Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+2
tender
nico89
6 participanți

    viza turisitca

    avatar
    nico89
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 08/02/2011
    Varsta : 34

    viza turisitca Empty viza turisitca

    Mesaj Scris de nico89 Mar Feb 08, 2011 2:33 pm

    Buna ziua, sunt noua pe acest forum si am cateva intrebariin ceea ce priveste dosarul pentru aplicare la viza turistica.As vrea sa merg in vacanta de vara in vizita la prietenul meu,cu care sunt impreuna de 4 ani .Cu aceasta ocazie ii voi cunoaste si eu parintii pe care pana in momentul de fata nu i am cunoscut. Ele este student si sta cu parintii si din acest motiva parintii lui mi au facut chemarea.
    Sunt studenta in anul 2 si urmez in paralel si cursurile unei scoli postliceale sanitare.Am scos adeverinte care certifica faptul ca sunt studenta la zi, dar as vrea sa stiu daca trebuie traduse si legalizate in limba franceza sau engleza.
    De asemenea as dori sa stiu cam in ce perioada ar trebui sa depun dosarul avand in vedere ca vreau sa plec la vara.
    multumesc:).
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de tender Mar Feb 08, 2011 5:27 pm

    nico89 a scris:Buna ziua, sunt noua pe acest forum si am cateva intrebariin ceea ce priveste dosarul pentru aplicare la viza turistica.As vrea sa merg in vacanta de vara in vizita la prietenul meu,cu care sunt impreuna de 4 ani .Cu aceasta ocazie ii voi cunoaste si eu parintii pe care pana in momentul de fata nu i am cunoscut. Ele este student si sta cu parintii si din acest motiva parintii lui mi au facut chemarea.
    Sunt studenta in anul 2 si urmez in paralel si cursurile unei scoli postliceale sanitare.Am scos adeverinte care certifica faptul ca sunt studenta la zi, dar as vrea sa stiu daca trebuie traduse si legalizate in limba franceza sau engleza.
    De asemenea as dori sa stiu cam in ce perioada ar trebui sa depun dosarul avand in vedere ca vreau sa plec la vara.
    multumesc:).
    O scrisoare de intentie redactata in engleza care sa arate faptul ca sunteti prieteni(iubiti) ca va este dor de el si ca doriti sa-i cunoasteti parintii deoarece intentionati sa cereti acceptul lor pt casatorie. Cum v-ati cunoscut? Ce cetatenie are? Cum a ajuns in Canada? In ce consta trecutul impreuna? Detaliile sunt utile.
    avatar
    nico89
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 08/02/2011
    Varsta : 34

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de nico89 Mar Feb 08, 2011 5:54 pm

    el are cetatenie canadiana, fiind stabilit cu parintii acolo de peste 10 ani.Ne am cunoscut in vacanta de iarna din 2006, amandoi avand bunici in acelasi loc.Pe parcursul celor 4 ani de zile el a mai venit in roamania in vacante, dar acuma fiind student si prins cu cursurile nu mai are cum.In timpul vancantelor am fost in diverse excursii impreuna, lucrul care il putem dovedi cu fotografii.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de tender Mar Feb 08, 2011 8:40 pm

    nico89 a scris:el are cetatenie canadiana, fiind stabilit cu parintii acolo de peste 10 ani.Ne am cunoscut in vacanta de iarna din 2006, amandoi avand bunici in acelasi loc.Pe parcursul celor 4 ani de zile el a mai venit in roamania in vacante, dar acuma fiind student si prins cu cursurile nu mai are cum.In timpul vancantelor am fost in diverse excursii impreuna, lucrul care il putem dovedi cu fotografii.
    Orice dovada este in avantajul tau.
    Citeste cu atentie ghidul nou de pe pagina ambasadei de la Bucuresti.
    Parintii lui trebuie sa iti trimita toate actele cerute de ambasada.
    Toate actele pe care trebuie sa le depui tu trebuie sa fie in copie legalizata si traduse de traducator autorizat + autentificata(legalizata)semnatura traducatorului. Traducatorul trebuie sa stie despre ce este vorba.
    Redacteaza o scrisoare de intentie(engleza) in care specifici motivul vizitei, descrii felul in care v-ati cunoscut, vacante petrecute impreuna, locuri vizitate, daca a locuit la tine in timpul vizitei ar fi OK!
    Daca nu ai inca, deschide un cont in lei sau valuta si varsa in el minim 500 $ CAN sau americani(sau echivalent in lei). Scoate un extras de cont. Cere sa fie in engleza. Alfa Bank asigura acest serviciu. Daca nu te descurci cu lik-urile si cu formularele poti sa revii cu intrebari. Studiaza si blogul.
    Nu uita de taxe si de fotografii(2). Taxele le platesti la Banca Transilvania in $ CAN. Din cate am inteles nu se mai garanteaza eliberarea vizei in aceeasi zi. Daca nu esti din Bucuresti iti recomand sa trimiti aplicatia prin curier rapid. Citeste despre modalitatea de trimitere si conditiile pt returnare. Cred ca in plic trebuie sa atasezi pasaportul in original, nu sunt sigur. Putin exercitiu de engleza pe site-ul ambasadei nu strica. Bafta!
    avatar
    nico89
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 08/02/2011
    Varsta : 34

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de nico89 Mar Feb 08, 2011 9:16 pm

    ...uufff...cum formularele intr adevar e o mare bataie de cap.Nu in sensul de a le completa, ci faptul k am tot cautat pe net si am gasit mai multe variante....deci in momentul de fata formularele pe care le am gasit k fiind necesare pentru completarea dosarului sunt: IMM 5484,IMM 5257, IMM 5645, IMM 5475.Mai sunt si altele sau din cele enumerate mai sus sunt unele in plus?
    avatar
    nico89
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 08/02/2011
    Varsta : 34

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de nico89 Mar Feb 08, 2011 9:18 pm

    aaah....am uitat sa mentionez....am 21 de ani si sunt intretinuta de parinti, imi este necesar contul la banca??iar daca am diverse bunuri sau imobile pe numele meu ar trebui sa anexez copii(traduse si legalizate??) dupa actele de propietate??
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 09, 2011 1:40 pm

    nico89 a scris:aaah....am uitat sa mentionez....am 21 de ani si sunt intretinuta de parinti, imi este necesar contul la banca??iar daca am diverse bunuri sau imobile pe numele meu ar trebui sa anexez copii(traduse si legalizate??) dupa actele de propietate??
    Da. Studiaza ghidul. Ti-am oferit link-urile. Obtinerea vizei provizorii are criterii stricte asemanatoare cu programul FSW. Daca lasi un camp necompletat iti da reject.Pregateste dosarul cu atentie pt ca risti sa pierzi banii.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 09, 2011 1:44 pm

    nico89 a scris:...uufff...cum formularele intr adevar e o mare bataie de cap.Nu in sensul de a le completa, ci faptul k am tot cautat pe net si am gasit mai multe variante....deci in momentul de fata formularele pe care le am gasit k fiind necesare pentru completarea dosarului sunt: IMM 5484,IMM 5257, IMM 5645, IMM 5475.Mai sunt si altele sau din cele enumerate mai sus sunt unele in plus?
    Pe blog ai link-urile cu trimitere la ghidul si kitul de aplicare. Aplici din Romania deci iei in calcul doar pagina ambasadei de la Bucuresti.
    Schimbarile au aparut in ianuarie deci nu lua in calcul alte surse.
    avatar
    matei84
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 31/08/2010

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de matei84 Dum Sept 25, 2011 6:26 pm

    Salut,

    Am depus dosarul pentru emigrare la Viena, insa as plec in Canada pentru 2 saptamani.
    Credeti ca as avea sanse sa obtin o viza temporara?
    Sa atasez si ACC-ul la dosarul pentru viza temporara?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de tender Dum Sept 25, 2011 7:02 pm

    In formularele pt viza turistica sunt campuri in care trebuie sa treci date referitoare la vize primite sau refuzate, aplicatii pt PR, etc. Nu este necesar sa atasezi nimic la dosar. Cei de la ambasada stiu totul despre tine.
    avatar
    silvia buhna
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 26/12/2012

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de silvia buhna Mier Dec 26, 2012 7:03 pm

    buna...as dori sa plec in ospetie la sora in canada cu sotul si copilul,am sanse sa ne deschida viza?noi locuim in italia,se poate de adresat la ambasada canadei de la roma sau paris pentru a ne deschide viza?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de paulesco Mier Dec 26, 2012 8:05 pm

    Puteti sa aplicati pt viza prin metoda clasica (formulare completate online si trimise prin curierat la sediul ambasadei. Pt detalii, citeste cu atentie informatiile. Poti sa incerci si varianta de aplicare online. Tine cont de faptul ca poti sa aplici din Italia doar daca ai drept de sedere legal.
    avatar
    ana_ingeras18
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 05/09/2013

    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de ana_ingeras18 Joi Sept 05, 2013 8:19 pm

    Buna ziua... As dori si eu sa aflu cateva informatii despre viza turistica cu intrari multiple.
    Eu lucrez de 5 ani intr-o firma si acolo m-am imprietenit foarte mult cu un baiat. Si el a plecat acum 1 an si 6 luni in Canada cu viza permanenta.
    Lucreaza acolo, si ar vrea sa ma invite acolo sa petrec Craciunul si Anul Nou.
    El vrea sa imi trimita invitatie si toate actele necesare pt dosar si sa demonstreze ca el ma poate sustne cat timp eu stau acolo.
    Mie ce acte imi trebuie? Se poate sa cer viza multipla? Ca as vrea sa mai merg acolo... Este vreo problema ca el este singur acolo? Eu pot dovedii ca am lucrat impreuna aici aproape 4 ani.Eu nu am nimic pe numele meu aici, stau cu parintii si vreau sa ma intorc sa nu raman acolo. Vreau doar sa vizitez si in ianuarie sa ma intorc acasa. Am vreo sansa sa primesc viza?
    Imi trebuie analize?
    Multumesc frumos ...

    Continut sponsorizat


    viza turisitca Empty Re: viza turisitca

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Apr 28, 2024 11:43 am