 puncte la domeniul de formare, sunt tratati prioritar si primesc CSQ-ul prin posta. Cei din lista cu 6 puncte vor trbui sa sustina interviul. Daca iti faci bine temele vei ciuguli punctele de la adaptabilitate. Trebuie sa inveti toate prostiile despre Quebec, sa printezi paginile de internet cu locuri de munca gasite in domeniul tau, gradinite, scoli pt copii. Gasesti link-urile despre valorile Quebec-ului pe pagina oficiala.
    avatar
    dgcrisbc
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 24/03/2012

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de dgcrisbc Dum Apr 01, 2012 12:57 pm

    Multumesc incaodata pentru raspuns. Si revin cu alte intrebari:
    1. In vederea certificarii actelor de studii - din DCS am extras urmatorul pasaj:
    "Copie certifiée conforme
    Copie d’un document dont la conformité à l’original est certifiée par l’établissement émetteur ou par les autorités gouvernementales
    responsables de la délivrance du document original.
    Exemple : relevé de notes obtenu auprès du registraire de l’établissement qui vous a délivré votre diplôme.
    S’il vous est impossible d’obtenir une copie certifiée conforme à l’original, vous pouvez nous fournir une copie du document original
    que vous avez fait certifier par l’établissement émetteur ou par l’auteur du document.
    La personne autorisée doit écrire en caractères d’imprimerie sur la copie :
    • la mention « Je certifie que la présente est une copie authentique du document original. »;
    • le titre du document original;
    • la date de l’attestation;
    • son poste ou son titre;
    • son nom.
    Elle doit apposer sa signature sur la copie ainsi que le sceau de l’établissement, s’il y a lieu.
    "
    Ca sa fiu impacat, vin cu urmatoarea intrebare:
    - Daca ma duc la Universitate si vb cu secretara de acolo sa puna pe o copie a diplomei urmatorul text:
    CERTIFIC PREZENTA COPIE CA FIID CONFORMA CU ORIGINALUL.
    DIPLOMA DE STUDII POSTUNIVERSITARE DE SPECIALIZARE - sau DIPLOMA DE LICENTA, dupa caz
    05.04.2012
    SECRETARA SEF
    - sa semneze si sa puna o stampila
    Este suficient? Sau tb sa ma duc si la rector sau cum mai citesem pe undeva sa autentific la Ministerul Educatiei?
    Mai mult: Daca scriu eu aceste lucruri (mai putin numele persoanei) este ok? Astfel incat "stresul" asupra secretarei sa fie minim Smile

    2. Traducerea actelor - la fel extras din acelasi DCS:
    "Traduction certifiée
    Traduction d’un document par un traducteur agréé qui comporte :
    • la traduction de tous les textes, sceaux et signatures présents sur le document original;
    • le sceau du traducteur agréé.
    Si vous présentez un document écrit dans une langue autre que le français ou l’anglais, vous devez fournir, en plus de la traduction certifiée,
    l’original de ce document, une copie certifiée conforme ou une copie assermentée, selon ce qui est indiqué dans le formulaire.
    Traducteur agréé
    Membre d’un ordre professionnel ou d’une société de traducteurs.
    Pour faire traduire vos documents au Québec, consultez le répertoire des membres de l’Ordre des traducteurs, terminologues et interprètes
    agréés du Québec, dans le site www.ottiaq.org.
    Les traductions faites par un traducteur membre de votre famille ne sont pas acceptées.
    "
    Pot traduce aceste acte la orice traducator autorizat de Ministerul Justitiei? Sau tb sa autentific folosind persoane care fac parte din ordinul traducatorilor din Quebec?

    Va multumesc,
    cu respect,
    George.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de tender Dum Apr 01, 2012 5:57 pm

    Traducerile se fac la orice traducator autorizat. Cauta unul care ofera un pret mai mic per pagina. In privinta diplomei universitare si a suplimentului de diploma iti recomand sa mergi la secretariat si sa ceri un duplicat. Duplicatul trebuie sa ti-l de in plic inchis. Pe locul unde se inchide plicul trebuie sa se puna "sigiliul" universitatii. Sigiliul este de fapt stampila si semnatura rectorului. Eu am pus in plic A4 copii legalizate si traduceri autorizate si l-am dus(deschis) la secretariat. Cauta pe forumul federal ce am scris la cald. Am imbatranit pe acest forum si am cam uitat detaliile.
    In privinta copiilor certificate nu stiu ce sa iti spun. Programul federal este mult mai strict si totusi au acceptat copii legalizate. Programul francez este acelasi pt toate tarile dar legislatiile difera. Din cate stiu, o copie legalizata are forta probanta superioara uneia certificata.
    florinfloryn
    florinfloryn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 02/06/2012
    Localizare : bucuresti

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de florinfloryn Lun Iun 04, 2012 12:08 am

    buna ziua/seara,
    Ce se mai "aude" de dosarele depuse in decembrie 2011?..A primit cineva ceva? Un semn...o instiintare?
    Eu am auzit de niste scrisorii in care fixeaza termene de 2-3 luni...ca AP si AS sa obtina testele de limba?...Astept confirmari...mersi
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de tender Mar Iun 05, 2012 7:24 pm

    Parca a scris cineva ca i s-au cerut testele dar nu retin care era limita de timp. Inainte erau 60 de zile de la receptionarea scrisorii sau a email-ului
    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de Cristina78 Mar Iun 05, 2012 10:18 pm

    6 luni de la data trimiterii scrisorii (cel putin asa am fost noi instiintati prin posta)

    Continut sponsorizat


    Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary Empty Re: Recent Changes to Quebec Immigration: A Summary

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 26, 2024 11:32 am