Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+4
marian
julia2622
paulesco
fragi9b
8 participanți

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    fragi9b
    fragi9b
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 24/02/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Constanta

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de fragi9b Sam Apr 10, 2010 10:00 pm

    Am si eu o intrebare legata de domeniul de formatie. Sunt pe telecomunicatii,adica pe domeniul electrotehnica din 1997 si am diploma de Sc.Profesionala de telecom,dar am si diploma de licenta in comunicare si relatii publice din 2009.Nu am apucat sa profesez in comunicare,nu am avut cand. Cresc copilul acum dar vreau sa si emigrez.Stie cineva ce puncte pot lua la domeniu de formare si daca e prioritara meseria mea?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Dum Apr 11, 2010 6:58 pm

    fragi9b a scris:Am si eu o intrebare legata de domeniul de formatie. Sunt pe telecomunicatii,adica pe domeniul electrotehnica din 1997 si am diploma de Sc.Profesionala de telecom,dar am si diploma de licenta in comunicare si relatii publice din 2009.Nu am apucat sa profesez in comunicare,nu am avut cand. Cresc copilul acum dar vreau sa si emigrez.Stie cineva ce puncte pot lua la domeniu de formare si daca e prioritara meseria mea?
    Daca nu esti aplicant principal este suficient ca aduci puncte prin faptul ca ai studii superioare. Ca aplicant secundar poti sa "contribui" cu puncte la factorii: studii, competenta lingvistica, varsta, vechime in campul muncii, adaptabilitate
    fragi9b
    fragi9b
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 24/02/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Constanta

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de fragi9b Dum Apr 11, 2010 8:23 pm

    paulesco a scris:
    fragi9b a scris:Am si eu o intrebare legata de domeniul de formatie. Sunt pe telecomunicatii,adica pe domeniul electrotehnica din 1997 si am diploma de Sc.Profesionala de telecom,dar am si diploma de licenta in comunicare si relatii publice din 2009.Nu am apucat sa profesez in comunicare,nu am avut cand. Cresc copilul acum dar vreau sa si emigrez.Stie cineva ce puncte pot lua la domeniu de formare si daca e prioritara meseria mea?
    Daca nu esti aplicant principal este suficient ca aduci puncte prin faptul ca ai studii superioare. Ca aplicant secundar poti sa "contribui" cu puncte la factorii: studii, competenta lingvistica, varsta, vechime in campul muncii, adaptabilitate

    M-ai inteles gresit Paulesco. EU UNT APLICANTUL PRINCIPAL( Am 33 de ani). Sotul are 40 de ani si la competente lingvistice iar nu ar lua multe puncte. Intrebarea era pentru mine,ca aplicant principal .Cate puncte sa imi acord la domeniul de formare? Avand in vedere ca diploma de licenta este pe relatiii publice si comunicare si nu am profesat-o niciodata,iar diploma de postliceala de telecomunicatii(tehnician) am profesat-o din 1997.Acum sunt clara? Multumesc oricum pentru raspuns.Poate ma luminezi si pe mine cum e cu domeniu asta de formare.E prioritar sau nu? Pot lua ceva puncte sau ma las pagubasa? In tabelul ala cu domeniile de formare nu am prea intels: iau 6 puncte sau 12 puncte?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Lun Apr 12, 2010 9:53 am

    fragi9b a scris:

    M-ai inteles gresit Paulesco. EU UNT APLICANTUL PRINCIPAL( Am 33 de ani). Sotul are 40 de ani si la competente lingvistice iar nu ar lua multe puncte. Intrebarea era pentru mine,ca aplicant principal .Cate puncte sa imi acord la domeniul de formare? Avand in vedere ca diploma de licenta este pe relatiii publice si comunicare si nu am profesat-o niciodata,iar diploma de postliceala de telecomunicatii(tehnician) am profesat-o din 1997.Acum sunt clara? Multumesc oricum pentru raspuns.Poate ma luminezi si pe mine cum e cu domeniu asta de formare.E prioritar sau nu? Pot lua ceva puncte sau ma las pagubasa? In tabelul ala cu domeniile de formare nu am prea intels: iau 6 puncte sau 12 puncte?
    Fa autoevaluarea cu diploma de postliceala. Daca ai profesat in acest domeniu este OK. La capitolul varsta ai punctaj maxim.
    Domeniul de formare este important. Este unul din criteriile de selectie. In Oct 2009 au fost impuse domeniile prioritare economiei canadiene. Chiar daca indeplinesti baremul de puncte dar nu te incadrezi in NOC-ul canadian vor avea prioritate dosarele care se "muleaza" pe NOC.
    Studiile si experienta in campul muncii te ajuta sa obtii viza dar nu te vor ajuta sa obtii un loc de munca.
    Poate ca ma repet dar sunt foarte putini cei care vor profesa meseria din tara. Au "noroc" cei care au un nivel avansat la capitolul competente lingvistice si au profesat in domeniul invatamantului, petrochimiei(laboranti), sectorul farmaceutic(productie si laborator), IT.
    In cazul tau nu cred ca trebuie sa iti faci probleme.
    Installation et réparation d'équipement de télécommunication (DEP - 1800 hres / 2 ans)- 6 puncte. Cred ca aici te incadrezi.
    La dosar vei pune si diploma care atesta studiile superioare. Daca ai si alte diplome, cursuri de calificare sau atestate le depui si pe acelea.Te ajuta la capitolul adaptabilitate. Trebuie sa te axezi pe domeniul in care ai experienta.
    Acum este o perioada grea si in Canada. Avantajul celor care aplica acum este ca perioada cat dureaza procesarea si primii 2 ani in care se face francizarea si un an de colegiu sau un BAC(1 an de universitate) va corespunde cu atenuarea efectelor crizei.
    Pana la aparitia crizei cei care ajungeau in regiunea Quebec aveau senzatia ca au ajuns in rai. Dupa 3 luni intrai pe social. Daca aveai 2 copii primeai in jur de 1700 $CAD, mai lucrai la negru si adunai 2500, 3000 de $ CAD. In aceasta perioada urmau cursurile de francizare si colegiile de meserii. Cei mai destepti faceau universitatea(finantata de stat) si gaseau un loc de munca decent. Acum se gaseste greu si un loc de munca la negru.
    Nu vreu sa te sperii dar primii ani vor fi grei. Iti va fi dor si de cel mai mare dusman din tara.
    Cheia succesului este:" invatati, invatati, invatati" si pe urma cautati un loc de munca stabil.
    avatar
    julia2622
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/07/2010

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Incadrare domeniu de formarea

    Mesaj Scris de julia2622 Lun Iul 12, 2010 3:28 pm

    Buna ziua!

    As dori o informatie cu privire la incadarea pe domeniul de formare....am master in marketing si profesez de 3 ani pe functia de sef serviciu vanzari, inchirieri, licitatii....unde ma pot incadra pe domeniul de formare
    Multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 12, 2010 5:43 pm

    julia2622 a scris:Buna ziua!

    As dori o informatie cu privire la incadarea pe domeniul de formare....am master in marketing si profesez de 3 ani pe functia de sef serviciu vanzari, inchirieri, licitatii....unde ma pot incadra pe domeniul de formare
    Multumesc
    Nu pot sa ma abtin sa nu remarc faptul ca traim intr-o tara "fantastica". Daca doresc sa emigreze sefii de servicii si tinerii pensionari din armata inseamna ca suntem aproape de "final countdown".
    Oricum, incercati aici sa vedeti in care titulatura se regasesc responsabilitatile postului pe care il ocupati.
    Titlul functiei pe care o detineti nu trebuie sa fie identic cu corespondentul sau din NOC-ul canadian dar trebuie sa includa majoritatea responsabilitatilor. Important este ca atunci cand veti intocmi recomandarea de la actualul sau fostele locuri de munca sa introduceti la responsabilitati si unele din NOC-ul canadian(pt cei care doresc sa emigreze prin programul FSW unde recomandarea este obligatorie)
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 12, 2010 5:45 pm

    Trebuia sa precizati si domeniul in care profesati si atunci poate rezultatul era "punct ochit, punct lovit"
    avatar
    julia2622
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/07/2010

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Domeniul in care profesez

    Mesaj Scris de julia2622 Mar Iul 13, 2010 9:01 am

    paulesco a scris:Trebuia sa precizati si domeniul in care profesati si atunci poate rezultatul era "punct ochit, punct lovit"

    Revin cu urmatoarele completari: din 2007 lucrez ca sef serviciu, vanzari, inchirieri, asocieri, licitatii, evidenta patrimoniu, personal, administrativ in cadrul Serviciului Comercial, societatea la care lucrez are ca obiect de activitate inchirierea spatiilor comerciale din patrimoniu. Conform NOC (atributii) ma incadrez la grupa 1122 Profesional Occupation in Business Services to Management. Intrebarea mea este daca mi se acorda la domeniul profesional 6 puncte de pe grila. Am observat ca in SUMMARY TABLE OF THE 2009 LIST OF AREAS OF TRAINING AND THE 2009 LIST OF PREFERRED AREAS OF TRAINING sunt trecute urmatoarele specializari: Business Administration (Bach. - 3 years), Public Administration (Bach. - 3 years), Business Management and Administration (Bach. - 3 years) fara specializarea marketing.
    Va multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iul 13, 2010 9:19 pm

    julia2622 a scris:
    paulesco a scris:Trebuia sa precizati si domeniul in care profesati si atunci poate rezultatul era "punct ochit, punct lovit"

    Revin cu urmatoarele completari: din 2007 lucrez ca sef serviciu, vanzari, inchirieri, asocieri, licitatii, evidenta patrimoniu, personal, administrativ in cadrul Serviciului Comercial, societatea la care lucrez are ca obiect de activitate inchirierea spatiilor comerciale din patrimoniu. Conform NOC (atributii) ma incadrez la grupa 1122 Profesional Occupation in Business Services to Management. Intrebarea mea este daca mi se acorda la domeniul profesional 6 puncte de pe grila. Am observat ca in SUMMARY TABLE OF THE 2009 LIST OF AREAS OF TRAINING AND THE 2009 LIST OF PREFERRED AREAS OF TRAINING sunt trecute urmatoarele specializari: Business Administration (Bach. - 3 years), Public Administration (Bach. - 3 years), Business Management and Administration (Bach. - 3 years) fara specializarea marketing.
    Va multumesc!
    Scuzele mele! Linkul pe care l-am postat anterior este gresit. Cel mai bun raspuns il gasiti in momentul in care completati testul de autoevaluare. Daca raspunsul este pozitiv nu cred ca trebuie sa va mai puneti intrebari cu privire la provenienta punctelor obtinute. Intrebarile legate de domeniul de formare si "nuantele" privitoare la NOC-ul canadian trebuie sa-i preocupe mai mult pe cei care aplica prin FSW unde lista 29 "sugruma" multi pretendenti la statutul de rezident permanent.
    Cu NOC-ul v-ati descurcat. Uneori, cand anumite studii scot aplicantul in afara criteriilor de evaluare este bine sa se faca autoevaluarea si cu nivelul de studii inferioare.
    Care a fost rezultatul testului de autoevaluare?
    avatar
    julia2622
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/07/2010

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de julia2622 Mier Iul 14, 2010 8:47 am

    paulesco a scris:
    julia2622 a scris:
    paulesco a scris:Trebuia sa precizati si domeniul in care profesati si atunci poate rezultatul era "punct ochit, punct lovit"

    Revin cu urmatoarele completari: din 2007 lucrez ca sef serviciu, vanzari, inchirieri, asocieri, licitatii, evidenta patrimoniu, personal, administrativ in cadrul Serviciului Comercial, societatea la care lucrez are ca obiect de activitate inchirierea spatiilor comerciale din patrimoniu. Conform NOC (atributii) ma incadrez la grupa 1122 Profesional Occupation in Business Services to Management. Intrebarea mea este daca mi se acorda la domeniul profesional 6 puncte de pe grila. Am observat ca in SUMMARY TABLE OF THE 2009 LIST OF AREAS OF TRAINING AND THE 2009 LIST OF PREFERRED AREAS OF TRAINING sunt trecute urmatoarele specializari: Business Administration (Bach. - 3 years), Public Administration (Bach. - 3 years), Business Management and Administration (Bach. - 3 years) fara specializarea marketing.
    Va multumesc!
    Scuzele mele! Linkul pe care l-am postat anterior este gresit. Cel mai bun raspuns il gasiti in momentul in care completati testul de autoevaluare. Daca raspunsul este pozitiv nu cred ca trebuie sa va mai puneti intrebari cu privire la provenienta punctelor obtinute. Intrebarile legate de domeniul de formare si "nuantele" privitoare la NOC-ul canadian trebuie sa-i preocupe mai mult pe cei care aplica prin FSW unde lista 29 "sugruma" multi pretendenti la statutul de rezident permanent.
    Cu NOC-ul v-ati descurcat. Uneori, cand anumite studii scot aplicantul in afara criteriilor de evaluare este bine sa se faca autoevaluarea si cu nivelul de studii inferioare.
    Care a fost rezultatul testului de autoevaluare?

    Am trecut testul de autoevaluare si am inceput demersurile pentru aplicatia oficiala
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iul 14, 2010 12:37 pm

    Good luck!
    avatar
    marian
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 07/08/2010

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de marian Sam Aug 07, 2010 10:17 am

    am facut liceul de arta ,faculatatea de 4 ani (academia de muzica ),si masterat in arte de 2 ani .profilul meu de specializare ar fi >>artist instrumentist << .Am tot cautat prin liste si site dar in zadar.,numa nu vad ce si unde ma incadrez si cu ce punctaj ma clasific. Ma gandesc sa incerc da emigrez . Intrbarea mea este : Numai printr-o firma de intermediere care te toca de bani se poate emigra si avea rezultate 99%.Am mai fost in sua in 2006 si am respectat viza de student .
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de dorina Sam Aug 07, 2010 11:04 am

    marian a scris:am facut liceul de arta ,faculatatea de 4 ani (academia de muzica ),si masterat in arte de 2 ani .profilul meu de specializare ar fi >>artist instrumentist << .Am tot cautat prin liste si site dar in zadar.,numa nu vad ce si unde ma incadrez si cu ce punctaj ma clasific. Ma gandesc sa incerc da emigrez . Intrbarea mea este : Numai printr-o firma de intermediere care te toca de bani se poate emigra si avea rezultate 99%.Am mai fost in sua in 2006 si am respectat viza de student .
    Cred ca ar trebui sa mentionezi care este rezultatul autoevaluarii de pe pagina guvernamentala. Trebuie sa iei in considerare doar varianta Quebec.
    avatar
    evelyne
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 23/04/2010

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty despre noc

    Mesaj Scris de evelyne Dum Sept 05, 2010 12:37 pm

    va rog spuneti-mi unde pot gasi noc valabil pentru aceasta data ptr Quebec?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Dum Sept 05, 2010 6:38 pm

    evelyne a scris:va rog spuneti-mi unde pot gasi noc valabil pentru aceasta data ptr Quebec?
    Nu exista asa ceva.
    The NOC is the authoritative resource on occupational information in Canada.To receive consideration for experience, the applicant must perform the actions described in the lead statement for the occupation as set out in the NOC and at least a substantial number of the main duties of the occupation including all of the essential duties.
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Dum Sept 12, 2010 11:00 am

    Am si eu o intrebare legata de domeniul de formare. Am terminat administratie publica si ASE-ul, am profesat ca economist 4 ani, acum imi cresc copilul si sunt in concediu maternal.Sotul este agent politie de 10ani, a terminat administratie publica anul trecut.Stie cineva ce puncte pot lua la domeniu de formare si daca e prioritara meseria mea? Multumesc
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mar Sept 21, 2010 10:53 pm

    am omis ceva...
    sotul are ca si specializare la terminarea Bac-ului "electrician" dar a profesat doar cateva luni.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Mar Sept 21, 2010 11:08 pm

    gabitaf2001 a scris:Am si eu o intrebare legata de domeniul de formare. Am terminat administratie publica si ASE-ul, am profesat ca economist 4 ani, acum imi cresc copilul si sunt in concediu maternal.Sotul este agent politie de 10ani, a terminat administratie publica anul trecut.Stie cineva ce puncte pot lua la domeniu de formare si daca e prioritara meseria mea? Multumesc
    Se spune ca nu este politicos sa intrebi o femeie ce varsta are. Se poate face o exceptie?
    Domeniile mentionate nu sunt tratate preferential dar in functie de varsta nu cred ca trebuie sa va faceti griji.
    Daca ati trecut de 38 deja trebuie sa va ganditi ca singura sursa de puncte este criteriul competentelor lingvistice. Se mai pot obtine puncte prin vizite in canada sau rude de gradul 1 sau... un alt copil. Vechimea in domeniul tehnic pt sot este prea mica. Exista baremul minim de 1 an in ultimii 10 ani pt FSW.
    gabitaf2001
    gabitaf2001
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 61
    Data de inscriere : 07/07/2010
    Localizare : Tulcea

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de gabitaf2001 Mier Sept 22, 2010 12:01 am

    Inca ma incadrez sub cei 35 ani, deci punctaj maxim Smile
    ne-am inscris si pt sustinerea examenului tefaq..speram sa acumulam maxim de puncte mai departe si sa reusim ce ne-am propus
    Multumim pt promptitudine
    avatar
    matei84
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 31/08/2010

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de matei84 Dum Noi 07, 2010 1:51 pm

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati in legatura cu domeniul de formare, nu stiu cum sa fac incadrarea conform studiilor terminate si a domeniului in care lucrez.
    Am diploma de licenta in domeniul economic, specializarea economie si afaceri internationale,diploma de master in managementul afacerilor internationale, diploma de master in marketing si negocieri in afaceri iar in prezent lucrez de 2 ani si jumatate in banca departamentul collection ca referent bancar. Vreau sa stiu daca primesc puncte la domeniul de formare.

    Multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Mier Noi 17, 2010 2:34 pm

    matei84 a scris:Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati in legatura cu domeniul de formare, nu stiu cum sa fac incadrarea conform studiilor terminate si a domeniului in care lucrez.
    Am diploma de licenta in domeniul economic, specializarea economie si afaceri internationale,diploma de master in managementul afacerilor internationale, diploma de master in marketing si negocieri in afaceri iar in prezent lucrez de 2 ani si jumatate in banca departamentul collection ca referent bancar. Vreau sa stiu daca primesc puncte la domeniul de formare.

    Multumesc.
    La punctul 7 in GRILA veti gasi domeniile care primesc puncte pt cei care au profil economic.
    Fara sa fie o regula, cei care au terminat finante banci au fos inclusi(din spusele celor care au aplicat) la Conseil en assurances et en services financiers (DEC - 3 ans) nivel colegial. Primiti punctele daca ati obtinut diploma in ultimii 5 ani sau daca aveti experienta in domeniu minim 1 an in ultimii 5 ani.
    avatar
    matei84
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 31/08/2010

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de matei84 Mier Noi 17, 2010 9:09 pm

    Referitor la subiectul discutat anterior, dumneavoastra a-ti spus ca ma incadrez la grila 7. Eu cred ca ma incadrez la administration des affaires(asta am ales si cand am facut evaluarea), iar problema mea este urmatoarea, daca nu primesc cele 6 puncte de la domeniul de formare trebuie sa stiu franceza la un nivel destul de avansat, si nu stiu exact de nivel de limba sa trec pe dcs (nu vreau sa ma spuraevaluez).Din cate am citit, daca am masterul terminat primesc 12 puncte, avand in vedere ca am studiile terminate in ultimi 5 ani (facultatea in 2007 si masterul in 2009) mai primesc si alte puncte? De altfel din 2008 pana in prezent lucrez in banca, in afara de cele 6 punte pt 2 ani de experienta se mai acorda si altceva? Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra.
    avatar
    julia2622
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 12/07/2010

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de julia2622 Mar Noi 23, 2010 10:29 am

    paulesco a scris:Good luck!

    Buna ziua!

    Am revenit cu urmatoarele completari: am transmis dosarul la Viena in data de 21.07.2010. In septembrie mi-au solicitat acte suplimentare pe care le-am transmis. Abia pe 5.11.2010 am primit ACC+Overture. Care este urmatoarea etapa? Dupa cat timp vom primi invitatia la interviu? Multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 28, 2010 5:33 pm

    matei84 a scris:Referitor la subiectul discutat anterior, dumneavoastra a-ti spus ca ma incadrez la grila 7. Eu cred ca ma incadrez la administration des affaires(asta am ales si cand am facut evaluarea), iar problema mea este urmatoarea, daca nu primesc cele 6 puncte de la domeniul de formare trebuie sa stiu franceza la un nivel destul de avansat, si nu stiu exact de nivel de limba sa trec pe dcs (nu vreau sa ma spuraevaluez).Din cate am citit, daca am masterul terminat primesc 12 puncte, avand in vedere ca am studiile terminate in ultimi 5 ani (facultatea in 2007 si masterul in 2009) mai primesc si alte puncte? De altfel din 2008 pana in prezent lucrez in banca, in afara de cele 6 punte pt 2 ani de experienta se mai acorda si altceva? Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra.
    Fiecare aplicant, in functie de studii si experienta, hotaraste in ce domeniu se incadreaza. Lista este orientativa si nu poate sa cuprinda toate specializarile pe care le ofera multitudinea de universitati. Cand depindeti de punctele pt domeniul de formare cu tratament prioritar este bine, daca nu sunteti siguri de el, sa va asigurati o rezerva de puncte din criteriul lingvistic. In astfel de cazuri trebuie sa va pregatiti si sa sustineti testul de limba franceza. In functie de rezultat veti sti daca treceti de pragul eliminatoriu. Dupa caz, se poate atasa si un test de limba engleza. Totul tine de hotararea aplicantului de a ajunge in Cacanada. Am intalnit persoane care au sustinut IELTS-ul de 4 ori si s-au prezentat si la TEF iar altii au renuntat din momentul in care li sa cerut un test de limba.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 28, 2010 5:38 pm

    julia2622 a scris:
    paulesco a scris:Good luck!

    Buna ziua!

    Am revenit cu urmatoarele completari: am transmis dosarul la Viena in data de 21.07.2010. In septembrie mi-au solicitat acte suplimentare pe care le-am transmis. Abia pe 5.11.2010 am primit ACC+Overture. Care este urmatoarea etapa? Dupa cat timp vom primi invitatia la interviu? Multumesc!
    Deoarece numarul aplicatiilor este foarte mare, perioada de asteptare de la primirea ACC+OUV pana la invitatia ferma la interviu a depasit 4 luni. Nu este o regula. Puteti sa primiti invitatia mai devreme sau mai tarziu. Se incearca mentinerea vechilor perioade pt aplicatiile cu tratament prioritar.

    Continut sponsorizat


    Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea..... Empty Re: Cum e cu domeniul de formare? E greu sa faci incadrarea.....

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mai 02, 2024 2:33 pm