Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


3 participanți

    Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi

    avatar
    serj
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 23/08/2011

    Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi Empty Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi

    Mesaj Scris de serj Dum Sept 04, 2011 7:32 pm

    Buna tuturor,

    M-am documentat cat de mult despre emigrarea in canada deoarece sincer sa fiu m-am saturat de mizeria din tara aceasa si doearece ma cheama un prieten de familie tot mai insistent in Quebec.

    Am facut testul de emigrare sa vad daca sunt eligibil pentru a emigra. Din cate am vazut imi lipseste experienta in munca (am 24 de ani tocmai am terinat masterul la zi cu nota foarte mare si sunt proaspat angajat, deci nu am nu stiu ce vechime pe cartea de munca sub 6 luni daca as trimite dosarul acuma, insa pana voi emigra efectiv voi avea peste 1 an )
    La capitolul franceza ma descurc binisor nu de 10 , in jurul lui 8 pe acolo.

    Am terminat o facultate de stat, master cu medie mare, atestat de limba franceza stantat de ambasadada frantei insa din pacate nu scrie pe el DALF DEF , etc...atestat lingua de limba engleza ala e bun, doar ca mie imi trebuie franceza...deci la capitolul pregatire intelectuala nu sant probleme.

    Prietenul meu mi-a spus ca odata ajuns in canada pot sta la el, ma angajeaza la el la firma...deci cu descurcatul nu ar fi probleme, insa am vazut acolo la test ceva cu oferta de munca inregistrata la ceva oficialitati de prin Canada pentru emigrare, pentru a-ti creste sansele pentru emigrare. Ce inseamna mai exact lucrul acesta ca el ar trebui sa mearga la institutile respective si sa le zica ca vrea sa ma angajeze???

    Ce ma sfatuiti sa mai fac pentru a-mi creste sansele de a primi un raspuns favorabil?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi Empty Re: Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi

    Mesaj Scris de tender Lun Sept 05, 2011 10:24 am

    Experienta este eliminatorie. Un caz similar a primit raspuns negativ la interviu. Daca diploma obtinuta este in lista cu domenii prioritare s-ar putea sa ai sanse. Uita de ofertele de munca. Este foarte greu pt prietenul tau sa obtina semnaturile celor de la HRSDC dar uneori se mai intampla si minuni. In momentul in care vei avea 1 an experienta totul va fi OK.
    avatar
    serj
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 23/08/2011

    Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi Empty Re: Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi

    Mesaj Scris de serj Lun Sept 12, 2011 11:34 am

    Am vorbit din nou cu el , el lucreaza la primaria Montreal si e foarte repectat. A spus asa: Sa depun dosarul, iar dupa ce voi primi numarul de dosar si voi fi chemat la interviu, el va depune garantia pentru mine (legal cu avocat) si va spune cateva vorbe despre mine. Normal facultatea ar trebui sa fie recunoscuta avand in vedere ca am terminat la UBB Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor cu media 9,86 , la zi in Cluj Napoca.

    Nu din cauza financiarului vreau sa plec din tara ! Daca e pana acolo pot pleca si ca antreprenor...
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi Empty Re: Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi

    Mesaj Scris de calinv Lun Sept 12, 2011 1:19 pm

    buna serj,
    o parere - asteapta sa faci 1 an vechime; s-ar putea ca de la viena sa-ti vina raspunsul "intentia de refuz", te complici iti vor cere acte mai multe si nu stiu daca amicul tau te poate ajuta cu dosarul.

    intre timp obtine atestatele de limba fr./eng. care sunt specificate in ghid, cu note cat mai mari; s-ar putea sa scapi de interviu si sa primeste acasa CSQ-UL.

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi Empty Re: Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi

    Mesaj Scris de tender Lun Sept 12, 2011 3:11 pm

    Poate ca tu cunosti o alta cale de a ajunge legal in Canada pe care noi nu o stim. Nu am auzit pana acum de garantii depuse sau despre "vorbe bune" care sa-i sensibilizeze pe cei din Viena sau Sydney. Am simtit pe pielea mea "insensibilitatea" ambasadelor canadiene. Nu s-au abatut de la normele de emigrare deloc. Iti uram bafta!

    Continut sponsorizat


    Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi Empty Re: Emigrare la limita...am nevoie de cateva sfaturi

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 08, 2024 12:22 am