Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+7
malina_alina33
lorena pop
ionela
corina
rgogoasa
paulesco
coco
11 participanți

    legalizare documente

    avatar
    lucian_alex2003
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 21/09/2010

    legalizare documente - Pagina 2 Empty Re: legalizare documente

    Mesaj Scris de lucian_alex2003 Sam Sept 25, 2010 6:58 pm

    Exista vre-un impediment daca am sa traduc in franceza majoritatea actelor dar am sa depun si acte care nu necesita traducere deoarece au in continut si traducerea in engleza - in special suplimentul la diploma de licenta (care cuprinde si foaia matricola si contine deja traducerea in engleza), certificat de nastere...- ??? Este nevoie ca toate actele sa fie traduse numai intr-o limba de circulatie internationala (engleza respectiv franceza)? va multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    legalizare documente - Pagina 2 Empty Re: legalizare documente

    Mesaj Scris de paulesco Dum Sept 26, 2010 2:49 pm

    lucian_alex2003 a scris:Exista vre-un impediment daca am sa traduc in franceza majoritatea actelor dar am sa depun si acte care nu necesita traducere deoarece au in continut si traducerea in engleza - in special suplimentul la diploma de licenta (care cuprinde si foaia matricola si contine deja traducerea in engleza), certificat de nastere...- ??? Este nevoie ca toate actele sa fie traduse numai intr-o limba de circulatie internationala (engleza respectiv franceza)? va multumesc
    Se traduc toate actele care sunt scrise in limba romana. Nu se traduc cele de la pct 5 din lista actelor aditionale.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    legalizare documente - Pagina 2 Empty Re: legalizare documente

    Mesaj Scris de dorina Sam Oct 02, 2010 11:28 am

    ionela a scris:Poate m aputeti ajuta;
    care este contul in care se depune taxa procesare DCS, cei 390 CAD? Am intrat pe sit-ul web oficial si nu este indicat.
    Putem intreba direct la banci in ce conuri se depune acesta taxa?
    Nu aveti nevoie de conturi. Plata se face prin cec nu prin transfer din contul vostru in contul bancii din Canada. Mergeti doar la sucursala BCR nu la agentiile de cartier. Intrebati unde puteti sa faceti plati externe si spuneti ca doriti sa platiti pt taxa de procesare a dosarului catre Viena sau Sydney in functie de programul pe care aplicati. Puteti sa platiti in lei sau sa veniti cu $ sau euroi. Completati formularul acela galben cu scris rosu. In campul detalii de plata treceti numele vostru si adresa daca doriti plus motivul pt care faceti plata. Nu este greu. Fiti siguri ca nu sunteti primii care fac asemenea plati. Cei de la ghiseu stiau despre ce este vorba si m-au ajutat. Dupa 2 sau 3 zile reveniti si ridicati cecul pe care il puneti in dosar, in original. Dezavantajul este ca nu veti sti cand trag banii cei din CAnada sau din Viena. Cardurile pot sa dea rateuri la plata si prelungiti timpul de procesare sau mai rau, pe partea engleza vi se returneaza dosarul.

    Continut sponsorizat


    legalizare documente - Pagina 2 Empty Re: legalizare documente

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mar Mai 07, 2024 11:33 am