Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+7
Ioana.A
FLY
francis2013
tender
paulesco
ralucaf
LAVI
11 participanți

    Noutati in procesul de emigrare FSW

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de tender Sam Mai 11, 2013 1:27 pm

    Oricare dintre partenerii de dans poate fi AP. Se precizeaza foarte clar ca AS-ul primeste puncte doar la criteriul adaptabilitate si nu este obligatoriu sa aiba experienta in cele cateva domenii ramase in cursa catre Canada.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de tender Sam Mai 11, 2013 1:54 pm

    Cry a scris:
    tender a scris:Nu te mai complica cu cec-urile. Este mai bine sa folosesti cardul. Nu au deschis oficial noul program FSW. Pe ce program vrei sa aplici?

    Buna,

    Vreau sa aplic pentru Skilled workers and professionals.
    Si daca as plati cu cardul cum ar trebui sa platesc? Cine e beneficiarul? Care este contul?
    Cred ca raspunsul meu este tardiv dar poate sunt altii la inceput de drum si isi pun aceeasi intrebere. Trebuie sa completezi formularul de plata, sa ai un card deschis pt plati internationale, sa nu ai limita pt plati internationale si sa ai bani suficienti in cont.
    avatar
    ioana777
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 08/05/2013

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de ioana777 Dum Mai 12, 2013 7:50 am

    multumesc tender pt raspuns. insa, daca oricare din parteneri poate fi AP, de ce au mai publicat lista cu ocupatiile in care trebuie sa avem minim 1 an experienta de munca? In cazul nostru, doar sotul meu se incadreaza in criteriul asta, iar eu voi fi punctata mai putin pentru domeniul economico-administrativ in care am experienta profesionala.O alta intrebare: este posibil ca, in cazul in care AS nu intruneste cele 67 puncte minime, iar AP da, AP sa primeasca viza si AS nu?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de tender Dum Mai 12, 2013 4:01 pm

    ioana777 a scris:multumesc tender pt raspuns. insa, daca oricare din parteneri poate fi AP, de ce au mai publicat lista cu ocupatiile in care trebuie sa avem minim 1 an experienta de munca? In cazul nostru, doar sotul meu se incadreaza in criteriul asta, iar eu voi fi punctata mai putin pentru domeniul economico-administrativ in care am experienta profesionala.O alta intrebare: este posibil ca, in cazul in care AS nu intruneste cele 67 puncte minime, iar AP da, AP sa primeasca viza si AS nu?
    Citeste cu atentie ghidul. Trebuie sa acumulezi minim 67 de puncte pe aplicatie. In aplicatie intra ambii parteneri, adica AP-ul si AS-ul. Impreuna trebuie sa acumulati punctajul.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de tender Dum Mai 12, 2013 4:05 pm

    Ioanna, sper ca nu faci glume ieftine. Cum sa primeasca viza doar unul dintre soti!? Regula este toti sau niciunul.
    avatar
    ioana777
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 08/05/2013

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de ioana777 Dum Mai 12, 2013 4:30 pm

    cu siguranta nu glumesc cu subiectul asta. se pare ca nu am inteles prea bine de la inceput cum sta treaba. de aceea am si intrebat. multumesc foarte mult pentru lamuriri, imi vor fi de folos
    avatar
    Adrian B.
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 27/05/2013

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de Adrian B. Lun Mai 27, 2013 2:19 pm

    Va salut si eu. Din ceea ce reusesc sa citesc pe site, exista 3 institutii pentru a echivala diplomele din tara. Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies, International Credential Assessment Service of Canada, World Education Services. Aveti vreun sfat care ar fi alegerea cea mai buna? Sau alta intrebare. Exista vreo varianta pentru a aplica sub alta forma, nu ca FSW, pentru a evita acest pas si pentru a avea totusi sanse la fel de mari?
    avatar
    despys
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 30/07/2012
    Localizare : Craiova

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de despys Vin Sept 27, 2013 8:47 pm

    Buna tuturor ,
    Vreau sa imi spuneti si mie daca ati trimis diplomele pt. echivalare lor si ce instiutie ati ales din cele acreditate de cic,pentru ca ma pregatesc sa trimit si eu.
    As avea o intrebare:In afara de dipl. bac+foaie matricola si dipl.facultate+foaie matricola am si un atestat primit atunci cand am terminat liceul cu profil industrial credeti ca ar trebui sa-l trimit si pe el la echivalat?
    Multumesc.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de tender Vin Oct 04, 2013 5:22 am

    Certificatele de calificare nu are rost sa le trimiti. Ii intereseaza doar diplomele de BAC si cele universitare
    avatar
    despys
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 30/07/2012
    Localizare : Craiova

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de despys Sam Oct 12, 2013 8:29 pm

    Multumesc pentru raspuns Tender
    avatar
    despys
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 30/07/2012
    Localizare : Craiova

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de despys Lun Noi 11, 2013 7:32 pm

    Buna tuturor, va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu diplomele de bac +facultate.
    Ce institutie din Canada ati ales? University of Toronto sau WES(World education services),eu as vrea sa optez pt. WES deoarece costurile sunt mai ieftine si timpul de procesare este mai scurt, dar din ce am citit la ei pe site ar trebui ca institutia de inv. din tara de exemplu pt diploma de facultate sa primesc"apostille"=o autentificare eliberata de autoritatile romane adica eu sa umblu si inca ceva nu pot trimite eu actele ci institutia respectiva.
    Va rog mult cine este in aceeasi situatie sau a trecut sa ma ajute cu indrumari.
    Multumesc
    avatar
    FLY
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 19/05/2011
    Localizare : Canada, vest

    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de FLY Mar Noi 12, 2013 1:12 am

    Intotdeauna, fie ca sunteti doar la inceputul procesului, fie ca ati ajuns in Canada, procedati exact asa cum vi se cere, fara nici un fel de interpretari si comentarii. Sunt zeci de mii de persoane ca dvs. care vor acelasi lucru si nu pot fi evaluati decat daca se urmeaza procedurile stabilite.
    A cere direct institutiei de invatamant documentele este o practica curenta, menita a reduce posibilitatea fraudelor. Diplome si foi matricole poate tipari oricine. Deci daca vi s-a cerut in acel fel, va trebui sa va conformati. Va prinde bine de altfel, intrucat daca veti dori in viitor sa profesati in ocuatia aleasa, mai ales daca este una regulata in Canada, va trebui sa reluati procedura inca o data, intr-un mod inca mult mai serios. Ce este acum, pentru emigratie este strict pentru acest scop, fara legatura cu ceea ce veti lucra odata ajuns in Canada.
    Deci mergeti la institutia absolvita, spuneti ce vi se cere, indicati adresa la care trebuie trimise documentele. Va trebui sa platiti o taxa oarecare plus pentru posta.

    In unele situatii (diferite centre de evaluare) nu trebuie sa va deplasati, institutia canadiana va trimite la adresa facultatii indicate de dvs un plic autoadresat, eventual cu ceva formulare suplimentare de completat iar facultatea il va trimite inapoi impreuna cu copiile autorizate ale foaiei matricole sau descrierea cursurilor. In general diplomele, ca atare (pe hartie) nu intereseaza pe nimeni.
    Succes.

    Continut sponsorizat


    Noutati in procesul de emigrare FSW - Pagina 2 Empty Re: Noutati in procesul de emigrare FSW

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Apr 28, 2024 4:24 pm