Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+20
octombrie_2009
Lina_Lina
calinv
raz_alexaa
laurentiu81
potinteu
Silvana_C
monica sava
Bicotte
taralungatatiana
mcbogdys
ioanad28
tender
gabitaf2001
bluzme
petcu adrian
oles123ya
dorina
paulesco
LAVI
24 participanți

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    avatar
    Bicotte
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 27/07/2011

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de Bicotte Joi Ian 19, 2012 8:36 pm

    Multumesc mult calinv! Sa inteleg ca nu trebuie obligatoriu sa depun si testele de franceza iar referitor la bani nu trebuie decat completat certificatul de autonomie financiara iar banutii cash pe aeroport. Merci mult si bafta!
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de calinv Joi Ian 19, 2012 8:56 pm

    DACA DORESTI SA PRIMESTI PUNCTE PT. ”LIMBA” ATUNCI TREBUIE SA DEPUI SI TESTELE.
    EU ASA AM INTELES.
    avatar
    Lina_Lina
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 30/04/2012

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Accuse de reception: n-am primit scrisoare de confirmare, doar email

    Mesaj Scris de Lina_Lina Lun Apr 30, 2012 10:31 pm

    Am trimis dosarul in septembrie 2011, la 17.04.2012 s-au retras banii de pe card, iar la 30.04.12 am primit prin email accuse de reception, cu numar de dosar in scrisoare anexata, dar nici email-ul, nici scrisoarea anexata nu sunt nominale. Cu atat mai mult prin posta n-am primit nici o scrisoare. Pot cumva verifica daca este dosarul meu cu adevarat? Poate fi o receptionare eronata? Ce trebuie sa astept acum?
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de LAVI Mar Mai 01, 2012 6:46 am

    Buna!
    Din moment ce ti-a trimis pe mail accuse-ul, eu zic sa stai linistita, sa inveti franceza si sa astepti invitatia la interviu.Se pare ca fac economii la maxim, trimitand mail.
    Incearca sa verifici starea dosarului tau, desi nu stiu daca e relevant, inainte de interviu.
    Exista http://www.cic.gc.ca/francais unde poti verifica starea dosarului tau.

    Succes!

    Lavi
    avatar
    Lina_Lina
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 30/04/2012

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de Lina_Lina Mar Mai 01, 2012 8:27 am

    Multumesc foarte mult!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de LAVI Vin Mai 04, 2012 6:07 pm

    cu placere, sa-ti fie de folos!


    Lavi
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Dum Mai 27, 2012 2:36 pm

    Buna Lavi,
    Am rugamintea sa-mi spui ce ar trebui sa fac, in situatia in care, banii pentru procesarea dosarului ( depus in decembrie 2010) au fost retrasi din cont abia pe 13 aprilie 2012 si nu am nici un fel de informatie referitoare situatia dosarului.
    Multumesc!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de LAVI Lun Mai 28, 2012 1:43 pm

    Buna!
    De unde ai aflat de retragerea banilor din cont?
    Eu le-as trimite un mail sa-i intreb de starea dosarului.

    Lavi
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de LAVI Lun Mai 28, 2012 1:49 pm

    Uite mai jos adresa:

    http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/biq/vienne/coordonnees.html
    Selectezi formulaire couriel si completezi datele in franceza.

    Succes!
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Lun Mai 28, 2012 9:11 pm

    Am aflat de retragerea banilor din extrasul de cont.
    Povestea noastra e cu ghinion....
    Am depus dosarul pe 15 dec 2010.
    N-am primit nici un semn pana in august, cand, am primit de BCR un plic prin care ma anuntau ca am de plata cativa dolari - comisioane de administrare pt contul pe care-l facusem pt cumpararea cec-ului necesar procesarii dosarului.
    Am aflat de la banca faptul ca cec-ul nu fusese incasat si ca oricum expirase de 2 luni.
    Am scris ambasadei de la Viena si mi-au raspuns ca mi-au trimis un plic impreuna cu cec-ul expirat pe data de 25 iulie 2011 - nici pana in acest moment nu am primit acel plic !!!
    Am trimi nenumarate mail-uri rugandu-i sa-mi transmita informatii necesare despre curier sa pot da de urma plicului - insa nu mi-au raspuns in nici un fel.
    Am mai asteptat (auzisem de la cineva ca a primit plicul dupa 3 luni de cand il trimisese ambasada)pana in decembrie si am trimis un alt formular pentru incasrarea prin cardul de credit.
    Nimeni nu stie nimic de plicul cu pricina nici pana in ziua de azi.
    In martie 2012 am trimis un mail biroului din Montreal, prezentand pe scurt cele intamplate. Dupa mai bine de 2 saptamani, mi-au raspuns ca nu-si explica pierderea plicului si ma roaga sa am rabdare pana vor ajunge la dosarul meu...
    Pe 13 aprilie 2012 au incasat banii pt procesare insa nu am primit absolut nici o instiintare - ciudat mi s-a parut faptul ca, persoana care mi-a raspuns la mail, nu stia de faptul ca au incasat banii pt procesarea dosarului. Am auzit de la altii ca au primit prin posta un plic prin care erau anuntati ca au luat banii pt procesare - insa eu nu am primit nici prin posta nici pe mail ceva de genul asta.
    Nu mai cred ca toate sperantele noastre vor avea o finalitate.
    Toata aceasta incertitudine ma nelisteste si faptul ca nu a fost nimeni dispus sa raspunda la un siplu mail m-a pus pe ganduri.
    Cunosc persoane cu punctaj mai mic decat al nostru, care au depus in aceeasi perioada cu noi, sau chiar dupa noi cu 3 luni si au primit un raspuns - invitatie la interviu.
    Daca a mia trecut cineva prin asa ceva, astept sa-mi spuneti cum s-a rezolvat.
    Toate bune!
    Multumesc pentru promtitudine!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de LAVI Mar Mai 29, 2012 10:51 am

    Da, e ciudata intamplarea ta.
    Asta nu inseamna ca trebuie sa te descurajezi. Dca vrei cu adevarat sa emigrezi sin aceasta tara Smile

    Daca am inteles exact, acum banii sunt in posesia lor, a celor din Montreal.
    Urmeaza sa primesti o scrisoare din partea lor, acel Acusse de reception.

    Dar eu tot le-as trimite un mail sa imi spuna starea dosarului.Un mail politicos, formal.

    Iti doresc succes si nervi de otel.

    Eu am 2 ani de cand am depus primul dosar si tot aci sunt.....
    avatar
    octombrie_2009
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 28
    Data de inscriere : 07/06/2010

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de octombrie_2009 Dum Iun 10, 2012 2:59 pm

    Buna Lavi!
    Am primit ACC/OUV pe 01 iunie - un cadou de ziua copilului Very Happy
    Speram sa fie si invitatia la intinterviu, dar tot e ceva decat nimic...
    Toate bune!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de LAVI Dum Iun 10, 2012 9:12 pm

    Ma bucur pentru voi!

    Va fi bine, vei vedea.Pregateste-te pentru interviu, timpul zboara.

    Succes!

    lavi
    avatar
    nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 29/07/2010

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de nicoles Vin Iun 22, 2012 5:27 pm

    Buna celor in asteptare,

    Nu am mai intrat de forum dar as vrea sa spun ca asteptarea e prea lunga, sunt dezamagita ca se misca totul asa de greu incat ma pune pe ganduri!
    Eu si sotul meu am trimis primul dosar in decembrie 2010 dupa care in august 2011 am primit cecul expirat.Am expediat un nou cec iar in septembrie 2011 am primit Accuse de reception.Din septembrie 2011 am fost lasati asa incat ma gandesc ca mai e un pic si se face un an de atunci.
    Nu le-am trimis niciodata email pt ca am fost sfatuita ca nu rezolv nimic dar doresc sa le scriu pentru ca vreau sa stiu starea dosarului meu.
    Poate ca octombrie 2009 ma ajuta cu adresa pt ca are experienta emailurilor pt ei.
    Pe ce adresa de email sa le scriu? pe cea mentionata mai sus de Lavi?

    Multumesc anticipat pentru ajutor
    nicoles
    avatar
    RUSUVALENTIN
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 15/06/2012

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de RUSUVALENTIN Sam Iun 23, 2012 8:20 am

    sal , vreau si eu o informatie va rog , deci suntem in it si vrem sa stim daca putem sa trimitem dosarul de aici direct in quebec si cum platim taxele pt dcssau daca poate sa trimita dosarul din rom o alta persoana cu numele lui si sa plateasca taxele el si stiti cumva un site unde se poate anvata franceza ms mult pt ajutor .
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de tender Dum Iun 24, 2012 7:45 pm

    RUSUVALENTIN a scris:sal , vreau si eu o informatie va rog , deci suntem in it si vrem sa stim daca putem sa trimitem dosarul de aici direct in quebec si cum platim taxele pt dcssau daca poate sa trimita dosarul din rom o alta persoana cu numele lui si sa plateasca taxele el si stiti cumva un site unde se poate anvata franceza ms mult pt ajutor .
    Poti sa aplici din Italia. Documentele si formularele le gasesti ici. Iata ce am gasit pe pagina ambasadei din Paris
    Taxele pot fi platite de alta persoana dar trebuie sa faca precizarea in formularul care insoteste dosarul. Iti recomand plata cu card deoarece timpii de procesare sunt foarte lungi si cec-urile au valabilitate de 6 luni.
    Este mai bine sa trimiti dosarul din Italia la adresa:
    285, rue Notre-Dame Ouest, 4e étage,
    Montréal (Québec) H2Y 1T8
    CANADA
    Adresa este luata de aici
    avatar
    RUSUVALENTIN
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 15/06/2012

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de RUSUVALENTIN Lun Iun 25, 2012 8:01 am

    ms mult asteptam pasapoartele de la ambasada si pana atunci o sa ancepem sa completam din formulare cate putin pt ca am inteles ca ati trebuie seria la pasp si vreau sa fie nevasta solicitantul principal deoarece are mai multe studii si a fost si angajata in tara eu am doar o diploma sau daca pot sa fac rost si de aia de profesionala ce sfat ami dati ? in schimb eu sunt angajat in it pe termen indetermminat .si evaluarea online nu pot sa trec de ea ami da negativ nush unde gresesc ms mult si scuzati pt ....
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de tender Mar Iun 26, 2012 6:51 pm

    Poti sa folosesti grila de evaluare si cele 2 liste cu domenii de formare 12 - 16 puncte sau 6 puncte. Daca nu ai studii universitare sau colegiale atunci trebuie sa suplinesti punctele cu un nivel ridicat la testele de limba franceza si engleza.
    avatar
    RUSUVALENTIN
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 15
    Data de inscriere : 15/06/2012

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de RUSUVALENTIN Joi Iun 28, 2012 7:57 am

    ms mult ,o sa va mai scriu anainte sa trimit dosarul dcs doamne ajuta la toti.
    avatar
    andradiana
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 27/06/2012

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de andradiana Mier Aug 01, 2012 1:13 pm

    BUNA
    NOI AM TRIMIS DOSARUL PE 4 SI A AJUNS PE 7 NOI. 2011 SI NU AM PRIMIT POSTAL ABSOLUT NIMIC. LE-AM SCRIS ODATA SI I-AM RUGAT CA MACAR NR. DE DOSAR SA N-IL TRANSMITA SI MI L-AU TREIMIS DAR FARA ACC SAU OUV . TOTUSI NU ESTE PREA MULT. VA ROG SPUNETI-MU CE ESTE DE FACUT PT. CA TOTUSI MI SE PARE FOARTE MULT.MULTUMESC
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de tender Mier Aug 01, 2012 9:32 pm

    Andra, te inteleg foarte bine. Eu am albit asteptand viza. Din pacate, trebuie sa ai rabdare si sa speri ca totul va fi bine. Nu renuntati la nimic pana nu aveti viza pe pasaport si COPR-ul. Acum imi este usor sa dau sfaturi, insa acum cateva saptamani imi smulgeam parul din cap.
    Asteptare usoara!
    avatar
    andradiana
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 27/06/2012

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de andradiana Vin Aug 03, 2012 2:45 pm

    multumesc pentru incurajare dar este tot mai greu de stat aici asta este ce sa facem.drum bun si sper sa ne mai scri si sa ne ajuti cand este vorba de complectat dosar 2, pt. ca nu stiu nimic despre el. deocamdata sunt in ceata.
    avatar
    oana2003
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 24/10/2012

    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de oana2003 Mier Oct 24, 2012 12:51 pm

    salut ,sunt noua pe acest forum si as avea cateva intrebari... unde trebuie sa platesc banii pt procesarea dosarului, la ce banca ar trebui sa mi fac cont, ce fel de card atasat la cont, si nu in ultimul rand banii ii pun in leu sau in dolar...canadieni e cam greu de gasit in iasi...In legatura cu diplomele de limba noi am dat amandoi tefaq si ap ielts adik eu , diplomele se pun in original??eu alt exemplar nu am si banuiesc k imi vor trebui si pt dosarul nr2.
    oana2003

    Continut sponsorizat


    ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE - Pagina 3 Empty Re: ACUSSE DE RECEPTION SI OUVERTURE

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 26, 2024 9:08 pm