Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+11
sidy20
gabitaf2001
miticapop
taralungatatiana
calinv
miro
grebegabi
raz_alexaa
tender
sorin200931
LAVI
15 participanți

    Relatari interviuri 2011

    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Mier Apr 06, 2011 8:40 am

    Buna tuturor!

    Revin cu informatii despre interviu.

    EU-aplicant secundar, sotul aplicant principal.
    Ajungem la Hotel Hilton cu o ora inainte de interviu; cu inimile mici, foarte emotionati, cu gandul cum va fi.Spre deosebire de alte cupluri, habar nu aveam cu cine vom sustine interviul, nu am gasit pe nici un site.
    Suspans. Smile
    Apare o familie tot ptr interviu, de la 8.30 convocati.Sunt din Hunedoara.Incep povestile si dezbaterile, doar doar vor trece emotiile. Ea imi spune ca vom sustine interviul cu un domn, deoarece aveam pe invitatie semnul /
    Eu multumita, ca e domn si nu doamna, cu modificari de comportament Smile
    La un moment dat iese dintr-o sala un barbat inalt, brunet cu ochelari si ii striga pe nume, se apropie de ei, da mana cu ei si ii conduce in sala de interviu....buuun...toate bune si frumoase...inseamna ca e adevarat...e barbat ofiterul "nostru" de interviu.
    Din alta sala iese o domnisoara, draguta, blonda si invita un alt cuplu la interviu.Concluzia mea: sunt 2 ofiteri in acelasi timp care intervieveaza.

    Timpul zboara, sotul e stressat, incerc sa destind atmosfera...dar degeaba..
    trec 50 de minute, si apare familia din Hunedoara cu zambetul pe buze...cu CSQ luat...BAFTA! SUCCES!Atat am auzit, ca si a aparut dl PT,care ne striga: Mesieur T, madame T.
    II intindem mainile pe rand, sotul primul, eu ultima, spun un enchante raspicat privindu-l in ochi, si il urmez in sala.
    Acolo il aseaza pe sotul pe scaunul din dreapta, pe mine pe scaunul din stanga.
    Se prezinta, ne spune cum decurge interviul, ne face sa ne relaxam, ne zambeste si ne spune ca va fi bine...
    Sotului meu ii cere pasapoartele, apoi certificatele de nastere ale fetelor, ale noastre, cel de casatorie.Compara cu ce are el in dosar(avea DCS-ul in dosar, studiat bine, in fata lui)
    Urmeza cateva intrebari adresate sotului meu:de cat timp e casatorit, unde ne-am cunoscut, unde lucreaza in momentul actual si de cat timp.
    In tot acest timp eu ii zambesc si ma uit la el, gandindu-ma cat de calm e acest barbat, si cum ma simt eu, cu toate ca am trecut prin multe interviuri in acesti ani...Smile)

    Au fost situatii in care sotul nu isi amintea un cuvant, ofiterul isi muta privirea la mine si eu aveam curajul sa intervin, sa-i soptesc.

    Apoi a verificat diplomele, doar ale sotului.
    Fireasca intrebare : De ce vreti sa parasiti tara, va fi fff greu intr-o alta tara.Bineinteles ca aveam raspunsul potrivit: si incepe sotul cu explicatiile-sistem sanitare de proasta calitate, invatamantul la fel.
    Eu ii argumentez ca si inv e corupt(dureros dar adevarat) la care ofiterul zice: da? invatamantul? cum ? explicati-mi? si atunci ma lasa sa vb, sa-i povestesc despre inv din Romania, justificandu-i ca lucrasem 3 ani in acest domeniu..si cunosc sistemul.Din nou trece la sotul meu cu intrebari: de data asta in engleza: ce face la servici, sa-i descrie munca realizata.
    Ce sport practica, cand a jucat ultima data fotbal, ce a facut luni, cu o zi inainte de interviu..buuun ..sotul se descurca bine si in engleza...eu sunt uluita cu cata usurinta vb engleza..:)atat ofiterul cat si sotul.
    Eu rasuflu usurata,totul decurge normal...pana acum...atmosfera e distinsa..zambim...
    Urmeaza verificarea cartii de munca; verifica doar la sotul meu si il intreaba de ce s=a facut modificari in ea.

    Buuun....Voulez-vous un projet d'immigrer?
    Cand am auzit intrebarea am inlemnit: stiam ce avem de facut ptr gasirea unui loc de munca, amandoi avem ordine profesioale ptr Quebec, dar NU aveam oferte de munca listate la noi, in dosar.
    Sotul ii explica despre site-urile de joburi folosite, dar ofiterul nu e multumit, se incrunta..:(eu ma panichez si imi zic: gata, nu vom lua interviul, adio Canada)
    Apoi, ofiterul ne explica ce inseamna un ordin profesional, m-i se adreseaza mie si ma intreaba de ce am semnat formularul ptr ordinul profesional, stiu ce am de facut; eu o tin sus si tare in faut etudier, il faut etudier...si iata ca se aude imprimanta....eu rasuflu usurata(scotocesc in memorie, daca e de bine)...si URA..ies CSQ-urile.

    Le semneaza, si il intreaba pe sotul meu: sunteti multumit, domnule? El : da sec, isi intoarce privirea spre mine iar eu raspund cu lacrimi in ochi: je suis tres heureuse!( si cum sa nu fiu, cand de ofiterul acesta din fata mea depinde viitorul meu si al fetelor melesi pe langa acest amanunt, am cheltuit si o gramada de bani ptr interviu, cu taxe, acte, etc.
    ne explica despre CSQ, despre faptul ca trebuie sa invatam limba fff bine de aici, sa nu lasam timpul sa treaca, avem la dispozitie un curs on-line, sa ne inscriem linistiti, ca doar avem meserii bune, care sunt cautate in Quebec, vrem sa spalam vase toata viata? si sotul zice: NU.Va spun, sincer, zice ofiterul, inceputul va fi ff greu, dar sunteti tineri, puteti face multe acolo...
    Ne innmaneaza CSQ-urile, si ne petrece pe hol...Dupa salutarile de rigoare, iesim din sala, din hotel, inca aerieni si surprinsi.


    Iata ca recitesc ce am scris, m-am intins cat o zi de vara..dar tebuia sa va relatez tot, ca doar e forumul meu drag.:)care m-a ajutat si ma ajuta in continuare.
    Recomand tuturor care vor avea interviuri de sustinut: sa fie increzatori, optimisti, sa stapaneasca bine libile straine, atat franceza cat si engleza si sa mearga cu incredere, si ofiterul este un om ca si noi, ba chiar un om care da dovada de profesionalism si simt al umorului.

    Succes tuturor! bounce
    Va multumesc tuturor ptr urari si sutinere.Sa stiti ca le-am simtit.

    lavinia
    Daca aveti intrebari, sunt aici!





    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Mier Apr 06, 2011 8:44 am

    Am uitat un lucru ff important: CAF-ul completat in 3 exemplare, dintre care unui ii ramane ofiterului, 2 noua(unul in dosar 2 si altul acasa).
    FF imp: NU E NEVOIE DE EXTRAS DE CONT PTR A FACE DOVADA ACESTOR BANI.
    Lavinia
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de sorin200931 Mier Apr 06, 2011 9:16 am

    Felicitari LAVINIA ca ati trecut cu bime de interviu si totodata multumim pentru informatiile date despre cum a decurs interviul.Si noi avem emotii foarte mari suntem programati la interviu pe 22-aprilie ora-14.30.Speram din tot sufletul sa reusim dar nu stiu.Sa ne auzim numai de bine.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de tender Mier Apr 06, 2011 10:00 am

    Feliciari Lavi! Din acest moment trebuie sa pregatesti dosarul pt care m-am zbatut eu. Ai intrat pe zona federala unde mi-am luat "licenta".
    Sorine, te asteptam cu CSQ-ul si cu relatari la fel de amanuntite.
    Bafta!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Mier Apr 06, 2011 10:13 am

    Multumesc Sorin!Multa bafta!Va fi bine, trebuie sa fiti optimisti si increzatori, ofiterul va citeste din prima.
    Multumesc Tender!Sa stii ca nu e usor de facut acest dosar, ma chinui acum cu el.
    Daca nu ma descurc, va scriu.


    Lavi
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de raz_alexaa Mier Apr 06, 2011 7:02 pm

    felicitari lavi! cand am citit mesaju tau deja ne apucau si pe noi emotiile, noi avem pe 15 aprilie...cat timp ( aproximativ) ai stat la interviu? sper sa avem si noi bafta asta...iti multumim pentru relatari....bafta in continuare....si practic dupa CSQ ai de facut al doilea dosar sa il pui la ei la ambasada si sa astepti actele pentru analize si viza nu?
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de raz_alexaa Mier Apr 06, 2011 7:16 pm

    mai am o intrebare lavi, acum la interviu ai platit ceva?
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Mier Apr 06, 2011 7:41 pm

    Am stat aprox 50 min.
    Da, acum lucrez la al doilea dosar.
    Nu, nu am platit nimic.

    Succes!

    lavi
    avatar
    grebegabi
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 04/04/2011

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de grebegabi Mier Apr 06, 2011 9:18 pm

    felicitari, am citit cu emotii tot ce ati redactat mai sus, si ma bucur sincer pentru voi.
    va mai stresez cu niste intrebari, :
    1 de obicei dureaza aproximativ 9 luni pana la programarea interviului sau exista posibilitatea sa fii programat mai repede, intreb asta deoarece vreau sa stiu cat timp am la dispozitie pentru perfectionarea limbii?
    2 la ce site s-a referit ofiterul legat de cursuri online
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de miro Joi Apr 07, 2011 8:12 am

    lAVI si eu va felicit din toata inima, ca si toti ceilalti.
    Cu emotie am citit mesajul tau si sincer iti spun ca de pe acum le traimi si noi (eu si sotul meu) dar, noi nici raspunsul cum ca au deschis dosarul , nu l-am primit... Mai avem de asteptat cred, mult.....
    Asta e ..si speram ca va fi bine pentru toata lumea Very Happy
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de calinv Vin Apr 08, 2011 9:25 am

    felicitari lavi!
    mult succes cu intocmirea dosarului II.
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de taralungatatiana Vin Apr 08, 2011 11:59 am

    felicitari Lavi si mult noroc in continuare!!!
    avatar
    miticapop
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 08/04/2011

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de miticapop Vin Apr 08, 2011 10:35 pm

    miro a scris:lAVI si eu va felicit din toata inima, ca si toti ceilalti.
    Cu emotie am citit mesajul tau si sincer iti spun ca de pe acum le traimi si noi (eu si sotul meu) dar, noi nici raspunsul cum ca au deschis dosarul , nu l-am primit... Mai avem de asteptat cred, mult.....
    Asta e ..si speram ca va fi bine pentru toata lumea Very Happy
    Are cineva pe 11 april interviu, atunci am eu, dac poate sa ma anunte la miticapop@yahoo.com
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Sam Apr 09, 2011 8:43 am

    grebegabi a scris:felicitari, am citit cu emotii tot ce ati redactat mai sus, si ma bucur sincer pentru voi.
    va mai stresez cu niste intrebari, :
    1 de obicei dureaza aproximativ 9 luni pana la programarea interviului sau exista posibilitatea sa fii programat mai repede, intreb asta deoarece vreau sa stiu cat timp am la dispozitie pentru perfectionarea limbii?
    2 la ce site s-a referit ofiterul legat de cursuri online

    La noi, atat a durat.Au fost cazuri prioritare, la care a sosit invitatia la interviu mai repede.
    Site-ul e www.francisationenligne.gouv.qc.ca Trebuie sa-ti introduci nr dosarului, si sa ai acces la internet, pe langa prezenta de 6 ore pe saptamana.
    Succes!

    Lavinia
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Sam Apr 09, 2011 8:46 am

    Multumesc tuturor ptr felicitari Smile
    Abia astept sa va felicit si eu.Bafta si lasati emotiile acasa:)

    Lavinia
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Dum Apr 10, 2011 1:42 pm

    Lavi felicitari...
    Mult succes in continuare ..am citit cu emotie relatarea ta despre interviu, speram ca si noi sa primim o veste. Pentru luna mai e cineva programat pentru interviu?
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de raz_alexaa Lun Apr 11, 2011 9:17 pm

    pe 15 aprilie avem noi.....la 9:30 ...poate ne mai povestiti si noua oricum bafta.....
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Mier Apr 13, 2011 10:49 am

    raz_alexaa a scris:pe 15 aprilie avem noi.....la 9:30 ...poate ne mai povestiti si noua oricum bafta.....
    Bafta! va tin pumnii!

    lavinia
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de raz_alexaa Mier Apr 13, 2011 3:52 pm

    multumim mult....mai avem 1 zi doar......o sa va povestim....am o intrebare la tine lavi cat timp ai sa pregatesti al doilea dosar si ce taxa trebuie platita acum in valoare de cat? mersi
    avatar
    sidy20
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de sidy20 Joi Apr 14, 2011 12:59 pm

    LAVI a scris:
    grebegabi a scris:felicitari, am citit cu emotii tot ce ati redactat mai sus, si ma bucur sincer pentru voi.
    va mai stresez cu niste intrebari, :
    1 de obicei dureaza aproximativ 9 luni pana la programarea interviului sau exista posibilitatea sa fii programat mai repede, intreb asta deoarece vreau sa stiu cat timp am la dispozitie pentru perfectionarea limbii?
    2 la ce site s-a referit ofiterul legat de cursuri online

    La noi, atat a durat.Au fost cazuri prioritare, la care a sosit invitatia la interviu mai repede.
    Site-ul e www.francisationenligne.gouv.qc.ca Trebuie sa-ti introduci nr dosarului, si sa ai acces la internet, pe langa prezenta de 6 ore pe saptamana.
    Succes!

    Lavinia

    Buna Lavi, Felicitari!!! Noi am trimis DCS ul pe 28 martie,asteptam cu nerabdare.Oare va dura mult pana la invitatie?? Very Happy Vreau sa te intreb cum e cu site-ul asta pt cursuri de limba, adica trebe sa ai CSQ-ul ca sa te poti inscrie? Merci anticipat pt ajutor Wink
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Vin Apr 15, 2011 6:37 am

    raz_alexaa a scris:multumim mult....mai avem 1 zi doar......o sa va povestim....am o intrebare la tine lavi cat timp ai sa pregatesti al doilea dosar si ce taxa trebuie platita acum in valoare de cat? mersi
    Al doilea dosar il poti depune in ziua interviului, dupa ce obtii CSQ.
    Ai nevoie de actele care sunt enumerate de dl Paulesco in subiectul referitor la dosarul 2, formularele listate si completate in franceza Smile
    si dovada platii.
    Sumele exacte nu le stiu inca, dar cei d ela Bnaca Transilvania stiu despre ce e vorba.
    Eu astept pasapoartele fetelor, ca sa pot depune dosarul 2, si iti scriu atunci.
    Pana atunci BAFTA!
    Sa curga cu CSQ-uri Smile\


    Lavinia
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de LAVI Vin Apr 15, 2011 6:43 am

    Buna Lavi, Felicitari!!! Noi am trimis DCS ul pe 28 martie,asteptam cu nerabdare.Oare va dura mult pana la invitatie?? Very Happy Vreau sa te intreb cum e cu site-ul asta pt cursuri de limba, adica trebe sa ai CSQ-ul ca sa te poti inscrie? Merci anticipat pt ajutor Wink[/quote]

    Multumesc ptr urari!
    Sa-r putea sa dureze 4 luni sau 6 luni , depinde....de la un caz la altul, pana la interviu.Mai intai trebuie sa primiti acasa confirmarea platii si deschiderea dosarului( ACC SI OUV).
    Ca sa te inscrii la curs trebuie sa primesti ACC SI OUV, unde primesti un nr de dosar.Cu acest nr poti intra la curs, on line.
    Mai aveti un pic si se poate invata on line.Sfatul meu e sa luati meditatii pana atunci.

    Succes!
    Lavinia
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de raz_alexaa Vin Apr 15, 2011 3:37 pm

    Buna la toti,

    Relatam interviul nostru de astazi 15.04 cu succes

    In afara de toate emotiile existe ca pe tot drumul ploiesti - Bucuresti aveam atat eu cat si sotul meu niste goluri in stomac de nu cred ca am vorbit doua vorbe ajungem la Hilton la 9:30 insa interviul il aveam la 10:30. Ne-am mai intalnit acolo cu inca o familie de romani, si inca una care fusese deja inauntru si au iesit la fel cu CSQ in mana.
    Intr-un final o vedem pe doamna Genevieve Vallieres care spune Monsieur Niculescu, in momentul ala mie mi-au pierit toate emotiile eu fiind aplicant secundar insa sotului meu AP i s-au taiat picioarele de la jumate cand a auzit.
    Am intrat frumos .. Bonjour - Bonjour " o doamna foarte serioasa insa foarte calma si cu rabdare si intelegatoare. Am inceput prin a ne prezenta toate diplomele, ne-a intrebat de profilele scolii , ce am invatat la materia x si y am raspuns ok. apoi cartile de munca cat ceva despre locurile de munca, apoi experienta profesionala, de ce ne-am ales acest moment sa emigram, de asemenea ne-au cerut liste cu locuri de munca ce am gasit in Quebec le-am dat...cand ne intreaba ? despre ordre profesionnel si noi o tot tineam cu il faut etudier ...si ea ne intreaba da de ce trebuie sa invatati iar acolo daca aveti deja o scoala....i-am explicat diferentele de scoala ....apoi ne cere lista cu scolile unde putem studia acolo...pauza..nu aveam nimic...ne picase fata...apoi ne intreaba dar unde stati voi acolo intr-un apartament o casa...ii spunem ca un apartament pentru inceput cu chirie si ne cere o lista si cu locuinte...si iar pauza...ma rog trecem peste desi ma luase toate caldurile deja.....apoi il intreaba pe sotul meu ce a facut ieri, ce a facut in ultima vacanta unde a fost, ce stie despre Quebec.....care sunt pasii urmatori?, si la un moment dat ne ia toate diplomele si pleaca...se intoarce si ne spune ca sotul meu trebuie sa mai invete franceza si ca are o meserie urgenta ( asistent medical ) si ca sa ne apucam de treaba....si cand se mai blocheaza si imprimanta asteptam cu nerabdare sunetul imprimantei asta din relatarile lui Lavi, si si nu mai mergea imprimanta...offf...vine celalalt consilier si o face pana la urma si Yesss am luat CSQ......... sa nu uit am vorbit si in engleza la final pana sa luam CSQ ne-a intrebat si in engleza ce am facut saptamana trecuta si daca avem frati sau surori......
    Pregatiti-va bine la franceza ca daca nu reusiti sa explicati totul cum trebuie si nu intelegeti ce vi se spune nu e prea bine.....La noi a fost un pic dificil pentru ca sotul meu nu stia foarte bine franceza si mai ales de la emotii te mai fastacesti insa lasa si aplicatul secundar sa il mai ajute.....

    Bafta tuturor!! Succes in continuare !! Inca nu ne vine sa credem suntem aerieni si radem din orice......
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de tender Vin Apr 15, 2011 3:55 pm

    Raz_alexaa, BRAVO voua! Deja formati o gasca a celor care au obtinut CSQ-ul. Eu inca sunt singur pe FSW. Sper sa mi se alature cat mai multi. "Succesuri" in viitor.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de tender Vin Apr 15, 2011 3:56 pm

    Parca mai era cineva programat pe 11 aprilie. Stiti ce au facut?

    Continut sponsorizat


    Relatari interviuri 2011 Empty Re: Relatari interviuri 2011

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 08, 2024 1:42 am