Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


4 participanți

    Interviu fost cadru militar

    avatar
    mao1205
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 16/06/2010

    Interviu fost cadru militar Empty Interviu fost cadru militar

    Mesaj Scris de mao1205 Mier Iun 16, 2010 4:05 pm

    Buna ziua!
    Mi-ar putea spune cineva daca pentru fosti militari pot aparea probleme in procesul de emigare?Militarii nu poseda carte de munca,iar de adeverinta care sa dovedeasca faptul ca au lucrat intr-un anumit domeniu nici nu poate fi vorba.Stie cineva daca se da si un interviu de securitate.Daca da, unde si in ce conditii?
    Va multumesc anticipat!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Interviu fost cadru militar Empty Re: Interviu fost cadru militar

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iun 16, 2010 9:44 pm

    In cazul cadrelor militare se acorda o "atentie" marita procesarii dosarelor. Daca nu se poate atasa la dosar un extras din fisa postului se poate intocmi o fisa cu atributiunile pe care le-ati avut si in final sa se motiveze ca sunt informatii cu caracter secret.Aceasta scrisoare trebuie sa fie scrisa in engleza sau franceza. Se poate atasa si o caracterizare de la unitatea unde ati activat. Nu sunt informatii oficiale in legatura cu etapele parcurse de fostii sau actualii ofiteri. Ambasada cunoaste legislatia cu privire la militarii activi sau in rezerva. Am intalnit in Montreal fost maior in armata. Intotdeauna veti gasi o cale de a pacali sistemul. Problema este ca verificarile lor duc deseori la repetarea medicalelor.
    Bafta!
    avatar
    mao1205
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 16/06/2010

    Interviu fost cadru militar Empty Re: Interviu fost cadru militar

    Mesaj Scris de mao1205 Joi Iun 17, 2010 7:32 pm

    Multumesc mult!
    avatar
    menutza
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 12/05/2010

    Interviu fost cadru militar Empty Re: Interviu fost cadru militar

    Mesaj Scris de menutza Vin Iul 02, 2010 6:19 pm

    Ma intereseaza si pe mine subiectul asta in conditiile in care sotul meu-aplicant secundar este cadru Mapn.
    Va fi chemat la interviu de securitate si ne vor pune sa repetam medicalele chiar daca el este aplicant secundar?
    avatar
    mao1205
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 16/06/2010

    Interviu fost cadru militar Empty Re: Interviu fost cadru militar

    Mesaj Scris de mao1205 Vin Iul 02, 2010 6:46 pm

    Buna ziua,draga menutza! Interviul de securitate difera de la caz la caz.Cred ca depinde de nivelul de securitate a informatiilor la care a avut acces sotul dvs. .Deci,in functie de acest aspect va puteti face o parere despre cat ar putea dura procesul de emigrare...Despre asta ar trebui sa ne spuna cei care au trait experienta acestui interviu,carora le multumim anticipat. O zi buna!
    avatar
    menutza
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 12/05/2010

    Interviu fost cadru militar Empty Re: Interviu fost cadru militar

    Mesaj Scris de menutza Sam Iul 03, 2010 11:30 am

    Multumesc pentru raspunsul promt:).
    avatar
    serkan77
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 23/07/2010

    Interviu fost cadru militar Empty Re: Interviu fost cadru militar

    Mesaj Scris de serkan77 Dum Iul 25, 2010 11:00 am

    Am citit si eu ca ar dura mai mult pentru cadrele militare,banuiesc ca mult mai mult pentru cei care au si misiuni externe(vezi acces la informatii),dar,poate cineva care e deja dincolo va reusi sa ne impartaseasca experienta avuta la interviu(cel de securitate)...Canada e in N.A.T.O...deci nu vad impedimentul atata timp cat "luptam de aceeasi parte a cortinei".

    Continut sponsorizat


    Interviu fost cadru militar Empty Re: Interviu fost cadru militar

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 26, 2024 10:03 pm