Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+5
fafan
corina
Mara
paulesco
claudia1980
9 participanți

    BANI NECESARI

    claudia1980
    claudia1980
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 20/03/2010
    Varsta : 44
    Localizare : braila

    BANI NECESARI Empty BANI NECESARI

    Mesaj Scris de claudia1980 Mar Mar 23, 2010 11:51 pm

    BANI NECESARI Lol
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de paulesco Lun Apr 12, 2010 9:58 am

    claudia1980 a scris:BANI NECESARI Lol
    Te referi la costurile cu procesul de emigrare sau la banii necesari dupa ce ajungi in Canada?
    avatar
    Mara
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 16/05/2010

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de Mara Lun Mai 17, 2010 9:32 am

    Buna ziua!
    Am 39 ani.
    Sunt inginer proiectant (proiectare structuri de rezistenta constructii).
    Sunt casatorita si am 2 copii, unul de 4 ani si unul de 8 luni.
    Sotul meu, 36 ani, este inginer constructor (executie).
    Doresc sa emigrez in Canada impreuna cu familia mea. Nu stapanim foarte bine limbile straine, dar avem disponibilitate pentru a invata.
    As dori sa va intreb ce sanse avem de emigrare in situatia in care noi nu prea avem conturi bancare si situatia noastra financiara ar fi cam asa:
    - cateva economii (cam 10000 eur, din care jumatate trebuie sa ii recuperam in instanta)
    - un apartament proprietate ipotecat
    - 2 masini care ar putea fi vandute
    Care sunt pasii? Cu ce sa incepem?
    Ce bani sunt necesari pt inceput? Am observat ca pt procesarea primului dosar pt Viena trebuie 390 $ca pt aplicantul principal si cate 150 $ pt ceilalti membria ai familiei? Este adevarat sau am inteles gresit? Pt cel de al 2 lea dosar trebuie iar bani pt procesare? Am vazut scris undeva 425 $ pt persoane adulte si cate 150 $ pt copii? Trebuie si atestat de limba franceza? Si acesta costa cam 120 Eur pt persoana, daca mai faci si cursuri inca 160 eur de persoana.
    Cam la ce suma ar trebui sa ne asteptam pt a putea pregati plecarea si apoi pt a avea bani de plecare.


    Va multumesc!
    corina
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 26
    Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Longueuil

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de corina Lun Mai 17, 2010 12:06 pm

    Mara a scris:Buna ziua!
    Am 39 ani.
    Sunt inginer proiectant (proiectare structuri de rezistenta constructii).
    Sunt casatorita si am 2 copii, unul de 4 ani si unul de 8 luni.
    Sotul meu, 36 ani, este inginer constructor (executie).
    Doresc sa emigrez in Canada impreuna cu familia mea. Nu stapanim foarte bine limbile straine, dar avem disponibilitate pentru a invata.
    As dori sa va intreb ce sanse avem de emigrare in situatia in care noi nu prea avem conturi bancare si situatia noastra financiara ar fi cam asa:
    - cateva economii (cam 10000 eur, din care jumatate trebuie sa ii recuperam in instanta)
    - un apartament proprietate ipotecat
    - 2 masini care ar putea fi vandute
    Care sunt pasii? Cu ce sa incepem?
    Ce bani sunt necesari pt inceput? Am observat ca pt procesarea primului dosar pt Viena trebuie 390 $ca pt aplicantul principal si cate 150 $ pt ceilalti membria ai familiei? Este adevarat sau am inteles gresit? Pt cel de al 2 lea dosar trebuie iar bani pt procesare? Am vazut scris undeva 425 $ pt persoane adulte si cate 150 $ pt copii? Trebuie si atestat de limba franceza? Si acesta costa cam 120 Eur pt persoana, daca mai faci si cursuri inca 160 eur de persoana.
    Cam la ce suma ar trebui sa ne asteptam pt a putea pregati plecarea si apoi pt a avea bani de plecare.


    Va multumesc!
    Primul pas este sa studiati ghidurile de emigrare : federal si Quebec- le gasiti actualizate pe site
    Studiati lista cu domeniile de pregatire profesionala si vedeti daca primiti puncte sau daca sunteti tratati prioritar. Pt programul federal veti gasi aceasta lista in momentul in care faceti testul de autoevaluare de pe pagina oficiala.
    Completati testul de autoevaluare si in functie de caz alegeti cine va fi aplicant principal
    Nivelul cunostintelor de limba engleza sau/si franceza este important si dupa caz va trebui sa prezentati un atestat(IELTS si/sau TEFAQ sau alte atestate agreate). Nivelul cunostintelor lingvistice il alegeti in functie de rezultatul la autoevaluare. Sunt cazuri in care se obtine punctajul minim pt a fi acceptat doar daca se specifica nivelul maxim la engleza si/sau franceza.
    Costuri:
    DCS-dosar Viena-AP-390CAD
    -Sot, sotie-150$ CAD
    -Copil-150$ CAD
    Dupa obtinerea CSQ-ului se depune Dosarul 2(DRP) pt obtinerea vizei de rezident permanent.Acest dosar se trimite la ambasada din Bucuresti
    Taxe: AP-400 E
    Sot,sotie-400E
    Copil-110E
    Mai trebuie platita si taxa de rezidenta permanenta de 360 E (la aterizare)
    La aceste taxe mai apar costuri cu traducerile si legalizarile actelor si taxele pt examenele medicale si banii necesari sustinerii financiare in primele 3 luni. Minimul necesar il gasiti pe pagina guvernamentala.
    Bafta!


    Ultima editare efectuata de catre paulesco in Lun Mai 17, 2010 12:31 pm, editata de 1 ori (Motiv : actualizare taxe)
    avatar
    Mara
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 16/05/2010

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de Mara Lun Mai 17, 2010 1:22 pm

    Multumesc!
    Am inteles!
    Oricum trebuie aprofundata problema pt ca nu este asa simplu cum am crezut.

    Care este punctajul minim care ar trebui atins pentru a putea fi admisi?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de paulesco Mier Mai 19, 2010 3:57 pm

    Mara a scris:Multumesc!
    Am inteles!
    Oricum trebuie aprofundata problema pt ca nu este asa simplu cum am crezut.

    Care este punctajul minim care ar trebui atins pentru a putea fi admisi?
    Citeste GRILA
    Vei vedea factorii de selectie si punctajul admisibil si eliminatoriu. Este pt cei care doresc sa emigreze in Quebec.
    Studiaza si aici
    avatar
    Mara
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 16/05/2010

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de Mara Mier Mai 19, 2010 6:11 pm

    Multumesc mult!
    Ma tot lupt cu grila asta de vreo 4 zile si nu ajung la niciun rezultat.
    Poate ma puteti ajuta dvs.
    Noi suntem o familie compusa din 4 membri:
    - tata 36 ani, inginer constructii civile cu diploma de licenta si master, experienta in domeniul de activitate mai mare de 7 ani, din octombrie 2009 somer dupa ce s-a inchis un santier de la o multinationala, din ianuarie 2010 in concediu pt ingrijirea copilului de pana la 2 ani
    - mama 39 ani, inginer constructor hidrotehnice cu diploma de licenta si studii aprofundate, experienta in domeniu constructiilor civile (proiectare) mai mare de 13 ani, cu intrerupere pt ingrijirea copilului din 2006 - 2008, si sept 2009 - ian 2010
    - copil 3 ani si 10 luni
    - copil 8 luni jumatate
    Am tot rasucit grila pe o parte si pe alta si nu imi iese nicicum puctajul necesar si am unele intrebari:
    - sotul va fi aplicantul principal pt ca are avantaj la varsta?
    - diploma de master cum se considera: la studii universitare al 2 lea ciclu adica avand pct de 12 pct pt sot?
    la limbi straine stam cam prost, dar am pus 2 pct, ce inseamna? ne trebuie atestat? poate chiar ar fi indicat si inainte sa facem niste cursuri?
    - la capacitate financiara observ ca este eliminatorie (adica presupun obligatorie)
    - -am o familie pe romani pe care o cunosc in Montreal si daca ar avea disponibilitatea sa ne ajute ar fi un avantaj? ce presupune asta? declaratii oficiale din Canada?
    - cu oferta de munca in regiunea metropolitana cum este, ca observ acolo ca sunt 2 rubrici: una in interiorul RMM si una in afara? ce este obligatorie? daca nu avem ne elimina din prima?
    Va intreb, deoarece doresc sa depunem dosarul si nu as vrea sa cheltui niste banuti in zadar, as dori sa fiu sigura.

    Se merita sa aplicam sau mai bine stam in banca noastra in frumoasa Romanica?

    Va multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de paulesco Mier Mai 19, 2010 6:58 pm

    Pt Quebec
    Sotul-Génie civil, de la construction et du transport -6p- nu este aplicat tratament prioritar
    Sotia-Géologie appliquée( am gasit doar la nivel colegial)-6p-nu este aplicat tratament prioritar
    La varsta 8p pt sot si 14p sotia
    Daca raspunsul in urma autoevaluarii este negativ trebuie sa incercati sa schimbati aplicantul principal. Sunt 6 puncte diferenta.
    Cautati in NOC-ul canadian care sunt specificatiile pt meseriile si pregatirea voastra care se aseamana cu COR-ul romanesc. Verificati pt Geological Engineers si Construction Manager si incercati sa faceti autoevaluarea si pe programul federal(partea engleza). Timpii de procesare au scazut si pt programul federal.(14, 18 luni)
    Nu am vazut ca sotul are 36 ani. Scuzele mele!
    Sa inteleg ca rezultatul este negativ in urma autoevaluarii?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de paulesco Mier Mai 19, 2010 7:15 pm

    Am citit cu atentie postarea. Se pare ca eram distrat. Este foarte important sa cititi cu atentie toate informatiile despre emigrare. Nu va grabiti! Studiati cu atentie paginile guvernamentale. Daca nu aveti nivelul de engleza si/sau franceza necesar, rugati pe cineva sa va ajute.
    Competentele lingvistice reprezinta un criteriu de admisibilitate sau de intentie de refuz. Cam ambigua formularea. Asta inseamna ca daca sunteti admis veti fi selectionat iar daca vi se trimite o intentie de refuz vi se precizeaza ca trebuie sa urmati cursuri la un centru agreat de ei si sa va inscrieti la testul de limba. In urma testului veti obtine atestatul IELTS sau TEFAQ sau alte forme de atestare agreate de ei. Le veti gasi in ghidurile oficiale.
    Pe langa costurile cu procesul de emigrare(taxe de procesare dosare-sunt doua indiferent de programul de emigrare ales) mai apar costurile cu examenele medicale, traduceri si legalizari, atestatele de limba.
    Sustinerea financiara este obligatorie dar se poate proba cu conturi bancare, depozite de economii sau proprietati imobiliare. Ambele programe de emigrare accepta toate formele de dovada.Nu se accepta bijuterii sau autoturisme. Veti gasi pe blog sau aici pe forum care sunt sumele minime obligatorii, pt primele 3 luni, in functie de nr de persoane care aplica.
    avatar
    fafan
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 01/10/2010

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de fafan Vin Oct 01, 2010 5:50 pm

    98o89
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de Johhn Dum Oct 24, 2010 7:48 pm

    Buna ziua,
    am rugamintea sa-mi spuneti care este procedura de plata a taxei pt CSQ (studierea dosar : 390 CAD). Am intrebat la diferite banci si plata cu CEC bancar (care am inteles ca ar fi cea mai usoara modalitate de plata) nu o practica bancile la noi.....sau nu am nimerit eu banca potrivita. Va roig sa-mi dati o indrumare in acest sens.....
    Multumesc mult
    avatar
    crissilal
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 08/07/2011

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de crissilal Vin Iul 08, 2011 2:52 am

    buna:)inteleg ca pt cel de-al 2lea dosar (DRP) se platesc 2 taxe?taxa de rezident permanent ?si alta taxa?
    Multumesc!
    avatar
    Raluca Pan
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 06/06/2011

    BANI NECESARI Empty O mana de ajutor

    Mesaj Scris de Raluca Pan Lun Iul 18, 2011 9:32 am

    Buna ziua!

    Va rog daca se poate sa-mi acordati un pic de sprijin in ceea ce priveste emigrarea pe partea franceza. Sunt la inceput si ma intereseaza sa stiu cu ce sa incep.

    Multumesc!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de LAVI Lun Iul 18, 2011 9:49 am

    Citeste acest subiect si vei intelege tot ce trebuie facut.



    Dosar Viena, Interviu, CSQ 1, 2, ...


    Succes!


    Lavi

    Continut sponsorizat


    BANI NECESARI Empty Re: BANI NECESARI

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: Joi Mai 02, 2024 5:19 am