Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+137
alika
andradiana
polymer
RUSUVALENTIN
zamfir ioana
balambur
ROBERT FREER
ramonicile
mihaeladrg
plecarecanada
Florinnegrea
georgiana
isabela
Bicotte
mihaitza
carmellia11
laurentiu81
silviu072000
stefan
catavio
Atanasoaie Ana-Maria
Igor123
dodeftw
mcbogdys
madasora
andradaariana
Aurafilipovici
miro
silviu81
Francois
liviah31
dinu
raz_alexaa
iulianamicu83
bella_iza82
petru_52
mariuta83
antonia
nicoles
calinv
linux
cristinapopa
satmareanu
gab_R
Zetutza
eniko potop
alina d.
claudiuk
pcristiandan
Sony
rodica*
bucuroiucamelia
giniskid
mudrencoviorica
pcmarius
ctu
beneguiclaudia
mirellavas
roxmeri
biaalbu
geo01
ionelasuiu
ignat marian
pcmarius21
sorinacio75
taralungatatiana
tata
bero8888
Dartagnan
adrianamurafa
CRETU ILEANA
tender
Dana Florea
diaconumc
duras
criss1
Ionutzzz
agnes_crisanda
matei84
danielu1
laurentiu_state
Johhn
kamiera
dyadya
Malina
mariann
oles123ya
octombrie_2009
eimear
StoNelu
didy
oanapinzaru
roxanagabriela
lazar dan
evelyne
miha u.
petcu adrian
dreamchild
analungu11
cristihorga
munteanu carina
popescuasali
CRISTINA.B
gabitaf2001
Petronela
libradana1969
bluzme
doru simion
platon312
motalin
taniusa33
ionela
camydobre
mil83
samiteo
menutza
sorin200931
mikipo
sami_ro
violeta81
catalin23
Cree
alina elena
Anem
LAVI
catyachim
corina
bya
ioanadb
cristiilie75
claudia1980
romania
mel
fragi9b
dorina
cristi1601
paulesco
141 participanți

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    avatar
    geo01
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de geo01 Mier Ian 12, 2011 8:34 pm

    liceul umanist
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Joi Ian 13, 2011 2:20 am

    Toate respectele Dl. @Paulesco pt raspunsurile concrete , sincer ne'ati salvat de la "innec" deoarece eu aveam de gand sa aplic ca AP si aveam probabilitate mare de respingere a dosarului din cate ati povestit. In acest caz intervine sotia care are vechime 10 luni + 1 an CIC care am inteles ca se i a in calcul.

    Mai avea o intrebare tot in domeniul de formare:

    Sotia este trecuta pe cartea de munca ca si "Operator Calculator" si are un atestat de informatica din liceu, aceste doua aspecte ai da dreptul sa se incadreze la cele 2 domenii de mai jos(care sunt la nivel colegial 3 ani) ?

    Techniques de comptabilité et de gestion (DEC - 3 ans) 6 non 12 oui
    Techniques de l'informatique (DEC - 3 ans) .............6 non 12 oui

    O alta intrebare interesanta pt multa lume ar fi : cum ma pot justifica aplicand pe un anumit domeniu de formare daca "titlul" diplomei de licenta nu este IDENTIC cu cel din "LISTE DES DOMAINES DE FORMATION" . ADica sotia a terminat Design Industrial iar in Lista de formare cel mai apropit titlu ar fi Genie Mecanique , bine inteles ca la scoala a facutmulte materii de mecanica, ideea este cum ai demonstreaza Ofiterului acest aspect? cu foaia matricola cumva? se ia in calcul materiile ?

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Joi Ian 13, 2011 9:38 am

    pcmarius21 a scris:Toate respectele Dl. @Paulesco pt raspunsurile concrete , sincer ne'ati salvat de la "innec" deoarece eu aveam de gand sa aplic ca AP si aveam probabilitate mare de respingere a dosarului din cate ati povestit. In acest caz intervine sotia care are vechime 10 luni + 1 an CIC care am inteles ca se i a in calcul.

    Mai avea o intrebare tot in domeniul de formare:

    Sotia este trecuta pe cartea de munca ca si "Operator Calculator" si are un atestat de informatica din liceu, aceste doua aspecte ai da dreptul sa se incadreze la cele 2 domenii de mai jos(care sunt la nivel colegial 3 ani) ?

    Techniques de comptabilité et de gestion (DEC - 3 ans) 6 non 12 oui
    Techniques de l'informatique (DEC - 3 ans) .............6 non 12 oui

    O alta intrebare interesanta pt multa lume ar fi : cum ma pot justifica aplicand pe un anumit domeniu de formare daca "titlul" diplomei de licenta nu este IDENTIC cu cel din "LISTE DES DOMAINES DE FORMATION" . ADica sotia a terminat Design Industrial iar in Lista de formare cel mai apropit titlu ar fi Genie Mecanique , bine inteles ca la scoala a facutmulte materii de mecanica, ideea este cum ai demonstreaza Ofiterului acest aspect? cu foaia matricola cumva? se ia in calcul materiile ?

    Nu este chiar asa usor sa migrezi de la un domeniu la altul. Trebuie sa consulti NOC-ul si sa vezi daca te incadrezi in acel domeniu. In privinta atestatului de informatica primit cu diploma de bac, daca liceul a fost "general" si nu "industrial" atunci se incadreaza la Secondaire 5 – formation générale (DES)
    et une année d’études collégiales pré-universitaires deci lipsesc doi ani ca sa te incadrezi la cele doua domenii enumerate de tine.
    Iata ce spune NOC-ul pt design industriel si pt genie mecanique. Sunt doua domenii diferite deci o sa fie imposibil sa-i convingi ca ca este alb si nu negru.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Joi Ian 13, 2011 9:49 am

    geo01 a scris:liceul umanist
    Pt diploma de BAC profil general(fara industrial) la criteriul scolarizare vei obtine 2 puncte pt AP si 1 pct pt AS. Daca exista si diplome de scoala profesionala atunci se pot obtine intre 6 si 10 puncte pt AP si 2 pct pt AS. In ultimul caz, ca sa obtii mai multe puncte, trebuie ca diploma sa se incadreze in domeniile preferentiale.
    Pt a reusi sa aplici cu studii medii trebuie sa compensezi punctele pierdute la criteriul scolarizare cu cele de la competente lingvistice. Vei avea nevoie de atestate TEFAQ si IELTS de nivel intermediar avansat. Nu este usor dar nici imposibil.
    avatar
    pcmarius21
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 26/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de pcmarius21 Joi Ian 13, 2011 8:33 pm

    Merci @tender , vad ca nu exita intrebare fara raspuns din partea ta si a Dn-lui paulesco. Inca odata multumiri, sunteti cei mai bazati.
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Vin Ian 14, 2011 3:28 pm

    Multumesc mult D-nul Paulesco, ne sunteti de mare ajutor!
    Am trimis sambata 08.01.2011 prin Posta Romana cu serviciul de mesagerie(cu confirmare de primire) taxa a fost de 56,00 lei si azi(vineri 14.01.2011), am prmit confirmarea ca plicul trimis de mine a ajuns la destinatie! E bine de stiut si pentru altii care vor sa trimita plicul cu DCS la Viena, ca se poate si asa!
    Am ales sa trimit prin serviciul mesagerie pt. ca la mine aici in Constanta la sediul central al postei sunt niste incompetente si nu stiau cum se procedeaza cu serviciul EMS!, si pana la urma am fost trimis la serviciul mesagerie!
    Singura diferenta este ca nu poti vedea online unde anume iti este plicul in rest mai nimic! A si diferenta de cost care e aproape dubla!
    Acum urmeaza partea grea a asteptarii!
    Sa dea Domnu' sa mearga repede dar nu cred!Intre timp ne mai ajutam pe aici!
    O zi buna la toti!
    avatar
    biaalbu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de biaalbu Vin Ian 14, 2011 3:34 pm

    buna ziua,
    va rog sa imi spuneti la interviu se intra deodata (sot, sotie) sau separat ? multumesc mult
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Vin Ian 14, 2011 3:37 pm

    Din cate stiu se intra impreuna!
    Am aflat si eu de la o familie care a trecut de interviu!
    avatar
    biaalbu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de biaalbu Vin Ian 14, 2011 4:50 pm

    Smile ...ar fi bine daca e la comun... Smile...oricum avand in vedere ca deja ati trimis dosarul, pls, sa mai scrieti cum e mai departe...interviu, etc. o seara placuta
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Sam Ian 15, 2011 8:51 pm

    As dori niste lamurir in legatura cu articolul aparut pe 22 dec. 2010 pe situl oficial al Immigration-Quebec- Nouvelles de l'annee 2010; am sa il pun aici si as dori niste lamuriri de la cine crede ca a inteles bine acest articol:
    NOTE D’INFORMATION POUR LE PUBLIC
    DATE : Le 22 décembre 2010
    OBJET : Entrée en vigueur de la réglementation sur les consultants en immigration – Impact sur le traitement des demandes de certificat de sélection en inventaire
    Contexte
    La réglementation sur les consultants en immigration prenant effet le 2 février 2011, le Registre québécois des consultants en immigration sera publié dans le site Internet du ministère de l’Immigration et des Communautés culturelles à compter de cette date.
    Traitement des demandes reçues avant le 2 février 2011
    Les demandes de certificat de sélection, de certificat d’acceptation ou de certificat d’engagement, déposées avant le 2 février 2011, seront traitées selon la procédure habituelle et aucune demande ne sera retournée au candidat ou à son consultant.

    Dans le cas d’un candidat qui a déposé une demande par l’entremise d’une personne autorisée, le traitement de la demande se poursuivra selon la procédure habituelle.

    Dans le cas d’un candidat qui a déposé une demande par l’entremise d’une personne non autorisée, le traitement de la demande et les communications en provenance du Ministère se poursuivront avec le candidat seulement. Celui-ci sera informé que le traitement de sa demande devra se poursuivre directement avec lui ou par l’entremise d’une personne autorisée qu’il aura mandatée. Les coordonnées du nouveau mandataire et le mandat de procuration devront, par conséquent, être transmis au Ministère.
    Les personnes autorisées sont :
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Articolul aparut pe 22 dec 2010

    Mesaj Scris de sorinacio75 Sam Ian 15, 2011 8:54 pm

    Asta e continuarea articolului
    Les membres en règle de la Chambre des notaires du Québec;


    Ultima editare efectuata de catre sorinacio75 in Sam Ian 15, 2011 8:59 pm, editata de 1 ori
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Sam Ian 15, 2011 8:56 pm

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 16, 2011 1:18 pm

    Nu afecteaza cu nimic reglementarile in vigoare cu privire la programele de emigrare in regiunea Quebec. Se refera la cei care aplica prin intermediul firmelor de consultanta in acest domeniu si avertizeaza viitorii sau actualii aplicanti asupra faptului ca intermediarii trebuie sa fie autorizati si sa posede un certificat de autorizare din partea autoritatilor quebecoase. Este datoria celui care alege sa emigreze prin intermediul unei firme sau consilier individual sa verifice daca acesta este autorizat.
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty MULTAM FAIN!

    Mesaj Scris de sorinacio75 Dum Ian 16, 2011 8:15 pm

    Multumesc mult Tender!
    Cam acelasi lucru am inteles si eu.Eu am hotarat sa nu ma folosesc de ajutorul unei firme de intermediere! Mai am alta intrebare si as dori sa ma luminati in legatura cu ea!
    Momentan lucrez CA sobofiter in M.A.I. dar dupa cum stiti si se da si la TV au inceput cu restructurarile si cu mutarile( sa nu mai vorbesc de salariul de mizerie la care ne-au dus ,,iubitii " nostri conducatori!!!)si prefer sa ma duc sa fac ceea ce stiu mai bine(sofer de TIR) la un privat. Problema e ca nu stiu cum sa procedez caci am inteles ca trebuie sa anunt orice schimbare la Viena.In principiu undeva cam prin Martie voi pleca(TIR extern) dar adeverinta dupa cum stim nu se poate da din prima zi de angajare la noul loc de munca!, am sa o iau cam la 1 luna dupa angajare!, e o problema daca o trimit putin mai tarziu?, si ce anume trebuie sa mai trimit in afara de adeverinta tradusa si copie legalizata?, ma va afecta intr-un fel aceasta mutare, tinand cont ca eu sunt Aplicant Secundar?,
    VA MULTUMESC!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 16, 2011 8:52 pm

    Nu iti face probleme cu astfel de detalii. Poti sa trimiti oricand aceasta adeverinta sau copie dupa contractul de munca. Daca nu ai trimis inca dosarul ai timp suficient. ACC+OUV se primesc in minim 3 luni acum.
    Nu afecteaza cu nimic schimbarea. Ultimii 5 ani sunt luati in calcul, deci nu pierzi nimic. Daca ai trimis deja dosarul trebuie sa astepti primirea raspunsului de la VIENA pt ca nu stii inca numarul dosarului tau si pe urma vei trimite o scrisoare explicativa in care anexezi si noile acte.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de tender Dum Ian 16, 2011 8:54 pm

    Ar trebui sa trecem fiecare in profil stadiul in care ne aflam cu aplicatia. In felul acesta vom sti cine poate sa ne ofere detalii si nu ne vom mai da cu presupusul atunci cand oferim un raspuns.
    avatar
    geo01
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de geo01 Dum Ian 16, 2011 10:05 pm

    pt sorinacio 75,si eu lucrez in MAI,te-ai gandit cam ce-ai putea lucra cand ajungi in canada?
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Lun Ian 17, 2011 1:38 pm

    Pentru Tender, Multam fain, ma ajuta foarte mult sfaturile tale!, Da am trimis dosarul la Viena pe 08.01.2011, am primit confirmarea de la Posta Romana ca plicul a ajuns la destinatie pe 13.01.2011. La asta ma gandeam ca ar trebuii sa fac, sa astept confirmarea de la Viena si dupa aceea sa trimit copie dupa Contractul de munca si ce o mai fi nevoie!
    Pt. geo 01 , m-am gandit la ceea ce vreau sa fac acolo, eu am deja 2 experiente de trucker in Canada, deci imi redobandesc permisul de sofer profesionist(sa vad daca pot sa il schimb, caci eu il am dar este expirat), dupa care ma apuc de treaba caci de munca se gaseste garla!
    avatar
    bluzme
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 23/01/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de bluzme Lun Ian 17, 2011 2:11 pm

    Buna
    pt sorinacio75.
    Acelasi caz l-am avut si noi, dupa trimiterea dosarului AS a intrat in somaj. Dupa primirea ACC/OUV am intrebat in stanga si in dreapta daca sa trimitem copie si traducere dupa cartea de munca cu noile modificari si raspunsurile au fost in unanimitate DA. Astfel am trimis mail si domnului Vachon (reprezentantul ambasadei de la Viena care a tinut sesiunile de informare), dar pentru ca nu raspundea ne-am decis sa trimitem completarile.
    Iata raspunsul domnului mai jos.

    "Monsieur,

    Nous vous remercions de votre message.

    Il n'est pas nécessaire de nous envoyer une copie du carnet de travail qui précise la nouvelle situation à cette étape-ci de votre demande. Si vous êtes convoqués à une entrevue de sélection, vous devrez de toute façon présenter votre carnet de travail mis à jour incluant une attestation de votre employeur. La situation de votre épouse sera donc éclaircie à ce moment.

    Cordialement"


    Nu am scanner dar scriu si o parte din continutul scrisorii de primire a documentelor la Viena.:


    "Dans l'intervalle, nous vous demandons de ne communiquer avet notre service qu'en cas d'absolute nécessité. Tout paiement complémentaire non demandé, tout envoi de decument non requis ou toute demande d'information retarde en effet le traitement de votre demande"

    Avand aceste doua raspunsuri va las pe voi sa luati decizia care va convine cel mai mult.

    Numai bine si asteptare usoara.
    avatar
    sorinacio75
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 14
    Data de inscriere : 24/12/2010
    Localizare : Constanta

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de sorinacio75 Lun Ian 17, 2011 2:53 pm

    Buna,
    Pt. bluzme,
    Va multumesc pentru sfat,dupa cum stie toata lumea am crezut ca e normal sa anunti orice modificare in cel mai scurt timp la Viena, dar din cate vad la dumneavoastra se pare ca e mai bine sa nu faci acest lucru, caci ti se va intirzia procesarea dosarului.Si intr-un fel este absolut normal dupa cum v-au dat si rasounsul, in momentul in care te prezinti la interviu oricum ai la tine toate actele doveditoare si o sa arati atunci modificarile aparute intre timp.
    De asta e bine ca exista acest forum, ca sa ne ajutam! Va multumesc! o zi buna la toti!
    avatar
    geo01
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de geo01 Lun Ian 17, 2011 10:05 pm

    pt sorinacio 75 multumesc pt raspuns,eu nu m am gindit ce o sa fac acolo dar sper sa ma descurc ..mai tinem legatura
    avatar
    mirellavas
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 21/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mirellavas Vin Ian 21, 2011 3:08 pm

    buna

    am si eu o nelamurire.
    sunt in concediu de maternitate si am o problema legata de completarea dcs-ului la pct unde se cere sa bifezi angajat/somer/ student/ altele.
    cum ar fi cel mai corect sa completez in cazul meu? ( eu sunt anagajata dar contractul de munca este suspendat pe perioada concediului de maternitate)

    multumesc
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Vin Ian 21, 2011 5:23 pm

    BUna,
    Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine (CCC). Eu am trecut pe DCS angajata din data si anul trecut pe cartea de munca, pana in momentul in care mi s-a suspendat contractul. Iar mai jos am trecut perioada concediului de maternitate(de la..pana la..). Am luat de la ITM o adeverinta ca sunt in concediu pentru crestere copil , am legalizat-o, am tradus-o si am anexat-o la dosar.
    avatar
    mirellavas
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 21/01/2011

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de mirellavas Vin Ian 21, 2011 10:00 pm

    mersi de raspuns
    dar nu am inteles de ce ai avut nevoie de o adev de la itm ca esti in cic. nu este inscris in cartea de munca ca ai contractul suspendat?

    avatar
    beneguiclaudia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 06/08/2010

    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de beneguiclaudia Sam Ian 22, 2011 11:40 am

    Buna ziua,

    Am absolvit Facultatea de Relatii Publice si Publicitate,am 25 de ani, lucrez de doi ani intr-o agentie de Relatii Publice. Cunosc franceza la un nivel intermediar- vorbit, intelegere - avansat.Urmeaza sa trimit dosarul cu toate actele la biroul de la Viena la inceputul lunii februarie. Doresc sa emigrez in Quebec dar fara insotitor. Va rog sa-mi spuneti daca au mai fost persoane care s-au aflat intr-o situatie asemanatoare si care au fost sansele sa fie acceptate.

    Va multumesc mult,

    Claudia Benegui

    Continut sponsorizat


    Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza) - Pagina 24 Empty Re: Etapele emigrarii in regiunea Quebec (partea franceza)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 12:29 pm