Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+16
astunblift20
Francois
silviu072000
Dartagnan
vladmary
raz_alexaa
taralungatatiana
bero8888
linux
sorin200931
paulesco
giniskid
gabitaf2001
tender
miro
LAVI
20 participanți

    Convocation a une entrevue de selection

    avatar
    silviu072000
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 21/01/2011

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de silviu072000 Vin Mai 06, 2011 10:09 am

    Fratilor, care ati mai fost la interviu, postati va rog daca aveti timp cam ce intrebari vi s-au pus.
    avatar
    Dartagnan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 13/07/2010
    Varsta : 57
    Localizare : Tot aici...inca.

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de Dartagnan Lun Mai 16, 2011 2:24 pm

    Buna ziua tuturor! Astazi am primit raspunsul din partea ambasadei. Din pacate, nu e bun. Concret: familie formata din 2 adulti si doi copii; punctaj: 54. Pe fisa de evaluare, in subsolul paginii, se spune ca avem "54 de puncte din 57 necesare". Totodata, la "employabilite" avem 49 din min. 50 necesare. Dar, pe prima pagina, mi se spune ca am doua variante: in termen de 60 de zile de la primirea scrisorii trebuie sa trimit (daca am) documente suplimentare care sa demonstreze (eventual) si alte posibile pregatiri profesionale ale noastre (nu este cazul), sau sa dam unul din testele TEFAQ, TCFQ sau DELF, in ideea imbunatatirii punctajului. In DCS, am trecut (la ambii aplicanti) 8 puncte la intelegere orala (franceza) si 6 puncte la exprimare orala (tot franceza). Pe fisa de evaluare trimisa de ei, in dreptul meu (AP) apre 10/16 (la franceza), iar la sotia mea (AS) 4/6. Sincer sa fiu, a fost o subevaluare facuta de mine, pentru amandoi.
    Acum ca v-am facut cunoscuta situatia, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele:
    1. Merita sa incercam sa dam vreunul din teste? (teoretic, ne-ar mai trebui 3 puncte)
    2. Care dintre cele 3 teste l-ati recomanda?
    3. Din cate stiu, testele sunt de diferite nivele, deci ce nivel credeti ca am putea incerca (practic, si eu si sotia mea ne-am incadra cam la nivelul 10-11 din DCS).
    4. Fiind din Galati, iar centrele fiind in alte orase, unde credeti ca ar fi cel mai bine sa dam testele?
    5. Cei care au mai dat: va rog, dati-mi niste link-uri, sau numere de tel. unde pot afla mai multe date.
    Va multumesc, anticipat, tuturor celor care ne pot ajuta!
    avatar
    giniskid
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/02/2011

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de giniskid Lun Mai 16, 2011 3:02 pm

    Dartagnan a scris:Buna ziua tuturor! Astazi am primit raspunsul din partea ambasadei. Din pacate, nu e bun. Concret: familie formata din 2 adulti si doi copii; punctaj: 54. Pe fisa de evaluare, in subsolul paginii, se spune ca avem "54 de puncte din 57 necesare". Totodata, la "employabilite" avem 49 din min. 50 necesare. Dar, pe prima pagina, mi se spune ca am doua variante: in termen de 60 de zile de la primirea scrisorii trebuie sa trimit (daca am) documente suplimentare care sa demonstreze (eventual) si alte posibile pregatiri profesionale ale noastre (nu este cazul), sau sa dam unul din testele TEFAQ, TCFQ sau DELF, in ideea imbunatatirii punctajului. In DCS, am trecut (la ambii aplicanti) 8 puncte la intelegere orala (franceza) si 6 puncte la exprimare orala (tot franceza). Pe fisa de evaluare trimisa de ei, in dreptul meu (AP) apre 10/16 (la franceza), iar la sotia mea (AS) 4/6. Sincer sa fiu, a fost o subevaluare facuta de mine, pentru amandoi.
    Acum ca v-am facut cunoscuta situatia, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele:
    1. Merita sa incercam sa dam vreunul din teste? (teoretic, ne-ar mai trebui 3 puncte)
    2. Care dintre cele 3 teste l-ati recomanda?
    3. Din cate stiu, testele sunt de diferite nivele, deci ce nivel credeti ca am putea incerca (practic, si eu si sotia mea ne-am incadra cam la nivelul 10-11 din DCS).
    4. Fiind din Galati, iar centrele fiind in alte orase, unde credeti ca ar fi cel mai bine sa dam testele?
    5. Cei care au mai dat: va rog, dati-mi niste link-uri, sau numere de tel. unde pot afla mai multe date.
    Va multumesc, anticipat, tuturor celor care ne pot ajuta!

    Buna,

    Imi pare rau pt raspunsul primit de dvs. Sper sa rezolvati cumva!
    Am o intrebare: cand ati trimis dosarul?

    Multa bafta!
    avatar
    Dartagnan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 13/07/2010
    Varsta : 57
    Localizare : Tot aici...inca.

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de Dartagnan Lun Mai 16, 2011 3:40 pm

    31 august 2010. ACC si OUV le-am primit pe 8 decembrie 2010.
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mar Mai 17, 2011 3:04 pm

    Dartagnan a scris:Buna ziua tuturor! Astazi am primit raspunsul din partea ambasadei. Din pacate, nu e bun. Concret: familie formata din 2 adulti si doi copii; punctaj: 54. Pe fisa de evaluare, in subsolul paginii, se spune ca avem "54 de puncte din 57 necesare". Totodata, la "employabilite" avem 49 din min. 50 necesare. Dar, pe prima pagina, mi se spune ca am doua variante: in termen de 60 de zile de la primirea scrisorii trebuie sa trimit (daca am) documente suplimentare care sa demonstreze (eventual) si alte posibile pregatiri profesionale ale noastre (nu este cazul), sau sa dam unul din testele TEFAQ, TCFQ sau DELF, in ideea imbunatatirii punctajului. In DCS, am trecut (la ambii aplicanti) 8 puncte la intelegere orala (franceza) si 6 puncte la exprimare orala (tot franceza). Pe fisa de evaluare trimisa de ei, in dreptul meu (AP) apre 10/16 (la franceza), iar la sotia mea (AS) 4/6. Sincer sa fiu, a fost o subevaluare facuta de mine, pentru amandoi.
    Acum ca v-am facut cunoscuta situatia, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele:
    1. Merita sa incercam sa dam vreunul din teste? (teoretic, ne-ar mai trebui 3 puncte)
    2. Care dintre cele 3 teste l-ati recomanda?
    3. Din cate stiu, testele sunt de diferite nivele, deci ce nivel credeti ca am putea incerca (practic, si eu si sotia mea ne-am incadra cam la nivelul 10-11 din DCS).
    4. Fiind din Galati, iar centrele fiind in alte orase, unde credeti ca ar fi cel mai bine sa dam testele?
    5. Cei care au mai dat: va rog, dati-mi niste link-uri, sau numere de tel. unde pot afla mai multe date.
    Va multumesc, anticipat, tuturor celor care ne pot ajuta!


    Buna,
    Noi am dat testul Tefaq la Constanta (fiind mai aproape de casa), nu a fost asa dificil la cum ne-am asteptat. Calificativul il primesti in functie de cum te descurci la test (scris si oral), indiferent de ce nivel treci tu pe fisa de inscriere. Poti lua un calificativ mai mare decat ce ai trecut tu.
    Daca te pot ajuta cu urmatorul link ... http://www.afconstanta.org/skins/ro/files/adrese_ro.pdf , aici gasesti adresa de email si nr de telefon.
    http://www.afconstanta.org/index.php?p=c12 ...aici gasesti sesiunea de examene.

    http://www.formation.preau.ccip.fr/main/newscorm/lp_controller.php?cidReq=080724DCAS001&action=view&lp_id=13 ...aici ai un model din ce se da la testul Tefaq. ID si password este tefaq
    avatar
    giniskid
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/02/2011

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de giniskid Mar Mai 17, 2011 3:12 pm

    gabitaf2001 a scris:
    Dartagnan a scris:Buna ziua tuturor! Astazi am primit raspunsul din partea ambasadei. Din pacate, nu e bun. Concret: familie formata din 2 adulti si doi copii; punctaj: 54. Pe fisa de evaluare, in subsolul paginii, se spune ca avem "54 de puncte din 57 necesare". Totodata, la "employabilite" avem 49 din min. 50 necesare. Dar, pe prima pagina, mi se spune ca am doua variante: in termen de 60 de zile de la primirea scrisorii trebuie sa trimit (daca am) documente suplimentare care sa demonstreze (eventual) si alte posibile pregatiri profesionale ale noastre (nu este cazul), sau sa dam unul din testele TEFAQ, TCFQ sau DELF, in ideea imbunatatirii punctajului. In DCS, am trecut (la ambii aplicanti) 8 puncte la intelegere orala (franceza) si 6 puncte la exprimare orala (tot franceza). Pe fisa de evaluare trimisa de ei, in dreptul meu (AP) apre 10/16 (la franceza), iar la sotia mea (AS) 4/6. Sincer sa fiu, a fost o subevaluare facuta de mine, pentru amandoi.
    Acum ca v-am facut cunoscuta situatia, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele:
    1. Merita sa incercam sa dam vreunul din teste? (teoretic, ne-ar mai trebui 3 puncte)
    2. Care dintre cele 3 teste l-ati recomanda?
    3. Din cate stiu, testele sunt de diferite nivele, deci ce nivel credeti ca am putea incerca (practic, si eu si sotia mea ne-am incadra cam la nivelul 10-11 din DCS).
    4. Fiind din Galati, iar centrele fiind in alte orase, unde credeti ca ar fi cel mai bine sa dam testele?
    5. Cei care au mai dat: va rog, dati-mi niste link-uri, sau numere de tel. unde pot afla mai multe date.
    Va multumesc, anticipat, tuturor celor care ne pot ajuta!


    Buna,
    Noi am dat testul Tefaq la Constanta (fiind mai aproape de casa), nu a fost asa dificil la cum ne-am asteptat. Calificativul il primesti in functie de cum te descurci la test (scris si oral), indiferent de ce nivel treci tu pe fisa de inscriere. Poti lua un calificativ mai mare decat ce ai trecut tu.
    Daca te pot ajuta cu urmatorul link ... http://www.afconstanta.org/skins/ro/files/adrese_ro.pdf , aici gasesti adresa de email si nr de telefon.
    http://www.afconstanta.org/index.php?p=c12 ...aici gasesti sesiunea de examene.

    http://www.formation.preau.ccip.fr/main/newscorm/lp_controller.php?cidReq=080724DCAS001&action=view&lp_id=13 ...aici ai un model din ce se da la testul Tefaq. ID si password este tefaq
    Buna,

    Ce rezultat trebuie sa obtii la testul Tefaq astfel incat sa reprezinte nivelul 7 (Intermediar) din certificatul de selectie? Exista undeva o astfel de echivalare?

    Multumesc!
    O zi buna!
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de taralungatatiana Mar Mai 17, 2011 9:09 pm

    Ne pare foarte rau pentru d-ra,ba chiar ne e teama si noua,fiindca suntem cu punctajul la limita,dar n-am inteles un lucru:d-ra a-ti fost la interviu?
    avatar
    Dartagnan
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 13/07/2010
    Varsta : 57
    Localizare : Tot aici...inca.

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de Dartagnan Mier Mai 18, 2011 6:56 am

    Multumesc gabita!
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mier Mai 18, 2011 9:36 am

    Pt giniskid
    Am atasat copie dupa diploma Tefaq...se vede f bine nivelul si punctajul pe care trebuie sa-l intrunesti...
    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Atestattefaq0002
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mier Mai 18, 2011 9:40 am

    sper sa te ajute
    avatar
    giniskid
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 09/02/2011

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de giniskid Mier Mai 18, 2011 12:06 pm

    gabitaf2001 a scris:sper sa te ajute
    Multumesc frumos! Smile
    Mi-am facut o idee. Vad ca aceasta grila este notata pana la 6,iar in formular DCS pana la 12. Banuiesc ca se doreste a fi putin mai precisa.
    avatar
    Francois
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 24
    Data de inscriere : 26/05/2011

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de Francois Vin Mai 27, 2011 7:34 am

    Saracutii de voi, cum va mai buluciti la Canada, fara sa vedeti cat sunteti de pacaliti!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de LAVI Mar Mai 31, 2011 9:24 am

    Francois a scris:Saracutii de voi, cum va mai buluciti la Canada, fara sa vedeti cat sunteti de pacaliti!
    PACALITI SUNTEM IN ACESTA TARA, ROMANIA.

    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de raz_alexaa Mar Mai 31, 2011 9:43 am

    In Romania suntem mult mai pacaliti....nu este in canada asa cum cred unii dintre voi poate din cauza ca voi sunteti niste persoane mai slabe credeti ca nici alta persoana nu ar face fata....Tatal meu a plecat in canada acum 8 ani de zile cu un copil de 3 luni si alt copil de 6 ani si a reusit si este foarte bine si nu se mai intoarce nici in ruptul capului....Asa ca fiecare dintre noi are undeva scris un destin care mai mult sau mai putin il mai face si cu mana lui....daca unii dintre voi aveti o parere proasta despre canada asta nu inseamna ca toti trebuie sa ramanem in aceasta tara de nimic.......
    avatar
    Francois
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 24
    Data de inscriere : 26/05/2011

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de Francois Joi Iun 02, 2011 11:42 am

    Domnule raz_alexaa, dumneavoastra ar trebuia sa aveti acum fie 11, fie 14 anisori. Sunteti inca minor, parerea dumneavoastra nu poate fi luata in considerare. Va spun asta cu parere de rau democratica. In plus find minor, nu inteleg cum de a-ti patruns in acest Forum de adulti???
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de raz_alexaa Vin Iun 03, 2011 3:45 pm

    imi pare rau sa va informez domnule Francois dar eu am 30 de ani si sotul meu are 32 de ani ...in cazul in care nu stiti sa cititi unele informatii...imi pare rau pentru dumneavoastra......Nu stiu ce calcul matematic va iesit....insa va ofer eu informatia corecta...o zi buna....
    avatar
    raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 108
    Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Ploiesti

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de raz_alexaa Vin Iun 03, 2011 3:46 pm

    din moment ce eu sunt in Romania si emigrez acum...sunt in stadiul dosarului al doilea nu cred ca in prima fraza am vorbit de mine ci de sora respectiv fratele meu.....
    avatar
    Francois
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 24
    Data de inscriere : 26/05/2011

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de Francois Lun Iun 06, 2011 10:32 pm

    Daaaaaa! Poate ca m-am trompat. La atata buluceala la imigrare in canada, credeti ca mai pot eu sa tin evidenta care si cum?
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de LAVI Dum Iun 12, 2011 9:54 pm

    Ar fi bine sa ne tii evidenta...daca nu esti in stare, mai bine las-o balta:)

    Lavi
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de taralungatatiana Lun Iun 13, 2011 8:13 pm

    bravo lAVI!!!
    avatar
    astunblift20
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 25/06/2011

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de astunblift20 Lun Aug 01, 2011 12:08 am

    stie cineva daca este obilgatoriu testul TEFAQ pentru dosar? VA MULTUMESC ANTICIPAT
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de calinv Mar Aug 02, 2011 3:08 pm

    buna,
    nu cred ca este obligatoriu, dar se pare ca este o rubrica in formularele actuale( noi am depus dosarul in dec. 2010) unde te intreaba daca ai un test de limba.
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de nicoles Dum Aug 07, 2011 4:00 pm

    buna calinv,
    spuneti ca ati depus dosarul in dec 2010, la fel si noi, dar ne intrebam daca voi ati primit ceva de la Viena!Noi nu am primit absolut nimic.
    Am fi recunoscatori daca am afla ca cineva dintre noi a primit macar confirmare din partea celor dela Viena.

    V-au trimis ceva de acolo in legatura cu dosarul vostru?

    Noi ne intrebam de ce dureaza atat!

    Cu multumiri, familia C(nicoles)
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de calinv Lun Aug 08, 2011 11:09 am

    buna nicoles,
    noi suntem in etapa cu analizele medicale. avem dosar prioritar.

    vei primi in curand confirmarea, intrucat si altii care au trimis in dec. 2010 abia acum au primit scrisoarile.
    ( stiu de la cunostintele noastre care au trimis dosarul tot atunci)
    trebuie sa mai aveti putina rabdare.

    Doamne ajuta!
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de nicoles Mar Aug 09, 2011 1:59 pm

    Multumim Calinv pt mesaj si incurajare.Speram sa fie asa cum zici.

    Succes si voua!

    Doamne ajuta!

    Continut sponsorizat


    Convocation a une entrevue de selection - Pagina 3 Empty Re: Convocation a une entrevue de selection

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 26, 2024 11:20 am