Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+5
makedon
juventinu
maria.cernescu
paulesco
Cecivlad
9 participanți

    Cum si cand platim taxele?

    avatar
    Cecivlad
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 27/06/2010

    Cum si cand platim taxele? Empty Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de Cecivlad Dum Iun 27, 2010 4:20 pm

    Buna ziua, am completat formularul de inscriere de pe site. V-as ruga sa imi explicati care sunt urmatorii pasi si as vrea in special sa imi spuneti cand se achita taxele de care ati vorbit intr-un alt topic? Acum cand ma cheama la interviu sau dupa ce imi aproba dosarul? In cazul in care trebuie sa le achit inainte de aprobarea dosarului, banuiesc ca acele taxe nu mi se returneaza nu?
    Va multumesc anticipat.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de paulesco Dum Iun 27, 2010 6:20 pm

    Cecivlad a scris:Buna ziua, am completat formularul de inscriere de pe site. V-as ruga sa imi explicati care sunt urmatorii pasi si as vrea in special sa imi spuneti cand se achita taxele de care ati vorbit intr-un alt topic? Acum cand ma cheama la interviu sau dupa ce imi aproba dosarul? In cazul in care trebuie sa le achit inainte de aprobarea dosarului, banuiesc ca acele taxe nu mi se returneaza nu?
    Va multumesc anticipat.
    Sa inteleg ca ati completat toate formularele si aveti dosarul complet?
    Aveti toate actele cerute:
    Schema procesului de emigrare federal:

    Dosar 1 Sydney
    Se trimit formularele completate: IMM 0008, IMM 0008 SCHEDULE 1, IMM 0008 SCHEDULE 3, IMM 5406 (ADDITIONAL FAMILY INFORMATION ), IMM 5620 (FEE PAYMENT FORM-APPLICATION FOR
    PERMANENT RESIDENCE FEDERAL SKILED WORKER CLASS), IMM 5612 (Document Checklist-verificati cu atentie
    care sunt formularele si cine trebuie sa le completeze)
    (Make sure you use the document checklist (IMM 5612) and use it as the cover page of your
    application.)( ghidul de completare):
    Formularele se completeaza si se printeaza in 3(trei) exemplare. Un set
    de formulare se trimite la Sydney Canada, un set va fi trimis la
    Ambasada Bucuresti dupa primirea "reference number" iar al 3-lea set il
    pastrati pt dumneavoastra
    Formularele se trimit in plic impreuna cu:
    -dovada plata taxa
    -1 plic autoadresat
    -2 etichete autocolante cu adresa ta de corespondenta(le gasiti in
    librarii)
    -fotocopii pasaport aplicant principal
    Modalitati de plata a taxelor pt dosarul trimis in Sydney(canada) si taxa pt rezidenta permanenta gasiti aici
    Mergeti la BCR si vor sti ei ce au de facut. Nu sunteti primul care plateste taxele. Plata se face prin cec bancar. Exista si modalitatea platii online dar, personal nu am incredere in securitatea platilor electronice.
    Daca dosarul nu este complet veti fi instiintati prin email sau scrisoare si vi se vor returna banii si actele. Daca dosarul este complet si procesat banii vor fi retrasi indiferent daca rezultatul este pozitiv sau negativ.
    In urma procesarii dosarului veti primi o scrisoare care v-a contine instructiunile pt contactarea ambasadei de la Bucuresti.
    Dupa ce treceti de aceasta etapa reveniti cu intrebari.
    Sper ca v-ati informat inainte de a face primii pasi.
    avatar
    maria.cernescu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 25/07/2010

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de maria.cernescu Mar Iul 27, 2010 11:59 pm

    servus, Ceclivad! iti doresc succes in aplicatie!
    te rog sa-mi spui cand primesti raspuns (mail sau orice)-dupa cat timp- la acest prim pas pe care l-ai facut, ma intereseaza f tare! din raspunsul lui paulesco inteleg ca sunt 6 formulare?? acestea se printeaza in 3 ex si se completeaza de 3 ori?? si tu intelegi la fel? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] eu nu prea stiu engleza ....apropo, cate puncte ai facut la autoevaluare?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iul 28, 2010 12:45 am

    paulesco a scris:
    Cecivlad a scris:Buna ziua, am completat formularul de inscriere de pe site. V-as ruga sa imi explicati care sunt urmatorii pasi si as vrea in special sa imi spuneti cand se achita taxele de care ati vorbit intr-un alt topic? Acum cand ma cheama la interviu sau dupa ce imi aproba dosarul? In cazul in care trebuie sa le achit inainte de aprobarea dosarului, banuiesc ca acele taxe nu mi se returneaza nu?
    Va multumesc anticipat.
    Sa inteleg ca ati completat toate formularele si aveti dosarul complet?
    Aveti toate actele cerute:
    Schema procesului de emigrare federal:

    Dosar 1 Sydney
    Se trimit formularele completate: IMM 0008, IMM 0008 SCHEDULE 1, IMM 0008 SCHEDULE 3, IMM 5406 (ADDITIONAL FAMILY INFORMATION ), IMM 5620 (FEE PAYMENT FORM-APPLICATION FOR
    PERMANENT RESIDENCE FEDERAL SKILED WORKER CLASS), IMM 5612 (Document Checklist-verificati cu atentie
    care sunt formularele si cine trebuie sa le completeze)
    (Make sure you use the document checklist (IMM 5612) and use it as the cover page of your
    application.)( ghidul de completare):
    Formularele se completeaza si se printeaza in 3(trei) exemplare. Un set
    de formulare se trimite la Sydney Canada, un set va fi trimis la
    Ambasada Bucuresti dupa primirea "reference number" iar al 3-lea set il
    pastrati pt dumneavoastra
    Formularele se trimit in plic impreuna cu:
    -dovada plata taxa
    -1 plic autoadresat
    -2 etichete autocolante cu adresa ta de corespondenta(le gasiti in
    librarii)
    -fotocopii pasaport aplicant principal
    Modalitati de plata a taxelor pt dosarul trimis in Sydney(canada) si taxa pt rezidenta permanenta gasiti aici
    Mergeti la BCR si vor sti ei ce au de facut. Nu sunteti primul care plateste taxele. Plata se face prin cec bancar. Exista si modalitatea platii online dar, personal nu am incredere in securitatea platilor electronice.
    Daca dosarul nu este complet veti fi instiintati prin email sau scrisoare si vi se vor returna banii si actele. Daca dosarul este complet si procesat banii vor fi retrasi indiferent daca rezultatul este pozitiv sau negativ.
    In urma procesarii dosarului veti primi o scrisoare care v-a contine instructiunile pt contactarea ambasadei de la Bucuresti.
    Dupa ce treceti de aceasta etapa reveniti cu intrebari.
    Sper ca v-ati informat inainte de a face primii pasi.
    Pe langa aceste formulare trebuie anexate si actele aditionale. Cititi cu atentie aici . Sunt noile reglementari din 26 iun 2010.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iul 28, 2010 1:03 am

    maria.cernescu a scris:servus, Ceclivad! iti doresc succes in aplicatie!
    te rog sa-mi spui cand primesti raspuns (mail sau orice)-dupa cat timp- la acest prim pas pe care l-ai facut, ma intereseaza f tare! din raspunsul lui paulesco inteleg ca sunt 6 formulare?? acestea se printeaza in 3 ex si se completeaza de 3 ori?? si tu intelegi la fel? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] eu nu prea stiu engleza ....apropo, cate puncte ai facut la autoevaluare?
    Toate formularele care sunt PDF-uri dinamice se printeaza in 3 exemplare. Un exemplar se trimite cu Dosarul Sydney, un exemplar se pastreaza si se trimite cu Dosarul Bucuresti, un exemplar il pastrati pt voi. Nu este obligatoriu al treilea exemplar. Veti sti exact ce formulare si acte ati depus la dosar.
    Formularele care nu sunt in PDF dinamic se printeaza in alb, se completeaza cu cerneala sau pix negru(sau la masina de scris) se dateaza si se semneaza. Acestea vor fi originalele si vor fi copiate. Originalele vor fi trimise cu Dosarul Sydney iar copiile vor fi pastrate pt Dosarul Bucuresti.
    In cazul in care se doreste sa se completeze toate formularele de mana tineti cont de cele scrise mai sus.
    1-Printare in alb
    2-completare cu cerneala sau pix negru
    3-datare si semnare
    4-copierea originalelor
    Formularele trimise in Dosarul Bucuresti trebuie sa fie identice cu cele trimise in Sydney.
    Nu este recomandata folosirea programelor de genul Foxit pt redactarea pdf-urilor. Este mai bine sa adaugati foi aditionale acolo unde nu va incap datele in campurile formularelor. Asta este recomandarea oficiala si este bine sa o respectati.
    Sper ca am fost "coerent si citet"
    avatar
    juventinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 04/06/2010

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de juventinu Vin Aug 06, 2010 12:44 am

    Dupa cum vad din noua lista de meserii s-au schimbat multe
    Vad ca nu mai au nevoie de ing. geologi, deci nu mai pot aplica nici eu nici sotia care este asistent de farmacie
    Asa e?
    avatar
    makedon
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 11/10/2010

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de makedon Lun Oct 11, 2010 11:53 am

    daca a terminat facultatea de farmacie ar trebui sa se incadreze
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de paulesco Lun Oct 11, 2010 1:28 pm

    makedon a scris:daca a terminat facultatea de farmacie ar trebui sa se incadreze
    Daca are experienta minim un an in ultimii 10 ani in domeniu farmaceutic iar atributiunile de la locul de munca se regasesc in proportie de 80 % cu cele din NOC-ul canadian atunci este eligibila.
    avatar
    firut
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 20/10/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Ploiesti

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de firut Mier Oct 20, 2010 11:13 pm

    buna seara!!!care imi explici si mie cum trebuie facut un dosar k nu inteleg nimik...va rog..
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de dorina Joi Oct 21, 2010 12:17 am

    firut a scris:buna seara!!!care imi explici si mie cum trebuie facut un dosar k nu inteleg nimik...va rog..
    Trebuie sa incepi cu... inceputul. Ori citesti pe forum si gasesti informatiile dispersate, ori ai informatiile condensate pe blog. De regula pe forum pui intrebari dupa ce te-ai informat si nu esti lamurit cu o anumita etapa.
    avatar
    firut
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 20/10/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Ploiesti

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de firut Joi Oct 21, 2010 1:19 am

    dorina u ai mai fost plecata in Canada?daca ai mai fost te rog da add firutz_alex k sa vb cu tine..dak vrei ms
    avatar
    lary
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 20/07/2011

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de lary Mier Iul 20, 2011 11:02 pm

    Buna.am si eu cateva nelamuri.Va rog sa ma ajutati.
    1.la data de 1 iulie 2011 ce s-a mai schimbat?NOC-urile au ramas aceleasi 29?
    2.Am 21 de ani,bineinteles nu am experienta profesionala,sau prea putina,am lucrat doar in lunile de vara(3veri,a cate 3 luni,ca ospatara),sunt anul 3 ID la Facultatea de Stiinte Economice,profil Economia comertului,turismului si serviciilor.
    3.Viitorul meu sot are 32 de ani,de meserie profesor de ed.fizica si sport(3 ani),a mai facut si un curs de manager in turism,in prezent lucreaza la o unitate hoteliera(cca 6 ani,dar nu la aceeasi unitate).
    Taxa de procesare a dosarului va fi aceeasi pt ambi?550CAD/pers?chiar daca am 21 de ani?Precizez,viitorul meu sot are certificat de competenta lingvistica,stie foarte bine limba din toate punctele de vedere,insa eu nu prea mult.
    4.A facut 76 la punctaj
    5.In 2004 am fost in vizita la bunica in Toronto,am primit viza de turist pe perioada de vara.
    6.Mai conteaza si membrii familiei? bunic,bunica,matusa,unchi,verisori?Ma pot ajuta la ceva rudele care sunt plecate de mai bn de 20 de ani?
    7.Constitue dezavantaj daca este divortat si cu un copil minor(in custodia mamei),care urmeza sa plece si ea in Canada(fosta sotie si fiica)?
    Va rog sa imi spuneti ce sanse avem?bineinteles dupa casatorie sau daca e mai bine sa o facem acolo?
    Multumesc!!!
    avatar
    lary
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 20/07/2011

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de lary Mier Iul 20, 2011 11:09 pm

    P.S. Mai trebuie sa faca si testul IELTS,chiar dak are certificat de competenta lingvistica?am inteles ca doar la AP este obligatoriu!Eu sunt AS,el are mai multe atu-uri,studii,experienta profesionala,limba...
    Multumesc mult!
    avatar
    FLY
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 19/05/2011
    Localizare : Canada, vest

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de FLY Joi Iul 21, 2011 11:20 pm

    1. Aceleas 29. Noi formulare.
    2. Nu conteaza, nu sunteti AP
    3. Conteaza minim un an continuitate intr-o profesiune de pe lista scurta. Cat a fost de bun in meserie, oficial nu conteaza, nici pe unde a fost. Daca nu sunteti casatoriti trebuie dovedit acea convietuire impreuna (common law), lucru care poate fi mai greu decat cu un certificat de casatorie, si relativ putin credibil in orice caz. Taxa e aceeasi. Certificatul de competenta lingvistica nu are valoare decat daca e dat de cine trebuie. Se cere IELTS, nu altceva. Chestia cu ”stie foarte bine limba din toate punctele de vedere” ar suna a gluma buna, daca n-ar fi una proasta. Veti vedea.
    4. Acela este ”self assessement”. Punctajul lui real il fac altii.
    5. Erati minora.
    6. Conteaza o ruda in Canada. 10 rude nu aduc de 10x puncte. Pot fi de mare ajutor la inceput, dupa sosirea acolo. Rudele ar putea sa faca ceva foarte important, de fapt esential: sa gaseasca o oferta de lucru, reala, oficiala, pentru unul din voi si aplicati pe Arranged Employment.
    7. Poate ca nu, daca dovedeste ca intr-adevar e in custodia mamei si ca respectivul copil nu sufera de pe urma plecarii tatalui, care de obicei plateste pensie alimentara. Nu conteaza ca „urmeaza sa plece in CA” . Cand va pleca, sigur adica, poate se schimba socoteala. Chestiile astea de obicei duc la incurcaturi, complicatii si refuz. Daca respectiva va zice ca are de pierdut prin plecarea fostului sot, pa si pu.
    - Prin casatorie cresc sansele la amandoi.
    Cititi cu atentie ce se gaseste pe site-ul oficial. Nu exista interpretari, doar logica. Canadienii sunt invatati sa respecte strict regulile, mai ales functionarii nu ies din tipare.
    avatar
    lary
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 20/07/2011

    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de lary Vin Iul 22, 2011 1:07 pm

    Multumesc mult!

    Continut sponsorizat


    Cum si cand platim taxele? Empty Re: Cum si cand platim taxele?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 7:07 pm